Σελίδα 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 41213141516 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 131 έως 140 από 153

Θέμα: Αλλαγή Ρακέτας

  1. #131

    Αλλαγή Ρακέτας

    Οι yonex όπως και οι banolat έχουν ιδιαίτερη αισθηση που ειναι λίγο ρίσκο να προχωρήσεις σε αγορά χωρίς πρώτα να έχεις δοκιμάσει. Σε φιλους μου αρχάριους προτείνω την graphene (προηγούμενο μοντέλο) head speed MP. Plug n play ρακέτα τα κανει όλα καλα και συμφέρει :P

    Αν επιμένεις σε yonex κοιτα την dr100 η αν βρεις την πιο παλιά xi100. Σε babolat την pure drive 300gr μοντέλο 15 η 13 και σε Wilson την καινούργια ultra 100... δεν την έχω παίξει αλλά διαβάζω καλα λόγια... στην ουσία ο αντικαταστάτης της juice αν και έχει ιδια spec με την pro open. Μπορείς βέβαια να περιμένεις να δοκιμάσεις και τις καινούργιες burn fst 99 και 99s. Σε prince την 100p texextreme... γλυκιά, άνετη ρακέτα με control και decent σπιν παρά το 18x20.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 31-03-16 στις 09:55

  2. #132
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paulos318is Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... είναι μπροστόβαρη μεν, αλλά διαπιστώνω ότι είναι αρκετά ελαφριά, με αποτέλεσμα κάποια χτυπήματα να παίρνουν αρκετό ύψος...
    Παύλο, θέλεις να εξηγήσεις καλύτερα το παραπάνω;

    Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο...

    Trajectory and Spin Definitions


    Όπως βλέπεις:

    δυνατές ρακέτες = χαμηλή τροχιά
    αδύναμες ρακέτες = ψηλή τροχιά μπάλας.


    Θεωρητικά μια πιο βαριά ρακέτα είναι πιο δυνατή, ΟΚ με αυτό.
    Αλλά η δικιά σου ρακέτα είναι ήδη πάρα πολύ δυνατή.

    Οπότε το πρόβλημα δεν είναι στην κυριολεξία η ρακέτα και το βάρος της, αλλά το επίπεδό σου.
    Μια πιο βαριά ρακέτα, λογικά θα κάνει τα πράγματα πολύ χειρότερα...

    Το πρόβλημά σου είναι προφανώς η αργή ταχύτητα του swing σου
    σε συνδυασμό με τη πλέξη 16x18 που δεν βοηθάει επίσης, λόγω του
    α) ότι είσαι αρχάριος και δεν έχεις καλή τεχνική και
    β) ότι το swing weight της συγκεκριμένης ρακέτας (320) είναι ψηλό για κάποιον που παίζει τόσο λίγο καιρό.

    Εάν η διάγνωση του προβλήματος που έκανα είναι σωστή, τότε (βάσει τεχνικών χαρακτηριστικών) θα σε βοηθούσε η επιλογή κάποιας από τις παρακάτω....


    Yonex EZONE Ai Lite

    Babolat Pure Drive Lite

    Babolat Pure Strike 100

    Head Graphene XT Radical S

    Volkl Organix V1 MP

    Volkl Super G 6

    Wilson Burn 100 Team


    Τέλος, αφού ψάχνεσαι με βελτίωση, ρίξε μια ματιά και στο άρθρο για την επιλογή - βελτίωση ρακέτας, εδώ στο φόρουμ.

    Πάντως προσωπική μου άποψη είναι ότι το πρόβλημά σου ΔΕΝ θα λυθεί με customization σε αυτή τη ρακέτα. Καλύτερα να πάρεις άλλη...

    Όπως είπα, θεωρώ ότι το swingweight της είναι πολύ για σένα και κάθε βάρος που προσθέτουμε (εκτός από το κάτω μέρος της λαβής) το κάνει ακόμα μεγαλύτερο.


    Καλή τύχη!

    S.

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 31-03-16 στις 16:04

  3. #133
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    .
    Επίσης, πριν προχωρήσεις σε μια αγορά νέας ρακέτας μπορείς να κάνεις και μια απλή δοκιμή σε αυτή που ήδη έχεις, για να δεις εάν όπως πιστεύεις το πρόβλημα είναι θέμα βάρους ή κάτι άλλο...

    Πρόσθεσε πρόχειρα με μονωτική ταινία(όπως περιγράφεται στην παράγραφο "Νομίσματα και άλλα") τέσσερα 10λεπτα (2+2) σε κάθε εσωτερική πλευρά του λαιμού της ρακέτας σου, ανάμεσα στη λαβή και το στεφάνι. Αυτό θα αυξήσει το βάρος της κατά 17 περίπου γραμ. με μια μικρή σχετικά αύξηση του swingweight. Εάν με αυτό το setup παίξεις καλύτερα, τότε ή την κρατάς με έξτρα βάρος ή παίρνεις κάποια άλλη βαρύτερη...

    Και τέλος, όπως θα σου πει και ο ith σε λίγο, δοκίμασε διάφορες ρακέτες πριν αγοράσεις κάποια!!!

  4. #134
    Junior Member Το avatar του χρήστη paulos318is
    Εγγραφή
    14-02-2016
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    16
    Δηλαδή το πρόβλημα οφείλεται κυρίως στο ότι είμαι αρχάριος....άρα πιστεύεις ότι δεν ήταν καλή επιλογή για πρώτη μου ρακέτα ε; Αυτό με τη δοκιμή μακάρι να υπήρχε εδώ στην Ελλάδα, αλλά ευρισκόμενος στην επαρχία, δεν νομίζω να μπορώ να δοκιμάσω προτού καταλήξω σε ρακέτα, εκτός αν ξέρεις κάποιο κατάστημα που να το επιτρέπει....Επίσης κάτι άλλο που δεν κατάλαβα...αναφέρεις ότι η ρακέτα μου είναι ήδη πάρα πολύ δυνατή, ενώ λες και ότι μια πιο βαριά ρακέτα είναι πιο δυνατή....δεδομένου ότι η ρακέτα μου χαρακτηρίζεται ως ελαφριά κατά γενική παραδοχή, μπορείς μήπως να μου εξηγήσεις πως συνδέεται η δύναμη με το βάρος της; σε ευχαριστώ πάντως που με βοηθάς με τις γνώσεις σου...

  5. #135
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paulos318is Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...μπορείς μήπως να μου εξηγήσεις πως συνδέεται η δύναμη με το βάρος της; ...
    Φίλε Παύλο, τα γράφει όλα εδώ:

    Static Weight (Στατικό Βάρος): Static weight (ή απλά weight) είναι το βάρος της ρακέτας, όπως το αντιλαμβανόμαστε...

    Δεν έχει νόημα να κάνω copy-paste το ένα θέμα μέσα στο άλλο...


  6. #136
    Ενημερωτικά αυτές τις ημέρες ο Coric παίζει με DR98...

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 09-04-16 στις 20:32

  7. #137
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    225
    Πάντως Tsonga μάλλον απογοητεύτηκε απο την pure aero ήδη απο το australian open και έβαψε την aero pro του 13 με τα χρώματα της pa για το Μόντε Κάρλο...DEB_0204-800x390.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη captain : 17-04-16 στις 09:53

  8. #138

    Αλλαγή Ρακέτας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως Tsonga μάλλον απογοητεύτηκε απο την pure aero ήδη απο το australian open και έβαψε την aero pro του 13 με τα χρώματα της pa για το Μόντε Κάρλο...DEB_0204-800x390.jpg
    Δεν βρήκα κάπου ότι έπαιζε εξαρχής με PA και όχι aero με PJ PA. Έχεις βρει info η το τσέκαρες μόνο σου από close up shots; Πάντως είχα διαβάσει ότι ο tsonga παίζει με apd στα 347gr και 63 stiffness μετρημένη πλεγμένη και μετά από χρήση που το stiffness πέφτει. Τεσπα για μένα η PA είναι σαφώς καλύτερη της apd μόνο και μόνο για το καλύτερο feel και το αυξημένο plow. Οποιος μπορεί να την controllarei δεν θα βρει κάτι καλύτερο για ξεμαλλιασμα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 17-04-16 στις 10:45

  9. #139
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βρήκα κάπου ότι έπαιζε εξαρχής με PA και όχι aero με PJ PA. Έχεις βρει info η το τσέκαρες μόνο σου από close up shots; Πάντως είχα διαβάσει ότι ο tsonga παίζει με apd στα 347gr και 63 stiffness μετρημένη πλεγμένη και μετά από χρήση που το stiffness πέφτει. Τεσπα για μένα η PA είναι σαφώς καλύτερη της apd μόνο και μόνο για το καλύτερο feel και το αυξημένο plow. Οποιος μπορεί να την controllarei δεν θα βρει κάτι καλύτερο για ξεμαλλιασμα
    http://www.tenniswarehouse-europe.com/player.html?ccode=JTSONGA
    Τα χρώματα ειναι της αερο και στην αρχή του 2016 απο φωτογραφίες σε τραϊνινγκ. Αλλά απο επίσημο ειδησεογραφικό σιτε οχι δεν εχω διαβάσει κάτι.

  10. #140
    Junior Member Το avatar του χρήστη paulos318is
    Εγγραφή
    14-02-2016
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    16
    Έχοντας καταλήξει στην αγορά της Υοnex EZONE DR 100 L και εφόσον δεν υπάρχει διαθέσιμη στο μέγεθος λ3 σε ελληνικά site, η αγορά της από το tennis warehouse φαντάζει μονόδρομος....θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πως στην ευχή μπορώ να επιλέξω χορδές της Υοnex και όχι κάποιας άλλης εταιρείας όπως μου υποδεικνύει η επιλογή ''choose a string''....γιατί απ' ότι βλέπω η εξής επιλογή περιέχει μόνο χορδές άλλων εταιρειών...εγώ θέλω η ρακέτα να μην έρθει βέβαια άπλεχτη, αλλά στην εμφάνιση που ήδη έχει στην εικόνα, με χορδές δηλαδή της Υonex με το σήμα της εταιρείας...αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει πως μπορεί αυτό να γίνει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Σελίδα 14 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 41213141516 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας