Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: πλεγματα

  1. #1

    πλεγματα

    καλημερα σας θα ηθελα την γνωμη σος
    εχω την New Head Graphene Radical PRO Racket και εχω δοκιμασει διαφορα πλεγματα οπως MSV HEPTA-TWIST 1.25 String ,Polyfibre Black Venom Rough 16L/1.25 , Signum Pro Poly Plasma 1.23 String ,Tecnifibre Pro Red Code 1.20 String,το προβλημα ειναι μου βγαζει κραδασμους στον καρπο και πλεκω στα 25κ θελω να βαλω πιο μαλακο πλεγμα ετσι φανταζομαι να μην μου βγαζει προβλημα στο καρπο καποια συμβουλη ,βοηθεια,γνωμη, σας ευχαριστω

  2. #2
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Εγώ έχω σε Babolat AeroPro Drive (2012 & 2013) το YONEX Poly Tour Pro 1.25 στα 24/24 Kgr και το βρίσκω αρκετά φιλικό και μαλακό με πολύ καλή διάρκεια. Και σε πολύ καλή τιμή. Value for money θεωρώ....
    http://www.tenniswarehouse-europe.co...-YPTP16L.html#
    Και στο stringforum έχει καλές κριτικές
    http://stringforum.net/strings.php?sdnr=4287&count=1
    Δεν έχω δοκιμάσει κανένα από αυτά που έχεις δοκιμάσει εσύ οπότε δεν έχω απόψη. Αλλά για το Poly Tour Pro 1.25 έχω πολύ καλές εντυπώσεις χωρίς όμως να είμαι και ο πλέον έμπειρος στο θέμα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 14-11-14 στις 13:16

  3. #3
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Δοκιμασε ενα πολυκλωνο και κατα προτιμηση μαλακο, πχ το tecnifibre X1 biphase. Αν σ ενοχλει κι αυτο πρεπει να αναζητησεις αλλου την αιτια.

  4. #4
    Συμφωνω με τον φιλο ith. μονοκλωνο πλεγμα στα 25 κιλα ζοριζει αρκετα. αν επιμεινεισ στο μονοκλωνο παντωσ προτιμησε εωσ 1.20 παχοσ μεχρι 23 κιλα. δοκοιμασε επισησ εναν υβριδικο συνδιασμό, μονοκλωνο στισ main και πολυκλωνο στισ cross παλι σε χαμηλα κιλα κατω απο 24. συγκεκριμένα πλεγματα δε θα σου προτεινω ειναι οτι του αρεσει του καθενόσ

  5. #5
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Φίλε αερο, έχω μια απορία.

    Ποιος είναι ο λόγος που συνδέεις τον πόνο στο καρπό με τα πλέγματα και εστιάζεις σε αυτά;
    Έχεις διαβάσει κάτι σχετικά με αυτό; Εάν ναι, τι ακριβώς; (δώσε link εάν μπορείς)

    Προσωπικά, με αυτά που γνωρίζω έως σήμερα, θα έβαζα τα σκληρά πλέγματα 8ο-9ο παράγοντα στη λίστα για τα πιθανά προβλήματα.
    Άσε που εκτός (και πάλι λίγο) από το Poly Plasma κανένα από τα παραπάνω πλέγματα δε μπορείς να το χαρακτηρίσεις πραγματικά σκληρό...

    Εγώ και κοίταγα πρώτα:

    Εξοπλισμός:
    - Σχετικά μεγάλο βάρος ρακέτας (που το έχεις)
    - Σχετικά μεγάλο swingweight ρακέτας (που επίσης το έχεις)
    - Σχετικά μεγάλο stiffness ρακέτας (που επίσης το έχεις)
    - Σχετικά μικρό sweetspot ρακέτας, οπότε κτυπάς σε σημεία που παράγουν κραδασμούς (που ΔΕΝ το έχεις)
    - Λεπτή λαβή (διάμετρος λαβής) ρακέτας (που δε ξέρουμε εάν το έχεις)

    Τεχνική:
    - Πολύ «σπάσιμο» στον καρπό, όχι σταθερός στο κτύπημα
    - Extreme λαβές στο πιάσιμο της ρακέτας, για πολλά φάλτσα
    - Συχνά κτυπήματα εκτός sweetspot

    ...και μετά θα σκεφτόμουν τα «πλέγματα».

    Πως είσαι σίγουρος ότι δε φταίει κάτι από τα παραπάνω;

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 15-11-14 στις 11:38

  6. #6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Φίλε αερο, έχω μια απορία.

    Ποιος είναι ο λόγος που συνδέεις τον πόνο στο καρπό με τα πλέγματα και εστιάζεις σε αυτά;
    Έχεις διαβάσει κάτι σχετικά με αυτό; Εάν ναι, τι ακριβώς; (δώσε link εάν μπορείς)

    Προσωπικά, με αυτά που γνωρίζω έως σήμερα, θα έβαζα τα σκληρά πλέγματα 8ο-9ο παράγοντα στη λίστα για τα πιθανά προβλήματα.
    Άσε που εκτός (και πάλι λίγο) από το Poly Plasma κανένα από τα παραπάνω πλέγματα δε μπορείς να το χαρακτηρίσεις πραγματικά σκληρό...

    Εγώ και κοίταγα πρώτα:

    Εξοπλισμός:
    - Σχετικά μεγάλο βάρος ρακέτας (που το έχεις)
    - Σχετικά μεγάλο swingweight ρακέτας (που επίσης το έχεις)
    - Σχετικά μεγάλο stiffness ρακέτας (που επίσης το έχεις)
    - Σχετικά μικρό sweetspot ρακέτας, οπότε κτυπάς σε σημεία που παράγουν κραδασμούς (που ΔΕΝ το έχεις)
    - Λεπτή λαβή (διάμετρος λαβής) ρακέτας (που δε ξέρουμε εάν το έχεις)

    Τεχνική:
    - Πολύ «σπάσιμο» στον καρπό, όχι σταθερός στο κτύπημα
    - Extreme λαβές στο πιάσιμο της ρακέτας, για πολλά φάλτσα
    - Συχνά κτυπήματα εκτός sweetspot

    ...και μετά θα σκεφτόμουν τα «πλέγματα».

    Πως είσαι σίγουρος ότι δε φταίει κάτι από τα παραπάνω;

    kalhspera φιλε σε ευχαριστω για τις λυσεις επαιζα με την Head IG Youtek Speed 18x20 και δεν ειχα κανενα προβλημα την εχω 2 μηνες και αρχισε το προβλημα l3 λαβη πριν επαιζα με την Prince EXO3 Tour 100 (18X20) και παλι δεν ειχα προβλημα τι ειναι το sweetspot;δεν παιζω με exteme λαβη

  7. #7
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο αερο Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι ειναι το sweetspot;
    Περί ΟΡΟΛΟΓΙΑΣ των διαφόρων τεχνικών χαρακτηριστικών μιας ρακέτας τένις, δες ΕΔΩ.

    Οπότε, εφόσον έπαιζες χωρίς πρόβλημα με τις δύο παραπάνω ρακέτες, παραπλήσιου βάρους και παραπλήσιου swingweight, τολμώ να πω ότι "αυτό που σε πείραξε" με τη νέα ρακέτα είναι πιθανότατα το αρκετά μεγαλύτερο stiffness της, που τώρα είναι το σκληρό "68" έναντι των πολύ πιο φιλικών "64" και "52" των δύο προηγούμενων...

    Σίγουρα το κατέβασμα κιλών στο πλέγμα σου θα σε βοηθήσει, αλλά θα κάνει παράλληλα το παιχνίδι σου μπάχαλο, εφόσον (με τη συγκεκριμένη ρακέτα) οι μπάλες θα "πετάνε" πολύ μακριά...

    Για 100% σιγουριά, δοκίμασε πάλι τις παλίες σου ρακέτες ώστε να δεις εάν το πρόβλημα εμφανίζεται ακόμα, οπότε α) είτε θα είναι στη νέα ρακέτα (εάν σταματήσει να υπάρχει) ή β) αλλού πχ. μικροτραυματισμός στο χέρι σου ή κάτι άλλο, εάν υπάρχει ακόμα και με εκείνες...

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 16-11-14 στις 21:00

  8. #8
    Τα 25 κιλα σε μονοκλωνο πολυεστερικο ειναι παρα πολλα, ειδικα απο τη στιγμη που η ρακετα σου ειναι και αρκετα σκληρη.

    Δες ποιο πλεγμα σε βολευει σαν αισθηση, σαν παιχτικα χαρακτηριστικα και βαλε ταση 23/22 για αρχη και ξεκινα να κατεβαινεις κατα 1 κιλο, αν συνεχισει να σε ενοχλει το χερι.

    Πολυκλωνο να δοκιμασεις μονο αν δεν εισαι ευχαριστημενος απο τα παιχτικα χαρακτηριστικα των μονοκλωνων σου. Σε αντιθετη περιπτωση, δοκιμασε και καποιο υβριδικο για πολυ λιγη περισσοτερη ανεση.

    Γενικα, η φαση οσο και να εχει διαβασει και μελετησει καποιος, ειναι καθαρα trial and error.

  9. #9
    Παιδια συγγνωμη, αλλα απο ποτε τα 25κιλα ειναι πολλα; παρα πολλα κιολας; στις ρακετες μου βαζω πχ 27.5/26.5, 27/26, 26/25. Η radical pro ειναι δυνατη ρακετα, αν βαλει και 22 κιλα η μπαλα θα πηγαινει 3 μετρα εξω συνεχεια. Συμφωνουμε βεβαια οτι ειναι σκληρη (και κατα τη γνωμη μου αβολη). Οποτε η προταση μου: Hybrid x-1 biphase/ black code 1.25 25/24 ή full bed μαλακο μονοκλωνο (black code 1.25, black venom, alu power flouoro) 25/24. Οσον αφορα παντως στο καρπο υπαρχει πιθανοτητα να φταει και το σχημα της λαβης που ειναι διαφορετικο πλεον και διαφορετικο απο τη speed και τη Prince.

  10. #10
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Προεδρα προσωπικά διαφωνώ σε αυτό που λες. Δεν θα το αναλύσω γιατι πρόκειται για θεωρίες και δεν θα βγάλουμε άκρη, αλλά ειναι πολλοί που παίζουν και με 18, 17 κτλ. Ο Τζακ Σοκ παίζει με 16,5 με αερο στορμ και κατα την γνώμη μου ειναι πυροβολο. Αν τα ριχνε ολα εξω δεν νομιζω θα επαιρνε στα διπλα του Wimbledon.
    Μπορώ να συμφωνήσω ότι θέλει καλή τεχνική & ιδιαιτερη εξοικείωση για να παίξεις με τοσο μικρη τάση αλλά αν κάνεις αουτ με 22kg τότε κάνει κάτι λάθος το χέρι σου (δεν εννοώ εσένα φυσικά, γενικά το λέω)

    OP για τον καρπό έχεις αποκλείσει το ενδεχόμενο κόπωσης / τραυματισμού ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Absinthe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικα, η φαση οσο και να εχει διαβασει και μελετησει καποιος, ειναι καθαρα trial and error.
    Ολοι εκεί καταλήγουν, σοφό και αποτελεσματικό.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας