Σελίδα 8 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 153

Θέμα: Αλλαγή Ρακέτας

  1. #71
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    ρακετα: Δοκιμάσε Yonex Vcore Xi 100, Babolat Pure Drive, Head Extreme MP (IG version) ολες με DT 36

    πλεγμα:
    yonex poly tour 1.25 τα χει ολα σε ικανοποιητικο βαθμό
    msv focus fex δεν μ αρεσει το muted feel, επισης oi γωνιες του μετα απο 2 ωρες εχουν εξαφανιστει και ειναι σαν να παιζεις με round.
    poly spin δεν εχω γνώμη
    cyclone tour 1.25 ειναι το καλυτερο πλέγμα που χω παιξει, αν εισαι string breaker τότε αξιζει μονο αν εχεις μηχανή. Σε 16χ19 δοκιμάσε το 1.3mm κρατάει αρκετά περισσότερο.

  2. #72
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    επισης το volkl v torque μαλλον θα σ' αρεσει πολύ, comfort & crispy μαζι αλλά εμένα μου εσπασε σε 2 ώρες. Ισως ετυχα σε ελατ. κομμάτι

  3. #73
    @ith

    Η Vcore Xi 100 νομίζω αντικαταστάθηκε από την Yonex Ai 100 το 14.
    Eπαιξα με την παλιά Head Extreme MP... δεν μου άρεσε ρε συ.... ήταν κάπως περίεργο το σχήμα του κεφαλιού και παρότι μεγάλο έριχνα ξυλιές.
    Με το cyclone γίνεται χαμός και μου κάνει εντύπωση γιατί δεν έχει καθόλου power και στα υπόλοιπα απλώς είναι overall καλό.... αλλά αφού έχει τόση ζήτηση στον κόσμο θα το δοκιμάσω στην Aero γύρω στα 22-23kg μιας και δεν έχει δύναμη.
    To MSV Hex 1.23 το είχε η Juice που δοκίμασα στα 23kg... ενώ στο stringforum φαίνεται να έχει comfort ήταν stiff του κερατά.... μου θύμισε το Solinco Tour Bite που είχε η μεταχειρισμένη APD όταν την πρωτοαγόρασα.
    Ο πρόεδρος μου πρότεινε να δοκιμάσω και το Black Code αλλά μου φαίνεται κάπως ακριβό. Βασικά θέλω πλέγμα με bite,pop in και spin.... το αν θα είναι stiff δεν με πειράζει αρκεί να μην μου πεθαίνει το χέρι όπως το RPM 17.... καλά μου το λέγανε στο tenniswearhouse ότι το RPM 17 είναι arm killer και ας δίνει την αίσθηση του μαλακού.... τσάμπα έχασα τόσα λεφτά και νόμιζα ότι φταίει η τεχνική μου ή η ρακέτα....

    Για την APD οι περισσότεροι τείνουν να καταλήγουν σε πλέξιμο κοντά στα 25kg με stiff πλέγμα... όπως ορίζει ο κατασκευαστής. Φαίνεται να είναι σχεδιασμένη ή μάλλον να αποδίδει καλύτερα με stiff επιλογές. Τώρα οι αθλητές που την βρίσκουν αδύναμη θα την πλέξουν χαμηλά στα 22/23kg.... το αυτό και κάποιος που θεωρεί ότι του βγάζει πόνο... εγώ την βρίσκω υπερβολικά δυνατή οπότε με τα πλέγματα που παρήγγειλα θα παίξω εκεί κοντά στα 25kg.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 31-03-15 στις 21:11

  4. #74
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Αυτην λέω http://www.tenniswarehouse-europe.com/Yonex_VCORE_Xi_100_300g/descpageRCYONEXH-VCL100.html
    Αν δεν σ' αρεσε ομως η extreme δεν θα σ αρεσει κι αυτη.

    Το cyclone (και ειδικα το tour) προσωπικα πιστευω πως δινει πολύ power μαζί με κάποια αλλα (πχ polystar energy, γαματο πλέγμα για μενα αλλα μου την εσπαγε να το καθαριζω απο τα λαδια πριν το πλεξω).

    To msv hex ειναι αυτο που λενε plastic feel.

    To black code ειναι απο τα καλυτερα πλέγματα ΙΜΟ. Ακριβο ισως (δεν ειναι και luxilon 4g) αλλα αν σου κραταει αρκετο καιρο αξιζει.

    Eπισης ειναι πολλοι που συγχέουν το stiffnes με το comfort. Δεν ειναι ταυτοσημες εννοιες. Ενα μαλακο πλέγμα δεν σημαινει οτι προσδιδει και άνεση.

    Περι tension αρχισε να ψαχνεις περι ERT 300 & dynamic tension. Τα κιλά που νομίζει οτι βάζει καθενας (καλιμπράρισμα μηχανης γαρ) ή ο τροπος που την πλέκει κανει την διαφορά. Παιζουν πολλα ρολο στο πλέξιμο, πχ αν την σφιξεις πολύ την ρακέτα στην μηχανή τα "23" γινονται 25. Οποτε το DT ειναι πιο ενδεδειγμένη μέτρηση.

  5. #75
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ith Εμφάνιση μηνυμάτων
    To msv hex ειναι αυτο που λενε plastic feel.
    Εάν και είναι αγαπημένο μου, συμφωνώ με αυτό.
    Αλλά αυτό είναι «προτέρημα» κάθε πλέγματος που κοστίζει 4-5 ευρώ το φακελάκι…

    Πάντως Σάκη stiff το Focus Hex 1.18 δεν είναι με τίποτα. Μήπως έβαλες κάποιο πολύ χοντρό;

    Το μείον του Cyclone (όχι από προσωπική εμπειρία) είναι κατά γενική ομολογία ότι δεν κρατάει πολύ την τάση του, χαλαρώνει γρήγορα…


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την APD οι περισσότεροι τείνουν να καταλήγουν σε πλέξιμο κοντά στα 25kg με stiff πλέγμα... όπως ορίζει ο κατασκευαστής. Φαίνεται να είναι σχεδιασμένη ή μάλλον να αποδίδει καλύτερα με stiff επιλογές. Τώρα οι αθλητές που την βρίσκουν αδύναμη θα την πλέξουν χαμηλά στα 22/23kg.... το αυτό και κάποιος που θεωρεί ότι του βγάζει πόνο... εγώ την βρίσκω υπερβολικά δυνατή οπότε με τα πλέγματα που παρήγγειλα θα παίξω εκεί κοντά στα 25kg.
    Σάκη, έχουμε κάνει άπειρες συζητήσεις εδώ γιΆ αυτό.

    Δυστυχώς λόγο του χάους του forum, μπορείς να τις βρεις μόνο με google search… (πρόσθεσε και το “tennisforum” στην αναζήτηση). Κάποιες είναι μέσα σε αγγελίες, κάποιες σε άλλα άσχετα θέματα, όπου να ΄ναι…

    Η ιδέα είναι ότι εάν μια ρακέτα είναι πολύ σκληρή όπως η Aero Pro, είναι και πολύ δυνατή, οπότε για να έρθει στα ίσια της (να μετριαστεί η δύναμη δηλ.) πρέπει να την πλέκεις σε πολλά κιλά, οπότε και σε σκοτώνει διπλά!

    Φαντάσου ότι ο Ναντάλ, με τα τρελά φάλτσα που κατεβάζει τη μπάλα με τρελή καμπύλη, πλέκει περίπου στα 25 κιλά. Εάν δεν βάζεις τόσα φάλτσα (δηλ. κανένας στον πλανήτη!) πρέπει να ανέβεις κι άλλο…


    Και καλά ρε συ, τόσο καιρό έπαιζες με ότι RPM κυκλοφορεί και έψαχνες να βρεις τι φταίει στις ρακέτες?

    Αλλά πριν απαντήσεις σε οτιδήποτε άλλο πες μας πρώτα αυτό:

    @ DJ
    Πες μας σε παρακαλώ πως έφαγες κόλλημα με τα RPΜ;
    Για να μαθαίνει και ο κόσμος... Στο πρότεινε κάποιος;
    Πες για να σώσεις τις επόμενες γενεές!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 31-03-15 στις 22:09

  6. #76
    H Juice που δοκίμασα φορούσε το MSV Hex 1.23 το οποίο νομίζω φημίζεται για την ανεσή του αλλά μου φάνηκε σκληρό.... ήταν πλεγμένη μόλις στα 23kg. Πλάκα πλάκα η juice έχει 73 stiffness και δεν βγάζει πόνο.

    Οι πρώτες δοκιμές που έκανα με την APD ήταν με το RPM 1.25. Τώρα πως έφτασα σε αυτό είναι άλλη ιστορία. Πρώτη φορά το όνομα RPM μου το πρότειναν εδώ όταν ξεκίνησα το τοπικ επειδή είχα θέμα δύναμης με την Blade 18x20. Δεν μου πρότειναν κάποιο συγκεκριμένο και επειδή είχε περισσότερα reviews από τις άλλες διαμέτρους είπα να δοκιμάσω το 1.25 στην Blade... και πραγματικά με βοήθησε και ούτε μου έβγαλε κάποιο πόνο... το τι έγινε με την APD που ειναι πιο σκληρή ρακέτα είναι αλλού παπά ευαγγέλιο. Βέβαια θα μου πεις στους ομίλους που πλέκεις δεν βρέθηκε ενας να σου πει να το αποφύγεις σε μια τόσο σκληρή ρακέτα? Τώρα τι ψάχνεις να βρεις?.... στον έναν όμιλο φέρνουν μόνο το 1.25 RPM και στον άλλο που παίζω έχουν συμφωνία με την Babolat και η ίδια η αντιπροσωπεία τους προτείνει να τις πλέκουν στα 25-26kg με RPM... μια τους στέλνουν 1.25 κουλούρια και την άλλη 1.30..... αναλόγως τι έχουν. Και κακά τα ψέματα για να είμαστε και σωστοί ξέρω και 2 άτομα που παίζουν με RPM 1.25 στα 23kg και δεν έχουν κανένα θέμα με το χέρι τους..... ένας άλλος που έχει ενοχλήσεις αν και αθλητής που είπε ότι βάζει στα mains RPM και synthetic gut στα crosses και πλέκει ψηλά στα 25kg για να μετριάσει τους κραδασμούς. Ισως αφου καταλήξω σε πλέγμα να δοκιμάσω και κάτι τέτοιο στο μέλλον. Anyway το θέμα είναι ότι με RPM 1.30 στα 24kg που δοκίμασα χτες πόνος 0....άντε ένα μικρό πιάσιμο στον πήχη.... αλλά και πάλι δεν είχα το κλασσικό τσούξιμο που μου έδινε στον αγκώνα το 1.25. Και αν δεις στο stringforum το 1.30 έχει πολύ υψηλότερο comfort. Αυτό που με ενοχλεί με τα RPM είναι ότι μετά από μερικές ώρες το πλέγμα αρχίζει και τρίζει στην επαφή.... μάλλον χάνουν εύκολα τάση. Μόνο ένας ξένος στο tenniswearhouse μου είχε πει βγάλτο αμέσως το RPM... το έχουμε τεστάρει στο εργαστηριό μας και αν και συμπεριφέρεται σαν soft είναι arm killer και θα σου δημιουργήσει πρόβλημα. Οπότε τώρα θέλω να δοκιμάσω τα πλέγματα παρακάτω με στόχο να βρω κάτι άνετο για πλέξιμο κοντά στα 25kg. To Cyclone & το Yonex Spin όπως βλέπετε δεν έχουν δύναμη οπότε θα τα δοκιμάσω στα 23kg.

    Επίσης κάτι άλλο που παρατηρώ με την APD είναι ότι όταν κυνηγάω μπάλες και χτυπάω στην κίνηση βρίσκω πολύ φιλέ (σε ίδια κατάσταση σκέφτομαι να βάλω περισσότερο δύναμη για να περάσω τον φιλέ και η μπάλα πλέει...δύσκολα να την κοντρολάρεις σε τέτοιες στιγμές).... και εκεί μου βγάζει αίσθηση ότι δεν έχω δύναμη.... ενώ όταν είμαι υπο πίεση αλλά επιστρέφω μπαλιές σταθερός εκεί έχει άπλετη δύναμη.... λογικά επειδή είμαι σε κίνηση και δεν την χτυπάω σωστά βρίσκω φιλέ.... αυτό θέλει εμπειρία για να το βελτιώσω.

    RPM General
    http://stringforum.net/stringdb.php?show=2613

    Yonex Poly Tour Spin 1.25
    http://www.stringforum.net/strings.php?sdnr=4844

    Yonex Poly Tour Pro 1.25
    http://www.stringforum.net/stringdb....w=2709&count=1

    Black Code 1.24
    http://www.stringforum.net/strings.p...r=3660&count=0

    MSV Focus 1.23
    http://www.stringforum.net/strings.p...r=2860&count=0

    Volk Cyclone 17
    https://stringforum.net/ratings.php?sdnr=3826&count=1
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 01-04-15 στις 08:47

  7. #77
    Οι ρακετες δεν εχουν τοσο μεγαλη σημασια στο παιξιμο σου στο επιπεδο που εισαι. Με αυτο εννοω οτι ρακετες διαφορετικης μαρκας με παραπλησιο κεφαλι, βαρος, σκληροτητα, ειδος πλεξης κτλ, παιζουν σχεδον ιδια. Ξαναλεω, ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

    Τα πλεγματα εχουν πολυ μεγαλυτερη σημασια στο παιξιμο.

    Με τον αεροπρο, εγω θα εβαζα το yonex poly tour pro στα 23 κιλά (ισως και 24), αφου η ρακετα εχει ηδη αρκετη δυναμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DownTheLine : 01-04-15 στις 15:31

  8. #78
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Absinthe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ρακετες δεν εχουν τοσο μεγαλη σημασια στο παιξιμο σου στο επιπεδο που εισαι. Με αυτο εννοω οτι ρακετες διαφορετικης μαρκας με παραπλησιο κεφαλι, βαρος, σκληροτητα, ειδος πλεξης κτλ, παιζουν σχεδον ιδια. Ξαναλεω, ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.
    Τα πλεγματα εχουν πολυ μεγαλυτερη σημασια στο παιξιμο.
    (edit) ΑΚΥΡΟ ΣΧΟΛΙΟ - ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ >>>
    Ab, προσωπικά διαφωνώ με αυτό. Θα έλεγα ακριβώς το αντίθετο...
    Ότι και ένα καλό νάιλον πλεγματάκι είναι μια χαρά (ίσως και πολύ καλύτερη επιλογή) για κάποιον που ξεκινάει το άθλημα...

    @DJ
    Ηθελές τα και παθέστα δηλαδή!
    Χαχχαχα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 03-04-15 στις 11:22

  9. #79
    Συμφωνω οτι και το ναυλον πλεγμα θα ηταν μια χαρα, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα εβλεπε διαφορες με πολυκλωνο, πολυεστερικο, φυσικο εντερο κτλ. Οχι απαραιτητα καλες αλλαγες, αλλα σιγουρα αλλαγες.

    Αντιθετως, τα μοντελα με ομοειδη χαρακτηριστικα καθε εταιρειας που στοχευουν στην ιδια κατηγορια παιχτων, εχουν παιχτικα διαφορες που δεν μπορει να τις εντοπισει ο αρχαριος. Ξαναλεω, ο αρχαριος.

  10. #80
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Ρε συ Absinthe, ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ!!!
    Sorry ρε φίλε, διάβασα την αρχή και δεν πρόσεξα καλά τη συνέχεια...
    Μ' αρέσει που το έβαλα και σε παράθεση....
    (έπεφτε το $%^$ιντερνετ χθες την ώρα που ποστάριζα)

    Διάβασα μόνο αυτό...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Absinthe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ρακετες δεν εχουν τοσο μεγαλη σημασια στο παιξιμο σου στο επιπεδο που εισαι.
    και δεν πρόσεξα αυτό...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Absinthe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτο εννοω οτι ρακετες διαφορετικης μαρκας με παραπλησιο κεφαλι, βαρος, σκληροτητα, ειδος πλεξης κτλ, παιζουν σχεδον ιδια.
    Sorry και πάλι my friend!

    ΦΥΣΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΩ !!!

Σελίδα 8 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας