Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Absinthe Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που λεω εγω ειναι οτι σε καμια περιπτωση δεν θα επρεπε να συγκρινουμε τις ρακετες και τα πλεγματα μας με τα αντιστοιχα αυτων των επαγγελματιων, καθως α) οι ρακετες τους δεν ειναι αυτες που νομιζουμε, αλλα συνηθως οι παλιες τους με διαφορετικα βαρη, ελαστικοτητες και swingweights και β) τα πλεγματα τους τα χρησιμοποιουν συνηθως για μαξιμουμ μια ωρα.

Ως εκ τουτου, ουτε συγκριση μπορουμε να κανουμε με την ρακετα του πχ ναδαλ (η οποια ειναι η παλια αερο χωρις κορτεξ και πολυ πιο ελαστικη απο την τωρινη αερο του εμποριου) ή του ντελ ποτρο ( ο οποιος λέγεται σαν αστικος μυθος οτι παίζει με τις ίδιες ρακέτες απο το us open του 2009), ουτε με το πλεγμα του φεντερερ, ο οποιος το επλεκε χαμηλα γιατι επαιζε με την pro staff 90 customized, ενω μετά έπαιζε με μια εκτος εμποριου μαυρη την οποια δοκιμαζε για να την προσαρμοσει στα θελω του (απο την οποια προεκυψε η προ σταφ 97) και ετσι ισως βολευε καλυτερα να ανεβασει ταση.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι ρακετες πλεον ειναι κατα μεσο ορο πιο σκληρες απο ο,τι παλιοτερα. Αν δεν χρησιμοποιεις φυσικο ή συνθετικο εντερο ή μούλτι, δεν εχεις μεγαλο ευρος δοκιμων στα κιλα. Οκ, ειναι υποκειμενικο αυτο, αλλα πολυεστερικο για μενα δεν πρεπει να το πλεκεις ΓΕΝΙΚΑ πανω απο 25 κιλα και κατω απο 20.

υγ: ο Ναδαλ εδω και σχεδον 3 χρονια παιζει με το rpm blast πια
Όπως έχω πει κ σε άλλα θέματα εδώ, ειχα και έχω τη χαρα να έχω κ να παίζω με αρκετές ρακέτες παικτών. Μεταξύ αυτών: Murray, Haas, cilic, berdych . Οπότε ξέρω από πρώτο χέρι τι παίζει με αυτό το θέμα. Του Nadal Είναι η αερο original που δεν είχε cortex Και σκληρότητα στα 65 (Κ όπως σωστά είπες με rpm) . Κοίτα μπήκαμε σε περίεργα μονοπάτια. Δε διαφώνησα μαζι σου γενικά. Διαφώνησα στο ότι τα 25 κιλά μονοκλωνο ειναι πολλα. Έχεις δίκιο Ότι οι ρακέτες σκληραίνουν και δυστυχώς σκληραίνουν επικίνδυνα... πάντως και οι νεώτεροι παίκτες δε φαίνεται να χαμηλώνουν τις τάσεις τους. Είναι καθαρά θέμα δοκιμών. Ξεκινάς από κάποιο σημειο αναφοράς και σιγά σιγά το βρίσκεις.