Σελίδα 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 153

Θέμα: Αλλαγή Ρακέτας

  1. #51
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες εδω
    http://www.tennis-warehouse.com/catpage-GROMWILSON.html

    Λογικα η δικη σου ειναι
    Wilson K Factor/KBlade/BLX Blade 98 (18x20) Grommet
    Το βρήκα τελικά από tennis point που είχε τον συγκεκριμένο κωδικό που ήθελα. Thanks πάντως
    http://www.tennis-point.com/wilson-oesenband-blade-98-blx-black-0077220191600000.html?force_sid=x

  2. #52
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Γιάννης - Το είπε στην αρχή αυτό. "Λεφτά υπάρχουν" LOLLLLL



    @ DJ - Ο πιο βολικός τρόπος να βρεις το μέγεθος της λαβής σου είναι ΕΔΩ..
    Πατάς στη μικρή φωτογραφία με το χέρι και μετά στη μεγάλη που ανοίγει, απλά "κολλάς" την παλάμη σου στην οθόνη του PC!

    Είπες πριν ότι έχεις μεγάλο χέρι. Εάν πλησιάζεις το G4 μπορείς να πάρεις 4άρα, με τη δέσμευση ότι θα παίζεις πάντα χωρίς overgrip και θα αλλάζεις πιο συχνά το βασικό γκριπ.

    Επίσης μπορείς να αλλάξεις το "μαμά" βασικό γκριπ με κάποιο λεπτότερο.

    Αυτό που φοράει η ρακέτα από το εργοστάσιο είναι το Wilson Sublime Grip - πάχος 1.8 mm το οποίο έτσι κι αλλιώς είναι μάπα - σχόλιο από τη δοκιμή του TW: "The grip was too slick after just a few minutes of hitting.".

    Πχ. το TOURNA PRO THIN Grip ή οποιοδήποτε άλλο πάχους 1.2 - 1.3 mm.

    TOURNA PRO THIN Grip: A THIN (1.25 mm)grip designed to let you really feel the bevels of your grip. Reduces your grip by about 1 size when removing the standard racquet grip. The grip is perforated over the entire surface for absorption and a tacky feel. The result is a skin tight fit around the grip handle.
    Εμενα παντως με βγαζει L3 ενω παιζω με L4+overgrip!

  3. #53
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα παντως με βγαζει L3 ενω παιζω με L4+overgrip!
    Φίλε Αποστόλη, μη μπερδεύεσαι...
    Η εικόνα δε σου δείχνει με ποιό μέγεθος λαβής παίζεις (πώς θα μπορούσε άλλωστε!!!)
    αλλά με ποιό μέγεθος λαβής ΠΡΕΠΕΙ να παίζεις...

  4. #54
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Αποστόλη, μη μπερδεύεσαι...
    Η εικόνα δε σου δείχνει με ποιό μέγεθος λαβής παίζεις (πώς θα μπορούσε άλλωστε!!!)
    αλλά με ποιό μέγεθος λαβής ΠΡΕΠΕΙ να παίζεις...
    ναι σωστος, δεν το εγραψα σωστα. Εννοω οτι παιζω με L4+overgrip και συμφωνα με τον κανονα να χωραει το δαχτυλο στο grip κλπ ειμαι ενταξει. Εχω δοκιμασει και εχω παιξει και L2, L3 και οντως μου ειναι μικρες. τελος παντων υποτιθεται οτι η ταση τωρα ειναι για μικροτερα grip οποτε ισως αυτο δειχνει η εικονα.

  5. #55
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Αποστόλη, μη μπερδεύεσαι...
    Η εικόνα δε σου δείχνει με ποιό μέγεθος λαβής παίζεις (πώς θα μπορούσε άλλωστε!!!)
    αλλά με ποιό μέγεθος λαβής ΠΡΕΠΕΙ να παίζεις...
    Τελικά είμαι ξεκάθαρα L4?
    http://oi61.tinypic.com/m8mm15.jpg
    http://oi59.tinypic.com/4u79d1.jpg

  6. #56
    Θελω και πάλι την βοηθειά σας.

    Καταρχάς έπαιξα με την Wilson 6One 95.... ακόμα πιο βαριά της Blade αλλά τα χτυπήματα μου είχαν καλύτερο βάθος αν πετύχαινα sweetspot... αν....δλδ ποτέ με τόσο μικρό κεφάλι. Πολύ δύσκολη για εμένα και ακόμα μεγαλύτερο βάρος αιώρησης. Επαιξα και με την Babolat Aero Pro Drive. Δεν μου άρεσε καθόλου.... εχει πολύ περίεργη αίσθηση στο swing.... ειδικά στο ρεβέρ άκουσα ένα κρακ στον καρπό μου..... μακριά και αγαπημένοι.

    Επαιξα με έναν νέο προπονητή σήμερα και μου τα είπε εντελώς διαφορετικά απ΄όσο τα ήξερα μέχρι σήμερα. Μόλις είδε την Blade μου λέει αν θέλεις σίγουρα να παίζεις μέχρι τα 80 σου την πετάς και ξεχνάς αυτά τα βάρη και stiffness ρακετών. Το θέμα είναι ότι με πήγε στο άλλο άκρο. Θα ψάξεις για μικρό stiffness και βάρος 260-280 άπλεχτη. Μου έδειξε και κάποιες διατάσεις για την παλάμη που υποχρεωτικά πρέπει να κάνω πριν κ μετά την προπόνηση. Μου είπε δεν ισχύει ότι μικρό βάρος = γυναικεία ρακέτα ούτε ότι βάρος = power. Με τον καιρό που θα βελτιώσεις την τεχνική σου θα χτυπάς πιο γρήγορα κ αυτό είναι που θα σου δώσει δύναμη στα χτυπηματά σου. Και μου πρότεινε μια πολύ πολύ ελαφριά ρακέτα (να την πλέξω 24 κιλά) που έχει και μεγάλη απορροφητικότητα στους κραδασμούς. Τι λέτε για το μοντέλο παρακάτω?.... το οποίο δεν μου το πρότεινε επειδή είμαι αρχάριος αλλά ότι γενικά ανεξαρτήτως επιπέδου να προτιμώ τέτοιες ρακέτες.
    http://www.tennis-warehouse.com/Wilson_Five_103/descpageRCWILSON-W5.html

    Επίσης θέλω την συμβουλή σας για το service.
    1) Ισχύει ότι το πέταγμα πρέπει να γίνεται με το χέρι σταθερά στην ευθεία?.... γιατί μερικοί το διδασκουν με ελαφρώς περιστροφική κίνηση στην μέση για να διευκολυνθεί το σκέπασμα/κόψιμο.
    2)Πέταγμα στην ευθεία κάθετα του παίκτη και λίγο προς το κεφάλι ή ελαφρώς προς τα μέσα του γηπέδου?
    3)Υψος με μικρό πέταγμα ή άλλο τόσο όσο το ύψος του παίκτη?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 13-02-15 στις 21:41

  7. #57
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    1. το κρακ που ακουσες δεν εχει καμμια σχεση με την ρακετα.
    2. Εμπιστευσου ενα προπονητη κι ασε τα φορουμ, αλλα αφου σε τρωει... ->
    3. Ποια 80? Για ρωτα τον, ο Χαιλάντερ με ποσα km/h σερβίρει?
    4. Ακομα και αρχάριος να εισαι, μονο που παιζεις με με L4 σημαινει οτι εχεις μια α μυικη διαπλαση. Οσο πιο βαρια (Σχετικό) μπορει να αντεξεις τοσο το καλυτερο, την διαφορά θα την καταλάβεις οταν απανεντι σου παίζει κάποιος "βαριές" μπάλες. Επισης οσο μεγαλυτερη μαζα, το μικρότεροι κραδασμοι αρα κατα πολλους και λιγοτεροι τραυματισμοι. Εγω δεν το απασπαζομαι αυτο με τους κραδασμους. Πιστευω οτι οι τραυματισμοι ερχονται καθαρα απο κακή τεχνική κι οχι απο την ρακετα.

    σερβις:
    1) Το μπαλάκι κατα την γνώμη μου δεν πρέπει να το διώχνει ο καρπός σου, σκέψου πως το εχεις σε γύψο και απλά εκτοξευεται απο την ώθηση που δίνουν τα ποδια σου.
    2)ball toss (ψαξε στο ιντερνετ), το καθε πεταγμα ενδεικνυται για διαφορετικο σερβις (θεωρητικα) 1ο 2ο, kick, slice, flat....
    3) Ουτε το ενα ουτε το αλλο, το μπαλακι πρεπει να το χτυπήσεις πιο ψηλα απο το κεφαλι σου (συνεπώς και το υψος σου)

    Συμβουλή:
    Επειδη το ψάχνεις πολύ σημαίνει οτι σ' ενδιαφέρει, εστιάζεις σε λάθος σημεία ομως.
    η blade μια χαρα ειναι, βγαλε τα βαριδια και παιξε με αυτη. Μαθε να παιζεις με αυτη, ειναι θεμα χρονου να την συνηθίσεις.
    Δεν σε πείθω? ΟΚ, κατέληξε σε μια οποια θες και μείνε σε αυτή. Βρες κι ενα προπονητη που να τον εμπιστευεσαι (γιατι αν ρωτας εμας, σημαινει οτι δεν του δειχνεις πληρη εμπιστοσυνη) και προχώρα με τις συμβουλες του... αλλιώς θα τρελλαθείς και σιγουρα ακρη δεν θα βγαλεις.
    100 να ρωτησεις 100 διαφορετικα θα ακουσεις

  8. #58
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    DJ, δεν υπάρχει κάποιος "γενικός κανόνας" για αυτά που ρωτάς...
    Όπως είπε ο ith αλλά και πολλοί ακόμα, κάθε ρακέτα βολεύει σε ένα συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού, σε μια συγκεκριμένη εμπειρία και ακόμα εξαρτάται από τον αντίπαλο και το "βάρος" των χτυπημάτων του.

    Ο μόνος γενικός κανόνας που μπορεί να σου πει κάποιος είναι αυτός (το οποίο πάντα λέω σε εκείνους που ξεκινάνε):

    Ξεκίνα από τα πάντα ...ΜΕΤΡΙΑ!!! Μέτριο κεφάλι, μέτριο βάρος, μέτριο stiffness, μέτριο swingweight, μέτρια πλέξη, όλα με ΜΕΤΡΟ!
    Η "χρυσή μετριότητα" που λένε... χαχαχαχα
    Με βάση αυτή και ανάλογα με τη χρήση και το αποτέλεσμα, θα μπορέσεις να καταλάβεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ τι πρέπει να ανέβει και τι να κατέβει!

    Btw, τo stiffness της Blade είναι μια χαρά!

  9. #59
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ith Εμφάνιση μηνυμάτων

    1) Το μπαλάκι κατα την γνώμη μου δεν πρέπει να το διώχνει ο καρπός σου, σκέψου πως το εχεις σε γύψο και απλά εκτοξευεται απο την ώθηση που δίνουν τα ποδια σου.
    2)ball toss (ψαξε στο ιντερνετ), το καθε πεταγμα ενδεικνυται για διαφορετικο σερβις (θεωρητικα) 1ο 2ο, kick, slice, flat....
    3) Ουτε το ενα ουτε το αλλο, το μπαλακι πρεπει να το χτυπήσεις πιο ψηλα απο το κεφαλι σου (συνεπώς και το υψος σου)
    Στο 1 που λες αυτό μου είπε ο coach.... το χέρι σαν σε γύψο, ανοίγει σαν βεντάλια στο ανώτατο σημείο και όσο μπορώ πιο ψηλά τουλάχιστον άλλο τόσο όσο το ύψος μου. Απλώς μου είπε στο πέταγμα ελαφρώς κλίση προς το κεφάλι μου. Στο internet ο καθένας έχει την άποψη του.... άλλοι την πετάνε ελαφρώς προς τα μέσα..... ο coach στο βίντεο παρακάτω την αφήνει στην κατακόρυφη ευθεία του χεριού.

    https://www.youtube.com/watch?v=ssW6...M&spfreload=10

    To περίεργο είναι ότι όταν βλέπεις τους επαγγελματίες με την κάμερα από πίσω νομίζω ότι την πετάνε κάπως με περιστροφή της μέσης και λίγο προς τα αριστερά....

    Tεσπα σήμερα είχα την τύχη και έπαιξα με την Youtek IG Prestige S.... απλά απίστευτη. Πολύ πιο ωραία λαβή από την Blade και μου έδωσε καρπό και ευκινησία. Μόλις 69 δολάρια στο tenniswhouse.... και εδώ στο skroutz την εχει ενα καταστημα στα 195 ευρώ. Δεν πάνε καλά. Σκέφτομαι να την αγοράσω... πολύ πιο άνετη από την Blade. Aν τελικά προχωρήσω σε αγορά να την πλέξω πάλι με babolat rpm η προτείνετε κάτι άλλο?
    http://www.tennis-warehouse.com/Head_YOUTEK_IG_Prestige_S/descpageRCHEAD-HYIPS.html
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 15-02-15 στις 14:07

  10. #60
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκίνα από τα πάντα ...ΜΕΤΡΙΑ!!! Μέτριο κεφάλι, μέτριο βάρος, μέτριο stiffness, μέτριο swingweight, μέτρια πλέξη, όλα με ΜΕΤΡΟ!
    Η "χρυσή μετριότητα" που λένε... χαχανητά
    Aρα θεωρείς τις συμβουλές του coach υπερβολικά συντηρητικές για χαμηλού βάρους ρακέτα και αντικραδασμικές ενισχύσεις....?

    Btw σήμερα έμαθα για πρώτη φορά την τεχνική του βολέ και προπονήθηκα κανα μισάωρο σε πολλά χτυπήματα κοντά στο φιλέ.... ήταν η πρώτη φορά μετά από προπόνηση που ένιωσα ένα ελαφρύ τσούξιμο εσωτερικά του αγκώνα το οποίο υποχώρησε 1-2 ώρες μετά την προπόνηση.... Huston we ve got a problem.....?

Σελίδα 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας