Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Ποια είναι τα κατάλληλα μπαλάκια προπόνησης

  1. #11
    Προσωπικα θεωρω καλυτερα μπαλακια τα head atp, αλλα ειναι πιο ακριβα απο τα υπολοιπα του ανταγωνισμου, οποτε αν τα θελει καποιος μονο για προπονηση, ισως θα επρεπε να σκεφτει τα wilson us open και τα babolat roland garros all court που ειναι αρκετα καλα, πιο φθηνα, αλλα κρατανε λιγοτερο απο τα atp.

    Σε καθε περιπτωση, θεωρω τα head pro απο τις χειροτερες μπαλες που εχω παιξει.

  2. #12
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Μια αναφορά για τα μπαλάκια DUNLOP Fort All Court.

    Τελικά έπαιξα με αυτά και παρόλη την καλή τιμή τους δεν τα βρήκα ΚΑΘΟΛΟΥ VALUE FOR MONEY...
    Στην αρχή έπαιζαν σχεδόν όπως τα HEAD ATP (δηλ. αρκετά σκληρά) και σε 3-4 ώρες παιχνιδιού άρχισαν να "σπάνε" !!!
    Έκαναν δηλ. το χαρακτηριστικό "πλαφ" σε κάθε χτύπημα, που μόνο σε φτηνά μπαλάκια ρακετοπαραλίας έχω δει να συμβαίνει ως τώρα!
    Οπότε η τιμή τους είναι πιο ακριβή από τα "κανονικά" - εάν συνυπολογίσει κάποιος τη μικρή διάρκειά τους.

  3. #13
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Μάνο εγώ απο τα συγκεκριμένα είμαι πολυ ευχαριστημένος στο χώμα. Βγάζουν βδομάδα απο 3 φορές παιχνίδι των 2.5 ωρών.
    Λέω για βδομάδα γιατί εκτός πίεσης και ειδικά τώρα με τέτοιες θερμοκρασίες τα μπαλάκια "ξεφουσκώνουν" ακομα κι αν τα χεις παιξει μισή ωρα.
    Τα χω παιξει και σε σκληρό οπού δεν παρατήρησα μείωση της ελαστικότητας τους αλλά πρόωρη φθορά στο μαλλί. Τα περισσότερα ομως σε σκληρές επιφάνειες ειναι έτσι...

    Στο χώμα που μπορεις να παιξεις με σκληρό μπαλάκι άφοβα η επιλογή μου ειναι:
    1. Tretorn Serie + (κρατάει 2χ απο τ αλλα κι εχει τρομερή αισθηση)
    2. Ηead ATP
    3. Dunlop All Fort Court

    Στο σκληρό:
    1. Wilson Australian Open
    2. Tretorn Serie Control
    3. Dunlop All Fort Court

  4. #14
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    . Τελικά τα Head ATP τα έχω κόψει δια ροπάλου.
    Τα βρισκω πια υπερβολικά σκληρά για τα γούστα μου, ίδια και χειρότερα με τα Prince Tour..

    Πλέον παίζω (σε σκληρά γρήγορα γήπεδα) μόνο με HEAD TEAM.

    Τρομερή αντοχή στο χρόνο, "σωστή" αναπήδηση, πολύ φιλικά στο χέρι και σε super τιμή!


  5. #15
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Οι καλύτερες μπάλες, σε σκληρό που παίζω εγώ, είναι οι Wilson US Open. Το ίδιο μαλακές από το άνοιγμά τους μέχρι όσο αντέξουν.
    Πολύ καλές επισής θεωρώ πως είναι και η HEAD ATP που χρησιμοποιούνται και συχνά στο ATP WORLD TOUR.
    Μια μπάλα δεν μπορεί να κρατήσει για πάντα. Άμα την χτυπάς την μπάλα και δεν την χαϊδεύεις εε κάποια στιγμή θα ξεφουσκώσει, δεν είναι και για πάντα. Για αυτό έχουν όσο έχουν και αγοράζουμε καινούριες. Διαφορετικά θα παίρναμε μια κονσέρβα και θα την είχαμε ισόβια.
    Μια ένδειξη πως η μπάλα πάει για το καλάθι του προπονητή είναι όταν σβηστούν τα γράμματα. Άμα η αναπήδηση διατηρηθεί σε καλό επιπεδό μέχρι τότε εγώ θεωρώ πως είναι μια καλή μπάλα.
    Wilson US Open λοιπόν (λέω εγώ) και HEAD ATP.
    Εσχάτως δοκίμασα και την ασημί κονσέρβα της DUNLOP (https://www.tennis-point.com/dunlop-...008500900.html) και μπορώ να πω πως έχουν καλή αναπήδηση στις πρώτες 4 ώρες παιχνιδιού. Στην πορεία θα δω πως θα συμπεριφερθούν...
    Τέλος θεωρώ πως η χειμερινή περίοδος δεν προσφέρεται για να βγάλει κανείς συμπεράσματα για τις μπάλες.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας