Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 153

Θέμα: Αλλαγή Ρακέτας

  1. #21
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις link για αγορά απο Ελλάδα της Pro Open 100.... χωρις το BLX όπως λες και εσύ? Το BLX τι ακριβώς προσθέτει?
    Εντελως τυχαια: http://www.stringforum.net/board/showthread.php?t=15142

  2. #22
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Comments: I'll just start this by saying that I currently play with the last version of this racquet and I've been playing with the Pro Open since the NCode days and it has always been an absolutely incredible racquet. That being said, this new version of BLX Pro Open is a flop. First off, the first BLX Pro was maybe just a little bit too light, but that was okay because I put a couple over grips and head tape on it (I'm pretty tough on my racquets). Anyway, I tried a demo of the new racquet and I realized that Wilson went exactly the wrong direction with this new one. While they may have only made it one tenth of an ounce lighter, it really pushes it over the edge. It was already too light and now its basically a beginner's racquet. Now, that may seem a little ridiculous, but here's where Wilson really went wrong...the looks. I don't like the look of this racquet if you just look at it on its own, but if you compare it to the old ones that were beautiful it's a total lemon. Anyway, all this being said it still has great feel to it and a good balance. Because of this I give it a 7/10, which isn't terrible, but there's no reason to buy it if you can still get the old one which is more like a 9.5/10 for 10 dollars less.

    και άλλα ακόμα πιο κατατοπιστικά υπέρ της [Κ] που τώρα δε βρίσκω...
    Αυτό που λέει για το βάρος ισχύει. Σε σχέση με την Blade μόλις έπαιξα με την 100 Open (2013) ήταν λες και ανέπνευσε ο καρπός μου... του έδωσε μεγάλη ελευθερία. Προσωπικά δεν με ξένισε το βάρος αλλά η αίσθηση που έπαιξα με 100αρα κεφαλή για πρώτη φορά... ένιωθα το μεγάλο μέγεθος της κεφαλής αλλά φαντάζομαι είναι θέμα συνήθειας. Εκανα μια πρώτη ανάγνωση στo άρθρο σου και μετά έψαξα για την Blade... σε swingweight είναι στο 320 και σε twist weight γύρω στο 13-14 αν θυμάμαι καλά... οπότε σε αυτούς τους 2 παράγοντες είμαι καλά. Εχει όμως 6HL που κάπου διάβασα ότι οταν πλέκεται αυτό γίνεται 2HL.... και πάλι όμως είναι οπισθόβαρη. Θα δοκιμάσω αυτό που είπε ο πρόεδρος να βάλω δλδ λίγο βάρος μπροστά δλδ στο 12. Οπως είπα έχω πρόβλημα στην επαφή... δεν ανοίγω το χέρι μου σωστά και μπροστά... το κλείνω γρήγορα. Με δυσκολεύει η ρακέτα σε αυτό... πρέπει να έχω τέλεια τοποθέτηση για να την βρω σωστά ώστε να δώσω βάθος στο χτύπημα μου. Στο tennisw.house διάβασα στο topic της Blade ότι είναι μια ρακέτα που θα δεις την αξία της όταν παίξεις με το βάρος της.... το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι της έβαζαν βάρος μέσα στην λαβή ή στο κάτω μέρος της στεφάνης....?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο president.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς στην πόλη μου δεν έχω την δυνατότητα για demo.... μόνο το intersport έχουμε που δε νομίζω να δίνει για τέτοια χρήση. Θα ήθελα την γνώμη σας για τα μοντέλα παρακάτω. Δεν θα ασχοληθώ με head γιατι στο tenniswhouse πέφτει πολύ κράξιμο για το Graphene.

    1) Για κάποιο λόγο δεν βλέπω να υπάρχει κίνηση για τις Pro Staff 97.
    2) Η Six One έχει 3 μοντέλα.... διαβάζω καλά λόγια για την 95S ενώ υπάρχει και η έκδοση χωρίς εξτρα Spin με 16χ18 και 18χ20
    3) Για την σειρά Steam+Juice έχετε άποψη?
    4) Aπό εκεί και πέρα γίνεται ψιλοχαμός με τις Yonex Ai 98 και i100... τις πουλάνε στην Ελλάδα? Ειδικά για την Ai 98 διαβάζω μόνο θετικά. Κάτι μεταξύ Blade 98 και Pure Drive λένε...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 30-01-15 στις 10:22

  3. #23
    Καταρχας η Blade εχει swingweight 330+ που ειναι μεγαλο. Με βαρος στη θεση 12 που ειχε η παλι που επαιζες ηταν πανω απο τα 340 που ειναι υπερβολικα πολυ.. Ειδικα αν θες κινητικοτητα στον καρπο.

    Λοιπον για τις ρακετες:
    1) οι Prostaff 97 "κινουνται" πολυ καλα και ειναι καλες ρακετες
    2)Η six one 16/18 και 18/20 ειναι βαριες και πολυυυ απαιτητικες. Περισσοτερο απο τις blade. Ομως υπαρχουν και οι 16/18L Που ειναι πιο ελαφριες και εξισου καλες και σου αφησουν περοθωριο να παιξεις με το βαρος τους
    3)Τιποτα το ιδιαιτερο... καποιες steam μονο αξιολογες
    4)Οι yonex αρκετα καλες ρακετες και καλη εταιρια

    Εκανες ενα βασικο "λαθος¨ομως.. Με graphene να μην ασχοληθεις, με head να ασχοληθεις... youtek IG prestige S, IG radical pro και mp καποιες απο τις καλυτερες ρακετες που εχω χτυπησει ποτε...

  4. #24
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    όταν το ψάχνεις πολύ, χάνεις την ουσία που ειναι το παιχνίδι. Η πληροφορία στο διαδικτυο ειναι απειρη και τα περισσότερα ειναι υποκειμενικά. Οι περισσότεροι απο εμας σχολιάζουμε μονο θετικά οτι μας ανήκει. Μόλις πάρουμε την επόμενη ρακέτα, θάβουμε την προηγουμενη...

    demo μπορεις να κάνεις και απο συμπαικτες / προπονητες και χωρις να πληρώσεις και αυτο ειναι οτι καλύτερο.

    Περι ρακετών τώρα: βαριά ρακέτα γενικά θέλει καλή τεχνική. Μεγάλο swing, σωστό contact point (αρα και σωστο footwork) και χαλαρό χέρι. Επίσης προτίμησε 100αρι κεφαλι. Απ' ολες οσες εχεις αναφέρει εγώ θα έπαιρνα την pure drive (την πρηγουμενη, μαυρου χρωματος.

    ΥΓ. Ψάξε λιγο και την head IG extreme mp, εγώ αυτη θα διαλεγα για την περιπτωση σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ith : 30-01-15 στις 15:17

  5. #25
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    ith.... Τα είπες όλα στην 1η παράγραφο....

  6. #26
    Ωχ μας την πέσανε οι head-ακιδες :P

    Παιδιά αν η Blade του 13 ήταν έστω σαν την 12 που έπαιξα δεν θα είχα ψαχτεί καθόλου. Πιθανόν να μην έκανα λογαριασμό και στο forum. Αλλα πως να το κάνουμε... έχω θέμα στην επαφή που επιστρέφω ρηχές μπαλιές. Παρήγγειλα το δίχτυ (babolat) του Προέδρου... θα βάλω και λίγο βάρος στο 12 μπας και αλλάξει τίποτα και βλέπουμε.

    Btw αυτή ειναι η λαβή μου στο drive.... πόσο περίπου στρίβετε την λαβή σας δεξιά?
    http://oi61.tinypic.com/acwdft.jpg
    http://oi62.tinypic.com/28s7yib.jpg
    http://oi60.tinypic.com/34oez36.jpg

    Αυτό με τον δείχτη που πρέπει να είναι λίγο ανοιχτός προς τα πάνω για καλύτερο control... δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα. Πρόεδερε μου πρότεινες 3ις ρακέτες... από αυτές ποια είναι η αγαπημένη σου?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ith Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν το ψάχνεις πολύ, χάνεις την ουσία που ειναι το παιχνίδι. Η πληροφορία στο διαδικτυο ειναι απειρη και τα περισσότερα ειναι υποκειμενικά. Οι περισσότεροι απο εμας σχολιάζουμε μονο θετικά οτι μας ανήκει. Μόλις πάρουμε την επόμενη ρακέτα, θάβουμε την προηγουμενη...

    demo μπορεις να κάνεις και απο συμπαικτες / προπονητες και χωρις να πληρώσεις και αυτο ειναι οτι καλύτερο.

    Περι ρακετών τώρα: βαριά ρακέτα γενικά θέλει καλή τεχνική. Μεγάλο swing, σωστό contact point (αρα και σωστο footwork) και χαλαρό χέρι. Επίσης προτίμησε 100αρι κεφαλι. Απ' ολες οσες εχεις αναφέρει εγώ θα έπαιρνα την pure drive (την πρηγουμενη, μαυρου χρωματος.

    ΥΓ. Ψάξε λιγο και την head IG extreme mp, εγώ αυτη θα διαλεγα για την περιπτωση σου.
    H δικά σου γνώμη για τις Blade?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 30-01-15 στις 16:30

  7. #27
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Μια χαρά ρακέτες ειναι, παίζει ρόλο σε τί εχεις συνηθίσει. Ειχα την blade 98, αλλά δεν μ' άρεσε. Οχι γιατι δεν ειναι καλή αλλα γιατι είχα συνηθίσει σε άλλο καλούπι - άλλη αίσθηση. Tον περισσότερο καιρό έχω παίξει με head speed IG speed mp κι εχω συνηθίσει με αυτή. Όταν επαιξα με την ανιστοιχη graphene (ιδια specs) δεν μ αρεσε καθολου. Αυτά για μένα....

    ...για σένα τώρα, πάρε μια ρακέτα με χαμηλό swing weight γιατι τα βαρίδια που σκοπεύεις να βάλεις θα το αυξησουν (ειδικά στην θεση 12). Δεν έχει νόημα να σου προετείνω κάποια συγκεκριμένη αλλά ισως κάποια χαρακτηριστικά.

    unstrung weight 295-305gr
    swing weight max 310
    balance 31.5 - 32.5cm
    head size 100
    string tension DT 36

    H pure drive τα έχει όλα, ειναι εύκολη ρακέτα και αναλογα την τάση την παίζει απο αρχάριος μεχρι προχωρημένος. (για να μην πω επαγγελματίας). Απλα οι σκληρές babolat έχουν ιδιαιτερη αίσθηση. Γι άλλους αναντικατάστατη και γι άλλους ουτε ζωγραφιστή. Οι blade ειναι ζόρικες ρακέτες, θέλουν έμπειρο χέρι κι εχουν και μεγάλο swing weight. Tέλος μην δημιουργείς ανάγκες για βαρίδια, άσε τις ανάγκες σου να σε οδηγησουν στα βαρίδια. Καλα παιχνίδια

  8. #28
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Φίλε DJTaurus, μαζεύοντας αναφορές σου από διάφορα σημεία:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι stiff παρόλο που της έχω βάλει μαλακό πλέγμα…
    Το 18 x 20 είναι γενικά πολύ stiff ότι και να κάνεις. Δε χαμπαριάζει…
    Επίσης δίνει μικρή πληροφορία (feel)…
    Με λίγα κιλά, κάτω από 20 «και βγάλε» (για poly), …μπορεί να γίνει κάτι…

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασα την Wilson (BLX) 100 Pro Open και ήταν άλλος κόσμος... μόνο το μεγάλο κεφάλι με ξένισε…
    Αυτό πραγματικά είναι μυστήριο... Η διαφορά 98 sq in με 100 sq in, ουσιαστικά δεν είναι ορατή με γυμνό μάτι! Πιο πολύ μπορεί να σε ξεγελάσουν τα διαφορετικά σχήματα των ρακετών, παρά η διαφορά των 2 sq in στο μέγεθος…

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβαλα διπλό grip … αλλά μου φεύγει εύκολα από την λαβή στα χτυπήματα....
    Οπότε το διπλό (όβεργκριπ και όχι γκριπ, θέλω να πιστεύω) το βγάζεις!
    Εκτός εάν το πρόβλημα που σου στρίβει είναι ότι το εξωτερικό είναι πολύ φθαρμένο!
    Συνήθως ο πιο συχνός λόγος είναι αυτός, ο απλούστερος…

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται να λατρεύω το πιο βαρύ custom μοντέλο του 12 και να μου ξενίζει του 13…
    Και όμως φίλε μου γίνεται και παραγίνεται!
    Το αποδεικνύουν (ακόμη μια φορά) τα τεχνικά χαρακτηριστικά!
    ΔΕΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΙΝΑΚΑ που σου ετοίμασα (στα σημεία που έχω σημειώσει με πράσινο χρώμα)…

    Draw_for_DJTaurus.jpg

    H "παλιά" Blade και η BLX Pro Open που σου άρεσαν έχουν από "τη μάνα τους" πολύ περισσότερη δύναμη κοντά στη θέση 12 από τη δική σου Blade... Κοίτα επίσης τις μεγάλες διαφορές δύναμης της "παλιάς blade" με την δικιά σου στα σημεία που ξεκινάνε με 36,2% και 46,2%. Είναι τα σημεία που κτυπάνε κυρίως την μπάλα οι αρχάριοι! ΌΛα εξηγούνται με την επιστήμη DJ. Το έχει αποδείξει η ανθρώπινη ιστορία αυτό... lolll
    Οπότε εάν δε δουλέψει το έξτρα βάρος στη θέση 12 (που έτσι κι αλλιώς εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να αποφύγεις) δοκίμασε 3+3 γραμ. στις θέσεις 8 και 4. Βάσει του πίνακα, μάλλον εκεί είναι το πρόβλημά σου... To swinweight δεν θα ξεπεράσει εκείνο εάν έβαζες στη 12 (και εννοείται ΔΕΝ τα βάζεις όλα μαζί επάνω! )


    Όσον αφορά το DEMO ρακετών, μη φανταστείς ότι είναι και πανάκεια…

    Και αυτό για δύο βασικούς λόγους:

    α) κανένας (μα κανένας) δεν το κάνει σωστά! Δηλ. να πλέξει τη demo ρακέτα με το ίδιο πλέγμα και τα ίδια κιλά που παίζει, έτσι ώστε να δημιουργήσει μια «συγκρίσιμη κατάσταση» με την ρακέτα που ήδη παίζει και ξέρει και…

    β) Το ένα, άντε βαριά δυο παιχνίδια, που θα παίξεις με τη demo ρακέτα, - ακόμα και στη σπάνια περίπτωση που κάνεις το παραπάνω,
    (την πλέξεις με τα γνώριμα πλέγματα-κιλά δηλαδή) δεν σε σώνουν σίγουρα από αυτό:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xts
    ΒABOLAT PureDrive 2015 …Πωλούνται λόγω προβλήματος στο χέρι μου...
    … το οποίο θέλει κάποιες παραπάνω ώρες για να φανεί… Το αντίθετο μάλιστα! Με τέτοιες σκληρές ρακέτες με μεγάλο stiffness 68, 70 και βάλε, όντας (σχεδόν) αρχάριος θα παίξεις super! Καλύτερα από ποτέ άλλοτε! Τσεκαρισμένο! …Και σε λίγο καιρό αντί για θέμα «Αλλαγή ρακέτας» θα ανοίγεις θέμα «Αλλαγή χεριού»! Σημ.: Εάν σου φάνηκε αστείο αυτό, κακώς! Πολύ κακώς. Δες το ΕΔΩ. Υπάρχει ήδη…

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά αν η Blade του 13 ήταν έστω σαν την 12 που έπαιξα δεν θα είχα ψαχτεί καθόλου. Πιθανόν να μην έκανα λογαριασμό και στο forum...
    Κατά την άποψή μου, πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τυχερό που έκανες αυτή τη εγγραφή... Ο president.s και ο ith σου έδωσαν παραπάνω πολύτιμες συμβουλές που στην τενιστική πορεία, που τώρα ξεκινάς, θα σου φανούν χρήσιμες, πέρα από τη εκάστοτε ρακέτα σου…

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρήγγειλα το δίχτυ (babolat) του Προέδρου...
    θα βάλω και λίγο βάρος στο 12 μπας και αλλάξει τίποτα και βλέπουμε…
    Καλά έκανες, εφόσον θέλεις άλλη να δώσεις μια ευκαιρία στην ρακέτα σου, αν και όπως σου είπα στην αρχή της συζήτησης, η ρακέτα σου δεν είναι κατάλληλη για customization (προσθήκη βάρους δηλ.) καθώς τα χαρακτηριστικά της ήδη είναι πολύ ακραία για σένα (εφόσον όπως λες παίζεις τένις λίγους μόνο μήνες)…

    ΓιΆ αυτό θα πρότεινα για αρχή να αλλάξεις ΜΟΝΟ το πλέγμα. Πιστεύω ότι θα δεις μεγάλη βελτίωση.

    Το βάρος (3 γρ. στη θέση 12) άστο για δεύτερη φάση. Θα στείλει το ήδη πολύ μεγάλο swingweight της ρακέτας σου στα ύψη, με σοβαρό κίνδυνο να τραυματιστείς κάποια στιγμή…

    Τέλος, άρχισε να κοιτάς και για καμιά ρακέτα 16 Χ 19 με φυσιολογικό swingweight και (προ παντώς) stiffness!

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 01-02-15 στις 01:00

  9. #29
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την άποψή μου, πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τυχερό που έκανες αυτή τη εγγραφή... Ο president.s και ο ith σου έδωσαν παραπάνω πολύτιμες συμβουλές που στην τενιστική πορεία, που τώρα ξεκινάς, θα σου φανούν χρήσιμες, πέρα από τη εκάστοτε ρακέτα σου…
    Εννοείται αυτό. Απλώς ήθελα να δικαιολογήσω κάπως το σχόλιο από ένα φίλο ότι το ψάχνω πολύ και χάνεται η μαγεία. Οταν μια ρακέτα αντι να σου βγάζει φυσικότητα σε αναγκάζει να προσαρμοστείς στα θέλω της για να παίξεις απλώς καλά τότε υπάρχει θέμα. Ενα άλλο θέμα που μου δημιούργησε η Blade ήταν ότι πολλές επιστροφές μου με ανάγκαζε να τις κάνω χοροπηδηχτά χωρίς ισορροπία..... επειδή όπως είπα ήθελε τέλεια τοποθέτηση για να επιστρέψω ένα χτύπημα με βάθος κάτι που τουλάχιστον στις μισές φορές είναι αδύνατο μιας και παίζω από το καλοκαίρι αναγκαζόμουν όταν με έκλεινε η μπάλα (λόγω κακής τοποθέτησης) να χαμηλώνω και να σηκώνομαι ώστε να καταφέρω να την βουρτσίσω.... γιατί σε pure δύναμή προφανώς και είναι δυνατή ρακέτα αλλά δεν συγχωρεί υπερβολές και flat χτυπήματα. Θέλει οπωσδήποτε καλό σκέπασμα και βούρτσισμα με την ρακέτα. Τον τελευταίο καιρό που άρχισα να την μαθαίνω διαπίστωστα ότι για να την χτυπήσω όπως εγώ ήθελα δεν αρκούσε απλώς η καλή τοποθέτηση..... στο drive τουλάχιστον θέλει να κάτσω αρκετά αριστερά από την μπάλα (ώστε να αναγκαστώ να κάνω σωστά όλη την κυκλική κίνηση... να κάνω επαφή σωστά και μπροστά με το χερί τεντωμένο και να μην κλείσω γρήγορα την κίνηση) και προφανώς να την χτυπήσω στο σωστό ύψος. Πραγματικά μου έβγαλε το λάδι.... απαιτεί 100% συγκέντρωση κάτι που δεν το είχα με την Blade του 12 που έπαιζα άνετα και χαλαρά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέλος, άρχισε να κοιτάς και για καμιά ρακέτα 16 Χ 19 με φυσιολογικό swingweight και (προ παντώς) stiffness!
    Εχω κολλήσει με την Yonex. Από specs νομίζω είμαστε καλά...τι βλέπεις και εσύ?
    http://www.tennis-warehouse.com/reviews/YAI98/YAI98review.html

    16x19
    Swingweight: 322
    Stiffness: 63
    Twistweight: 13.69

    Απλώς με προβληματίζει ότι στην θέση 12 και αυτή έχει 15.3%

    https://www.youtube.com/watch?v=E6gao7ZoKVs

  10. #30
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Την ώρα που έγραφες, έκανα edit κάποια σημεία στο παραπάνω.
    Ρίξε εάν θέλεις πάλι μια ματιά. Εκεί στον πίνακα και από κάτω του...

    Edit: Φίλε αυτή η Yonex είναι σε όλα τα σημεία ίδια με τη blade που έχεις!
    Μόνο χρώμα αλλάζεις. Πας σε κάτι πιο χαρωπό! lolll
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 01-02-15 στις 01:25

Σελίδα 3 από 16 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας