Σελίδα 1 από 16 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 153

Θέμα: Αλλαγή Ρακέτας

  1. #1

    Αλλαγή Ρακέτας

    Είμαι 1.90/90kg.

    Ξεκίνησα να παίζω tennis τον περασμένο Ιούνιο με την Head Graphene Instinct της Sharapova του 13 που βρήκα σε καλή τιμή. Overall πολύ καλή ρακέτα απλώς όταν ήθελα να βάλω περισσότερη δύναμη δεν μου το έδινε εύκολα....

    Δοκίμασα την Blade 98 του 2012 (μαύρη/χρυσή) customarismeni με περισσότερο βάρος από έναν αθλητή που την χρησιμοποιούσε. Στην αρχή μου φάνηκε περίεργη για το βάρος της και τον πρώτο καιρό με πονούσε ο αστράγαλος αλλά όταν την συνήθισα την λάτρεψα. Επιτέλους είχα την δύναμη που μου έλειπε στα χτυπήματα σε βαθμό overpower για το επίπεδο αρχαρίου που είμαι... οπότε χωρίς δεύτερη σκέψη παρήγγειλα την Blade 98 (18/20) του 13 (total black color).... και έκτοτε έχω σοβαρό θέμα με την ρακέτα... πρώτα απ΄'ολα μου φεύγει από το χέρι (στριφογυρίζει στην παλάμη) όταν χτυπάω... δυσκολεύομαι να την κρατήσω σταθερά. Το σημαντικό όμως θέμα που έχω είναι ότι έχασα την αίσθηση που είχα στο σημείο επαφής.... δεν χτυπάω σωστά και μπροστά όπως με την παλαιότερη blade ενω αν δεν τοποθετηθώ άψογα πριν το χτύπημα η βολή μου παει κοντα στο φιλέ (χωρίς βάθος) και χωρίς καθόλου δύναμη. Πιο πολύ control μου φαίνεται παρά επιθετική όπως η Blade του 12. Είναι πολύ stiff, δεν συγχωρει λάθη και έχω μια αίσθηση ότι έχει πολύ μικρότερο μήκος σε σχέση με την παλιά Blade με την οποία χτύπαγα άνετα και χωρίς να προβληματίζομαι με το να τοποθετηθώ.

    1) Τι μπορώ να κάνω για να κάνω την αίσθηση πιο μπροστόβαρη? Είναι stiff παρόλο που της έχω βάλει μαλακό πλέγμα.
    2) Δοκίμασα την Wilson 100 Pro Open και ήταν άλλος κόσμος... πολύ χαλαρή και άνετη λαβή που μου έδινε περισσότερο καρπό. Χτύπαγα πολύ πιο εύκολα, το μεγάλο κεφάλι συγχωρούσε χτυπήματα και την συνήθισα αμέσως... μόνο το μεγάλο κεφάλι με ξένισε σαν αίσθηση αλλά νομιζω ειναι θεμα συνηθειας... έχετε άποψη για αυτό το μοντέλο?
    3)Εχω ακούσε καλά λόγια για την Wilson Six-One.... δεν με ενδιαφέρει το οικονομικό.... αν δεν βρω λύση με την Blade θελω να μου προτείνετε καποιο άλλο μοντέλο να δοκιμάσω....?

  2. #2
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Φίλε DJ, διαβάζοντας τα παραπάνω θα σου έλεγα (ελπίζω χωρίς να παρεξηγηθώ) ότι τα έχεις πααααααάρα πολύ μπερδεμένα....

    Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ, και πιο πολύ στις παραγράφους:

    Balance (Ισορροπία)
    Static Weight (Στατικό Βάρος)
    Swing Weight (Βάρος Αιώρησης)
    Stiffness & Flexibility of racquet frame (Ακαμψία & Ελαστικότητα του πλαισίου της ρακέτας)
    Beam Width – Flat or Tapered (Πλάτος Πλαισίου – Επίπεδο ή Μεταβλητό)

    και πιστεύω ότι θα αρχίσεις να βγάζεις κάποια άκρη σε αυτά που σου συμβαίνουν, ώστε να επιλέξεις καλύτερα την επόμενη!

    Να σου πω όμως ξεκάθαρα ότι στο επίπεδο του αρχαρίου-μέσου που βρίσκεσαι η Blade 98 (18/20) δεν είναι μια ρακέτα
    που μπορείς να επέμβεις και να την αλλάξεις. Θα τραυματιστείς εάν το κάνεις...

    Με Wilson 100 [Κ] Pro Open (όχι BLX) παίζω εγώ τον τελευταίο καιρό.
    Προσωπικά την βρίσκω άριστη ρακέτα, αλλά λίγο σκληρή.
    Λογικό εν μέρει καθώς ουσιαστικά είναι "κλώνος" της πρώτης AeroPro (χωρίς το cortex).
    Επίσης τα σχόλια για αυτή -στο web από άλλους χρήστες - είναι πάρα πολύ θετικά.
    Αντίθετα, για την έκδοση BLX δεν έχω διαβάσει καλά λόγια...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 27-01-15 στις 20:54

  3. #3
    Για την Blade ποια ειναι η αποψή σου? Δεν γίνεται να λατρεύω το πιο βαρύ custom μοντέλο του 12 και να μου ξενίζει του 13.... όσο και αρχάριος να είμαι, αίσθηση και αντίληψη νομίζω ότι έχω....

    Η διαφορά με BLX και χωρίς?

  4. #4
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Πόσο καιρό έπαιζες με εκείνη του 2012?
    Εάν έπαιζες για μεγάλο διάστημα - δηλ. εάν είσαι σίγουρος ότι σου κάνει η ρακέτα - δοκίμασε με άλλο πλέγμα πιο δυνατό.

    Μαλακό πλέγμα δεν σημαίνει απαραίτητα και δυνατό.

    Διάβασε ΕΔΩ και βρες κάποιο μαλακό με δύναμη!

    Επίσης πλέξε σε λιγότερα κιλά.
    17-18 κιλά για 98άρα 18Χ20 είναι μια χαρά.

    Δεν έχω γνώμη για την BLX.
    Απλά διαβάζω ότι δεν έχει καμιά σχέση με την [Κ].
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 27-01-15 στις 21:05

  5. #5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο καιρό έπαιζες με εκείνη του 2012?
    Ελάχιστα ρε συ 3 εβδομάδες μέχρι να μου έρθει το μοντέλο του 13. Αλλά είχα καλή επαφή μπροστόβαρα και οι μπαλιές μου είχαν βάθος και δύναμη χωρις δυσκολία. Του 13 ενώ δίνει περισσότερο spin μου έχει σπάσει τα νεύρα.... αν δεν τοποθετηθώ άριστα και δεν την πιάσω στο σωστό ύψος τα χτυπηματά μου δεν έχουν καθόλου βάθος. Εβαλα διπλό grip επειδή έχω μεγάλα δάχτυλα και ήταν κάπως καλύτερη η επαφή μου αλλά μου φεύγει εύκολα από την λαβή στα χτυπήματα....

    Την Wilson Pro Open όπου και να την βρω αν και δεν αναγράφεται το BLX, στις φωτογραφίες είναι τυπωμένο στην ρακέτα... έχεις να προτείνεις ελληνικό site να την αγοράσω?

  6. #6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    τον πρώτο καιρό με πονούσε ο αστράγαλος
    Τι σχεση εχει με τη ρακετα;;

    Λοιπον, αρχικα δεν εχει καμια σημασια η σωματικη διαπλαση για το τι ρακετα θα χρησιμοποιησεις (αν καποιος σου εχει πει το αντιθετο δεν εχει την παραμικρη ιδεα).. Ο Σαντορο ειναι 1.20 με το ζορι και επαιζε με ρακετα 370γρ! Τελος παντων. Το μονο που σε ενδιαφερει απο το σωμα σου ειναι το μεγεθος της παλαμης σου. Μηπως παιζει κατι τετοιο και σου στριφογυριζει η ρακετα; Ο γενικος κανονας για το σωστο παχος ειναι, αναμεσα στα δαχτυλα και τη βαση του αντιχειρα να χωραει το δαχτυλο μας οταν πιανουμε τη ρακετα. gripmaat.gif
    Δε μας ειπες πως ηταν customized η παλια Blade οποτε δε μπορω να σου πω με βεαιοτητα τι φταει και σου φαινεται τοσο περιεργη η καινουρια. Η blade ειναι πολυ πιο απαιτητικη ρακετα απο την Instinct αυτο ειναι γεγονος, αλλα και η παλια. Θελει πολυ καλα ποδια και μεγαλες αιωρησεις γιατι δε συγχωρει.Απο την περιγραφη σου και μονο μπορω να φανταστω οτι στη παλια ειχε προστεθει βαρος στη θεση 12 οποτε το swingweight ειχε παει στα υψη μιας και ηδη εχει 335! Οποτε οταν επαιξες εσυ με την καινουρια χωρις προσθηκη βαρους, λογω του μικροτερου swingweight κινειται γρηγοροτερα στον αερα και κανεις γρηγοροτερη αιωρηση και ουσιαστικα προσπερνας την μπαλα. Βεβαια μετα λες οτι βρισκεις την μπαλα πισω που δεν κολλαει λιγο με τα προηγουμενα Λοιπον σε πρωτη φαση θα βαλεις 3 γρ στη θεση 12 και θα κατεβασεις τη ταση στο πλεγμα.. Βαλε 23/22 κιλα πολυεστερικο πλεγμα η xcel power Της babolat. Αυτα θα σου δωσουν και δυναμη και θα ριξεις την ισορροπια μπροστα. ΟΜΩΣ αυτα θα τα ελεγα σε οποιονδηποτε αλλον εκτος απο εσενα μιας και οπως ειπες εισαι αρχαριος. Ειναι μεγαλο λαθος το οτι παιζεις με τετοιο βαρος και τετοια swingweight γιατι θα καταστρεψεις τον καρπο σου και δυσκολα θα μαθεις σωστη τεχνικη. Νομιζω οτι βιαστικες λιγο. Η Pro open Που λες ειναι οτι πρεπει για σενα οπως και η six one 100. Σου βαζω ενα λινκ απο ενα αρθρο μου που θα σε βοηθησει πολυ νομιζω (Δεν ειναι πανω πανω κατεβα λιγο και θα το βρεις.
    http://www.asoxfoivos.gr/p/blog-page_07.html

  7. #7
    Πρόεδρε thanks... μόλις πάω για προπόνηση θα δω σε πρώτη φάση αυτό με το grip.

    1) Η customarismeni ανήκει σε αθλητή.... δεν ξέρω αν το έλεγαν για πλάκα αλλα μου είπαν ότι είχε βάλει βαρίδια... αλλά συνήθως με χώμα δεν τις γεμίζουν? Εντωμεταξύ την έδωσα και σε εναν αλλο που έχει την blade του 12 απείραχτη και μου είπε οτι δεν του αρεσει η δικιά μου και ότι η δικιά του είναι πιο μπροστόβαρη.....δεν με πειράζει το βάρος έχω συνηθίσει και μου αρέσει.
    2) Ενας φίλος μου πρότεινε να δοκιμάσω στο κράτημα να έχω τον δείκτη λίγο πιο πάνω... ότι βελτιώνει το grip... ισχύει αυτό?
    3) Αν σου είναι εύκολο ένα link να παραγγείλω το πλέγμα από κάποιο ελληνικό κατάστημα?

  8. #8
    Υπαρχουν καποια βαριδακια που μπαινουν μεσα στη λαβη και η lead tape που ειναι τανιες μολυβδου που κολλανε σε οποιοδηποτε σημειο της ρακετας οποτε και αυτα βαρακια ειναι. Χωμα;; Οχι. Σιλικονη μπανει ή καποιο ειδος αφρου.
    Το βαρος δεν ειναι να σε ενοχλει, ειναι να σου κανει καλο. Και στην υγεια του χεριου σου και στην τεχνικη σου.
    Ο δεικτης ναι πρεπει να ειναι ανοιχτος παντα. Το χερι πρεπει γενικα πρεπει να ειναι πλεγια σαν να κανεις χειραψια στη λαβη αλλα αν ειναι λαθος το μεγεθος, ο δεικτης δε βοηθαει ιδιατερα.
    http://www.masterplay.gr/strings/bab...mm-string.html
    http://www.masterplay.gr/strings/bab...16-string.html

  9. #9
    Junior Member
    Εγγραφή
    19-03-2014
    Μηνύματα
    88
    Λογικα του αθλητη η ρακετα θα ειχε μεγαλο βαρος αλλα δε θα ηταν μπροστοβαρη οπως λες. Συνηθως οι παιχτες εχουν μεγαλα βαρη ρακετας και το βαρος προς τα πισω. Τα βαριδια θα τα ειχε βαλει μεσα στη λαβη. Ισως ειχε βαλει και στο 12 lead αλλα σιγουρα θα το ειχε αντισταθμισει.
    Καλα σχετικα με τον αστραγαλο κοιτα τι παπουτσια φορας.

  10. #10
    Νομίζω είχε τις ταινίες μολύβδου που λέει ο πρόεδρος στο εσωτερικό της στεφάνης.

Σελίδα 1 από 16 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας