Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Babolat aero pro drive και πλεγμα

  1. #1
    Junior Member
    Εγγραφή
    11-02-2013
    Μηνύματα
    126

    Babolat aero pro drive και πλεγμα

    Παίδες την συμβουλή σας:

    Παϊζω εδώ και μερικούς μήνες με την aero pro drive 2013 πλεγμένη με RPM blast στα 24 kg (στην μία ρακέτα με 1,25 και στην δεύτερη 1,30). Τον τελευταίο καιρό (μετά από 4 μήνες παιχνιδιού) έχω ενοχλήσεις στον πήχη κοντά αλλά όχι στον αγκώνα και το αποδίδω μάλλον στο σκλήρό πλέγμα της babolat καθώς δεν άλλαξε τίποτε στο παίξιμό μου. Σκέφτομαι να δοκιμάσω το head sonic pro (στην ίδια τάση) που μου το συστήνουν ως πιο μαλακό (είναι και σχετικά φτηνό αυτή την εποχή). Θα ήθελα την εμπειρία σας σχετικά με το παραπάνω πλέγμα, καθώς και τiς προτάσεις σας για πολυεστερικά monofilament που δεν επιβαρύνουν το χέρι.

  2. #2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίδες την συμβουλή σας:

    Παϊζω εδώ και μερικούς μήνες με την aero pro drive 2013 πλεγμένη με RPM blast στα 24 kg (στην μία ρακέτα με 1,25 και στην δεύτερη 1,30). Τον τελευταίο καιρό (μετά από 4 μήνες παιχνιδιού) έχω ενοχλήσεις στον πήχη κοντά αλλά όχι στον αγκώνα και το αποδίδω μάλλον στο σκλήρό πλέγμα της babolat καθώς δεν άλλαξε τίποτε στο παίξιμό μου. Σκέφτομαι να δοκιμάσω το head sonic pro (στην ίδια τάση) που μου το συστήνουν ως πιο μαλακό (είναι και σχετικά φτηνό αυτή την εποχή). Θα ήθελα την εμπειρία σας σχετικά με το παραπάνω πλέγμα, καθώς και τiς προτάσεις σας για πολυεστερικά monofilament που δεν επιβαρύνουν το χέρι.
    Αν εισαι ικανοποιημενος με τα υπολοιπα χαρακτηριστικα του blast, τοτε δοκιμασε να κατεβασεις κατα 1 κιλο τουλαχιστον την ταση του (1,5 κιλο για την διασταση του 1,30) και δες πως θα σου φανει στο χερι.

  3. #3
    Junior Member
    Εγγραφή
    11-02-2013
    Μηνύματα
    126
    Ευχαριστώ για την απάντηση, με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είμαι μια χαρά, αλλά αν κατεβάσω την τάση δεν θα έχει μεγαλύτερη αναπήδηση, δηλαδη μικρότερο control;

  4. #4
    Τυπικα, ενα λιγοτερο κιλο θα δωσει λιγη παραπανω δυναμη, αλλα α) το ποσο της παραπανω δυναμης δεν θα ειναι υπερβολικα μεγαλο και θα μπορεις ευκολα να προσαρμοσεις το swing σου μετα απο 1-2 ωρες παιξιμο για να το αντισταθμισεις και β) μην ξεχνας οτι καθε λεπτο που περνα απο τη στιγμη που θα πλεχτει μια ρακετα, χανει κιλα, αρα καθε στιγμη που παιζουμε, προσαρμοζουμε, ετσι και αλλιως, το παιξιμο μας σε αυτην την μειωση των κιλων.

    Ερωτηση: καθε ποτε αλλαζεις πλεγμα (ημερολογιακος χρονος και ωρες παιξιματος)? Ελπιζω οχι καθε 4 μηνες που γραφεις στο αρχικο σου ποστ.

  5. #5
    Junior Member
    Εγγραφή
    11-02-2013
    Μηνύματα
    126
    Αλλάζω κάθε περίπου 2 μήνες (ίσως και λιγότερο), παιζοντας 15-20 ώρες τον μήνα. Παλιότερα έπαιζα με polyfibre black venom rough το οποίο με βόλευε πολύ (με άλλη ρακέτα βέβαια) αλλά έπρεπε να το αλλάζω πολύ συχνά (κάθε 2 εβδομάδες...) οπότε δεν συμφέρει με τίποτα.

  6. #6
    Μηπως αλλαξες μπαλες? Το λεω γιατι και εγω την ιδια ρακετα εχω με το ιδιο πλεγμα και αλλα στα 26 κιλα και οταν ανοιξα καινουργια κονσερβα με τρετορν+ αμεσως με τσιμπησε εκει που περιγραφεις και εσυ. Μετα απο 1 μηνα αλλαξα μπαλες και επαιξα με wilson clay. ο πονος υποχωρησε υστερα απο 7 μερες.

  7. #7
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου μιας και μιλάτε για πλέγματα.
    Έχω αρχίσει το άθλημα εδώ και δύο χρόνια και κάνω 2-3 ωριαίες προπονήσεις την εβδομάδα.
    Έχω δύο Babolat AeroPro Drive, του 2012 και του 2013, ίδιες είναι θεωρώ.
    Σε αυτήν του 2012 έχω βάλει το RPM Team στα 24/24 kgr και στην άλλη του 2013 έχω βάλει το RPM Blast 25/25 kgr.
    Και τις δύο επειδή είμαι στην επαρχία (Αρκαδία) έχω να τους αλλάξω πλέγμα εδώ και έναν χρόνο παίζοντας περίπου 6-8 ώρες την εβδομάδα (εναλλάσοντας τις ρακέτες) γιατί μένω και μακριά από τα γήπεδα.
    Έχουν χάσει πολύ την τάση τους πλεον? Το λέω γιατί νομίζω πως τώρα τελευταία οι μπάλες μου δεν έχουν βάθος αν και κάνω όλο το follow through.
    Έχω δρομολογήσει τις επόμενες βδομάδες που θα βρεθώ στην Αθήνα να βάλω αυτό ----> http://www.tenniswarehouse-europe.co...H-YPTP16L.html
    Μήπως το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος? Κάλες κριτικές δίνουν πάντως οι testers.
    1. http://www.stringforum.net/strings.p...r=4287&count=1
    2. http://www.tennis-warehouse.com/revi...5BKReview.html
    Θα μου πείτε πως δεν έχει δύναμη σύμφωνα με αυτές τις κριτικές που σας παραθέτω αλλά οι ίδιο testers στα Babolat RPM Team & Blast δεν δίνουν και μεγαλύτερη.
    Έχετε να προτείνετε κάποια τάση πέραν αυτής που προτείνει ο κατασκευαστής των Aero? (για άλλα πλέγματα φυσικά προτείνει ο κατασκευαστής)
    Παίζει ρόλο και η τάση του πλέγματος στην δύναμη της μπάλας?
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 15-03-14 στις 14:45

  8. #8
    dzag, αν αλλαζεις καθε 2 μηνες πλεγμα με περιπου 20 ωρες τον μηνα παιξιμο, τοτε ειναι φυσιολογικο προς το τελος το πλεγμα σου (το οποιο δεν φημιζεται για την μακροβιοτητα του) να εχει χασει τα χαρακτηριστικα του και να ενοχλει το χερι σου. Θα προτεινα να πλεξεις ενα κιλο χαμηλοτερα και να το αλλαζεις μαξιμουμ καθε 30 ωρες.

    Χορχε, το yptp ειναι πολυ καλο πλεγμα (εχω γραψει σχολιο για αυτο στο ποστ σχετικα με τα soft strings). Ομως, και με συρματοπλεγμα να πλεξεις αυτη τη στιγμη τη ρακετα σου, παλι φοβερο θα σου φανει. Γιατι? Γιατι μετα απο ενα χρονο απο το τελευταιο σου πλεξιμο, αυτη τη στιγμη ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΛΕΓΜΑ.

    Θελω να μου πεις διαφορες μεταξυ blast και team τους πρωτους 2-3 μηνες που τα επλεξες. Ειδικα για το ποιο κρατησε τα χαρακτηριστικα του περισσοτερο καιρο.

  9. #9
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Absinthe δεν είμαι και ο καλύτερος δοκιμαστής πλεγμάτων μιας και παίζω μόνο 2 χρόνια.
    Θα τολμούσα να πω όμως πως σαφώς το Team είναι πιο μαλακό από το Blast και ίσως πιο φιλικό στο επίπεδό μου. Και ακριβώς επειδή είναι πιο φιλικό στο επιπεδό μου θα τολμούσα επίσης να πω πως το RPM Team διατήρησε περισσότερο διάστημα τα χαρακτηριστικά του. Να σου πω την αμαρτία μου δεν έχουν και διαφορές μεταξύ τους ή τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να τις αντιληφθώ. Χωρίς αυτό που λέω να είναι και η πραγματικότητα. Αυτό εικάζω. Δεν είμαι και ο καλύτερος τέστερ.
    Τα πλέγματα έχω διαβάσει κι εγώ πως μετά από ένα χρόνο που τα έχω εγώ έχουν χάσει κατά πάρα πολύ τα χαρακτηρίστικά τους. Απλά αναρωτιέμαι (και πάλι) μήπως στο επίπεδο που είμαι δεν μπορώ να το αντιληφθώ αυτό. Απλά επειδή μένω Τρίπολη και δεν υπάρχει μαγαζί που να πλέκει ρακέτες θα τις πλέξω αφού ανέβω στην Αθήνα τέλος του μήνα.
    Επειδή φαίνεται να έχεις μια άποψη για το Yonex Poly Tour Pro (1.25) μπορείς να μου πεις προτεινόμενη τάση? Στο Tennis Warehouse οι testers προτείνουν 55-59 lbs (25-26,5 kgr) στην AeroPro Drive.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 16-03-14 στις 01:41

  10. #10
    Καμια σχεση του 2012 με του 2013...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου μιας και μιλάτε για πλέγματα.
    Έχω αρχίσει το άθλημα εδώ και δύο χρόνια και κάνω 2-3 ωριαίες προπονήσεις την εβδομάδα.
    Έχω δύο Babolat AeroPro Drive, του 2012 και του 2013, ίδιες είναι θεωρώ.
    Σε αυτήν του 2012 έχω βάλει το RPM Team στα 24/24 kgr και στην άλλη του 2013 έχω βάλει το RPM Blast 25/25 kgr.
    Και τις δύο επειδή είμαι στην επαρχία (Αρκαδία) έχω να τους αλλάξω πλέγμα εδώ και έναν χρόνο παίζοντας περίπου 6-8 ώρες την εβδομάδα (εναλλάσοντας τις ρακέτες) γιατί μένω και μακριά από τα γήπεδα.
    Έχουν χάσει πολύ την τάση τους πλεον? Το λέω γιατί νομίζω πως τώρα τελευταία οι μπάλες μου δεν έχουν βάθος αν και κάνω όλο το follow through.
    Έχω δρομολογήσει τις επόμενες βδομάδες που θα βρεθώ στην Αθήνα να βάλω αυτό ----> http://www.tenniswarehouse-europe.co...H-YPTP16L.html
    Μήπως το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος? Κάλες κριτικές δίνουν πάντως οι testers.
    1. http://www.stringforum.net/strings.p...r=4287&count=1
    2. http://www.tennis-warehouse.com/revi...5BKReview.html
    Θα μου πείτε πως δεν έχει δύναμη σύμφωνα με αυτές τις κριτικές που σας παραθέτω αλλά οι ίδιο testers στα Babolat RPM Team & Blast δεν δίνουν και μεγαλύτερη.
    Έχετε να προτείνετε κάποια τάση πέραν αυτής που προτείνει ο κατασκευαστής των Aero? (για άλλα πλέγματα φυσικά προτείνει ο κατασκευαστής)
    Παίζει ρόλο και η τάση του πλέγματος στην δύναμη της μπάλας?
    Ευχαριστώ.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας