Σελίδα 11 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 153

Θέμα: Αλλαγή Ρακέτας

  1. #101
    Oι εντυπώσεις μου από τη Yonex AI100: Made in Japan.... η ποιότητα κατασκευής, φινίρισμα και βαφή είναι top. Μου φάνηκε ελαφρώς πιο αργή σε αιώρηση από την aero. Μεγαλύτερο sweatspot και δεν θα έλεγα ότι συγχωρεί τα flat χτυπήματα περισσότερο από την aero. Θέλει και αυτή προσοχή.... έβρισκα την μπάλα λίγο πιο μπροστά δλδ έβγαζα λιγότερο αγκώνα άρα είχα λίγο καλύτερη τεχνική... όχι όμως στα επίπεδα της Pure Drive που σε forehand/back είχα πιο τεχνικά χτυπήματα από τις aero/yonex. Η Yonex έχει μακράν το πιο σταθερό βολέ από όλες τις ρακέτες που έχω δοκιμάσει και το αυτό (προσθέστε και δύναμη) ισχύει για το smash της. Σε slice ήθελε περισσότερο προσπάθεια για να κοντρολάρω την μπάλα και να μην πάρει πολύ ύψος σε σχέση με την aero. Πολύ εύκολη και στο service ειδικά στο slice.... αν το βρεις είναι ακόμα πιο δυνατή από την aero σε flat service. Θα ήθελα την λαβή της λίγο πιο χοντρή... άλλοι λένε ότι είναι πιο χοντρή από τις L3 της αγοράς. Προτιμώ το butt cap της Aero που φουσκώνει στο κάτω μέρος. Αν σας αρέσει το flex στις ρακέτες θα την λατρέψετε... προσωπικά ψάχνω πλέγματα που να έχουν bite και η μπάλα να βουλιάζει στην επαφή ώστε να μην φεύγει αμέσως Στη Yonex αυτό το νιώθεις ακόμα περισσότερο και ήταν κάτι που λάτρεψα τις πρώτες ημέρες. Αυτό όπως καταλαβαίνεται μειώνει το rebound της μπάλας για αυτούς που αρέσκονται στα winner. Τα χτυπήματά μου είχαν περισσότερο top spin από την aero... θα έλεγα ότι παραδίνει top spin αλλά για κάποιον που παίζει δυνατά δεν τη λες και πιο κοντρολαρισμένη από την aero. Επειδή έχω διαβάσει και τις 220 σελίδες στο twforum γιαυτή την ρακέτα η κατάσταση είναι love or hate... έχει ένα χαρακτηριστικό που σε κάποιους δεν αρέσει και ήταν ο λόγος που την πούλησα. Η ρακέτα είναι muted.... ελάχιστη πληροφόρηση και αν κάνετε το λάθος και βάλετε πλέγμα χωρίς feel τα πράγματα μπορούν να χειροτερέψουν περισσότερο. Δεν μου έδινε ποτέ την αίσθηση της δύναμης που έβαζα... με αποτέλεσμα να ανοίγω περισσότερο το χέρι μου (δλδ λάθος τεχνική) νομίζοντας ότι έτσι θα βάλω περισσότερη δύναμη (έπαιξα με δυνατό αντίπαλο)... έτσι όλο το flex/κραδασμοί της ρακέτας στην επαφή πέρναγε στον αγκώνα μου. Απλά μου διέλυσε τον τένοντα κάτω από τον αγκώνα.... χρειάστηκα 1 ημέρα ξεκούραση για να πιάσω ρακέτα. Σε χαλαρό σωστό παίξιμο δεν θα έχετε πρόβλημα.... νιώθεις σα να κόβεις βούτυρο και το stiffness νομίζεις ότι είναι μικρότερο από αυτό που δίνει ο κατασκευαστής. Η ρακέτα όπως λένε και οι περισσότεροι τα κάνει όλα και συμφέρει χωρίς όμως να ξεχωρίζει σε κάτι... είναι στα περισσότερα αρκετά καλή. H αλήθεια έιναι ότι με την AI100 έβγαλα τα 2 καλύτερα μου forehand που έχω βγάλει μέχρι στιγμής. Παρόλα τα αρνητικά της, αυτή και οι babolat είναι οι 3ις αγαπημένες μου ρακέτες από όσες έχω δοκιμάσει. Απλώς έχω κολλήσει με την αιώρηση της aero... είναι μοναδική η αίσθηση της για εμένα. Και θέλω να δώσω ένα μπράβο στο @ith για το σχόλιο που έκανε ότι η aero στα off center είναι αδύναμη... ισχύει αλλά εξαρτάται από τις γωνίες. Δλδ οταν χτυπάς σε κλειστή γωνία καθώς κυνηγάς την μπάλα μπορείς να την επιστρέψεις με αρκετή δύναμη. Αυτό τον καιρό την έχω πλεγμένη με cyclone 1.25 στα 23 κιλά και πραγματικά έχει μαλακώσει αρκετά σε σχέση με το rpm blast.... απέκτησε και λίγο pop & είναι απόλαυση. Θα δοκιμάσω τα msv hex 1.23, black code 1.25 και poly tour spin και τέλος. Το Cyclone μέχρι στιγμής με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο σε feel, spin και άνεση. Την Yonex την δοκίμασα σε cyclone και poly tour pro.... καλύτερο overall το cyclone... πιο δυνατό, σκληρό και χωρίς feel το YPTP.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 12-05-15 στις 17:37

  2. #102
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    .
    Φίλε Σάκη, θα ήθελα να κάνω δύο σχόλια στα όσα λες παραπάνω:

    Α.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    … (έπαιξα με δυνατό αντίπαλο)… ... έτσι όλο το flex/κραδασμοί της ρακέτας στην επαφή πέρναγε στον αγκώνα μου. Απλά μου διέλυσε τον τένοντα κάτω από τον αγκώνα.... χρειάστηκα 1 ημέρα ξεκούραση για να πιάσω ρακέτα. Σε χαλαρό σωστό παίξιμο δεν θα έχετε πρόβλημα....
    Ακριβώς έτσι είναι! Σιγά σιγά, αποκτώντας όλο και περισσότερη εμπειρία θα καταλαβαίνεις ολοένα και πιο πολύ ότι τα πάντα (περί «κριτικής» μιας ρακέτας) είναι πολυυυυυυύ σχετικά, εφόσον άλλοι «εξω-ρακετικοί» παράγοντες επηρεάζουν πολύ το κρινόμενο αποτέλεσμα. Οπότε τα flex, τα πλέγματα και οι τεχνικές, τελικά πηγαίνουν περίπατο!

    Φυσικά και δέχομαι την σπουδαιότητα των τεχνικών χαρακτηριστικών και της τεχνικής, αλλά όλα αυτά είναι συγκρίσιμα μόνο σε απολύτως ίδιες καταστάσεις – και όχι ως «γενικές παραδοχές» όπως ίσως μπορεί κάποιος να τις θεωρήσει διαβάζοντας τα παραπάνω… ¨Οπως είδες η ίδια ρακέτα με "εύκολο αντίπαλο" είναι φιλική στο χέρι και με δύσκολο αντίπαλο (με δυνατά χτυπήματα) "φονική"... Η ρακέτα και στις 2 περιπτώσεις είναι όμως η ίδια...


    Β.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    … Αυτό τον καιρό την έχω πλεγμένη με cyclone 1.25 στα 23 κιλά και πραγματικά έχει μαλακώσει αρκετά σε σχέση με το rpm blast.... απέκτησε και λίγο pop & είναι απόλαυση. Θα δοκιμάσω τα msv hex 1.23, black code 1.25 και poly tour spin και τέλος. Το Cyclone μέχρι στιγμής με αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο σε feel, spin και άνεση. Την Yonex την δοκίμασα σε cyclone και poly tour pro.... καλύτερο overall το cyclone... πιο δυνατό, σκληρό και χωρίς feel το YPTP…
    Από τα παραπάνω που αναφέρεις καταλαβαίνω ότι το «feel» είναι ένα σημαντικό χαρακτηριστικό που αναζητάς στα πλέγματα. Εάν ισχύει, γιατί δεν πας σε πάχη 1.18 με 1.20 χιλ. που έχουν ομολογουμένως πολύ περισσότερη «αίσθηση» από τα παχύτερα; Έχεις δοκιμάσει κάποια λεπτότερα; Εάν όχι, μην έχεις ενδοιασμό ότι μπορεί να σπάσουν. Είναι πολύ δύσκολο, τουλάχιστον με πλέξιμο σε νορμάλ κιλά….

    S.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 12-05-15 στις 22:17

  3. #103
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Δοκιμασε το Cyclone Tour, αν σ' αρεσει το απλο θα πάθεις πλακα με το tour

  4. #104
    Σάκη με την Ai 98 (310) έχεις παίξει;

  5. #105
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vkogios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σάκη με την Ai 98 (310) έχεις παίξει;
    Οχι αλλά θα ήθελα να την δοκιμάσω. Με όσους μίλησα από Ελλάδα που την έχουν δοκιμάσει μου είπαν ότι μοιάζει με την blade 98 18x20 αλλά λίγο πιο δυνατή. Από αυτά που διάβασα στο twforum λένε για περισσότερο control/άνεση και λιγότερη δύναμη από την ai100. Κακά τα ψέματα αν έχετε παρακολουθήσει το twfourm πρόκειται για το πιο συζητημένο stick του 14. Aν θυμάμαι καλά 4 δοκιμαστές του tw την έχουν στο προσωπικό τους best of. Αξίζει με τα χίλια να πάρετε το ρίσκο και να την αγοράσετε... δεν υπάρχει τομέας που να υστερεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 13-05-15 στις 15:41

  6. #106
    Δεν μου τη στείλανε ποτέ για demo και εχω βολευτεί με δύο prestige pro

  7. #107
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασε το Cyclone Tour, αν σ' αρεσει το απλο θα πάθεις πλακα με το tour
    Thanks...συζητιέται αρκετά στο tw. Θα το δοκιμάσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Από τα παραπάνω που αναφέρεις καταλαβαίνω ότι το «feel» είναι ένα σημαντικό χαρακτηριστικό που αναζητάς στα πλέγματα. Εάν ισχύει, γιατί δεν πας σε πάχη 1.18 με 1.20 χιλ. που έχουν ομολογουμένως πολύ περισσότερη «αίσθηση» από τα παχύτερα; Έχεις δοκιμάσει κάποια λεπτότερα; Εάν όχι, μην έχεις ενδοιασμό ότι μπορεί να σπάσουν. Είναι πολύ δύσκολο, τουλάχιστον με πλέξιμο σε νορμάλ κιλά….

    S.
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές και πάλι. Ο παρακάτω μου προτείνει να πάω σε 1.30 επειδή θεωρεί ότι ταιριάζει περισσότερο στα χαρακτηριστικά της ρακέτας.

    I use the APD 2013 for clay (ezone ai 98 for hard courts) , after a year experimenting with several setups, i've settled with volkl cyclone 16 on the mains @47 and technifibre s-gut 17 @49 on the crosses. This setup plays well with good power, very good spin and decent feel for volleys and slice. The playability lasts several weeks for me with no arm issues. I think that you're using a powerful string setup on powerful sticks. If you increase the tension it will hurt, so i think you should try a 16 gauge poly at least on the mains, You can keep the 17 gauge for the crosses. (yes, you can play with a full poly hybrid)

    Αλλη άποψη:

    The APD is a powerful racquet and works well with a low powered poly strung at mid 40s tension which also allows the frame to flex to make best use of the active cortex technology.

    Give any of the following low powered poly a try

    Volkl V-Pro 17 (46/ 43.5 lbs on Star 5 )
    Yonex Poly Tour Pro (46 / 43.5 lbs on Star 5 )


    The other option is to go hybrid:

    TierOne Tour Status 18 / Synthetic Gut (50 lbs)
    Babolat RPM Blast 17 / Babolat N.VY (50 lbs)
    Babolat RPM Blast 17 / Babolat Xcel (50 lbs)

  8. #108
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    σάκη, στη θέση σου θα δοκίμαζα σε 1.20 με χίλια!

    τα λεπτά πλέγματα έχουν α) καλύτερη αίσθηση της μπάλας, β) λιγότερη δύναμη (άρα μπορούμε να κτυπάμε πιο δυνατά για φάλτσα) και γ) μπορούν (και πρέπει) να πλεχτούν σε λίγο περισσότερα κιλά από τα χοντρά, παραμένοντας ωστόσο το ίδιο και περισσότερο φιλικά στο χέρι!

    γενικά να γνωρίζεις ότι η "γενική ιδέα" είναι ότι "παίζουμε με το πιο λεπτό πλέγμα που μπορούμε και το οποίο δε σπάει γρήγορα" (πχ. πριν τις 10-12 ώρες).

    S.

  9. #109
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Σάκη, θα ήθελα να μοιραστώ το εξής το μαζί σου:

    9/10 ατομα, οχι στο talk tennis αλλά γενικότερα μόλις αγοράσουν κάτι είτε τους αρέσει είτε όχι θα γράψουν "ποσο τρομερή ειναι αυτη η ρακέτα κτλ κτλ".
    Πιστεύεις ισχύει? Κάποιος άλλος θα γράψει πως επαθε tennis elbow απο την y ρακέτα! Πιστεύεις ισχύει? Που θέλω να καταλήξω:

    1. Πολλά απ αυτά που γράφεις ως προς το feedback των ρακετών που εχεις δοκιμάσει θα δεις οτι μάλλον ο ιδιος θα τα αναιρέσεις, διοτι σχετίζονται με την τεχνική (Αρα και την εξελιξη σου). Ισχυει πιθανώς και για μένα και για πολλους που θα ενθουσιαστούν με την αγορά τους. Στο talk tennis γράφονται και βλακείες, δες πχ το τοπικ με την graphene prestige 11/10.
    2. Επειδή σ' ενδιαφέρει πολυ το τεχνικό κομμάτι της ρακέτας και δίνεις σημασία, πολύ καλά κάνεις (κι εγώ ήμουν και ειμαι λιγότερο) η χαρά στο τένις δεν ειναι αυτη αλλά το παιχνίδι. πχ. δεν φταιει η ρακέτα αν κάνουμε out!
    3. Επειδή με απ ολες αυτες τις ρακέτες που εχεις αλλάξει σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα ήδη γνωρίζεις πολλά, σου προτείνω το εξής. Αγόρασε μια ρακέτα με λαβή και σχήμα κεφαλιού που να σε βολεύει με τα εξης specs και αρχισε το customization που να 'ναι καλά ο Μάνος έχει φτιάξει ενα υπερπλήρη οδηγό στα Ελληνικά.
    head: 100
    BL: 31-32cm
    stiffness: 58-65
    beam: 19-22mm
    SW: 305-315

    Με κάτι τετοιο νομιζω εχεις ολα τα περιθώρια να την χτίσεις οπως θες.

    ΥΓ. To cyclone tour μην το παρεις 1.20, κάνει αρκετό streching στο πλέξιμο και πλεγμένο πλησιάζει νορμαλ αρχικής διατομής 1.20.
    ΥΓ2. Τα παραπάνω τα γράφω τελείως φιλικά και κυρίως να σε αποτρέψω απο ασκοπες αγορές. Πιθανώς να εχεις την άνεση οπότε τότε δεν ειναι πρόβλημα. Τις αγοράζεις για να τις κάνει demo και αυτο ειναι πολύ καλό γιατι μετα εχεις ο ιδιος άποψη.

    Καλα παιχνίδια

  10. #110

    Αλλαγή Ρακέτας

    Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά για τις πολύτιμες συμβουλές τους όλον αυτό τον καιρό. Μετά από πολύ κόπο και "χρήμα" βρήκα μια ρακέτα που να με καλύπτει στο επίπεδο που βρίσκομαι κατά 90%.... το τέλειο θα ήταν να είχε 100αρι κεφάλι και λίγο περισσότερο control στο approach (για winner) που σου δίνει η 18χ20... αλλά παίρνεις άλλα θετικά σε σχέση με την 18χ20... το τέλειο δεν υπάρχει... όλα τα βάζουμε στην ζυγαριά. Οι δοκιμές δεν σταματάνε απλά τώρα ξέρω ότι έχω μια ρακέτα που με ευχαριστεί όσο το δυνατόν περισσότερο.



    Οι ρακέτες που δοκίμασα αυτό τον χρόνο είναι οι παρακάτω. Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι εδώ ή σε pm με μεγάλη μου χαρά να του πω 2 λόγια:

    PS97
    Juice
    99S
    Όλες τις 18χ20 Blade από το 11 και μετά. 2013 16χ19&S και 2015 S
    Pro Open
    Blx Five
    Burn 100ULS
    SixOne 18x20
    Ai98&Ai100
    Si100
    Xi98
    APD13
    PD13&15
    Graphene Instinct MP
    Graphene Speed MP
    Youtek Speed Pro,MP, Prestige S και Extreme MP
    Prince Tour 100
    Volkl V1 Organic MP

    Αυτές τις μέρες θα δοκιμάσω την Babolat Pure Control και ίσως σύντομα τις V Core Tour G 310 και Prince Tour 100 Pro.

    Εύχομαι και άλλοι αναποφάσιστοι σαν και εμένα να καταλήξουν κάποτε....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 19-08-15 στις 14:15

Σελίδα 11 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας