Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Volkl

  1. #1
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-03-2013
    Μηνύματα
    45

    Volkl

    Γεια σας παιδιά.

    Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί οι ρακέτες Volkl δεν ακούγουνται τόσο όσο της άλλες (Prince, Head, Wilson κλπ).

    Πρόσφατα είχα την τύχη να δοκιμάσω τήν Volkl Organix V1 Mid Plus :

    http://www.tenniswarehouse-europe.co...LKL-VOV1M.html

    Και μπορώ να πω ότι είναι μια από της καλύτερες ρακέτες που έχω δοκιμάσει ποτε μου. Καμια άλλη ρακέτα που έχω δοκιμάσει, δεν μου έκαναν τέτοια εντύπωση (Head, Wilson, Prince).

    Δεν κάνω τον γνωστη, αλλα μου έκανε φοβερή εντύπωση.

    Έχει κάποιος άλλος εμπειρίες με Volkl ? Η με άλλες ρακέτες που δεν της βλέπεις και τόσο να παίζονται (Yonnex, Προ Kennex κλπ ) ?

  2. #2
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Δεν ακούγονται επειδή δεν τις χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες.
    Προσωπικά θεωρώ πως δεν υπάρχει καλή ή κακή ρακέτα, είναι θέμα να ταιριάξει ο παίχτης με την ρακέτα.
    Η yonex έχει επίσης πολύ καλές ρακέτες με εξίσου καλό engineering & manufacturing.

  3. #3
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Στο εμπόριο φίλε, ότι δίνεις …παίρνεις!
    Και για να πάρεις, χρειάζεται να επενδύσεις λεφτά και να πάρεις και το ανάλογο ρίσκο...

    Η (γερμανική) Volkl, η ιαπωνική Yonex (λιγότερο) – αλλά κυρίως η Prince, κατά την άποψή μου - είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα εταιρειών που παρότι έχουν ανταγωνιστικό εξοπλισμό (προϊόν δηλ.) «κώλωσαν» να ακολουθήσουν τους τρελούς ρυθμούς μάρκετινγκ των 2,5 μεγάλων!

    Με καμία – ή ελάχιστες χορηγίες σε αναγνωρισμένους παίκτες – δεν έχεις και πολλές ευκαιρίες αναγνωρισιμότητας…
    Ακόμη χειρότερα, οι μικρές πωλήσεις, σημαίνουν υψηλότερο κόστος παραγωγής, αρά και μη ανταγωνιστική (ακριβή) τιμή…

    Στην Ελλάδα η Volkl αντιπροσωπεύεται από ένα κατάστημα στο Βόλο, απ’ ότι θυμάμαι.
    Πάντως τα πλέγματα της Volkl έχουν ( ή μήπως είχαν; ) σχετικά καλή πορεία στην ελληνική αγορά. Πχ. Cyclone.

  4. #4
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-03-2013
    Μηνύματα
    45
    Ευχαριστώ και τους δυο για την απάντηση σας.

    Μήπως φιλε Simplicius, το ότι βγαίνουν στην παραγωγή λιγότερα κομμάτια, σημαίνει επίσης ότι εξασφαλίζεται και καλύτερη ποιότητα ?

    Εγώ πάντως, δεν έχω δει ούτε Head, ούτε Wilson και ούτε Prince να είναι τόσο ποιοτική όσο την παραπάνω Volkl που έχω πιάσει. Παρα πολύ καλά "δεμένη" ρακέτα.

  5. #5
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Φίλε manosb, είναι αρκετά δύσκολο να συγκρίνεις ρακέτες που έχουν διαφορετικά τεχνικά χαρακτηριστικά, μεταξύ τους και να πεις ποια απ' όλες είναι η "καλύτερη". Η "ποιότητα" που αναφέρεις, σε αυτές τις περιπτώσεις είναι κάτι αρκετά υποκειμενικό - καθώς κάποιες ταιριάζουν και κάποιες δεν ταιριάζουν με το στυλ παιχνιδιού μας.

    "Αντικειμενικά" μπορείς να μιλήσεις για την ποιότητα πχ. της βαφής (πόσο αντέχει στα κτυπήματα) ή πχ. για τη συνέπεια στην παραγωγή (το κατά πόσο δηλαδή μια εταιρία είναι ικανή να παράγει «σταθερά», σε τεχνικές προδιαγραφές, προϊόντα) που αναφέρει ο president.s σε αυτή την κάπως σχετική συζήτηση που κάναμε ΕΔΩ.

    Αλλά μπορείς να πεις εάν το BLX της Wilson είναι πιο "ποιοτικό" από το Graphene ή το Innegra της HEAD;

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας