Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24

Θέμα: Αγορά ρακέτας

  1. #11
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ith Εμφάνιση μηνυμάτων

    Προσωπικά θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και την Wilson Pro Staff 100L BLX μιας και από την προηγούμενη ρακέτα φαίνεται να 'χεις αδυναμια στον RF.

    Tέλος αν ήμουν στην θέση σου θα σκεφτόμουν σοβαρά την Wilson Blade 104 γιατί μπορεί να συγχωρέσει λάθη ενώ προσφέρει έναν πολύ καλό συνδυασμό δύναμης και control.
    Αρκετα αδυναμη ρακέτα η Pro staff. Η balde ειναι οντως μια καλη προταση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ith Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος, σ' ένα μικρό αλλά αισθητό βαθμό το control & την δύναμη μπορείς να την αντισταθμίσεις με την τάση του πλέγματος αλλά και το ίδιο το πλέγμα.
    Σιγουρα βοηθάει το πλέγμα και μπορει να προσθεσει η να αφαιρεσει ελεγχο και δυναμη αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο. Μια pure drive πχ που ειναι πολυ δυνατη ρακέτα, ακομα και 30 κιλα να βαλεις παλι θα εχει δυναμη.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάλογο των σωματότυπο σου και την φυσική σου κατάσταση να λάβεις υπόψιν αυτό που λέμε maneuverability και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το swingweight.
    Δεν το καταλαβα καθολου αυτο...

  2. #12
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο president.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάλογο των σωματότυπο σου και την φυσική σου κατάσταση να λάβεις υπόψιν αυτό που λέμε maneuverability και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το swingweight.
    Δεν το καταλαβα καθολου αυτο...
    Μάλλον θέλει να πει ότι μια ρακέτα με μεγάλο swingweight σε κουράζει περισσότερο από κάποια με μικρότερο.
    Αυτό είναι αλήθεια, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση από αυτές που προέκυψαν στην αναζήτηση δεν υπάρχει κάποια με μεγάλο swingweight. Όλες είναι κάτω του 320, δηλαδή απόλυτα "φυσιολογικές".

    Το "πρόβλημα" είναι μάλλον το σχετικά μεγάλο στατικό βάρος (ιδιαίτερα για το επίπεδο του sotkat) που έχουν οι περισσότερες, κάτι που επίσης κουράζει, ιδιαίτερα τον καρπό.

    Όσο για την Wilson Pro Staff 100L BLX σίγουρα ΔΕΝ είναι μια control oriended ρακέτα, το αντίθετο θα έλεγα.
    Από αυτή τη σειρά η Wilson BLX Six.One BLX 95 18x20 είναι εκείνη που είναι προσανατολισμένη στον καλό έλεγχο της μπάλας.

    Περισσότερα για αυτό όμως, στην απάντηση που σας έχω "υποσχεθεί" στο θέμα του sotkat "wilson-head-babolat", ελπίζω ως αύριο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 01-09-13 στις 21:18

  3. #13
    Junior Member
    Εγγραφή
    18-10-2012
    Μηνύματα
    74
    Μάλλον καταλήγω σε κάποια από αυτές τη λέτε? (ένας σημαντικός λόγος είναι ότι της βρίσκω και σε demo για να της δοκιμάσω πρώτα)

    Babolat Aeropro Drive GT

    Wilson Pro Staff Six One 100

    Wilson BLX2 Blade 98

    Head YouTek Graphene Speed MP

  4. #14
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Σχετικά με αυτές τις ρακέτες που αναφέρεις, η γνώμη μου είναι η εξής:

    Babolat Aeropro Drive
    + Καλή μεταπώληση
    + Δύναμη
    + Φάλτσο
    - Πολύ άκαμπτη και "σκληρή" για το χέρι
    - Μεγάλο πλάτος πλαισίου (μπορεί να βρίσκεις συχνά frame)
    - Δεν φημίζεται ιδιαίτερα για το κοντρόλ που είπες ότι θέλεις

    Wilson Pro Staff Six One 100
    +Καλά τεχνικά χαρακτηριστικά για το επίπεδό σου
    +Φάλτσο
    - Σχετικά αδύναμη
    - Δεν φημίζεται ιδιαίτερα για το κοντρόλ που είπες ότι θέλεις

    Wilson BLX2 Blade 98
    + Ενώ έχει τα γενικά χαρακτηριστικά που ζητάς...
    - μάλλον είναι πιο πάνω από τις δυνατότητές σου (βαριά με πολύ-πολύ μεγάλο swingweight)

    Head YouTek Graphene Speed MP
    +Καλά τεχνικά χαρακτηριστικά για το επίπεδό σου
    +Φάλτσο
    Μάλλον αυτή είναι η πιο λογική αγορά για το επίπεδό σου από τις 4 παραπάνω που επέλεξες, παρότι επίσης...
    - Δεν φημίζεται ιδιαίτερα για το κοντρόλ που είπες ότι θέλεις.


    Σχετικά με τις demo ρακέτες:
    Η ιστορία με τις demo ρακέτες είναι πολύ αμφισβητούμενη, καθώς δοκιμάζεις κάθε ρακέτα με ένα τυχαίο πλέγμα σε μια τυχαία τάση πλέξης, οπότε δεν μπορείς να βγάλεις κανένα αξιόπιστο συγκριτικό συμπέρασμα. Θα είχε μόνο νόημα εάν η δοκιμή γίνει σε όλες με το ίδιο, γνώριμό σου πλέγμα, στα ίδια κιλά. Αλλά ποιός το κάνει-πληρώνει αυτό;

    Σημείωση: Πάντως και η Head YouTek IG Radical MP από την αρχική λίστα (μια καλή επιλογή σε χαρακτηριστικά που ζητάς και σε τιμή) υπάρχει σε demo.

    Σχετικά με την αγορά σου:
    Είπες στην αρχή ότι δεν σε ενδιαφέρει το ποσό που θα δώσεις, αλλά σε κάθε περίπτωση είναι καλό να γνωρίζεις ότι οι 4 παραπάνω ρακέτες που ανέφερες, όλες μοντέλα 2012, τους αμέσους επόμενους 2-3 μήνες θα υποστούν μεγάλη μείωση στις τιμές τους (η Babolat σίγουρα σε μικρότερο βαθμό), εν αναμονή των νέων μοντέλων του 2014.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 02-09-13 στις 10:47

  5. #15
    Junior Member
    Εγγραφή
    18-10-2012
    Μηνύματα
    74
    ''Tέλος αν ήμουν στην θέση σου θα σκεφτόμουν σοβαρά την Wilson Blade 104 γιατί μπορεί να συγχωρέσει λάθη ενώ προσφέρει έναν πολύ καλό συνδυασμό δύναμης και control. ''

    Ναι μου αρέσει και αυτή απλά σκεπτόμουν πιο μικρή κεφαλη γιατί νομίζω ότι θα έχω καλύτερο ελέγχω της ρακέτας .Σωστά?

  6. #16
    Junior Member
    Εγγραφή
    18-10-2012
    Μηνύματα
    74
    Πιστεύετε ότι θα δω διαφορά με μια Wilson Blade 104 ?
    Από αυτή που έχω Wilson federer pro head size 105 ,weight 275g, balance:340.
    Η θα πάνε χαμένα τα λεφτά
    Ευχαριστώ

  7. #17
    Δεν είναι υπάρχει καν μέτρο συγκρίσης. Τεράστια διαφορά..

  8. #18
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    εάν και είμαι κατά της wb 104 λόγω μήκους, κάθε "ακριβή" ρακέτα (δηλ. από ψαγμένα υλικά) δεν συγκρίνεται με τις "φτηνές"...

  9. #19
    Junior Member
    Εγγραφή
    18-10-2012
    Μηνύματα
    74
    Γεια σας
    τελικά πηρά τη Wilson Blade 104 είναι δεύτερη εβδομάδα τώρα και δεν μπορώ να τη συνηθίσω με τίποτα
    Έχω απογοητευτεί . Είναι νωρίς? Να κάνω λίγο υπομονή ακόμα ?
    Τελικά ο παίχτης κάνει τη ρακέτα όχι η ρακέτα τον παιχτη σωστά

  10. #20
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sotkat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας
    τελικά πηρά τη Wilson Blade 104 είναι δεύτερη εβδομάδα τώρα και δεν μπορώ να τη συνηθίσω με τίποτα
    Έχω απογοητευτεί . Είναι νωρίς? Να κάνω λίγο υπομονή ακόμα ?
    Όχι, εάν δεν την έχεις βολευτεί τις πρώτες 2-3 ώρες, δεν θα την βολευτείς ούτε σε 10 χρόνια...
    Εκτός και εάν φταίει κάτι παρελκόμενο, πχ. πλέγμα, τάση, κλπ.
    Δεν μας λες τι ακριβώς σε "χαλάει". Τι σου συμβαίνει δηλαδή;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sotkat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ο παίχτης κάνει τη ρακέτα όχι η ρακέτα τον παιχτη σωστά
    Αυτό μου θυμίζει την παροιμία με το αυγό και την κότα..
    Αν και δεν υπάρχει αποδεδειγμένα σωστή απάντηση, εγώ (όπως θα έχεις ήδη καταλάβει) είμαι με την ρακέτα!!!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    εάν και είμαι κατά της wb 104 λόγω μήκους
    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η Head YOUTEK IG Radical Midplus θα ήταν πιο σοφή επιλογή για σένα...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας