Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 81

Θέμα: Παπουτσια για τεννις

  1. #11
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση από το Θέμα: Ασκήσεις βελτίωσης της αντοχης στα σπριντ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Absinthe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερωτηση μου ειναι απλη. Οταν παιζω ματς, μετα το μισαωρο ΣΕΡΝΟΜΑΙ. Δεν εννοω οτι δεν εχω ανασες, αλλα αισθανομαι τα ποδια μου βαρια και δεν εχω δυναμη να σπρινταρω. Δεν εχω το μπαμ, την εκρηξη που απαιτει το σπριντ, δηλαδη.
    Οι ασκήσεις αντοχής που σου πρότεινε ο giannis_ch (πολλές επαναλήψεις με μικρό βάρος) σίγουρα θα σε βοηθήσουν.

    Ένα άλλο πράγμα που μπορείς να κοιτάξεις άμεσα, είναι το βάρος των παπουτσιών που χρησιμοποιείς.

    Οι διαφορές βάρους ανάμεσα στα διαφορετικά μοντέλα παπουτσιών τένις είναι σημαντικές
    (έως και 130 γραμ. σε κάθε ένα παπούτσι - δηλ. 260 γραμ. στο ζευγάρι)
    και όσο περισσότερο διαρκεί το παιχνίδι είναι λογικό να γίνονται ακόμα πιο αισθητές.

    Παρακάτω μπορείς να δεις το συγκριτικό Βάρος διαφόρων μοντέλων (ανδρικών) παπουτσιών τένις:

    Adidas barricade 7.0 - Weight: 16.5 ounces – 468 g (size 10.5)
    Adidas Barricade 8 - Weight: 15.8 ounces – 448 g (size 10.5)
    Adidas Bercuda 3 - Weight: 13.1 ounces – 371 g (size 10.5)
    Adidas adizero Ace II - Weight: 11.8 ounces – 335 g (size 10.5)

    Nike Air Courtballistec 4.3 - Weight: 16.1 ounces – 456 g (size US 10.5)
    Nike Air Serve Return - Weight: 15.1 ounces – 428 g (size 10.5)
    Nike Zoom Vapor 9 Tour - Weight: 14.3 ounces – 405 g (size 10.5)
    Nike City Court VII - Weight: 13.1 ounces – 371 g (size 10.5)

    Babolat Propulse 4 - Weight: 16.4 ounces – 465 g (size 10.5)
    Babolat SFX - Weight: 15.6 ounces – 442 g (size 10.5)
    Babolat V-Pro All Court - Weight: 14.7 ounces – 417 g (size 10.5)
    Babolat Drive 2 - Weight: 12.1 ounces – 343 g (size 10.5)

    Ως μέτρο σύγκρισης (για το ίδιο μέγεθος) τα running παπούτσια έχουν βάρος 230 – 300 g.
    Δηλαδή με ένα ζευγάρι από τα βαρύτερα μοντέλα του τένις, είναι σαν να τρέχουμε με δυο ζευγάρια running στα πόδια!

  2. #12
    Δε νομιζω οτι ειναι θεμα παπουτσιου, αφου τα city court που εχω, θεωρουνται ελαφρια γενικα, ενω το ιδιο προβλημα με την μη αντοχη μετα το μισαωρο, το ειχα και με 2-3 αλλα running παπουτσια που χρησιμοποιουσα παλιοτερα.

    Ειναι σιγουρα θεμα γυμναστικης και αυτο με ενοχλει, γιατι ενω γενικα δε θεωρουμαι αγυμναστος, βρισκομαι πολλες φορες να σερνομαι σε σχεση με λιγοτερο γυμνασμενους απο μενα.

    Ειναι καθαρα θεμα αντοχης των ποδιων μου, αλλα δεν ξερω μηπως χρειαζονται τιποτα ειδικες ασκησεις ή συγκεκριμενο προγραμμα αεροβιας γυμναστικης για να το βελτιωσω.

  3. #13
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Όσο ελαφριά και να είναι τα running σε σχέση με τα τενιστικά παπούτσια δεν έχουν την σταθερότητα των τενιστικών σε καμία των περιπτώσεων.
    Εγώ όταν άρχισα το άθλημα και τις προπονήσεις ξεκίνησα με ένα ζευγάρι Asics GEL running. Όσο τα χτυπήματα ήταν σε αρχικό στάδιο και ήμουν σχεδόν ακίνητος ή δεν είχα τρεξίματα τα πράγματα έβαιναν καλώς. Όταν όμως άρχισαν τα τρεξίματα κάποια στιγμή μοιραία μου γύρισε το πόδι με τα running.
    Ευτυχώς όμως το ξεπέρασα πολύ γρήγορα, μέσα σε 10 μέρες, ήταν ελαφρύ το ''διάστρεμμα''.
    Η πρώτη μου κίνηση μετά από αυτό ήταν να πάρω τενιστικά παπούτσια. Έχω ήδη λιώσει 2 ζευγάρια και τώρα οδεύω προς την τρίτη μου αγορά.
    Η εμπειρία μου λοιπόν (αυτή η μικρή) μου έδειξε πως όσο και πανάλαφρα να είναι τα running δεν έχουν την σταθερότητα των τενιστικών παπουτσιών. Ακόμα και των πιο φθηνών τενιστικών αυτών με τα 35-40 ευρώ. Ακόμα και αυτά τα ''φτηνιάρικα'' (βασικά για να μην τα αδικούμε δεν είναι φτηνιάρικα είναι παλιότερα μοντέλα και όπως όλα έτσι και τα παπούτσια εξελίσσονται) είναι πολύ πιο σταθερά και από το ακριβότερο running. Γιατί αυτή είναι η δουλειά τους.
    Και κατασκευαστικά αν τα παρατηρήσει κανείς το πέλμα τους είναι πλατύτερο λίγο πιο πίσω από τα δάχτυλα και στο πίσω μέρος στη φτέρνα.
    Με τα τενιστικά παπούτσια λοιπόν είναι πάρα πολύ δύσκολο να σου γυρίσει το πόδι σε σχέση με τα running που την πάτησα πολύ γρήγορα, ευτυχώς με μικροτραυματισμό.
    Εγώ προσωπικά προτιμώ να κουβαλάω 200 και 300 γραμμάρια περισσότερο παπούτσι και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 23-11-13 στις 15:38

  4. #14
    Συνεχιζω το θεμα εδω για να μην ανοιξω νεο. Αυτη τη στιγμη εχωωκαι παιζω με lotto t600,nike citycourt,adidas feather II. Οσο κ αν σας φαινεται περιεργο το lotto που ειναι μακραν το πιο φθηνο,ειναι το πιο μαλακο-απορροφητικο σε κραδασμους. Σταθερο,σιγουρα οχι σαν το adidas,αλλα για τα 35¤ που εκαναν τα θεωρω πολυ πιο value for money απο τα 130¤ που εκαναν τα adidas. Τα nike ειναι κ αυτα σταθερα αλλα δε στριβουν με τιποτα. Αυτο βεβαια ειναι καλο για στατικους παιχτες που δε θελουν να γυρισει ο αστραγαλος με το παραμικρο.
    Επισης η φορμα των adidas σε 45 1/3 μοιαζει σαν 45 στενο σε nike.πραγματικα κουμπωνουν στο ποδι σαν γαντι.

  5. #15
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Ρίχνω την ψήφο μου στα asics, ακόμα και στις φθηνές σειρές αρκεί να είναι με GEL. Προσωπικά επειδή τα χαλάω σχετικά γρήγορα δίνω μέχρι 40¤ (με έκπτωση).
    Πολύ καλά παπούτσια, ανθεκτικά και με καλή πλευρική στήριξη είναι και τα prince, τα οποία βρίσκονται και σε καλές τιμές στο διαδίκτυο. Όμως ειδικά στο παπούτσι πιστεύω αν δεν το δοκιμάσεις, σε τέτοιο απαιτητικό άθλημα αν δεν εφαρμόζει σωστά είναι επικίνδυνο.

  6. #16
    Εχει φορεσει καποιος απο εδω τα lunar ballistec; αν ναι θελω εντυπωσεις.

  7. #17
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Αυτό που ξέρω είναι πως δεν είναι AIR πλέον τα Lunarballistec, αυτό που έχουν στην σόλα προφανώς είναι κάτι σαν το ΖΟΟΜ.
    Επίσης είδαμε στο AUSOPEN πως ο Nadal επέστρεψε στα Courtballistec 4.3 χωρίς να γνωρίζουμε αν αυτό λέει κάτι. Εντέχνως η ΝΙΚΕ στα Courtballistec που του έδωσε χρησιμοποίησε τα χρώματα από τα κόκκινα ή τα λευκά Lunarballistec. Φυσικά όμως αυτό δεν πέρασε απαρατήρητο από κανέναν καμεραμάν.
    Κατά την γνώμη μου η εταιρία τα δίνει πολύ ακριβά για τόσο ''ασχημα'' παπούτσια. Δεν τα έχω δοκιμάσει ούτε εγώ ακόμα αν και θα το ήθελα.

  8. #18
    Asics GEL φοράω και εγώ, τα Dedicate 3! Είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

  9. #19
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Μια ερώτηση κι από μένα συνάδελφοι σχετικά με παπούτσια.
    Έχει να μου προτείνει κάποιος συνάδελφος κάποιο παπούτσι που να αντέχει πιο πολύ το πέλμα του?
    Όπως φαίνεται στην φωτογραφία που επισυνάπτω μου τρίβονται αρκετά στο μπροστινό μέρος, κοντά στο μεγάλο δάχτυλο, κυρίως στο αριστερό. Αλλά και το δεξί έχει αρχίσει και αυτό να τρίβεται στο ίδιο σημείο.
    Τα συγκεκριμένα είναι τα Barricade Team 3 και είναι παπούτσια μόλις 2 μηνών.....
    Φταίει και η επιφάνεια των γηπέδων που παίζω. Τα γήπεδα είναι hard και την τελευταία επίστρωση την έχουν κάνει άγρια και όχι λεία. Σίγουρα είναι και αυτός ένας παράγοντας που επιταχύνει την φθορά στο συγεκριμένο σημείο.
    Εκτός από το να αλλάξω τον τρόπο παιχνιδίου μου, πράγμα που θέλει πάρα πολύ δουλειά και χρόνο και δεν ξέρω και αν γίνεται τελικά, έχει κάποιος συνάδελφος να μου προτείνει ένα άλλο παπούτσι γιατί έτσι όπως το πάω εγώ θα καταστραφώ οικονομικά....
    Ευχαριστώ.

    Barricade Team III.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 10-05-14 στις 14:10

  10. #20
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Τα nike δοκίμασε για πιο ανθεκτικά, τα asics φθείρονται ακόμα πιο γρήγορα.
    Το ίδιο πρόβλημα πάντως έχω κι εγώ αλλά στην μύτη του αριστερού παπουτσιού, φταίει καθαρά η κίνηση των ποδιών στο backhand.

    Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις τα prince, είναι άνετα παπούτσια θα σου κρατησουν λογικά όσο και τα adidas αλλά τα παίρνεις από τα γνωστά ηλεκτρονικά μαγαζια με 25-40¤ οπότε ισοσταθμίζεται νομίζω.

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας