Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Τραυματισμός στον ώμο!

  1. #1

    Τραυματισμός στον ώμο!

    Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημά μου μαζί σας και να μου πείτε εάν έχετε περάσει κάτι αντίστοιχο.
    Πριν 3 χρόνια περίπου έπαθα εξάρθρωση του δεξιού ώμου από λάθος τεχνική στα βάρη. Έκανα όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, καθώς φυσιοθεραπείες και την αποκατάσταση που μου πρότειναν. Ως αθλητής του τέννις, επιστρέφοντας στα γήπεδα δεν είχα τις ίδιες ικανότητες. Δηλαδή, κατά το σερβίς ο ώμος μου πάει βόλτα και γενικά σε χτυπήματα (smash) πάνω από τις 90 μοίρες.. Γι αυτό και θα ήθελα να μου δώσετε κάποια συμβουλή, κάποια δική σας εμπειρία, ή ακόμη κάποια αντίστοιχο πρόβλημα σε αθλητή παγκοσμίου κλάσης. Είμαι πλέον στα 19 έτη! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Junior Member
    Εγγραφή
    23-02-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3
    Γεια σου FVerdasco.
    Θα προσπαθήσω συνοπτικά να σου δώσω 2-3 απλές αλλά ουσιαστικές συμβουλές, μια που ασχολούμαι με την αποκατάσταση.
    Αρχικά να σου πω ότι είναι λογικότατο να μην έχεις τις ίδιες ικανότητες μετά τον τόσο σοβαρό τραυματισμό σου.
    Το τένις έχει αρκετή τεχνική, η οποία πρέπει να ξανά δουλευτεί ώστε το σώμα να αναπρογραμματιστεί.
    Από τα λίγα που έγραψες, είναι φανερό ότι χρειάζεσαι σίγουρα ενδυνάμωση στην ωμική ζώνη-περιοχή.
    Μύες και τένοντες της σχετικής περιοχής έχουν χαλαρώσει και ατροφήσει με αποτέλεσμα η κίνηση της άρθρωσης να έχει αστάθεια. Ταυτόχρονα με τη δύναμη, βέβαια, πρέπει να προσέξεις να διατηρήσεις το μέγιστο εύρος της κίνησης, που σε προγράμματα ενδυνάμωσης συχνά περιορίζεται.
    Δε θα σου γράψω περισσότερα για να σε αφήσω να το ψάξεις λίγο.
    Αν χρειαστείς κι άλλες πληροφορίες πες μου ελεύθερα.
    Μικρός είσαι ακόμα θα είσαι μια χαρά. Να σε καλά!

  3. #3
    Γεια σου βέγγο και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τη βοήθειά σου!
    Χρήσιμες οι συμβουλές σου και μακάρι αυτά που ανέφερες από πάνω να ισχύουν και στη δική μου περίπτωση.
    Πολύ φοβάμαι όμως ότι θα χρειαστώ νυστέρι, καθώς εδώ και 3 χρόνια το γυμναστήριο το έχω αφήσει για πολύ μικρό διάστημα και το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο.
    Ακόμη, σχετικά με το εύρος κίνησης που προανέφερες δε νομίζω να έχω κάποιο μεγάλο πρόβλημα, αφού μετά το πέρας της προπόνησης πάντοτε εκτελώ διατάσεις και παράλληλα συμπεριλαμβάνω στο εβδομαδιαίο πρόγραμμά μου προπόνηση ευλυγισίας (στατικές, δυναμικές και pnf).
    Σ' ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σου

  4. #4
    Junior Member
    Εγγραφή
    23-02-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3
    Σωστός ο coach president!

  5. #5


    To παραπάνω πρόγραμμα είναι νομίζω ότι πρέπει για εξάσκηση στους ώμους όσων ασχολούνται με το τέννις.
    Απαραίτητη βέβαια και η σωστή τεχνική για αποφυγή τραυματισμών.

  6. #6

  7. #7
    Ακόμη, σχετικά με το εύρος κίνησης που προανέφερες δε νομίζω να έχω κάποιο μεγάλο πρόβλημα

  8. #8
    Ωχ και εγώ ως αρχάρια άρχισα με τραυματισμό κατευθείαν. Ανωριμότητα, υπερβάλλων ζήλος ευτυχώς τη γλίτωσα με Algon και έναν επίδεσμο για 10 μέρες. Εσύ όμως που ασχολείσαι πιο σοβαρά θα πρέπει οπωσδήποτε να δεις φυσιοθεραπευτή. Δεν παίζουν με αυτά γιατί το πρόβλημα χρονίζει και αν είσαι αθλητής το κόστος είναι ακόμα πιο μεγάλο είτε σε χρόνο και χρήμα, είτε σε φυσική κατάσταση

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας