Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: ΠΛΕΞΙΜΟ ΡΑΚΕΤΑΣ

  1. #11
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tennistas79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω εγώ είναι πως επιτρέπεται έτσι απλά εδώ μέσα να βάζουν κάποιοι αγγελίες για πώληση καινούργιων ρακετών κ μπαλών κ να διαφημίζουν το πλέξιμο ρακετών από το πουθενά.. Αγοράζω δλδ εγω μια κούτα μπάλες από site του εξωτερικού κ βγαίνω έτσι ελεύθερα κ τις πουλάω μέσω του φόρουμ... Στα Intersport σίγουρα μπορεί να μην πλέκουν καταξιωμένοι stringers αλλά τουλάχιστον σου κόβουν κ απόδειξη! Αυτά μόνο στο Ελλάντα...
    Tennistas, βλέπω ότι εκτός από tennistas είσαι και forotexnikos, αλλά "εκ του προχείρου"...
    Εάν κάποιος αγοράσει κάτι από Ευρωπαϊκή Ένωση, EU που λέμε και στο Ελλάντα, έχει πληρώσει ΦΠΑ κανονικά.
    Πόσες φορές θεωρείς εσύ ότι πρέπει να πληρωθεί ο ΦΠΑ για το ίδιο είδος; Δύο, τρεις, πέντε; Με πόσες θα είσαι ικανοποιημένος;;;

    Εάν πάλι το αγοράσει εκτός EU, για να το παραλάβει πιθανότατα θα πληρώσει τελωνείο (το όριο είναι 100 δολλάρια) .
    Και λέω πιθανότατα, γιατί για μια κονσέρβα μπάλες θα τον λυπηθεί και ο τελωνειακός (αφού με τα μεταφορικά πχ. από Αμερική, θα του φτάσει συνολικά 50 ευρώ!). Για μια κούτα πάντως, δεν θα τον λυπηθεί κανείς...

    Το μόνο δίκιο που έχεις είναι το ΦΠΑ της υπηρεσίας του πλεξίματος, που δεν αποδίδεται και φτάνει το αστρονομικό ποσό του 1,15 ευρώ ανά πλέξιμο (23% στα 5 ευρώ)! Εάν μάλιστα συνυπολογίσεις τα 2-3 πλεξίματα που μπορεί κάνει ο φίλος το μήνα, τότε μιλάμε για τεράστιες κρατικές απώλειες, μπορεί και 30-40 ευρώ το χρόνο!!! Εάν μάλιστα σκεφτείς ότι τουλάχιστον 1 εκ. συμπολίτες μας ασχολούνται με αυτή τη δουλειά, νάτα αμέσως-αμέσως τα 30 εκ. ευρώ!!

    Εγώ πάντως μαζί σου! Σε ψηφίζω και για υπουργό Οικονομικών, άμα λάχει και κάτεβεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 17-09-13 στις 21:58

  2. #12
    αν προτιμάσ να σου πλέκουν με μια cross πάνω από δύο main (μου έχει συμβεί 2 φορέσ στα intersport στο παρελθόν πριν αγοράσω το μηχάνημα) αλλά να πέρνεισ απόδειξη τότε είναι δικό σου θέμα.

  3. #13
    Πληροφοριακά δεν έχω πλέξει ποτέ μου ρακέτα στα Intersport αλλά πάντα σε εξειδικευμένο κατάστημα. Το θέμα μου είναι η μαύρη αγορά.. δικαίωμα του καθενός είναι βέβαια να αγοράζει ότι θέλει κ από όπου θέλει ,όχι όμως κ να το μεταπουλά για να βγάλει κέρδος απο το πουθενά! Είναι σαν να πας να στήνεις ένα πάγκο με ρούχα έξω από ένα μαγαζί με τα ίδια ακριβώς ρούχα κ να τα πουλάς φθηνότερα μόνο κ μόνο επειδή δεν έχεις έξοδα.. ενοίκιο-υπαλλήλους-εφορία-φπα.. Το πλέξιμο είναι το τελευταίο που με ενοχλεί απλά το ανέφερα εδώ γιατί απόρησα με το πόσο εύκολα ο καθένας διαφημίζει κ πουλά ότι θέλει μέσα στο φόρουμ.

  4. #14
    Η συζήτηση για το παρεμπόριο φίλε μου είναι πολύ μεγάλη και είναι άδικο να με βάζεισ στην ίδια κατηγορία. Όσο για το πόσο εύκολα αγοράζει και διαφημίζει ο καθένασ εδώ είναι θέμα των διαχειριστών του site που έχουν ολόκληρο θέμα για αγοραπωλησίεσ. πρότεινε τουσ να το διαγράψουν. πλούσιοσ δεν θα γίνει κανείσ από εδώ να είσαι σίγουροσ. Πιστεύω όμωσ πωσ όλοι μπορούμε να οφεληθούμε από ευκαιρίεσ να αγοράσουμε κάποια πράγματα φθηνά και όχι πανάκριβα από πολυεθνικέσ που παρόλο που σου δίνουν απόδειξη πιθανόν να έχουν χιλιουσ άλλουσ τρόπουσ να φοροδιαφεύγουν

  5. #15
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    &Alfa;&Lamta;&Lampta;&Alfa; &Lamta;&Omikron;ΓΙ&Alfa; ...
    Χαχχαχα

    Η κλασσική περίπτωση του «είχα μια καλή ατάκα και ψάχνω ένα μέρος να την κολλήσω»!
    Και το μέρος δυστυχώς βρέθηκε εδώ…

  6. #16
    Μπραβο μεγαλε γελασαμε..

  7. #17
    καλημέρα δημήτρη, μένω στα βόρεια προάστια και θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσα μέτρα χρειάζονται για το πλέξιμο της ρακέτας (babolat aero pro) και αν το πλέξιμο γίνεται αυθημερόν, ευχαριστώ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο slazengernx1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αναλαμβανω το πλεξιμο και το σερβισ καθε ειδουσ ρακετων σε ολη την αττικη (κυριωσ β. προαστια).
    δυνατοτητα επιλογησ και μεσα απο μια ποικιλια πλεγματων(head, babolat,sigmum pro k.a)
    κοστοσ εργασιασ : 5ε (απλο πλεγμα), 20ε (φυσικο εντερο)
    οι συνολικεσ τιμεσ (κοστοσ πλεγματοσ(απλου) + εργασια) κυμαινονται απο 12 εωσ 20ε
    δυνατοτητα συνεργασιασ και με συλλογουσ
    τηλ. 6977019533 δημητρησ

  8. #18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fotisc Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα δημήτρη, μένω στα βόρεια προάστια και θα ήθελα να σε ρωτήσω πόσα μέτρα χρειάζονται για το πλέξιμο της ρακέτας (babolat aero pro) και αν το πλέξιμο γίνεται αυθημερόν, ευχαριστώ.
    φίλε καλησπέρα. Περίπου 10-10,5μέτρα να υπολογίζεις για τη συγκεκριμένη ρακέτα. το αυθημερόν εννοείται. για ότι άλλο θες μου λες

  9. #19
    φιλοι καλησπερα. σκεφτομαι να αντικαταστησω το head sonic pro 1.25 που χρησιμοποιω αρκετα ωσ τωρα με το wilson enduro 1.25 για το ποιο εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την διαρκεια και την αισθηση του. αν κανεισ τα εχει δοκοιμασει και τα δυο θα εκτιμουσα τη γνωμη του

  10. #20
    Ειναι αρκετα σκληροτερο το enduro. κραταει γενικα καλα τα κιλα του αλλα θελει καμποσο καιρο για να μαλακωσει και να παιζεται ανετα. Με καινουριες μπαλες και φρεσκοπλεγμενη ρακετα με μεσαια ταση δεν καθεται στο πλεγμα η μπαλα.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας