Σελίδα 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 153

Θέμα: Αλλαγή Ρακέτας

  1. #41
    Η Mp ειναι 337-8 πλεγμενη ενω η s 323-4. Τελσος παντων συμφωνω απολυτως με αυτο που λες αλλα η Mp ειναι πιο δυσκολη ρακετα (18/20, μικροτερο sweetspot, μικροτερη δυναμη) ειναι για προχωρμενους παικτες.

  2. #42
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ith Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μπορει να τις αγοράσει οικονομικά πολύ.
    @Γιάννης - Το είπε στην αρχή αυτό. "Λεφτά υπάρχουν" LOLLLLL

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... δεν με ενδιαφέρει το οικονομικό....
    @ DJ - Ο πιο βολικός τρόπος να βρεις το μέγεθος της λαβής σου είναι ΕΔΩ..
    Πατάς στη μικρή φωτογραφία με το χέρι και μετά στη μεγάλη που ανοίγει, απλά "κολλάς" την παλάμη σου στην οθόνη του PC!

    Είπες πριν ότι έχεις μεγάλο χέρι. Εάν πλησιάζεις το G4 μπορείς να πάρεις 4άρα, με τη δέσμευση ότι θα παίζεις πάντα χωρίς overgrip και θα αλλάζεις πιο συχνά το βασικό γκριπ.

    Επίσης μπορείς να αλλάξεις το "μαμά" βασικό γκριπ με κάποιο λεπτότερο.

    Αυτό που φοράει η ρακέτα από το εργοστάσιο είναι το Wilson Sublime Grip - πάχος 1.8 mm το οποίο έτσι κι αλλιώς είναι μάπα - σχόλιο από τη δοκιμή του TW: "The grip was too slick after just a few minutes of hitting.".

    Πχ. το TOURNA PRO THIN Grip ή οποιοδήποτε άλλο πάχους 1.2 - 1.3 mm.

    TOURNA PRO THIN Grip: A THIN (1.25 mm)grip designed to let you really feel the bevels of your grip. Reduces your grip by about 1 size when removing the standard racquet grip. The grip is perforated over the entire surface for absorption and a tacky feel. The result is a skin tight fit around the grip handle.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 03-02-15 στις 18:57

  3. #43
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    post of the year #2 !!
    Η φωτό για grip size ειναι respect, σ' εμένα πάντως επεσε μέσα!!

    ΥΓ. Το post of the year #1 και νομιζω δεν θα χάσει την θέση του ειναι το...
    ... μέτρηση stiffness από simplicius playtest!!

  4. #44
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ith Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Το post of the year #1 και νομιζω δεν θα χάσει την θέση του ειναι το...
    ... μέτρηση stiffness από simplicius playtest!!
    Χαχαχχαχαχαχα
    Τι να πω... TNX!
    Υστ.: Έχω πάντα και μια RDC στην κολότσεπη, αλλά απάνια τη χρειάζομαι...

  5. #45
    Πήρα την Blade τελικά του 2012. Πόσο μου έλειψε η αισθησή της. Η αλήθεια είναι ότι είναι πιο βαριά στην αιώρηση από του 13 και δίνει λιγότερο spin αλλα δεν με χαλάει καθόλου. Επανήλθε η αίσθηση επαφής και επιτέλους τα χτυπηματά μου έχουν και πάλι με βάθος!

    1) Είναι πλεγμένη με head sonic pro στα 25 κιλά. Λέτε όταν βάλω το πλέγμα της babolat rpm που να το πλέξω στα 23-24 κιλά για να έχω περισσότερο power?.... αν και έτσι όπως είναι δεν έχω θέμα.
    2) Είναι πολύ φθαρμένο το πλαστικό εξωτερικά στο tip της ρακέτας. Μπορώ να απευθυνθώ κάπου για το αν υπάρχει ανταλλακτικό? Btw πως ονομάζεται?
    3) Θα το εκτιμούσα αν μου γράφατε 2 λόγια για τις διαφορές μεταξύ head radical,speed και prestige. Και από εκεί και πέρα να ψάξω για ποιο μοντέλο να δοκιμάσω....ένας φίλος με προέτρεψε για την Radical Pro ή την Prestige S.... βολεύεται περισσότερο με τις λαβές τους σε σχέση με τις Wilson. To θέμα είναι ότι αυτός έπαιζε με τις παλιές πριν βγει το Graphene για το οποίο δεν ξέρω γιατί τρώει κράξιμο στο forum του twhouse.... για κακή αίσθηση γράφουν στην επαφή και προβλήματα στον καρπό...

    Δυστυχώς και άλλα παιδιά που ρώτησα στον όμιλο ήταν αρνητικοί με της Babolat (pure drive & aero pro).... δεν τους έβγαλαν προβλήματα στο χέρι απλώς για ένα περίεργο λόγο δεν τους άρεσε η αισθησή τους. Δεν ξέρω.... αν στο μέλλον ρίξουν το stiffness θα ήθελα να το ρισκάρω και να δοκιμάσω ένα μοντέλο τους.

    Simplicius σκεφτόμουν να αγοράσω tourna πριν δω το ποστ σου.... να χτυπήσω το παρακάτω?
    http://www.e-tennis.gr/accessories/overgrips/tourna-grip/tourna-tac-overgrip-xl.html
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJTaurus : 03-02-15 στις 20:36

  6. #46
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Πριν σου απαντήσω σε αυτα που ρωτάς... θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου οτι το παιχνίδι το κάνεις εσύ κι οχι η ρακέτα. Επίσης οι περισσότερες ερωτήσεις που κάνεις δεν έχουν μονοδιάστατες απαντήσεις, που σημαίνει οτι ο καθένας μας θα σου λέει και κάτι διαφορετικο κι εσυ θα μπερδευτείς.

    1. Γενικά η αντιστοιχία απο multi σε monofilament ειναι -10% για το τελευταιο. Απο κει και περα το πλέξιμο ειναι άβυσσος, ψάξε λίγο να δεις τι παιζει με το dynamic tension.

    2. bumper, δεν το βρισκεις σκέτο αλλα ως grommet set.

    3. ετοίμασε πορτοφολι, μάλλον θα αλλάξεις πολλές ρακέτες. Θα χάσεις λεφτά αλλά θα μάθεις και πολλά και ισως βρει την ιδανικη ρακέτα για σενα.

    4. Εχουν ιδιαιτερη αίσθηση οντως. Υπάρχουν και μοντέλα με χαμηλο stiffness (pure control - btw πολυ ωραια ρακετούλα αλλα δεν τσούλησε)

    5. Ο Μάνος σου λέει για basic grip, αυτο ειναι overgrip στα 0,6χιλ. To XL έχει να κάνει με το μηκος του γκριπ κι οχι του παχος. Φαντάζομαι αυτο που σου γράψε ειναι αν πάρεις 4αρα πως να την μικρύνεις. Απλά θα νιώθεις τα bevels για τα καλα!!

  7. #47
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Μόνο μια επισήμανση να κάνω σχετικά με τα overgrip της TOURNA, κι επεδή την έχω ''πατήσει''.
    Στην TOURNA λοιπόν το XL αναφέρεται στο πλάτος του overgrip και όχι στο μήκος (και σίγουρα όχι στο πάχος...).
    Επειδή ιδρώνουν τα χέρια μου είχα πάρει το μπλε TOURNA Dry Feel. Όσο και ελάχιστα λοιπόν να το ''πέρναγα'' στη λαβή δεν έφτανε με τίποτα μέχρι την άκρη του βασικού grip.... Μα με τίποτα... Και απόρησα τι γίνεται....
    Την επόμενη λοιπόν παραγγέλνω το TOURNA Dry Feel XL το οποίο μπορεί να έχει το ίδιο μήκος (99 cm) έχει όμως άλλο πλάτος. Το XL έχει 29 mm πλάτος ενώ το άλλο έχει 25 mm πλάτος. Τα 29 mm έφτασαν μεν αλλά στο όριο... Τουλάχιστον έφτασαν... Για μένα λοιπόν που είμαι two handed backhand το σωστό ήταν το XL. Για το one handed backhand και τα 25 mm είναι ΟΚ θεωρώ...
    Γενικά καλό overgrip το TOURNA και πολύ απορροφητικό, για αυτό που το ήθελα εγώ τουλάχιστον. Όμως κατά την γνώμη μου φθείρεται πολύ γρήγορα, είναι κυριολεκτικά μιας-δυο-τριων χρήσεων το πολύ... Και δεν θα έλεγα πως ειναι και φθηνό...
    Sorry που πλατίασα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 04-02-15 στις 00:45

  8. #48
    Help... πως μπορώ να βρω τον κωδικό του Grommet για την Blade παρακάτω? Κάθε μοντέλο φοράει διαφορετικό?
    http://www.tennis-warehouse.com/reviews/BLXBP/BLXBPreview.html

  9. #49
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Simplicius σκεφτόμουν να αγοράσω tourna πριν δω το ποστ σου.... να χτυπήσω το παρακάτω?
    http://www.e-tennis.gr/accessories/overgrips/tourna-grip/tourna-tac-overgrip-xl.html
    Εάν το μέγεθος της ρακέτας που αγόρασες (L4) σου είναι μικρό, μπορείς να βάλεις ένα overgrip και να το κάνεις 4,5.
    Εάν βάλεις δύο overgrip, το ένα πάνω από το άλλο η λαβή θα γίνει L5.
    Εάν και πάλι σου φαίνεται λεπτή και θέλεις να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο, βάζεις 1-2 θερμοσυστελλόμενα...


  10. #50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DJTaurus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Help... πως μπορώ να βρω τον κωδικό του Grommet για την Blade παρακάτω? Κάθε μοντέλο φοράει διαφορετικό?
    http://www.tennis-warehouse.com/reviews/BLXBP/BLXBPreview.html
    Δες εδω
    http://www.tennis-warehouse.com/catpage-GROMWILSON.html

    Λογικα η δικη σου ειναι
    Wilson K Factor/KBlade/BLX Blade 98 (18x20) Grommet

Σελίδα 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας