Σελίδα 9 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 153

Θέμα: Αλλαγή Ρακέτας

  1. #81
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Absinthe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ρακετες δεν εχουν τοσο μεγαλη σημασια στο παιξιμο σου στο επιπεδο που εισαι. Με αυτο εννοω οτι ρακετες διαφορετικης μαρκας με παραπλησιο κεφαλι, βαρος, σκληροτητα, ειδος πλεξης κτλ, παιζουν σχεδον ιδια. Ξαναλεω, ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

    Τα πλεγματα εχουν πολυ μεγαλυτερη σημασια στο παιξιμο.

    Με τον αεροπρο, εγω θα εβαζα το yonex poly tour pro στα 23 κιλά (ισως και 24), αφου η ρακετα εχει ηδη αρκετη δυναμη.
    Όσο περισσότερο μαθαίνω την APD αρχίζω να διαπιστώνω ότι η μπάλα πλέει όχι επειδή είναι stick που σου παρέχει δύναμη αλλά θέμα τεχνικής.... δυστυχώς αν δεν σκεπάσεις και δεν σπινάρεις δεν συγχωρεί. Συνεχίζω να μην έχω σοβαρές ενοχλήσεις στο χέρι από τότε που άλλαξα στο RPM 1.30.... αν και κάνω gym αυτή την περίοδο οπότε σίγουρα με έχει βοηθήσει. Στα πόσα κιλά να πλέξω τα string που περιμένω (?) γιατί διαπιστώνω ότι η ρακέτα δεν έχει θέμα control.... αν δεν τη βρεις σωστά θα ταξιδέψει στα ύψη με όση δύναμη και να χτυπήσεις. Με λάθος επαφή, δλδ το κεφάλι της ρακέτας με ελάχιστη κλίση προς τα πάνω η μπάλα παίρνει εύκολα ύψος.

    Yonex Poly Tour: 25kg
    Yonex Spin:24kg
    Volkl Cyclone 17: 24kg
    MSV Hex 1.23: 25kg
    Black Code: 25kg

    Να τα αφήσω έτσι η να μην το ρισκάρω και να κατέβω σε 1kg προς τα κάτω?... Yonex Spin και Cyclone τα έχω χαμηλότερα επειδή σε κριτικές έχουν σχεδόν μηδαμινό power.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 03-04-15 στις 21:55

  2. #82
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο περισσότερο μαθαίνω την APD αρχίζω να διαπιστώνω ότι η μπάλα πλέει όχι επειδή είναι stick που σου παρέχει δύναμη αλλά θέμα τεχνικής.... δυστυχώς αν δεν σκεπάσεις και δεν σπινάρεις δεν συγχωρεί. .
    Λάθος σκέψη! Το ένα ΔΕΝ αναιρεί το άλλο, Λάθος η χρήση του «όχι» και του «αλλά»…

    Το σωστό: η μπάλα πλέει --ό--χ--ι--- επειδή είναι stick που σου παρέχει δύναμη --α---λ--λ--ά--- ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ θέμα τεχνικής.... δυστυχώς αν δεν σκεπάσεις και δεν σπινάρεις δεν συγχωρεί…

    Με μια αδύναμη ρακέτα, όλα τα παραπάνω συγχωρούνται... Και θα μπορούσες να πλέξεις σε λιγότερα κιλά.
    Βέβαια θα είχες άλλα θέματα με την αδύναμη και πάει λέγοντας....


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yonex Poly Tour: 25kg
    Yonex Spin:24kg
    Volkl Cyclone 17: 24kg
    MSV Hex 1.23: 25kg
    Black Code: 25kg

    Να τα αφήσω έτσι η να μην το ρισκάρω και να κατέβω σε 1kg προς τα κάτω?... Yonex Spin και Cyclone τα έχω χαμηλότερα επειδή σε κριτικές έχουν σχεδόν μηδαμινό power.
    Για τις θερμοκρασίες που θα αρχίσουν να ανεβαίνουν – και έχοντας δυνατή ρακέτα – ακούγονται μια χαρά. Αλλά όπως είπε και ο ith τα κιλά δεν λένε κάτι… Κάθε μηχανή κάνει τα δικά της. Μόνο εσύ έχεις συγκριτικό μέτρο να κρίνεις. Ένα αρχικό DT γύρω στο 36 θα είναι καλό. Ζήτα να πετύχουν αυτό το DT. Λογικά θα κρατάνε στατιστικά και θα μπορέσουν να στο πετύχουν…
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 03-04-15 στις 23:16

  3. #83
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο περισσότερο μαθαίνω την APD αρχίζω να διαπιστώνω ότι η μπάλα πλέει όχι επειδή είναι stick που σου παρέχει δύναμη αλλά θέμα τεχνικής.... δυστυχώς αν δεν σκεπάσεις και δεν σπινάρεις δεν συγχωρεί. Συνεχίζω να μην έχω σοβαρές ενοχλήσεις στο χέρι από τότε που άλλαξα στο RPM 1.30.... αν και κάνω gym αυτή την περίοδο οπότε σίγουρα με έχει βοηθήσει. Στα πόσα κιλά να πλέξω τα string που περιμένω (?) γιατί διαπιστώνω ότι η ρακέτα δεν έχει θέμα control.... αν δεν τη βρεις σωστά θα ταξιδέψει στα ύψη με όση δύναμη και να χτυπήσεις. Με λάθος επαφή, δλδ το κεφάλι της ρακέτας με ελάχιστη κλίση προς τα πάνω η μπάλα παίρνει εύκολα ύψος.

    Yonex Poly Tour: 25kg
    Yonex Spin:24kg
    Volkl Cyclone 17: 24kg
    MSV Hex 1.23: 25kg
    Black Code: 25kg

    Να τα αφήσω έτσι η να μην το ρισκάρω και να κατέβω σε 1kg προς τα κάτω?... Yonex Spin και Cyclone τα έχω χαμηλότερα επειδή σε κριτικές έχουν σχεδόν μηδαμινό power.
    To yonex poly tour pro οχι πανω απο 24 κιλα γιατι η αερο ειναι σκληρη και θα παραγινει σκληρο ολο το σεταπ.

    Η αερο λογω σχετικα αραιης πλεξης εχει καλο σπιν, αρα αντισταθμιζει την ελλειψη σπιν απο το poly tour pro. Ενα κιλο πανω, ενα κιλο κατω, δεν θα σε σωσει. Πλεξε και προπονησου. Αυτο εχει σημασια. Το οτι η μπαλα "πλεει", οπως λες με την αερο, ειναι κυριως στο μυαλο σου. Εσυ δεν χτυπας σωστα. Ξαναλεω. Προπονησου. Μονο ετσι θα καταλαβεις πως παιζει η καθε ρακετα.

  4. #84
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Παρότι η κουβέντα ειναι χωρις νόημα αφενός γιατί το παιχνίδι δεν κρίνεται απο την ρακέτα αλλά απο την τεχνική, αφετέρου νομίζω μια τετοια κουβέντα εχει ουσια μονο ενώ βλέπεις ζωντανά την κινηση... ομως:

    Η αερο για μενα ειναι μετριότατη ρακέτα που θέλει υψηλη τεχνική και πολύ χαλαρό χέρι. Μπορει να ναι δυνατή αλλα μονο οταν βαρας στο sweetspot της το οποιο σε σχεση με αλλες ρακετες ειναι χαμηλά. Στα off center ειναι μετριοτατα κατα την γνωμη μου. Για να το καταλαβεις αυτο πρέπει να παιξεις χωρις damp (αλλωστε εχει το κορτεξ). Προσωπικά μονο τότε την καταλαβα σαν ρακέτα. Τα περι τάσης ειναι τελείως ρευστά, η τιμή απλά ειναι ενα σημειο αναφοράς σαν νουμερο δεν λεει κατι.

    χαλαρο χερι με αερο https://www.youtube.com/watch?v=GyeYDUVh_OQ

  5. #85

    Αλλαγή Ρακέτας

    @ith την aero την έχεις δοκιμάσει σε διαφορά κιλά γιατι θεωρείται από τις πλέον string sensitive....; Στα off center όπως έγραψα και εγώ οταν κυνηγούσα μπαλιές ξαφνικά την ένιωθα αδύναμη.

    Λοιπόν μπορεί να είμαι άπειρος αλλά μερικά πράγματα θεωρώ οτι μπορώ να τα καταλαβαίνω. Σήμερα έπαιξα με την pure drive του 12 πλεγμένη στα 25 κιλά αρκετό καιρό δλδ με πεσμένη τάση. Στα crosses είχε synthetic.

    ¶λλη ρακέτα άλλη φιλοσοφία. Χωρις να ξέρω τα swing weight η pure ειναι πολύ πιο εύκολη σε αιώρηση. Λίγο πιο δυνατή, λίγο πιο σκληρή, δεν ένιωσα φλεξ στο πλαίσιο και γενικότερα πολύ πιο εύκολη ρακέτα. Δεν ειναι τυχαίο που η τιμή της ειναι ακόμα στον θεό και πολύ κοντά σε αυτήν της καινούριας pure. Προφανώς και συγχωρούσε τα χτυπήματα μου με κακή τεχνική που δεν σκεπαζα την μπάλα και είχα λίγο ανοιχτό το κεφάλι. Οι μπαλιές μου πήραν υπερβολικό ύψος ελάχιστες φορές σε αντίθεση με την aero. Δεν έχει το spin potential της aero αλλά σου δίνει spin. Νομίζω ήταν πιο κοντρολαρισμενη και περιέργως έβγαζα πολύ πιο εύκολο και γεμάτο backhand. Στα off center δεν πρόλαβα να παίξω υπό πίεση για να δω πως ανταποκρίνεται. Τέλος ήταν και πιο ευκίνητη στα service. Νομίζω overall ειναι καλύτερο stick με την aero να παραμένει πιο διασκεδαστική. Αυτό το άνοιγμα της aero που σε πικάρει να σπάσεις καρπό, να ρίξεις κεφάλι για να σπιναρεις ειναι απόλαυση...... αν έχεις σωστή τοποθέτηση και το πετύχεις βέβαια. Τεσπα πολύ ωραία και η pure και σίγουρα παίζω καλύτερα με αυτήν. Την συνήθισα αμέσως. Τώρα τι κάνουμε που μου αρέσουν κ οι 2; :P...... και μετά το Πάσχα θα έχω την ευκαιρία να δοκιμάσω την yonex 98 ai. Μετά θα μένει η pure του 15 και τέλος. Ουφ αρκετα σας κούρασα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 06-04-15 στις 20:52

  6. #86
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    την εχω δοκιμάσει σε 23 & 24 (στην μηχανη μου αντιστοιχει συνηθως σε μεγαλυτερες τασεις σε αλλες μηχανες) με yonex poly tour pro 1.25mm & στα 25kg με multi.
    ομοιως και την pure drive μαλιστα με διαφορα πλεγματα. Ειναι διαφορετικές ρακέτες οπως λες. Η PD μ αρεσει πολύ customized - της λείπει plow through πιστευω.
    Εν πάση περιπτωσει σαν ρακέτες γενικά δεν ειναι του γουστου μου μονο και λογω μεγάλου προφιλ.

    Χωρις να ειμαι ειδικος και πιθανώς να παιζω και χειρότερα απο σενα νομιζω αυτο που συχνα αναφέρεις για υπερβολικό ύψος δεν σχετιζεται με την ρακέτα ή το πλέγμα. Το υψος, το σπιν, το βάθος ειναι καθαρα θεμα κινησης. Οπως επισης κι αυτο που λες σε πικαρει να σπασεις καρπο... υποτιθεται οτι ολα αυτα σαν κινηση ειναι ιδια με οτι ρακετα κι αν παιζεις, αυτο που αλλάζει ειναι η ταχύτητα στις κινησεις αυτές. Οπως αλλάζεις την κινηση σου σε μια τζουφια μπάλλα, ετσι γινεται και στην ρακέτα... μηχανικά τελείως. Επισης την διαφορά στις ρακέτες την βλέπεις οταν παιζεις "βαριές" μπάλες - ειδικά σε κανα ρετουρ ή σαν racket head speed όταν σερβίρεις ή ευκολια κινησεων στο βολέ.

    ΥΓ. Αν δεν εχεις αυριο τι να κανεις πήγαινε στον ομιλο ΑΘηνων, εχει πανελληνιο... θα εμπνευστείς
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ith : 06-04-15 στις 21:23

  7. #87
    Junior Member
    Εγγραφή
    07-04-2015
    Μηνύματα
    19

    Help!!! Aγορα ρακετασ

    Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας. Είμαι νέος στο χώρο 25 χρονών αρκετά γυμνασμένος(εαν σας βοηθάει σαν πληροφορία), παίζω περίπου 2 μήνες καθημερινά και έχω ''αρρωστήσει'' με το άθλημα.
    Έχω παίξει με 5,6 ρακέτες διαφορετικές και έχω ψιλο καταλάβει ότι οι 100ίντσες , γύρω στα 300γρ(άπλαιχτη) μου είναι φιλική στο χέρι.
    Θα ήθελα τη βοήθεια σας τι ρακέτα μου προτείνεται, καινούρια ή μεταχειρισμένη. Το budjet μου προς διάθεση είναι γύρω στα 100,00ευρώ.
    Απλά θα ήθελα μια ρακέτα που να μου κάνει για 2,3χρόνια. Να μην είναι για αρκετά αρχάριο και μετά απο 3 μήνες να πρέπει να την αλλάξω.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  8. #88
    Junior Member
    Εγγραφή
    03-05-2014
    Μηνύματα
    17
    καλα μην το ψαχνεται , η ρακετα τελικα ειναι οπως το φαγητο που λενε περι ορεξεως κλπ. διαβαζω πιο πανω για την pure την εχω 10 μηνες και τελικα αποφασισω οτι δεν μπορω να ζησω αλλο μαζι της ,δεν μπορω την φιλοσοφια αιωρησης που εχει τελικα παρ ολες τις προσπαθειες που εκανα να την κρατησω για την δυναμη που εχει .εχει γινει σε αγωνα με την pure που δεν πηγαινε αλλο να την αλλαξω με την παλια αγαπημενη wilson και δω το φως .γι αυτο πιστευω οτι τελικα ειναι με οτι εχει συνηθισει κανεις και καλο ειναι οι αλλαγες ρακετας να ειναι σπανιες , τα χαρακτηριστικα καθε ρακετας μπορει να ειναι σημαντικα αλλα καταλαβα οτι και η φιλοσοφια της καθε εταιρειας ειναι εξισου σημαντικη.

  9. #89
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alex66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα μην το ψαχνεται , η ρακετα τελικα ειναι οπως το φαγητο που λενε περι ορεξεως κλπ. διαβαζω πιο πανω για την pure την εχω 10 μηνες και τελικα αποφασισω οτι δεν μπορω να ζησω αλλο μαζι της ,δεν μπορω την φιλοσοφια αιωρησης που εχει τελικα παρ ολες τις προσπαθειες που εκανα να την κρατησω για την δυναμη που εχει .εχει γινει σε αγωνα με την pure που δεν πηγαινε αλλο να την αλλαξω με την παλια αγαπημενη wilson και δω το φως .γι αυτο πιστευω οτι τελικα ειναι με οτι εχει συνηθισει κανεις και καλο ειναι οι αλλαγες ρακετας να ειναι σπανιες , τα χαρακτηριστικα καθε ρακετας μπορει να ειναι σημαντικα αλλα καταλαβα οτι και η φιλοσοφια της καθε εταιρειας ειναι εξισου σημαντικη.
    Alex με ποια Wilson ?

  10. #90
    Φιλε μου τα χαρακτηριστηκα που αναφερεις (300g , 100in και 16χ19 κατα τη γνωμη μου) ειναι αυτα που οι περισσοτεροι απο τους clubers επιλεγουν για τις ρακετες τους και παιζουν για αρκετα χρονια, τωρα για το ποια μαρκα κ τι μοντελο αυτο ειναι καθαρα στο τι αρεσει στον καθενα απο μας. Με 100 ¤ μπορεις να βρεις σε καλη κατασταση καποια μεταχειρισμενη και καινουριο μοντελο(2013-2015). Αν μπορεις δοκιμασε διαφορες ρακετες για να δεις ποια σου κανει καλυτερα.

Σελίδα 9 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας