Φίλε Κώστα, ο μόνος (μικρός, σε διαβεβαιώ) εκνευρισμός εκπορεύονταν από την εξ αποστάσεως 'ψυχανάλυση', παγίδα στην οποία όπως μόλις είδα έπεσε και ο simplicius, που έκρινε και αυτός με σιγουριά 10 καρδιναλίων και....περισσή ειρωνία ότι το παίζω προπονητής, διότι προφανώς του αρέσει το...simplicius tennis, όπου παίζει ο ένας επάνω στον άλλο, και επιχειρεί να μας τρελάνει λέγοντας μας ότι αυτό είναι θεαματικό tennis!! (ή tennis, γενικώς...). Δεν πειράζει, ο καθένας έχει τη γνώμη του. ΟΛΟΙ οι μεγάλοι παίκτες που παίζουν γραμμές (είτε baseline είτε γωνίες κλπ) είναι άσχετοι. Εμείς είμαστε οι σχετικοί. Αλλά είπαμε: έτσι μας μεγάλωσε η...μαμά!...

Επιπλέον λίγο περισσότερο - ομολογουμένως - εκνευρισμό μου προκάλεσε εξαρχής η προτροπή σου 'χαλάρωσε', διότι συνήθως τέτοια προτροπή δίνει ο γιατρός πριν προβεί σε...δακτυλοσκόπηση, καλέ μου φίλε. Και από τέτοιες έχει χορτάσει σε αυτή τη χώρα η υπερήφανη φυλή μας, που έλεγε και η μακαρίτισσα η Μαλβίνα Κάραλη, που έσπαγε ρεκόρ κάθε φορά στη τηλεθέαση (όχι τίποτα άλλο, αλλά για να μην επιχειρήσεις να με βαπτίσεις τίποτα..'περιθωριακό', επειδή λέω _αλήθειες_... Οποιος τις αποκρύπτει, δυναμιτίζει κάθε προσπάθεια ανάτασης, και του λαού και της χώρας, διότι _ναρκώνει_ τον κόσμο. Και εσύ διαφώνησε όσο θέλεις...). Αρα δεν είναι θέμα αν ντρέπομαι που γεννήθηκα εδώ ή όχι. Δεν αποτελεί δικιά μου ευθύνη πού γεννήθηκα (και εγώ μέσα στη δεκαετία του '60, πληροφοριακά) , άρα δεν έχω λόγο να ντρέπομαι ή μη.

Αυτά που αναφέρω περί συντάξεων και μαζέματος κερασιών κλπ ΔΕΝ, επαναλαμβάνω ΔΕΝ, τα λέω εγώ. Διάβασε τα παντού! Μέχρι και οι πολιτικοί, που δουλειά τους είναι να χαϊδεύουν αυτιά και να κολακεύουν τον κοσμάκη τα λένε. Αυτές οι παθογένειες δηλητηριάζουν όμως κάθε πτυχή της ζωής μας (μέχρι και στο...τέννις!), μας καταδικάζουν (και κυρίως τα παιδιά μας) σε μιζέρια, αποχαύνωση, εσωστρέφεια και τελικά οπισθοδρόμηση. Και για αυτό καλό είναι να μην τα συμβουλεύουμε να 'χαλαρώνουν'...

Αλλά και εν κατακλείδι, όσον αφορά τις 'αρετές' της φυλής, όντως, δεν θα πιάσουμε κουβέντα. Βλέπεις είναι 4 το μεσημέρι και κάποια δίποδα δίπλα χαλάνε τον κόσμο, 'σεβόμενοι' το δικαίωμα του άλλου στην ησυχία και στον πολιτισμό. Αν πάω να τους πω να ηρεμήσουν, θα αρχίσουν να πουλάνε μαγκιά και θα με δείρουν. Αν όμως τους φέρω την αστυνομία και τους μηνύσω, θα στηθούν στη γνώριμη θέση τους και θα ζητάνε 'συγνώμη, φιλαράκι'....

Αυτά, και εύχομαι να είσαι πάντα χαρούμενος και υπερήφανος, σε αντίθεση με εμένα που 'ντρέπομαι' που 'θεοί, αρχόντοι, βασιλιάδες' με θεωρούν πίθηκο, και επειδή ακριβώς 'χαλαρώνω' (αλλά και τους _ταϊζω_, ποικιλοτρόπως και παντιοτρόπως...) _επιβεβαιώνω_ με τη στάση μου τη θεώρηση τους.... Και θα σου στείλω και τη διεύθυνση μου αν - με αυτή τη ραγιάδικη νοοτροπία που μας διακατέχει - δούμε παρόλα αυτά κάποτε χαϊρι, εμείς αλλά ΚΥΡΙΩΣ τα μικρά παιδιά μας, να μου...γράψεις!
Μέχρι τότε αυτή η (ατελέσφορη) συζήτηση μεταξύ μας θεωρείται από εμένα περαιωθείσα.