Είμαι 1.90/90kg.

Ξεκίνησα να παίζω tennis τον περασμένο Ιούνιο με την Head Graphene Instinct της Sharapova του 13 που βρήκα σε καλή τιμή. Overall πολύ καλή ρακέτα απλώς όταν ήθελα να βάλω περισσότερη δύναμη δεν μου το έδινε εύκολα....

Δοκίμασα την Blade 98 του 2012 (μαύρη/χρυσή) customarismeni με περισσότερο βάρος από έναν αθλητή που την χρησιμοποιούσε. Στην αρχή μου φάνηκε περίεργη για το βάρος της και τον πρώτο καιρό με πονούσε ο αστράγαλος αλλά όταν την συνήθισα την λάτρεψα. Επιτέλους είχα την δύναμη που μου έλειπε στα χτυπήματα σε βαθμό overpower για το επίπεδο αρχαρίου που είμαι... οπότε χωρίς δεύτερη σκέψη παρήγγειλα την Blade 98 (18/20) του 13 (total black color).... και έκτοτε έχω σοβαρό θέμα με την ρακέτα... πρώτα απ΄'ολα μου φεύγει από το χέρι (στριφογυρίζει στην παλάμη) όταν χτυπάω... δυσκολεύομαι να την κρατήσω σταθερά. Το σημαντικό όμως θέμα που έχω είναι ότι έχασα την αίσθηση που είχα στο σημείο επαφής.... δεν χτυπάω σωστά και μπροστά όπως με την παλαιότερη blade ενω αν δεν τοποθετηθώ άψογα πριν το χτύπημα η βολή μου παει κοντα στο φιλέ (χωρίς βάθος) και χωρίς καθόλου δύναμη. Πιο πολύ control μου φαίνεται παρά επιθετική όπως η Blade του 12. Είναι πολύ stiff, δεν συγχωρει λάθη και έχω μια αίσθηση ότι έχει πολύ μικρότερο μήκος σε σχέση με την παλιά Blade με την οποία χτύπαγα άνετα και χωρίς να προβληματίζομαι με το να τοποθετηθώ.

1) Τι μπορώ να κάνω για να κάνω την αίσθηση πιο μπροστόβαρη? Είναι stiff παρόλο που της έχω βάλει μαλακό πλέγμα.
2) Δοκίμασα την Wilson 100 Pro Open και ήταν άλλος κόσμος... πολύ χαλαρή και άνετη λαβή που μου έδινε περισσότερο καρπό. Χτύπαγα πολύ πιο εύκολα, το μεγάλο κεφάλι συγχωρούσε χτυπήματα και την συνήθισα αμέσως... μόνο το μεγάλο κεφάλι με ξένισε σαν αίσθηση αλλά νομιζω ειναι θεμα συνηθειας... έχετε άποψη για αυτό το μοντέλο?
3)Εχω ακούσε καλά λόγια για την Wilson Six-One.... δεν με ενδιαφέρει το οικονομικό.... αν δεν βρω λύση με την Blade θελω να μου προτείνετε καποιο άλλο μοντέλο να δοκιμάσω....?