Σελίδα 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 153

Θέμα: Αλλαγή Ρακέτας

  1. #121

    Αλλαγή Ρακέτας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chemicalgoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ πως είναι καταστροφικό μέσα σε 13 μήνες να έχεις δοκιμάσει 30 ρακέτες. Όλη αυτήν την περίοδο προσαρμογής σε κάθε νέα ρακέτα αν την είχες δώσει στο να γίνεις καλύτερος παίχτης τώρα θα έπαιζες 2 φορές καλύτερα.
    Εξαρτάται διότι παίζω 6 φορές την εβδομάδα. ¶ρα το 1 χρόνος ειναι σχετικό. Ειναι καταστροφικό διότι κατέβηκα σε τουρνουά με ρακέτες που ειχα για μερικές ημέρες η άλλαζα ρακέτα και κατα την διάρκεια του game... οτι να ναι :P Οπως το βλέπω τώρα για μια αντικειμενική γνώμη σε μια ρακέτα απαιτείται ενα ελάχιστο διάστημα ενός μήνα αλλα μπορώ πλέον να καταλάβω εξαρχής αν αξίζει να ασχοληθώ μαζί της η όχι. Αρκετές από αυτές τις ρακέτες δεν τις αξιολόγησα επαρκώς γιατί δεν τις δοκίμασα με αρκετά πλέγματα η τις άλλαζα και μέσα σε 2 εβδομάδες. Και ειναι και το θέμα τις βελτίωσης όπου μια δύσκολη ρακέτα στο παρελθόν όσο ανεβαίνεις την παίζεις διαφορετικά. Για παράδειγμα η Blade ήταν ο λόγος που γράφτηκα στο forum και τελικά παλι σε αυτήν κατέληξα. Βλέπω αθλητές και προπονητές που δεν έχουν δοκιμάσει άλλο πλέγμα η ρακέτα από αυτά που τους έμαθαν οι προπονητές τους να χρησιμοποιούν οταν ήταν μικροί. Παίζουν εκπληκτικό τέννις και δεν ασχολούνται με τα γύρω γύρω. Ελπίζω κ εγώ τώρα να ηρεμήσω κάπως και να ασχοληθώ με την τεχνική μου γιατί δεν μου περισσεύουν κιόλας για να τα δίνω σε ρακέτες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 21-08-15 στις 23:17

  2. #122
    Καλησπέρα σε όλους!
    Δεν ανοίγω νέο νήμα, αυτό που με ενδιαφέρει και μένα είναι η αλλαγή ρακέτας.
    Είμαι 35 χρονών και αρχάριος.
    Παίζω εδώ και δύο μήνες περίπου και αγόρασα μία ρακέτα πιο πολύ για να συνηθίζω να παίζω με μία συγκεκριμένη και να μην αλλάζω συνέχεια στις προπονήσεις.
    Π'ηρα λοιπόν μία Prince airo3 yellow rebel που βρήκα σε καλή τιμή και τα χαρακτηριστικά της είναι οκ για αρχάριο.

    Τα παραθέτω για να μου πείτε τη γνώμη σας:

    Head Size: 105 in²
    Weight: 270g unstrung
    Balance: 24.5 cm
    Length: 26 inches
    String Pattern: 16 x 19

    Λοιπόν το πρόβλημά μου είναι το εξης:
    Ενώ είναι μια άνετη ρακέτα και πετυχαίνω κατά βάση το sweetspot και και την κίνηση κάνω αρκετά σωστά και έγκαιρα, τα χτυπήματά μου είναι αδύναμα.
    Στο forehand περνάω το φιλέ, αλλά για να έχω βάθος πρέπει να βάλω πάρα πολύ δύναμη.
    Στο backhand με το ζόρι περνάω το φιλέ.

    Σκέφτομαι λοιπόν μήπως πουλήσω την Prince (λογικά δε θα δυσκολευτώ είναι καινούργια, χάνοντας μερικά λεφτά, βέβαια) και πάρω μία άλλη που να μου δίνει περισσότερη δύναμη. Όποιος έχει λίγο χρόνο, λοιπόν, ας μου προτείνει κάποια καλύτερη για το επίπεδό μου, πάντα, αλλά να την κρατήσω αρκετό καιρό.
    Επίσης το κόστος να μην ξεπερνάει τα 120¤ (από Ελλάδα ή εξωτερικό ή και μεταχειρισμένη, δε με πειράζει).

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    Φιλικά,
    Βαγγέλης

  3. #123
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Βαγγέλη αν ειναι η ρακέτα σου εχει μηκος 26 ιντσες οπως εγραψες ειναι παιδική. Λογω της περιορισμενης ροπής που παράγεται εξαιτιας του μηκους της ειναι αδυναμη για ενηλικο. Αν εχεις κανει τυπογραφικό (οπως και στην ισορροπια) τότε πιθανώς κάνεις κάποιο τεχνικό λάθος στα χτυπηματα σου. Η ρακέτα ειναι ιδανική για αρχάριο και αρκετά δυνατή (εφόσον δεν την εχεις πλέξει σε υπερβολικά υψηλή τάση, >26kg)

  4. #124
    Ναι sorry 27 ίντσες είναι και 34,5 balance.
    Copy paste απο λαθος site εκανα.
    Είδα τα χαρακτηριστικά πάνω στη ρακέτα τώρα που το πες φίλε ith.

    Οπότε μάλλον βιάζομαι να μάθω, μόλις βελτιωθεί η τεχνική μου θα βελτιωθούν και τα χτυπήματα;
    Το πλέξιμο είναι 26 συν πλην 2 όπως λέει πάνω στη ρακέτα, δεν το έχω αλλάξει...

  5. #125
    Ποιο ειναι το μοντέλο της ρακέτας γιατί το Link δεν ειναι ανενεργό ?

  6. #126
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Πάρε και συ Pro Open!

    Όλοι σε αυτές κάποια στιγμή γυρνάνε / με....

    lol
    Ποιο ειναι το μοντέλο γιατί το link δεν δουλεύει ?

  7. #127
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    .
    nik_, η ρακέτα (το νέο μοντέλο της) είναι ΑΥΤΗ.

    Προσοχή! Η ρακέτα αυτή είναι "κλώνος" της Aero Pro, με ότι αυτό σημαίνει για τα χέρια σου...
    Αλλά τουλάχιστον το παθαίνεις με τα μισά λεφτά!!!! lolll


  8. #128
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    nik_, η ρακέτα (το νέο μοντέλο της) είναι ΑΥΤΗ.

    Προσοχή! Η ρακέτα αυτή είναι "κλώνος" της Aero Pro, με ότι αυτό σημαίνει για τα χέρια σου...
    Αλλά τουλάχιστον το παθαίνεις με τα μισά λεφτά!!!! lolll

    Ρώτησα για την ποιό πάνω γιατί διάβασα καλά λόγια...
    Κάι ιδικά το "όλοι σε αυτήν γυρίζουν..."
    Ποιός ο λόγος που επιφέρει τραυματισμούς (αν κατάλαβα καλά) ?

    Παίζω τέννις περίπου δυο χρόνια μέ μια Prince shark o3 πόυ πήρα μεταχειρισμένη καί είναι μπλεγμένη με head sonic pro 24kg.
    Εχω μπεί στήν διαδικασία αναζήτησης ρακέτας όπου να μήν ξανά ασχοληθω μέ το θέμα ρακέτας...
    Εxω στό μυαλό μού την head speed MP.
    Κάθε πρόταση δέκτη...
    Χρήματα μέχρι 140
    βάρος από αυτά πού έχω διαβάσει στα 300~310.
    Καί νά είναι φιλική στα χέρια μού ...

    Ευχαριστώ.


    Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nik_marin : 15-11-15 στις 00:45

  9. #129
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 18-03-16 στις 18:04

  10. #130
    Junior Member Το avatar του χρήστη paulos318is
    Εγγραφή
    14-02-2016
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    16
    Καλημέρα και από εδώ,

    Θα ήθελα τη βοήθεια σας ωστε να αλλάξω τη ρακέτα μου την οποία βιαστηκά αγόρασα μετά από 2-3 μαθήματα.... Επέλεξα την Wilson Juice 100 UL ( http://www.tennis-warehouse.com/Wilson_Juice_100UL/descpageRCWILSON-J100UL.html ) η οποία είναι μπροστόβαρη μεν, αλλά διαπιστώνω ότι είναι αρκετά ελαφριά, με αποτέλεσμα κάποια χτυπήματα να παίρνουν αρκετό ύψος... Δεδομένου ότι με βολεύει καλύτερα το one handed backhand, κοιτάζω προς Υonex μεριά σε βάρος 300 gr (ή λίγο πιο πάνω)....Οποιεσδήποτε προτάσεις για επιλογή νέας ρακέτας ή συμβουλές για βελτίωση της υπάρχουσας είναι καλοδεχούμενες....

Σελίδα 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας