Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: Soft Poly Strings: Solinco Tour Bite Soft

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286

    Soft Poly Strings

    Θα ήθελα αν κάποιος έχει δοκιμάσει το συγκεκριμένο πλέγμα, κατά προτίμηση σε 1.30, να μου πει τις εντυπώσεις του.

    Η ρακέτα που χρησιμοποιώ είναι μια head speed mp 16x19. Η τάση που χρησιμοποιώ είναι συνήθως στα 25kg.
    Tα πλέγματα που έχω δοκιμάσει είναι το tecnifibre black code 1.24, tourna big hitter black 7 1.30 & 1.20 & head hawk.
    Από τα 3 προτιμώ μάλλον το πρώτο αλλά θα 'θελα να κάνω μια δοκιμή πριν πάρω κουλούρα. Δυο λογια στα γρήγορα.

    Big Hitter Black 1.30: το πλέγμα με το καλύτερο spin potential που 'χω δοκιμάσει, δεν έχει δύναμη, ιδιαίτερα φιλικό για το χέρι αλλά με πολύ μεγάλο tension loss και μικρό durability. Το πλέγμα παρότι είναι φθηνό, μπορώ να το κρατήσω μόνο για 8 ωρες και δεν με συμφέρει εκτός αν πάρω μηχανή.

    Ηead Hawk 1.25: μέτριο pop, μέτριο προς μικρό spin effect, δεν χάνει την τάση του γρήγορα και διατηρεί τα χαρακτηριστικά του για αρκετό χρονικό διάστημα (μικρότερο από το black code), στις 8 ώρες καταλαβαίνω μια αισθητή αλλαγή αλλά το κρατάω για περίπου 15 ωρες συνολικά. Δεν μεταφέρει πολλούς κραδασμούς στο χέρι αν χτυπάς στο κέντρο, όμως νιώθω ότι το sweetspot μειώνεται πολύ και είναι "μαχαίρι" σε off center χτυπήματα.

    Black Code 1.24: Έχει πολύ καλό pop, πολύ καλή αίσθηση και control, η απώλεια τάσης και η διάρκεια του μοιάζει με αυτή του hawk, είναι λίγο πιο σκληρό και φέρνει κάποιους κραδασμούς. To spin potential πιο πάνω από το hawk αλλά πολύ πιο κάτω του big hitter.

    Γράφω τα παραπάνω γιατί ψάχνω μια χρυσή τομή. Δεν με νοιάζει τόσο η τιμή αν το πλέγμα έχει διάρκεια, επίσης δεν με νοιάζει η δύναμη. Θέλω περισσότερο spin από το hawk, καλή διάρκεια & tension loss και να μην είναι πέτρα όπως το 4G της luxilon που έχω παίξει και το 'κοψα στις 6 ωρες γιατί ήταν το μοναδικό που μου προκάλεσε ενοχλήσεις στο χέρι. Έχω καταλήξει στο Solinco Tour Bite Soft 1.30, το κυρίως ερώτημά μου αφορά την ανθεκτικότητα του, την διάρκεια του και την απώλεια τάσης που παρουσιάζει.

    ΥΓ. Θα κάνω μια δοκιμή και στο yonex poly tour pro 130 γιατί το χω περιέργεια, αν και ξέρω ότι θα του λείπει το επιπλεον spin που προσφέρουν τα πολυγωνικά πλέγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ith : 03-03-14 στις 01:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας