Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Εμπόριο ελπίδας (αλλά και όργιο αυθαιρεσίας) σε βάρος των παιδιών μας

  1. #11
    Φίλε Κώστα, ο μόνος (μικρός, σε διαβεβαιώ) εκνευρισμός εκπορεύονταν από την εξ αποστάσεως 'ψυχανάλυση', παγίδα στην οποία όπως μόλις είδα έπεσε και ο simplicius, που έκρινε και αυτός με σιγουριά 10 καρδιναλίων και....περισσή ειρωνία ότι το παίζω προπονητής, διότι προφανώς του αρέσει το...simplicius tennis, όπου παίζει ο ένας επάνω στον άλλο, και επιχειρεί να μας τρελάνει λέγοντας μας ότι αυτό είναι θεαματικό tennis!! (ή tennis, γενικώς...). Δεν πειράζει, ο καθένας έχει τη γνώμη του. ΟΛΟΙ οι μεγάλοι παίκτες που παίζουν γραμμές (είτε baseline είτε γωνίες κλπ) είναι άσχετοι. Εμείς είμαστε οι σχετικοί. Αλλά είπαμε: έτσι μας μεγάλωσε η...μαμά!...

    Επιπλέον λίγο περισσότερο - ομολογουμένως - εκνευρισμό μου προκάλεσε εξαρχής η προτροπή σου 'χαλάρωσε', διότι συνήθως τέτοια προτροπή δίνει ο γιατρός πριν προβεί σε...δακτυλοσκόπηση, καλέ μου φίλε. Και από τέτοιες έχει χορτάσει σε αυτή τη χώρα η υπερήφανη φυλή μας, που έλεγε και η μακαρίτισσα η Μαλβίνα Κάραλη, που έσπαγε ρεκόρ κάθε φορά στη τηλεθέαση (όχι τίποτα άλλο, αλλά για να μην επιχειρήσεις να με βαπτίσεις τίποτα..'περιθωριακό', επειδή λέω _αλήθειες_... Οποιος τις αποκρύπτει, δυναμιτίζει κάθε προσπάθεια ανάτασης, και του λαού και της χώρας, διότι _ναρκώνει_ τον κόσμο. Και εσύ διαφώνησε όσο θέλεις...). Αρα δεν είναι θέμα αν ντρέπομαι που γεννήθηκα εδώ ή όχι. Δεν αποτελεί δικιά μου ευθύνη πού γεννήθηκα (και εγώ μέσα στη δεκαετία του '60, πληροφοριακά) , άρα δεν έχω λόγο να ντρέπομαι ή μη.

    Αυτά που αναφέρω περί συντάξεων και μαζέματος κερασιών κλπ ΔΕΝ, επαναλαμβάνω ΔΕΝ, τα λέω εγώ. Διάβασε τα παντού! Μέχρι και οι πολιτικοί, που δουλειά τους είναι να χαϊδεύουν αυτιά και να κολακεύουν τον κοσμάκη τα λένε. Αυτές οι παθογένειες δηλητηριάζουν όμως κάθε πτυχή της ζωής μας (μέχρι και στο...τέννις!), μας καταδικάζουν (και κυρίως τα παιδιά μας) σε μιζέρια, αποχαύνωση, εσωστρέφεια και τελικά οπισθοδρόμηση. Και για αυτό καλό είναι να μην τα συμβουλεύουμε να 'χαλαρώνουν'...

    Αλλά και εν κατακλείδι, όσον αφορά τις 'αρετές' της φυλής, όντως, δεν θα πιάσουμε κουβέντα. Βλέπεις είναι 4 το μεσημέρι και κάποια δίποδα δίπλα χαλάνε τον κόσμο, 'σεβόμενοι' το δικαίωμα του άλλου στην ησυχία και στον πολιτισμό. Αν πάω να τους πω να ηρεμήσουν, θα αρχίσουν να πουλάνε μαγκιά και θα με δείρουν. Αν όμως τους φέρω την αστυνομία και τους μηνύσω, θα στηθούν στη γνώριμη θέση τους και θα ζητάνε 'συγνώμη, φιλαράκι'....

    Αυτά, και εύχομαι να είσαι πάντα χαρούμενος και υπερήφανος, σε αντίθεση με εμένα που 'ντρέπομαι' που 'θεοί, αρχόντοι, βασιλιάδες' με θεωρούν πίθηκο, και επειδή ακριβώς 'χαλαρώνω' (αλλά και τους _ταϊζω_, ποικιλοτρόπως και παντιοτρόπως...) _επιβεβαιώνω_ με τη στάση μου τη θεώρηση τους.... Και θα σου στείλω και τη διεύθυνση μου αν - με αυτή τη ραγιάδικη νοοτροπία που μας διακατέχει - δούμε παρόλα αυτά κάποτε χαϊρι, εμείς αλλά ΚΥΡΙΩΣ τα μικρά παιδιά μας, να μου...γράψεις!
    Μέχρι τότε αυτή η (ατελέσφορη) συζήτηση μεταξύ μας θεωρείται από εμένα περαιωθείσα.

  2. #12
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Φίλε Νίκο, πίστεψέ με, το πιό εύκολο πράγμα που μπορεί να κάνει κάποιος όταν βλέπει κάποιον "φορτωμένο" που μπαίνει σε ένα φόρουμ και γράφει ένα κείμενο "χιλιάδων" λέξεων το οποίο καταφέρετε εναντίον πάντων, είναι να τον αγνοήσει....

    Αντ' αυτού, όσοι έγραψαν εδώ θέλησαν προφανώς θα συνεισφέρουν σε έναν επικοκοδομητικό διάλογο.
    Και εκτός από το "χαλαρά" του Κωσταντίνου (στο οποίο δε βλέπω καμία προσβολή), κανένας δεν αναφέρθηκε με προσβλητικούς χαρακτηρισμούς στο άτομό σου.

    Κανένας άλλος εννοώ εκτός από εσένα (σιγουριά 10 καρδιναλίων, του αρέσει το...simplicius tennis κλπ.)

    Αλλά το χειρότερο που μπορεί να κάνει κάποιος - ιδιαίτερα μάλιστα όταν προσπαθεί να πείσει κάποιους άγνωστους για το δίκιο του, είναι να αλλάζει τα λόγια τους κατά το πως αυτός θέλει. Πόσο μάλιστα όταν αυτά είναι γραμμένα και δημοσιευμένα.

    Δηλαδή εσύ από αυτό:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    "ΤΕΝΙΣ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ" (δηλαδή γωνίες, δυνατά σερβίς στο Τ κλπ κλπ) ????
    Προφανώς εννοείς "ΤΕΝΙΣ ΟΠΩΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ"....

    Υπάρχουν αρκετοί παίκτες (γυναίκες και άνδρες) στο Tour που μόνο έτσι ΔΕΝ παίζουν και έχουν εντυπωσιακά αποτελέσματα.
    Πάρε για (ακραίο) παράδειγμα τη A. Radwansca που επιστρέφοντας "χαλαρά" τη μπάλα (αλλά με τρομερή στρατηγική) έφτασε στο Νο3 του κόσμου.

    Τελικά εκτός από manager είσαι και προπονητής. Καθόλου κακό δεν είναι!
    Αλλά με 2 προπονητές το παιδί θα μπερδευτεί...
    Εφόσον ξέρεις ακριβώς τον τρόπο που πρέπει (και μπορεί) να παίζει το παιδί, δεν χρειάζεσαι προπονητή.
    Θα πρότεινα να βρεις έναν "hitting partner" απλά να του γυρνάει μπάλες.
    ... διάβασες αυτό:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikosTennis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... παγίδα στην οποία όπως μόλις είδα έπεσε και ο simplicius, που έκρινε και αυτός με σιγουριά 10 καρδιναλίων και....περισσή ειρωνία ότι το παίζω προπονητής, διότι προφανώς του αρέσει το...simplicius tennis, όπου παίζει ο ένας επάνω στον άλλο, και επιχειρεί να μας τρελάνει λέγοντας μας ότι αυτό είναι θεαματικό tennis!! (ή tennis, γενικώς...). Δεν πειράζει, ο καθένας έχει τη γνώμη του. ΟΛΟΙ οι μεγάλοι παίκτες που παίζουν γραμμές (είτε baseline είτε γωνίες κλπ) είναι άσχετοι. Εμείς είμαστε οι σχετικοί. .
    Την ειρωνία που τι βλέπεις. Από τα λεγόμενά σου προκύπτουν τα συμπεράσματα - και άμα δεν το καταλαβαίνεις - να στα βάλω παράγραφο-παράγραφο για να καταλάβεις τι λες παραπάνω... (δεν εννοώ μόνο σε αυτό αλλά και σε όλα τα προηγούμενα σχολιά σου).

    ΟΚ φίλε ότι πεις! Καλά τα λες και όλα καλά τα κάνεις!
    Είσαι χαρούμενος και συ τώρα;
    (όπως "ευχήθηκες" και στον Κωνσταντίνο)...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 27-04-15 στις 17:03

  3. #13
    ΟΛΟΙ είμαστε χαρούμενοι. Και ΟΛΟΙ θα πάρουμε (ή ήδη παίρνουμε) αυτό που μας αξίζει.
    Ας μην κριτικάρουμε, ας μην αντιδρούμε, ας τα τρώμε (και αυτοί ας μας 'γλεντάνε'...).

    Γειά σας και χαρά σας!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikosTennis : 27-04-15 στις 18:24

  4. #14
    Δύο πραγματάκια και από μένα και κλείνω.

    Κατ΄ αρχάς φίλε Νίκο το “χαλάρωσε” ήταν μια φιλική παραίνεση προς κάποιο “τσιτωμένο” μέλος του παρόντος foroum στο οποίο είχα την εντύπωση ότι οι συμμετέχοντες συζητούν σε φιλικό κλίμα. Δεν είχα πρόθεση ούτε ψυχανάλυση να σου κάνω αλλά ούτε και ...δακτυλοσκόπηση.

    Θα σταθώ σε δύο σημεία από τα κείμενα που έγραψες.

    Απλά εγώ (προσωπικά) κρίνω ότι εντέλλει καλύτερα να καταστραφεί ( σημ. το παιδί) από τον άνθρωπο που τον αγαπαέι και πασχίζει για το καλύτερο

    κριτής της απόδοσης του κάθε προπονητή είναι ο Manager, ο οποίος μοιραία (για έναν ανήλικο αθλητή) είναι ο γο-νι-ός.*


    Και αναρωτιέμαι. Τελικά μήπως το πιο εύκολο είναι να ρίχνουμε τις ευθύνες στην “κακούργα τη κοινωνία” και να κριτικάρουμε τους πάντες και τα πάντα ξεχνώντας τις δικές μας ευθύνες?
    Μήπως θεωρούμε τα παιδιά μας κτήμα μας και ιδιοκτησία μας και νομίζουμε ότι έχουμε το δικαίωμα να τα καταστρέψουμε για να πραγματοποιήσουμε τις δικές μας φιλοδοξίες και ματαιοδοξίες??
    Μήπως τελικά εμείς οι ίδιοι οδηγούμε τα παιδιά μας να μισήσουν τον αθλητισμό και να τα παρατήσουν με την πρώτη ευκαιρία μη ανεχόμενα πλέον τον γονέα manager που αποφάσισε να τους ρυθμίσει τη ζωή λες και είναι κακόμοιρα άβουλα πλάσματα?

    Αλλά τι κάθομαι και γράφω τώρα φίλε Νίκο. Εσύ ξέρεις καλύτερα. Άσε με εμένα να είμαι “χαρούμενος”...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη constantinos : 28-04-15 στις 09:19

  5. #15
    Και πάλι συμφωνώ μαζί σου απόλυτα! Μήπως είναι η σειρά μου να σου πω να 'χαλαρώσεις';

    Οντως λοιπόν, ΣΥΜΦΩΝΩ ότι δεν πρέπει να τα ρίχνουμε στην κακούργα την 'κενωνία'. Πέστο αυτό στους συμπατριώτες σου τους ελληνάρες (όχι τους Ελληνες...στους ελ-λη-νά-ρες! Εγώ δεν θέλω να τω πω, γιατί εγώ προφανώς είμαι 'ανθέλληνας', ε;...) που τα ρίχνουν όλα στην καταραμένη τη...Μέρκελ και τους Γερμανούς (και μετά γλύφουν εκεί που φτύνουν...) αρνούμενοι να δουν κατάματα τις ευθύνες τους και να ΑΛ-ΛΑ-ΞΟΥΝ τα κακώς κείμενα (εκτός αν δεν υπάρχουν στο δικό σου 'χαρούμενο' παράδεισο. Πάντως η χώρα βγήκε στην θέση 112 ανάμεσα σε 150 που ρώτησε μια έρευνα για το βαθμό ευτυχίας των κατοίκων της, λίγο πάνω από το Σουδάν κλπ!!).

    Και πεστα κυρίως και στους νέους μας που μαραζώνουν στις καφετέρριες και στους φραπέδες των συντάξεων του μπαμπά (όπως λέει και ο Μαζωνάκης σε εκείνο το άσμα), ευνουχισμέμοι από την πεποίθηση ότι δεν φταίει η δικιά τους τεμπελιά και αλαζονεία της ανατροφής της μαμάς ('Εγώ τέτοια δουλειά δεν κάνω. Εγώ είμαι για διευθυντής και πάνω!') και αποδίδουν τη μιζέρια τους και πάλι στην π...να την Μέρκελ ή στον...Γεωργάκη ή στον Κωστάκη ή ακόμα και στον πρόεδρο του...Περου (!), αλλά, προς Θεού, ΠΟΤΕ εκεί από όπου πηγάζει το πραγματικό πρόβλημα. Πονάει, βλέπεις...

    Οσο για μένα, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου, προκειμένου να μην καταστρέψω εγώ ο αδαής και ανόητος το παιδί μου (τενιστικά άλλά και γενικώς): θα το 'παραδώσω' σε έναν τέτοιο υπερφίαλο (βλ. _ανίκανο_ και παραμυθατζή) ελληνάρα προπονητή, που έχει πλήθος χρυσών μεταλίων από το...πρωτάθλημα τενις της Κάτω Ραχούλας, για να το καταστρέψει αυτός! Και θα συνεχίζω να ταϊζω και τους απατεώνες που κονομάνε σακατεύοντας το άθλημα με το να μην τηρούν τις _στοιχειωδέστερες προδιαγραφές_ του παιχνιδιού, όπως εξάλλου ταϊζω τόσες δεκαετίες τώρα και τους δυνάστες της χώρας μου (είτε αυτοί λέγονται 'πολιτικοί' είτε διορισμένα _σε χίλια πόστα_ άχρηστα κομματόσκυλα ή συνδικαλό-σκυλα είτε...είτε..είτε) που μου κουνάνε και αυστηρά και το δάκτυλο μέσα από τις βίλες και τα κότερα που τους εξασφάλισαν τα πρόβατα σαν κι εμένα, απαιτώντας να αφήνω την οικογένεια μου νηστική για να ταϊζω (και να προσκυνώ) αυτούς που κατέστρεψαν τη χώρα. Είτε άμεσα με το γνωστό ασύστολο πλιάτσικο, είτε έμμεσα λέγοντας στον έλληνα 'Είσαι ωραίος, είσαι όμορφος! Μην αλλάξεις! Εμείς σε αγαπάμε και δουλεύουμε για σένα. Ασε τη ζωή σου στα χέρια μας, όπως έκανες και μικρός με τη μαμά (ωραίο συναίσθημα, έ; Βολικό και ξεκούραστο...). Χαλάρωσε λοιπόν μπροστά στην χαζοκούτι σου, να δούμε ποιός θα φύγει από το 'voice' ή το...'big bother' και...δε βαριέσαι αδελφέ! Εξάλλου όσο πιο 'αγύμναστος' είσαι τόσο ευκολότερα θα σε 'γλεντήσουμε', όταν έρθει η ώρα...'

    Θα μου πεις, για τένις μιλάμε. Μα...ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;... Αν όχι επέτρεψε μου να σου αφφιερώσω το τραγούδι 'if you tolerate this (όπως ΗΔΗ κάνει το κοπάδι), then your children will be next' των Manic Street Preachers.

    Α, και sorry που επενέβην πάλι, ενώ είχα πει ότι δεν θα το έκανα... Αλλά αν σου πω _γιατί_ το έκανα ίσως παρεξηγηθείς, οπότε άστο.

    ΥΓ: Και με την ευκαιρία, Simplicius, που ρωτάς 'που την είδα την ειρωνεία', και μετά απάντησα και εγώ ειρωνικά: Δεν μου λες, αν μιλάνε δύο άνθρωποι και ο ένας πει στον άλλο 'Εσύ τι είσαι; Δικηγόρος είσαι;' ΕΙΝΑΙ 'Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αυτό ειρωνία; Οταν λοιπόν λέω τη γνώμη μου για το τενις, σωστή ή λάθος, και εσύ με χρίζεις...'προπονητή', ποιός εκτραχύνει τη συζήτηση;

    Ρε συ, τώρα καταλαβαίνω γιατί ένας φίλος μου που πουλούσε ΚΑΘΡΕΠΤΕΣ σε αυτή τη χώρα δεν είχε καθόλου πελάτες και το έκλεισε το μαγαζί.... Αρα λέω τη φορά αυτή το 'γειά-χαρά' μου να το τηρήσω. Προς τι η συνέχιση;...

  6. #16
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Όπως πάντα, χίλια δίκια έχεις!!!

  7. #17
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikosTennis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα...ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;...
    Φίλε Νίκο μιας και με ρωτάς ευγενικά εν μέσω φιλοφρονήσεων πρέπει να σου απαντήσω.

    Γράφω

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ευθύνη του γονέα που δεν έχει γνώσεις από το άθλημα είναι να βρει τον κατάλληλο προπονητή, όχι όμως στην τύχη ή βάσει του τι ρούχα φοράει, αλλά πρέπει να φροντίσει να μάθει το “βιογραφικό” του προπονητή και τι επιτυχίες έχει με άλλους παίχτες.
    απαντάς

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikosTennis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για μένα, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου, προκειμένου να μην καταστρέψω εγώ ο αδαής και ανόητος το παιδί μου (τενιστικά άλλά και γενικώς): θα το 'παραδώσω' σε έναν τέτοιο υπερφίαλο (βλ. _ανίκανο_ και παραμυθατζή) ελληνάρα προπονητή, που έχει πλήθος χρυσών μεταλίων από το...πρωτάθλημα τενις της Κάτω Ραχούλας, για να το καταστρέψει αυτός! Και θα συνεχίζω να ταϊζω και τους απατεώνες που κονομάνε σακατεύοντας το άθλημα με το να μην τηρούν τις _στοιχειωδέστερες προδιαγραφές_ του παιχνιδιού, όπως εξάλλου ταϊζω τόσες δεκαετίες τώρα και τους δυνάστες της χώρας μου (είτε αυτοί λέγονται 'πολιτικοί' είτε διορισμένα _σε χίλια πόστα_ άχρηστα κομματόσκυλα ή συνδικαλό-σκυλα είτε...είτε..είτε) που μου κουνάνε και αυστηρά και το δάκτυλο μέσα από τις βίλες και τα κότερα που τους εξασφάλισαν τα πρόβατα σαν κι εμένα, απαιτώντας να αφήνω την οικογένεια μου νηστική για να ταϊζω (και να προσκυνώ) αυτούς που κατέστρεψαν τη χώρα. Είτε άμεσα με το γνωστό ασύστολο πλιάτσικο, είτε έμμεσα λέγοντας στον έλληνα 'Είσαι ωραίος, είσαι όμορφος! Μην αλλάξεις! Εμείς σε αγαπάμε και δουλεύουμε για σένα. Ασε τη ζωή σου στα χέρια μας, όπως έκανες και μικρός με τη μαμά (ωραίο συναίσθημα, έ; Βολικό και ξεκούραστο...). Χαλάρωσε λοιπόν μπροστά στην χαζοκούτι σου, να δούμε ποιός θα φύγει από το 'voice' ή το...'big bother' και...δε βαριέσαι αδελφέ! Εξάλλου όσο πιο 'αγύμναστος' είσαι τόσο ευκολότερα θα σε 'γλεντήσουμε', όταν έρθει η ώρα...'
    Oφείλω να ομολογήσω και εγώ με τη σειρά μου ότι έχεις πάντα δίκαιο όπως παραδέχεται και ο Simplicius πιο πάνω.

    Εγώ σταματάω εδώ οριστικά. Εσύ μπορείς να γράψεις ότι θέλεις. Σε διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχει καμία περίπτωση να παρεξηγηθώ.

  8. #18
    Από τη στιγμή που για να κάνει αγωνιστικό τένις ένα παιδί (10-12-14) στην Ελλάδα χρειάζονται τουλάχιστον 3000 ευρώ το χρόνο (προπονήσεις και ταξίδια) είναι προφανές ότι το 90% των παιδιών που μπαίνουν στα κυρίως ταμπλό των εθνικών πρωταθλημάτων Ε1 και Ε2 δεν τα καταφέρνουν επειδή διαθέτουν τα αθλητικά προσόντα που απαιτούνται για να παίξεις τένις υψηλού επιπέδου αλλά απλώς επειδή οι γονείς τους έχουν χρόνο να αφιερώσουν και την οικονομική δυνατότητα να πληρώσουν. Εφόσον το αγωνιστικό τένις στην Ελλάδα έχει τόσο μικρή αριθμητική βάση και - επομένως - τόσο χαμηλό επίπεδο, δεν υπάρχει λόγος να τσακώνεστε. Το αγωνιστικό τένις στα junior είναι απλώς ένας χαρούμενος περιοδεύων θίασος που σίγουρα προσφέρει πολλά πράγματα στα παιδιά (σωματική άσκηση, κοινωνικότητα, κλπ) αλλά δεν μπορεί να οδηγεί σε διεθνείς διακρίσεις. Ετσι κι αλλιώς το αν ένα παιδί έχει δυνατότητες δεν μπορεί να το κρίνει αμερόληπτα ο γονιός και δεν πρέπει να το κρίνει ο προπονητής (που έχει οικονομικό συμφέρον).
    Οσο για τη διαιτησία, ας μάθουμε τα παιδιά να παίζουν τίμια και ας τα αφήσουμε να τα βρουν μόνα τους. Αν βάλουμε διαιτητές, μ'αυτούς θα ασχολούμαστε και όχι με τους παίκτες (όπως στο ποδόσφαιρο).

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας