Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: Soft Poly Strings: Solinco Tour Bite Soft

  1. #11
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pres, με τι εργαλείο μετράς το DT σου;
    Στην τιμή που αναφέρεις βλέπω πολύ μεγάλη απόκλιση από τις τιμές διαφόρων stringers στο stringforum (πάντα για Black Code 17 - 1.24 και για ρακέτες 98-100).
    Ή πεθαίνει από στρες το πλέγμα (lol) ή κάτι άλλο συμβαίνει... Δες:

    Babolat Pure Drive GT 100 16x19 Tecnifibre Black Code 17 55.1/52.9 43 2009-08-26 Electric (constant pull) ERT 300 hansiguenne

    Head YouTek Radical MP 98 18x20 Tecnifibre Black Code 17 49/47 37 2012-04-20 Electric (constant pull) ERT 300 vitamiki

    Vφlkl DNX 9 98 16x19 Tecnifibre Black Code 17 55.1/55.1 41 Click here to display the DT curve 2009-07-28 Drop weight ERT 300 Howy

    Wilson BLX Blade 98 98 18x20 Tecnifibre Black Code 17 49.6/47.4 38 2012-04-12 Electric (constant pull) ERT 300 vitamiki

    http://www.stringforum.net
    Εάν η μέτρησή σου είναι σωστή προφανώς ισχύει αυτό περί της χαμένης ελαστικότητας από το πολύ τέντωμα...
    Ως ένα σημείο - στα 24 κιλά (53 lbs) το DT ανεβαίνει στο max και μετά - λόγω της απώλειας της ελαστικότητας - αρχίσει να ξανακατεβαίνει...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 03-03-14 στις 07:37

  2. #12
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Παρότι δεν είχα ποτέ πρόβλημα με elbow, έχω βέβαια ένα μικρό με τον ώμο που δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζεται από κραδασμούς κτλ, δεν θα ήθελα να ρισκάρω να αποκτήσω. Νομίζω μετά είναι αρκετά επίπονη διαδικασία, άρα τα σκληρά πλέγματα τα απορρίπτω. Tο black code πάντως μου φάνηκε ΟΚ για 2-3 φορές την εβδομάδα, το 4G με ενόχλησε.

    Σίγουρα ένα εντός λίστας είναι το cyber blue 1.25 και μάλλον και τo fluoro & yonex poly tour pro 1.25. Αν και τελικά καταλήγω ότι το καλύτερο είναι να πάρεις μια φθηνή μηχανή drop weight (πχ gamma x-2) και μια φτηνή κουλούρα οπως tourna big hitter black 7.

    Σχετικά με τα προηγούμενα κι εγώ όσες φορές έχει τύχει να κάνω μέτρηση με ERT 300 ήταν, το black code 1.24 έβγαζε αρχικό DT:36 στα 23kg σε head extreme elite & DT:41 σε head speed mp 16x19 στα 25/24kg

    ΥΓ. Αλλάζω τον τιτλο του θέματος σε soft poly strings διοτί η κουβέντα επεκτάθηκε και εκτός tour bite, έτσι ώστε να μπορούν και οι επόμενοι να κατευθυνθούν αν τους ενδιαφέρει.

    ΥΓ2. Έτυχε να πέσω "θύμα" stringer με ηλεκτρονική μηχανή όπου του ζήτησα 24kg και βγήκε κοντά σαν 20kg, την επόμενη φορά ζήτησα 26 και βγήκε πάλι σαν 20kg. Προφανώς το μοτεράκι της μηχανής το είχε πει το ποίημα... γι' αυτο θεωρώ ότι ειναι πολύ σημνατική η μέτρηση DT. Aυτο περι static & dynamic tension.

  3. #13
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ith Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ2. Έτυχε να πέσω "θύμα" stringer με ηλεκτρονική μηχανή όπου του ζήτησα 24kg και βγήκε κοντά σαν 20kg, την επόμενη φορά ζήτησα 26 και βγήκε πάλι σαν 20kg. Προφανώς το μοτεράκι της μηχανής το είχε πει το ποίημα... γι' αυτο θεωρώ ότι ειναι πολύ σημνατική η μέτρηση DT. Aυτο περι static & dynamic tension.
    Γιάννη, μπορεί και να ισχύει αυτό που είπα σρον Pres παραπάνω:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν η μέτρησή σου είναι σωστή προφανώς ισχύει αυτό περί της χαμένης ελαστικότητας από το πολύ τέντωμα...
    Ως ένα σημείο - στα 24 κιλά (53 lbs) το DT ανεβαίνει στο max και μετά - λόγω της απώλειας της ελαστικότητας - αρχίσει να ξανακατεβαίνει...
    Τα περισσότερα κιλά δεν δίνουν περισσότερο DT μετά από ένα σημείο που το πλέγμα χάνει την ελαστικότητά του.
    Μπορείς να το δεις αυτό σε πολλές περιπτώσεις στην καλή βάση δεδομένων DT database του stringforum...

    Η "σύγχρονη" τάση είναι για πλέξιμο πολύ χαμηλά κοντά στις 40lbs.
    Δες τον Dimitrov - που κέρδισε τίτλο χθες - και άλλους...

  4. #14
    Ith, στις 30 ωρες δεν εσπασε το πλεγμα, απλως αρχισαν να αλλαζουν πολυ τα χαρακτηριστικα του, δηλαδη αρχισε να "ψοφαει" απο θεμα δυναμης και να ειναι unresponsive. Σημαντικο string movement δεν εμφανισε ποτε!!!! Το ειχα πλεγμενο σε aero pro στα 24/23 με dt 38 και ημουν πολυ ευχαριστημενος, εκτος απο το θεμα του σπιν. Δεν εχω δοκιμασει το poly tour spin που ειναι πολυγωνικο, αλλα αν εχει τα ιδια χαρακτηριστικα με το pro με περισσοτερο, ομως, σπιν θα ειναι το τελειο για μενα. Αν το εχει δοκιμασει κανεις, θα ηταν πολυ χρησιμο να μας πει εντυπωσεις.

    Προεδρε, θα με ενδιεφερε και μενα συγκριση black code με fluoro (δεν εχω δοκιμασει κανενα απο τα δυο). Ποσες ωρες σου κρατανε πριν αλλαξει η συμπεριφορα τους?

    Αν υπηρχε ενας τροπος να κραταει καμια 10αρια παραπανω ωρες το απλο tour bite, τοτε ισως και να μην ξαναδοκιμαζα αλλο πλεγμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DownTheLine : 03-03-14 στις 14:16

  5. #15
    To DT το βγαζει κατευθειαν η μηχανη του Παχιακου.. 1) Υπαρχει ενα παραδοξο με τις 98αρες Head. Στην πραγματικοτητα ειναι 95. Η μετρηση 98 ειναι απ εξω και οχι το stringbed. Τελος παντων. 2) Δν υπαρχει ταση για πλεξιμο. Ο καθενας πλεκει εκει που θελει αναλογα με τα χτυπηματα και τη ρακετα του. Οταν τις πρωτοπηρα τις ρακετες του Berdych ηταν πλεγμενες απο US open ηταν στα 28/27 με Alu power rough. Ο Federer πχ με την παλια ρακετα ειχε 21-22κιλα το πολυ κ με την καινουρια 25-26. Απλα οταν αλλαζουν ρακετα 5-6 φορες μεσα σ ενα παιχνιδι μπορουν να πλεξουν πολυ χαμηλα αν εκει τους βολευει. Εμεις που δε μπορουμε να αλλαζουμε καθε τρεισ και λιγο πλεγμα πλεκουμε πιο ψηλα.. 3) Θα απαντησω σε λιγες μερες οσον αφορα στη συγκριση code και fluoro γιατι το fluoro το εχω αυτη τη στιγμη πανω full bed. μεχρι πριν λιγο το ειχα σε hybrid. Μεχρι στιγμης παρολα αυτα: Το code ειναι πολυ καλο απο το πρωτο λεπτο. Εχει πολυ καλη αισθηση, καμια σχεση με την αισθηση των polys. Αρκετα καλο σπιν και αρκετη δυναμη. Αλλα αυτο που ξεχωριζει ειναι η αισθηση και το ποσο αγκαλιαζει την μπαλα ακομα κ οταν πας για πολυ δυνατο χτυπημα. Κραταει πανω απο 30 ωρες τα καλα χαρακτηριστικα του.. Το Fluoro απο τις πρωτες 2 βδομαδες full bed χρησης: Εξισου καλη αισθηση και pop, λιγο πιο ευκολο σπιν, ελαχιστα πιο αδυναμο αλλα θελει μιση-1 ωριτσα χτυπηματων και μετα ερχεται στα καλα επιπεδα αισθησης. Σε Hybrid με mains το fluoro αντεξε περιπου 25 ωρες με πολυ καλα χαρακτηριστικα αλλα εσπασαν οι crosses.

  6. #16
    Κρατησε 30 ωρες το black code χωρις να αλλοιωθουν τα χαρακτηριστικα του? Εντυπωσιακο. Ειναι σκληρο για το χερι?

    Θα ηταν πολυ χρησιμο οταν παιξεις καμια 30+ ωρες και με το fluoro, να μας πεις εντυπωσεις γιατι εχω ακουσει πολυ καλα λογια, αλλα ειμαι διστακτικος λογω τιμης.

  7. #17
    Αν δεν ηταν 30, ηταν 25.. Χρονικα κρατησε ενα μηνα και 5 μερες ακριβως μεχρι να πω οτι δεν παιζεται αλλο. Το εφτασα στα ορια του και επαιξα ενα σετ περιπου στο τελος που εδειξε οτι θελει αλλγη. Με to fluoro στις κυριες σε hybrid εβγαλα πανω απο 20 ωρες με τα χαρακτηριστικα του αναλλοιωτα... Ειναι δυσκολη η επιλογη μεταξυ των 2.. Αν ειναι προβλημα η τιμη, μην το σκεφτεσαι καν, to code ειναι παρα πολυ καλο.. Και οχι δεν ειναι σκληρο.. Στο τελος θα σκληρυνει που θα θελει αλλαγη.. Εγω που το εχω και στα 27 κιλα δεν εχω προβλημα και γενικα εχω ενα μικρο θεματακι με το χερι. Βεβαια οι ρακετες μου εχουν stiffness 57-58 οποτε δεν ξερω τι αισθηση θα δινει σε μια Pure drive πχ που εχει 72.

  8. #18
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο president.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) ...μπορουν να πλεξουν πολυ χαμηλα αν εκει τους βολευει. εμεις που δε μπορουμε να αλλαζουμε καθε τρεισ και λιγο πλεγμα πλεκουμε πιο ψηλα..
    μάλλον δεν με κατάλαβες φίλε μου...
    αυτό που θέλω να πω είναι ότι και στις δύο περιπτώσεις το dt που θα προκύψει θα είναι ίδιο
    (ή - εάν θέλεις - σχεδόν ίδιο). απλά στην 2η περίπτωση, με τα πολλά κιλά, θα έχεις καταστρέψει όλα τα καλά στοιχεία από το πλέγμα σου...

    εννοώ ακριβώς αυτό - δανεισμένο από το γνωστό αγγλόφωνο φόρουμ:

    i bought the racquettune app and measured the tension as delivered new and after a few hits.
    The one strung at 60lb (d1) measured 48.1lb new and 45lb after 4 hits;
    the one at 55lb (d2) measured 47.8lb new and 44lb after 3 hits
    ...The difference is too close for my uncalibrated arm to tell the difference.
    ελπίζω τώρα να είναι κατανοητό τι ακριβώς θέλω να πω - άσχετα εάν το δέχεσαι ή όχι...
    Και 40 κιλά να πλέξεις το DT θα είναι ίδιο και μικρότερο.
    Να το πω "θεωρία του ξεχειλωμένου σώβρακου"? lol

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο president.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    To DT το βγαζει κατευθειαν η μηχανη του Παχιακου..
    Επομένως αυτό το "DT 38" που αναφέρεις είναι στην πράξη ένα "διαφορετικό DT" από το τυποποιημένο που μετράμε με ERT 300...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 04-03-14 στις 06:38

  9. #19
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο president.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν ηταν 30, ηταν 25.. Χρονικα κρατησε ενα μηνα και 5 μερες ακριβως μεχρι να πω οτι δεν παιζεται αλλο. Το εφτασα στα ορια του και επαιξα ενα σετ περιπου στο τελος που εδειξε οτι θελει αλλγη. Με to fluoro στις κυριες σε hybrid εβγαλα πανω απο 20 ωρες με τα χαρακτηριστικα του αναλλοιωτα... Ειναι δυσκολη η επιλογη μεταξυ των 2.. Αν ειναι προβλημα η τιμη, μην το σκεφτεσαι καν, to code ειναι παρα πολυ καλο.. Και οχι δεν ειναι σκληρο.. Στο τελος θα σκληρυνει που θα θελει αλλαγη.. Εγω που το εχω και στα 27 κιλα δεν εχω προβλημα και γενικα εχω ενα μικρο θεματακι με το χερι. Βεβαια οι ρακετες μου εχουν stiffness 57-58 οποτε δεν ξερω τι αισθηση θα δινει σε μια Pure drive πχ που εχει 72.
    Ok, το επομενο που θα δοκιμασω θα ειναι το black code, απλως οταν συμπληρωσεις αρκετο χρονο με το fluoro σε full bed, κανε μας μια συγκριση του, να εχουμε ενα mini review του.

  10. #20
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    το black code αξίζει την δοκιμή (10€ έχει στα μαγαζιά της Αθήνας), αν δεν έχεις θέμα με elbow ή άλλους πόνους πιστεύω δεν πρόκειται να σου δημιουργήσει.
    Για κάποιον που έχει ήδη πρόβλημα ίσως θα έπρεπε να το αποφύγει...
    Για 'μενα είναι από τα καλύτερα overall που έχω δοκιμάσει.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας