Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 81

Θέμα: Παπουτσια για τεννις

  1. #1

    Παπουτσια για τεννις

    Καλησπερα,

    ενδιαφερομαι να αγορασω παπουτσια για τεννις σε εξωτερικο γηπεδο (οχι χωματινο) και με ενδιαφερει καποια σχετικα οικονομικη λυση με 70-80 ευρω ή και παρακατω αν υπαρχει κατι αξιολογο.

    Εχει καποιος υποψη καποιο καλο ζευγαρι?

  2. #2
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 16/7/2013

    Στο Nike Outlet Store στο McARTHURGLEN ATHENS στα Σπάτα

    υπήρχαν έως 11/7 αυτά (χωρίς αερόσολα):

    NIKE CITY COURT VII - Ασπρο με μπλε σήμα - 35 euro
    (σσ. Τα έχω και γω σε μαύρο και είμαι ευχαριστημένος - Τα πήρα από εξωτερικό γιατί δυστυχώς δεν τα είχαν σε νούμερα 45+)

    Δυστυχώς δεν τα έχει πλέον. Ίσως τα βρεις σε άλλο Outlet.
    Διαφορετικά, η κανονική τους τιμή είναι 50 ευρώ.


    Υπάρχουν όμως έως σήμερα 16/7 αυτά:

    NIKE AIR COURTBALLISTEC 4.1 - ¶σπρο γκρι μπλε - 45 euro
    (σ.σ. ένας φίλος που τα έχει μου είπε ότι του "ξεφούσκωσαν" σχετικά γρήγορα - αυτό συμβαίνει συνήθως σε όλα τα "air")

    Από νούμερα δε ξέρω τι υπάρχει πλέον, γιατί τα έχουν καιρό.
    Πάρε τους τηλ και ρώτησε: 210.6638000

    Αναλογία μεγέθους και μάρκας (shoe size chart) μπορείς να δεις εδώ:
    http://www.tennis-warehouse.com/twint/shoe.html
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 16-07-13 στις 00:47

  3. #3
    Junior Member
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    21
    Τα prince rebel 2 είναι πολύ καλά, ακόμη και τα προηγούμενα τα rebel που είναι και φθηνότερα.

  4. #4
    Θενξ παιδια, αλλα θα προτιμησω τα city court που προτεινε ο σιμπλισιους, αν τα βρω πουθενα.

  5. #5
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο apostolo15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα υπάρχει μεγάλη διαφορά στην αίσθηση, στην ποιότητα κλπ μεταξύ του παππουτσιού του Federer που μου προτείνατε παραπάνω και ενός απλού Nike, Adidas ή Top Spin; Γύρω στα 20 ευρώ η διαφορά βέβαια, όχι και τόσο μεγάλη αλλά με φθηνότερο παππούτσι παίρνω και ένα polo της Nike, πήρα ήδη ένα σορτσάκι και βολεύει πολύ για τα μπαλάκια.
    Φίλε apostolo,

    Θα σου απαντήσω στην παραπάνω ερώτησή σου με κάποιες αναφορές στην θεωρία του «σύγχρονου» μάρκετινγκ (όχι και τόσο σύγχρονου πια εφόσον ισχύει τα τελευταία 30-40 χρόνια), οι οποίες «κολλάνε» στα παπούτσια του τένις αλλά και σε ένα πλήθος άλλων καταναλωτικών προϊόντων…

    Από τη θεωρία του μάρκετινγκ: Όλες οι εταιρείες που πουλάνε καταναλωτικά προϊόντα, έχουν σκοπό τις, όσο το δυνατόν, περισσότερες πωλήσεις και ταυτόχρονα τους, όσο το δυνατόν, πιστότερους πελάτες της μάρκας τους. Για να το πετύχουν αυτό, ψάχνουν τη «χρυσή τομή», έτσι ώστε το προϊόν τους ΝΑ ΜΗΝ αντέχει «αιώνια», δηλαδή να χαλάει σε εύλογο χρόνο ώστε να αγοράζει κάποιος συχνότερα, αλλά ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ γρήγορα, ώστε ο πελάτης να παραμένει πιστός στη συγκεκριμένη μάρκα και να μην αναζητά κάποια άλλη. Αυτή η «χρυσή τομή» δεν είναι ίδια βέβαια για όλα τα προϊόντα τους, αλλά προσαρμόζεται στο εκάστοτε target group, δηλ. στο «κοινό-στόχο» (στους συγκεκριμένους πελάτες δηλαδή) που κάθε διαφορετικό προϊόν τους απευθύνεται.

    (Και) Για τα παπούτσια του τένις λοιπόν, υπάρχουν δύο βασικές κατηγορίες πελατών.

    α) (Έμφαση στην αντοχή). Στη μια κατηγορία ανήκουν εκείνοι που αναζητούν ένα παπούτσι «μέτριας» απόδοσης, σε διαχρονικό σχέδιο, με υψηλή αντοχή (για να τους κρατήσει πολύ περισσότερο από ένα χρόνο) και σε καλή τιμή (πχ. έως 40-50 ευρώ).

    β) (Έμφαση στην απόδοση). Στην άλλη κατηγορία ανήκουν εκείνοι που αναζητούν ένα «υψηλής» απόδοσης, «trendy» (φετινό σχέδιο) παπούτσι (τα παπούτσια αυτά συνήθως τα λανσάρει κάποιος γνωστός παίκτης ή παίκτρια), ανεξάρτητα τιμής (κοστίζουν συνήθως 80-120 ευρώ) και με αντοχή (πάνω-κάτω) ένα χρόνο, εφόσον την επόμενη χρονιά θα πάρουν το νέο μοντέλο που θα κυκλοφορήσει (και την άλλη χρονιά το πιο νέο- και πάει λέγοντας)…

    Τα ακριβά παπούτσια της δεύτερης περίπτωσης, είναι σχεδιασμένα έτσι, ώστε να παρέχουν αυτή την «υψηλή» απόδοση (ή αίσθηση όπως αναφέρεις) αλλά για μικρό χρονικό διάστημα. Εάν ήταν δρομείς, θα ήταν σπρίντερς. Τα άλλα, πάνε «αργά αλλά σταθερά»… Το καθένα απευθύνεται στο συγκεκριμένο κοινό του. Ανάλογα τι τύπος είσαι …διαλέγεις και παίρνεις!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 23-08-13 στις 23:56

  6. #6
    Συμφωνω γενικα με το θέμα του μαρκετινγκ που αναφερεις απλα υπαρχουν και τρεντυ παπουτσια που ειναι πολυ ανθεκτικα.. π.χ courtbalistic, barricade. Ακριβα παπουτσια βεβαια αλλα τα εχω φορεσει και τα δυο ατελειωτες ωρες προπονησεων και σε αγωνιστικες συνθηκες σε ολες τις επιφανειες (εκτος απο χορτο φυσικα) και αν αν εξαιρεσω οτι εχει φαγωθει λιγο η σολα τους (λογω των πολλων slides του στυλ παιχνιδιου μου) δεν εχουν παθει τιποτα.
    Τρανο παραδειγμα μαρκετινγκ ειναι τα Vapors που ειναι οτι πιο ανετο εχω φορεσει (και κακα τα ψεματα και ομορφο) αλλα δεν κρατανε πολυ.

  7. #7
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Ναι βέβαια, το ότι χαλάνε σύντομα, δεν είναι "αυτοσκοπός" ενός "trendy" παπουτσιού.
    Μπορεί και να μην ισχύει. Απλά δεν δίνεται τόσο το βάρος στην αντοχή, αλλά περισσότερο στην διαφημιστική προβολή...

    Τα COURTBALLISTEC 4.1 τα είχε ένας φίλος που παίζουμε συχνά μαζί και - όπως είπα παραπάνω -
    του "ξεφούσκωσαν" μέσα σε λίγους μήνες - χάνοντας την αρχική αίσθηση.
    Επίσης λογικό και αναμενόμενο για AIR.

  8. #8
    χαχαχα το εχω ξανακουσει για αυτα.. Εγω αναφερομουν ομως στα 3.3 που δεν εχουν παθει τιποτα!!

  9. #9
    http://www.intersport.gr/el/products...ve-return#c605

    Τελικά πήρα τα παραπάνω παππούτσια, δεν ξέρω αν έκανα καλά, έστω για αρχή να κάνω την δουλειά μου και αργότερα βλέπουμε, τα ένιωθα καλά πάντως, στο παιχνίδι θα φανεί καλύτερα η απόδοσή τους.

  10. #10
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Καλορίζικα! Μια χαρά φαίνονται.
    Πες μας εντυπώσεις σε λίγους μήνες,
    για τα παπούτσια και το άθλημα γενικά!

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας