Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Πλέξιμο για aero pro drive 13

  1. #1

    Πλέξιμο για aero pro drive 13

    Καλησπέρα

    Μια συμβουλευτική ερώτηση .

    Χρησιμοποιώ aero pro drive με Rpm blast εδω και αρκετά χρόνια και στα παλαιότερα μοντέλα aero ..
    Η μόνη διαφοροποίηση που τόλμησα είναι στο πάχος απο 1.25 σε 1.30
    Το πλέξιμο είναι πάντα στα 24.5 μ 25 κιλά.
    Αρτια τεχνική , εχω αρκετό βάρος και παίζω δυνατά .. εχω κανει customise τη ρακέτα και έβαλα επιπλέον 40 στην μία και 50 γρμ στην άλλη ..με ίση κατανομή ( όχι μονο μπροστά )

    Θά θελα να δοκιμάσω κάτι άλλο λιγότερο σκληρό με καλύτερη αίσθηση και να σπινάρει καλύτερα .... και κάτι το οποίο να ταιριάζει στο συγκεκριμένο μοντέλο .. οχι καποιο γενικά πλεγμα σε αυτά τα χαρακτηριστικά ...
    να προσθέσω ότι αποφάσισα γι το cyclon tour 1.25 της Volky αλλα πλέκω σε συγκεκριμένο stringer παρότι του είπα να μου πάρει 2 κουλούρια (12 μετρα) δεν μπόρεσε να βρεί ,
    οπότε αυτό απορίπτεται ...
    Θα παρακαλούσα τεκμηριωμένες γνώμες
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Και γιατί δεν το παραγγέλνεις μόνος σου;
    6 ευρώ τα μεταφορικά και 16 ευρώ τα 2 σετ, με 22 ευρώ στην πόρτα σου...
    Τι πρόβλημα έχεις αφού το έχεις αποφασίσει;

  3. #3
    simplicius σου απάντησα prive ... μιας και το ανέφερες ..αν χρησιμοποιεί κάποιος το συγκεκριμένο πλέγμα άς γράψει εντυπώσεις

  4. #4
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    1. Το spin ερχεται απο το χερι, οχι από το πλεγμα. Επισης τα shaped / textured strings φαγώνονται μετα απο 2 ώρες οπότε εχεις ενα round poly.
    2. Aν έχεις βάλει +50gr μάλλον πάιζεις με λάθος ρακέτα μιας και εχεις προσθέσει πολύ βάρος.
    3. Το cyclone tour το χω παιξει εγώ αρκετά και σε 1.25 & σε 1.30, εχω μονο θετικά να πω εκτος του οτι το 1.25 σπάει γρήγορα. Το 1.30 εχει αισθητά μεγαλύτερη αντοχή. Σε ποια περιοχή μένεις ? (ρωταω μηπως μοιραστούμε την παραγγελία)

  5. #5
    Αρχικά ευχαριστω για την απάντηση

    Προφανώς απο το χέρ έρχεται το spin αλλα κάποια ενδείκνυται γιαυτο και αλλα όχι ... αυτο εννοώ ...
    Όσο για τη ρακέτα αν δώσεις 400 + δυσκολα αλλάζεις στις μερες μας ... και το βάρος προστέθηκε σταδιακά οποτε έφθασε σε ένα υποφερτό σημείο ... προσωπικά πάντα μηλάω !
    Έχεις παίξει και με 1.25 και με 1.30 ? Έχει μεγάλη διαφορά στο feeling ?

  6. #6
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    χμ, εχει ναι αλλα... το 1.30 το χω παιξει μονο κοκκινο και το 1.25 μονο ανθρακί.
    Το 1.25 ειναι πιο crispy, σαν bite ειναι το ιδιο. Feeling καλυτερο το 1.25.
    Επισης το πλέγμα παρουσιάζει εντονο φαινομενο stretching στο πλέξιμο οπότε το 1.30 σε μεγάλη τάση θα γινει σιγουρα 1.25!

  7. #7
    Οκ σε ευχαριστώ ....
    και εγώ για το κόκκινο λέω πάντως... σε τι ρακέτα το είχες ?
    Κατι αλλο κοντα σε αυτα τα δεδομένα που να ταιριάζει στιε aero pro ?

  8. #8
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    head speed mp & head prestige pro.
    Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτο που με ρωτάς, μάλλον ειναι υποκειμενικό θέμα το τι ταιριάζει στην κάθε ρακέτα.

  9. #9
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο XristlaR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι αλλο κοντα σε αυτα τα δεδομένα που να ταιριάζει στιε aero pro ?
    Ως δυνατή ρακέτα σίγουρα της ταιριάζει κάτι αδύναμο σε πλέγμα, για να μην αναγκάζεσαι να πλέκεις σε πολλά κιλά για να μειώσεις τη δύναμη... Στο stringforum μπορείς να δεις στη λίστα με τα πλέγματα ποια είναι πιο αδύναμα (μικρό power) και πιο comfort και spin παράλληλα (μεγάλη μπάρα) και να πάρεις κάποιο από αυτά...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 02-04-15 στις 23:18

  10. #10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως δυνατή ρακέτα σίγουρα της ταιριάζει κάτι αδύναμο σε πλέγμα, για να μην αναγκάζεσαι να πλέκεις σε πολλά κιλά για να μειώσεις τη δύναμη... Στο stringforum μπορείς να δεις στη λίστα με τα πλέγματα ποια είναι πιο αδύναμα (μικρό power) και πιο comfort και spin παράλληλα (μεγάλη μπάρα) και να πάρεις κάποιο από αυτά...


    εκει κτουσα τωρα και βλέπω πχ το Yonex Poly Tour Spin 1.25 αλλα τα δεδομένα που έχει εκει δεν συναυδουν με reviews ... καθως διαβασα μηδαμινο σπιν και σε feeling ειναι αρκετά πίσω ... οποτε ειναι λιγο αντιφατικά τουλαχιστον για κάποια απο αυτα που ενδιαφέρομαι !

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας