Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Πλέξιμο ζεύγους ρακέτας

  1. #1
    Junior Member Το avatar του χρήστη chemicalgoo
    Εγγραφή
    09-01-2014
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    204

    Πλέξιμο ζεύγους ρακέτας

    Απορία:

    Έχω 2 ίδιες ρακέτες (Head Graphene Instinct MP). Θέλω να πλέξω το συγκεκριμένο ζεύγος. Ποιο είναι το σωστό;

    Α) Να πλέξω με ίδιο πλέγμα και στα ίδια κιλά;
    ή
    Β) Να διαφοροποιήσω πλέγμα ή/και κιλά; Σκεφτόμουν μήπως κάνω κάτι τέτοιο και ανάλογα με τον τρόπο που θέλω να παίξω σε ένα ματς και φυσικά ανάλογα με τον αντίπαλο να έχω διαφορετικό tension που με λιγότερα κιλά θα μου δίνει περισσότερη δύναμη και με περισσότερο καλύτερο control

  2. #2
    Για ποιο λογο να τις πλεξεις? Αν θες να δοκιμασεις καποια πλεγματα για να δεις ποιο σου αρεσει, θα χρησιμοποιησεις μια συγκεκριμενη ταση ή πανω κατω ιδια αναλογως με το πλεγμα.δηλαδη αν βαλεις στη μια Multifilament ή synthetic gut και στην αλλη πολυεστερικο θα βαλεις πχ 23 κιλα στη μια και 22 στην αλλη. Αν τωρα ξερεις τι πλεγμα θες και εχεις να παιξεις πχ εναν αγωνα θα κρατησεις ενα πλεγμα και θα αλλαξεις την ταση λιγο πανω η λιγο κατω αναλογα με τις συνθηκες. Βεβαια αν χρησιμοποιεις Multi και το σπας ευκολα εννοειται οτι θα πλεξεις και τις 2 με το ιδιο πλεγμα και τα ιδια κιλα.. Πχ εγω πλεκω τη μια στα 26/25 και την δευτερη στα 27/26 και τη χρησιμοποιω συνηθως στο δευτερο σετ που οι μπαλες εχουν ψιλοχαλασει. Παντως γενικα σε αγωνα συμαντικο (τουρνουα) καλο ειναι να εχεις ιδιο πλεγμα και ισως διαφορετικη ταση αλλα σε αγωνα μικροτερης σημασιας η με ενα φιλο μπορεις να αλλαζεις και τα πλεγματα για να δοκιμαζεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη president.s : 02-05-14 στις 18:00

  3. #3
    Junior Member Το avatar του χρήστη chemicalgoo
    Εγγραφή
    09-01-2014
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    204
    Βασικά θέλω να τις πλέξω γιατί τα πλέγματα χρειάζονται αλλαγή και επιπλέον θέλω να δοκιμάσω μερικά άλλα (Luxilon Alu Power, Head Hawk για παράδειγμα)

  4. #4
    Ωραια, τοτε θα κρατησεις μια ταση σα σημειο αναφορας για να μπορεσεις να κρινεις τι σου αρεσει. Τα luxilon και Hawk Που λες θα τα βαλεις με την ιδια ταση εκτος βεβαια και ενα σου πει κατι αλλο αυτος που σου πλεκει. Αν εβαζες στη μια Luxilon και στην αλλη Babolat xcel πχ θα εβαζες 23 και 24 αντιστοιχα.

  5. #5
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Αν θες να κάνεις σύγκριση side by side, εφόσον είναι ίδιας κατηγορίας πλέγματα (πχ poly me poly ή multi με multi) θα πρότεινα ίδια τάση.
    Βέβαια πρέπει να παίζεις και τις ρακέτες παράλληλα. πχ. ενα παιχνιδι με την μια, ένα παιχνίδι με την άλλη. Όταν και οι 2 γράψουν 4-5 ώρες νομίζω είναι
    μια καλή χρονική στιγμή για σύγκριση side by side.

    Το Hawk το 'χα πλέξει κάποιες φορές... είναι ζόρικο πλέγμα, προσωπικά δεν μ' άρεσε. Αυτό βέβαια ειναι άλλο θέμα, αυτο που ισως σ' ενδιαφέρει για την σύγκρισή σου είναι οτι έχει μεγάλο break-in period time.

  6. #6
    Junior Member Το avatar του χρήστη chemicalgoo
    Εγγραφή
    09-01-2014
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    204
    Άρα δεν είναι δόκιμο να έχω τη μία ρακέτα με ένα πλέγμα Α και tension 22 για παράδειγμα και την άλλη με ένα άλλο πλέγμα Β και tension 24 ή 25 και να τις αλλάζω ανάλογα με τον αντίπαλο, τις συνθήκες του αγώνα και τον τρόπο που θέλω να παίξω εκείνη την στιγμή;

  7. #7
    Οχι, δεν ειναι πολυ καλη λυση. Αυτο θα το κανεις μονο οταν δοκιμαζεις καινουρια πλεγματα. Οπως ειπα πριν και ειπε και ο ith οταν δοκιμασεις διαφορετικα πλεγματα αλλα ιδιας κατηγοριας θα τα βαλεις σε ιδια ταση. μονο οταν ειναι διαφορετικης κατηγοριαςθα προσαρμοσεις την ταση αναλογα με το πλεγμα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας