Σελίδα 8 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 111

Θέμα: Tennis elbow

  1. #71
    Simplicius ισως δεν το διατυπωσα καλα εγω επειδη ειχα πολλα στο μυαλο μου να γραψω. Το παρατηρησα τωρα, δεν ηταν "διπλωματικη" απαντηση. Εχετε δικιο και οι δυο αλλα σε διαφορετικες πτυχες τις κουβεντας. Δηλαδη εσυ που ξεκαθαρα εχεις ασχοληθει εκτενως με το θεμα του εξοπλισμου και ειναι πολυ καλο αυτο, εχεις δικιο στο να επισημαινεις οτι ειναι εξισου σημαντικος ο εξοπλισμος με την τεχνικη και να παιρνεις την τεχνικη σαν σταθερα * (θα επανελθω εδω μετα). Ο Jorge απο την αλλη εχει δικιο στο οτι τονιζει οτι η τεχνικη, η σωστη τεχνικη, μαθαινεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο προπονητη. Ο Jorge εκει διαφωνησε μαζι σου και εκει χασατε λιγο τη κουβεντα. Απλα διαφωνησατε στο αν χρειαζεται ο προπονητης για να μαθει καποιος σωστη τεχνικη. Και απο εκει κ περα ο ενας εστιασε στην τεχνικη και ο αλλος εστιασε στον εξοπλισμο.

    Λοιπον: καταρχας εγω περα απο το θεμα προπονητικης και τι ρακετες χρησιμοποιω εκει, αθλουμαι και παιζω τουρνουα κτλ και ετυχε να ειμαι απο τους "φανατικους" του εξοπλισμου. μ αρεσει να ψαχνομαι να δοκιμαζω κτλ. Λοιπον για τα πρακτικα, παιζω με: Head PT57A με χρωματα Prestige MP, 352gr, 6pts HL, 340 SW, με Alu power rough/Xcel power 21/22kg. Οπως ειπα και πριν αυτη η ρακετα εχει περιπου 55 flex και ειναι πολυ ανετη. Πριν απο αυτη ομως εχω παιξει αρκετο καιρο και με Aero Pro και με Pure Drive που ειναι και οι δυο πολυ σκληρες. Δεν με βολεψαν ιδιαιτερα και παντα με βολευαν ρακετες me flex γυρω απο το 60-62. Μια φορα ειχα tennis elbow και αυτο ηταν οταν σε ενα club που δουλευα με ταπητα τεχνητου χορτου που ετυχε να βρεχει για δυο μηνες πολυ συχνα. ρακετα Wilson Kobra tour (flex 58) τα γηπεδα βρεγμενα και γρηγορα οι μπαλες πιο βαριες και σαν αποτελεσμα εβρισκα την μπαλα πιο πισω απο οτι επρεπε (ενα χερι backhand) ακομα και με προαγωνιστικο τμημα που ουτε πολυ δυνατα χτυπουσα ουτε πολυ σπιν. Και αλλη μια φορα ειχα προβλημα με τον ωμο μου οταν δουλέψα σε ενα Club χωρις αγωνιστικα τμηματα και δεν εξασκουσα τοσο το σερβις μου και οταν πηγα σε ενα τουρνουα μετα που ειδα το βιντεο απ εναν αγωνα ειδα οτι ειχε αλλαξει λιγο το πεταγμα της μπαλας και την εβρισκα πισω. με ρακετα Head IG speed 300 (flex 60). Λοιπον Simplicius θελω να καταληξω στο οτι σε μενα που κατα περιοδους αλλαξε μονο ενας παραγοντας κ αυτος ηταν η τεχνικη, μονο τοτε ειχα ενοχλησεις στο χερι. με τις αλλαγες ρακετεων οχι. και επιστρεφω στο * που εβαλα πριν. Οπως ειπα εχεις δικιο που παιρνεις την τεχνικη σαν σταθερα αλλα (και ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΛΑ) πρεπει να εισαι σιγουρος οτι η τεχνικη ειναι σωστη. Δηλαδη εσυ οταν αλλαξες το βαρος της ρακετας, αυτοματως οπως ειπες αλλαξε και το swing σου και αυτη ειναι η φυσιολογικη εξελιξη. Ομως ταυτοχρονως, αφου ειχες μικροενοχληση στο χερι σημαινει οτι αλλαξες και καποιο σημαντικο σημειο μεσα στο swing (δεν ξερω ποιο ειναι αυτο αν δε δω την κινηση). Καθε παικτης εχει το δικο του στυλ το δικο του ανοιγμα το δικο του τελειωμα. Εμεις σαν προπονητες το σεβομαστε αυτο ΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ η ρακετα και το σωμα περνανε απο τα σημεια "κλειδια" που πρεπει να περασουν. Οταν λοιπον ενιωσες οτι δεν επαιρνες δυναμη απο τη ρακετα το σωμα σου προσαρμοστηκε σε αυτο και αλλαξε κατι μεσα στο κινητικο μοτιβο. Επιτρεπτο το να προσαρμοστεις στις νεες συνθηκες αλα χωρις να επηρεαστουν τα σημεια "κλειδια". Μην ξεχνας κιολας οτι οι αγωνιστικες ρακετες ειναι ολες χαμηλης δυναμης και χρειαζονται ολες full swing. που σημαινει οτι καποιος που δεν μπορει να κανει full swing θα εχει προβλημα και πολλους τραυματισμους. βαρια ρακετα+μικρο sweetspot-->αργο και μικρο ανοιγμα--> κτυπημα της μπαλας εκτος sweetspot--> πολλοι κραδασμοι--> "τσιμπηματα" στον αγκωνα. Επειδη σε κουρασα θα πω απλα αυτα που ισχυουν για καποιον που ξεκιναει/μαθαινει/παιζει τενις, χρησιμοποιωντας λογικα πλαισια και βγαζοντας εκτος εξισωσης καθε αγωνιστικη ρακετα. Λοιπον :

    σημασια ρακετας σημασια τεχνικης
    1)τελειως αρχαριος
    (εκμαθηση κτυπηματων) : πολυ μικρη πολυ μεγαλη
    2)απλη χρηση βασικων
    κτυπηματων : μικρη πολυ μεγαλη
    3)μπορει και κραταει μπαλες
    με καποιον συμπαικτη μεγαλη πολυ μεγαλη
    4)σταθεροποιει τα κτυπηματα
    και βρισκει την μπαλα στο σημειο
    που πρεπει μεγαλη πολυ μεγαλη
    5)κατευθυνει συνειδητα την μπαλα
    και βαζει δυναμη οταν το θελει πολυ μεγαλη πολυ μεγαλη


    6) απο δω και περα εξισωνεται η σημασια της τεχνικης με τη σημασια της ρακετας
    7) μετα απο καποιο καιρο και αφου ο παικτης πλεον εχει σταθεροποιηθει μπορει να θεωρηθει η τεχνικη "σταθερα".
    8) απο δω κ περα καθε αλλαγη της ρακετας δεν επηρεαζει τα σημεια "κλειδια" της κινησης και απο δω κ περα η ρακετα ειναι η μονη που μπορει να προκαλεσει τραυματισμο.

    Ελπιζω να μην παρεξηγησεις το οτι ειπα οτι μπορει να αλλαξες κατι στην κινηση σου. Ουτως η αλλως οι γνωσεις σου οσον αφορα στον εξοπλισμο και η αναζητηση σου στο πανω στο θεμα ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστα. Επετρεψε μου απλα να επεμβω λιγο περισσοτερο στο θεμα τεχνικης λογω χρονων εμπειριας. Ξερω οτι δεν αναιρεσες την τεχνικη και οτι την υποστηριζεις.

  2. #72
    Junior Member
    Εγγραφή
    24-05-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    96
    εγω παντωςsimpisious εδω δεν τo εχω....εγω νομιζα ως τωρα οτι οσο πιο βαρια ρακετα τοσο πιο επωδυνη εδω βλεπω τα αντιθετα,,,

    Τη πρώτη φορά η ρακέτα μου είχε (το συνηθισμένο) βάρος 335 γρ. και swingweight 320.
    Με αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, η ρακέτα είναι δυνατή και έβρισκα την αντίπαλη baseline, κτυπώντας με το 60-70% περίπου της δύναμής μου και με ένα μέτριο swing.
    Έπαιξα 2 ώρες, χωρίς να νιώσω καμία ενόχληση στο χέρι.

    Τη δεύτερη φορά η ρακέτα (ίδια και αυτή, σε πλέγμα και τάση - αλλά πλέον χωρίς το extra lead) είχε βάρος 315 γρ. και swingweight 300.
    Mε το νέο μειωμένο βάρος και τo μικρότερο swingweight, η ρακέτα ήταν πολύ πιο αδύναμη από την άλλη φορά. Έπαιξα επίσης 2 ώρες – και μάλιστα πολύ καλύτερα – καθώς είχα τη δυνατότητα να ρυθμίζω τη δύναμη, άρα και να ελέγχω απόλυτα το βάθος στις μπάλες. Φυσικά – για να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα πχ. να στείλω τη μπάλα κοντά στην αντίπαλη baseline - κτυπούσα αρκετά πιο δυνατά από την άλλη φορά (90%), με πλήρες swing.
    Το αποτέλεσμα ήταν μετά το τέλος του παιχνιδιού και για 2-3 μέρες να έχω κάποιες ενοχλήσεις στο χέρι.

  3. #73
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimitriseas Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παντωςsimpisious εδω δεν τo εχω....εγω νομιζα ως τωρα οτι οσο πιο βαρια ρακετα τοσο πιο επωδυνη εδω βλεπω τα αντιθετα,,,

    Τη πρώτη φορά η ρακέτα μου είχε (το συνηθισμένο) βάρος 335 γρ. και swingweight 320.
    Με αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, η ρακέτα είναι δυνατή και έβρισκα την αντίπαλη baseline, κτυπώντας με το 60-70% περίπου της δύναμής μου και με ένα μέτριο swing.
    Έπαιξα 2 ώρες, χωρίς να νιώσω καμία ενόχληση στο χέρι.

    Τη δεύτερη φορά η ρακέτα (ίδια και αυτή, σε πλέγμα και τάση - αλλά πλέον χωρίς το extra lead) είχε βάρος 315 γρ. και swingweight 300.
    Mε το νέο μειωμένο βάρος και τo μικρότερο swingweight, η ρακέτα ήταν πολύ πιο αδύναμη από την άλλη φορά. Έπαιξα επίσης 2 ώρες – και μάλιστα πολύ καλύτερα – καθώς είχα τη δυνατότητα να ρυθμίζω τη δύναμη, άρα και να ελέγχω απόλυτα το βάθος στις μπάλες. Φυσικά – για να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα πχ. να στείλω τη μπάλα κοντά στην αντίπαλη baseline - κτυπούσα αρκετά πιο δυνατά από την άλλη φορά (90%), με πλήρες swing.
    Το αποτέλεσμα ήταν μετά το τέλος του παιχνιδιού και για 2-3 μέρες να έχω κάποιες ενοχλήσεις στο χέρι.
    Δεν ειναι απαραιτητο.. σε καποιες περιπτωσεις ισχυει. αλλο το επωδυνη αλλο το δυσκολη να την παιξεις. σιγουρα οταν ειναι αρκετα πιο βαρια καποια ρακετα ειναι πιο δυσκολη να την χειριστεις αλλα δε σημαινει οτι ειναι επωδυνη. για εναν παικτη η πολυ ελαφρια ρακετα μπορει να προκαλεσει ενοχλησεις. Για καποιον που μαθαινει η βαρια θα του προκαλεσει.

  4. #74
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    @Jorge:

    Μεταφέρω εγώ, για λογαριασμό σου τις παραγράφους που αναφέρεις…

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λοιπόν, Simplicius είσαι πολύ καλός στις παραθέσεις και στα post και σε όλα αυτά. Όμως δεν είσαι και πολύ καλός να θυμάσαι αυτά που έχεις γράψει εσύ στα προηγούμενα post σου. Επειδή εγώ δεν ξέρω να κάνω παραθέσεις μέσα στα μηνύματα που γράφω σε καλώ να πας στο μήνυμά σου #35 και στις παραγράφους 5,6 και 7 και θέλω να μας πεις πως είναι σύμφωνα αυτά που γράφεις εκεί με αυτά που γράφεις στο post #67, ότι δηλαδή ταυτίζονται οι απόψεις σου με τον προπονητή president.s σχετικά με το ερώτημα αν η προπόνηση με προπονητή είναι απαραίτητη στο τένις.
    …και οι οποίες ήταν απάντηση σε εκείνα που είχες πει εσύ προηγουμένως…

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    … Εμένα και οι δύο προπονητές που άλλαξα μου έλεγαν και μου λένε πως οι περισσότεροι τραυματισμοί στο τένις έρχονται από την λάθος τεχνική. …
    …Γιατί κι εγώ το tennis elbow όταν το έπαθα από κακή τεχνική το έπαθα και όχι από λάθος ρακέτα….
    Λοιπόν είχα πει εκεί ακριβώς αυτά….

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο για τους προπονητές τένις – χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τις γνώσεις και τη όρεξή τους για δουλειά (σ.σ. τουλάχιστον των περισσότερων), αυτό που «πουλάνε» (και που εσύ τελικά αγοράζεις) είναι η βελτίωση της τεχνικής. Οπότε το θεωρώ απόλυτα λογικό, να δίνουν έμφαση (μόνο) σε αυτή. Αυτά όμως που μπορεί να σου πει ως θεωρία ένας προπονητής μέσα στο γήπεδο, είναι ακριβώς τα ίδια (και λόγω κόστους, μάλλον πολύ λιγότερα) από εκείνα που έχεις τη δυνατότητα να ακούσεις να λέει ένας συνάδελφός του στο Youtube…

    Όσο για το πρακτικό του πράγματος, εάν τελικά κάποιος είναι γνώστης της θεωρίας (με ή χωρίς Youtube) και έχει μια φυσιολογική αντίληψη για το τι κάνει την ώρα που παίζει μέσα στο γήπεδο, μπορεί να καταλάβει εύκολα ποια είναι τα λάθη του. Το εάν τώρα θα μπορέσει τελικά να τα διορθώσει, αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από τον ίδιο, καθώς κανένας προπονητής δεν μπορεί να τον εξαναγκάσει!

    Προσωπικά έχω βαρεθεί να βλέπω μεγάλους ανθρώπους να προπονούνται (και μόνο να προπονούνται) επί μήνες και επί χρόνια με προπονητές, χωρίς να παίζουν περισσότερους αγώνες με τους φίλους τους για να ευχαριστηθούν, με όποια, έστω και μικρή, τεχνική διαθέτουν.
    Και στη συνέχεια:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγαινε στο post #58 του president.s και στην παράγραφο 4, σχετικά με το ποιός κινδυνεύει περισσότερο να τραυματιστεί, και πες μας σε παρακαλώ που ταυτίζονται οι απόψεις σου με αυτές του προπονητή president.s σχετικά με την τεχνική και την επιλογή της ρακέτας, ποιό έχει μεγαλύτερη βαρύτητα στους τραυματισμούς.
    Στην παρακάτω αναφορά του president.s (post #58 παρ. 4), δε βλέπω πουθενά να υπάρχει αυτό που λές εσύ, ότι δηλ…

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    η προπόνηση με προπονητή είναι απαραίτητη στο τένις.
    Το αντίθετο μάλιστα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο president.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    4) Θα διαφωνησω καθετα με τον Simplicius για το θεμα του προπονητη αφου πρωτα συμφωνησω σε κατι μαζι του. Ειμαι συμφωνος οτι καποιος μπορει να μαθει μονος του απο βιντεο κτλ και εκ πειρας μιλωντας, εχω δει παικτες αυτοδιδακτους να παιζουν αξιοπρεπεστατα. ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ και το τονιζω το ΠΑΝΤΑ θα υστερει απο καποιον που εχει τις ιδιες ικανοτητες, το ιδιο σωμα, την ιδια ρακετα το ιδιο αθλητικο υποβαθρο αλλα κανει προπονηση με προπονητη. Καλο προπονητη που μπορει να προσφερει κατι στον καθενα ξεχωριστα.
    Αυτό που λέει είναι ότι εκείνος που κάνει μαθήματα με προπονητή στο τέλος της πορείας της μάθησης θα είναι καλύτερος από τον αυτοδίδακτο. Κάτι με το οποίο (δεν είχα τοποθετηθεί έως τώρα) συμφωνώ – με την επισήμανση ότι η εξελικτική πορεία με τον προπονητή, στην περίπτωση του γκρουπ, μάλλον θα είναι πιο αργή χρονικά – καθαρά για πρακτικούς λόγους (μοίρασμα του διαθέσιμου χρόνου σε πολλούς). Πουθενά δε βλέπω να υπάρχει αναφορά από τον president.s ότι «η προπόνηση με προπονητή είναι απαραίτητη» όπως αναφέρεις εσύ!

    Άσε που μας χρωστάς ακόμη μια βασική απάντηση, για το εάν καταλογίζεις κάποια ευθύνη στον προπονητή σου, τη στιγμή που έπαθες tennis elbow κατά την περίοδο που έκανες μαθήματα μαζί του – και μάλιστα αρκετούς μήνες αφότου είχες ξεκινήσει. Εάν πιστεύεις δηλ. ότι θα έπρεπε να σε έχει προφυλάξει με κάποιο τρόπο (είτε έφταιγε η ρακέτα που χρησιμοποιούσες, είτε η κακή τεχνική σου, είτε επειδή κτυπούσες δυνατά, είτε οτιδήποτε άλλο).

    Δυστυχώς, βλέπω ότι υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας μεταξύ μας...
    Για κάποιο λόγο, που δεν έχω ξεκαθαρίσει απόλυτα ακόμα, έχεις θεωρήσει την αρχική μου τοποθέτηση ότι ένας βασικός λόγος που έπαθες tennis elbow ήταν η ρακέτα που χρησιμοποιούσες ως «casus beli».

    Τρανό παράδειγμα της κακής σου προδιάθεσης είναι το:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ λοιπόν ποτέ δεν είπα, αλλά ούτε και κανένας από αυτούς που κάνουν μαθήματα και έγραψαν σε αυτό το θέμα, πως θα μπεις στο γήπεδο και με μια ώρα προπόνησης (ούτε καν με δύο και με δέκα δεν το είπα εγώ αυτό) και θα παίζεις με κάποια υποτυπώδη τεχνική ένα forehand και ένα backhand. Αντιθέτως εγώ είπα πως κάποιος που κάνει μαθήματα 1-2 χρόνια μπορεί να έχει αξιοπρεπή (τουλάχιστον) αυτά τα δύο χτυπήματα. Το τελευταίο το αναφέρω σχετικά με αυτό που γράφεις στο post #67 και στην παράγραφο 5, αμέσως κάτω από την πρώτη σου παράθεση.
    αναφερόμενος στο σχόλιο μου:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με λίγα λόγια, είπα ότι η τεχνική ΔΕΝ είναι κάτι που μπορούμε να αποκτήσουμε μέσα σε μια ώρα (θέλει μήνες ή και χρόνια για να αποκτηθεί), ενώ ο κατάλληλος εξοπλισμός που μπορεί να μας προστατεύσει είναι!
    το οποίο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΘΕΣΗ δικών σου λεγομένων.
    Ούτε καν δικών μου.
    Το ανέφερα ως μια «γενική αλήθεια» στην οποία συμφωνούμε ΟΛΟΙ!
    Και θεωρώ ότι είναι σαφέστατα διατυπωμένο:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος λοιπόν που θεωρώ την τεχνική «εκτός θέματος» της συγκεκριμένης συζήτησης είναι γιατί (όπως έχουμε παραδεχτεί όλοι, μηδενός εξαιρουμένου) μπορεί να είναι βασική, αλλά αποτελεί μια σχεδόν στατική τιμή, δηλ. μετά από ένα σημείο βελτιώνεται αργά με μικρά βήματα και μετά από πάρα πολλές ώρες προπόνησης (με ή χωρίς ΤΩΡΙΝΗ ΠΡΟΣΘΗΚΗ: Προπονητή!) στο γήπεδο - (εάν εξαιρέσεις το σχετικά γρήγορο «άλμα» που κάνει μέσα στους πρώτους μήνες ένας εντελώς αρχάριος μέχρι να καταφέρει να μάθει τα «βασικά»).
    Τι άλλο να πω;;; Όσο για τα σχόλιά σου περί παραπληροφόρησης, θα μου επιτρέψεις να μην τα χαρακτηρίσω…

    Στη διάθεσή σου για κάθε πρόσθετη επεξήγηση.

    S.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 29-07-13 στις 17:43

  5. #75
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    @dimitriseas:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimitriseas Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παντως simpisious εδω δεν τo εχω....εγω νομιζα ως τωρα οτι οσο πιο βαρια ρακετα τοσο πιο επωδυνη εδω βλεπω τα αντιθετα,,,
    Η απάντηση στην απορία σου βρίσκεται σε αυτές τις αναφορές στο thread «Tennis Racquet Customization»:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βέβαιο είναι ότι μια βαρύτερη ρακέτα είναι περισσότερο σταθερή (έχει λιγότερες δονήσεις) σε σχέση με μια ελαφρύτερη. Και ότι μια βαρύτερη ρακέτα, κάνει περισσότερο μόνη της τη «δουλειά» (δηλ. επιστρέφει τη μπάλα στον αντίπαλο) σε σχέση με μια ελαφριά όπου τη δουλειά αυτή την κάνει κυρίως η δύναμη του χεριού μας.

    Σε σχέση με το swingweight και τη δύναμη, μπορούμε να πούμε ότι με μικρότερο swingweight, η δύναμη του κτυπήματος προέρχεται περισσότερο από εμάς, ενώ με μεγαλύτερο, από την ίδια τη ρακέτα.
    Το βάρος και το swing weight είναι καλά πράγματα! Μειώνουν τους κραδασμούς και βάζουν τη ρακέτα να κάνει την κουραστική δουλειά του κτυπήματος. Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα για τη δυσκολία του καρφώματος ενός μεγάλου καρφιού στο τοίχο με ένα μικρό σφυράκι, σε αντίθεση με την ευκολία του καρφώματος του ίδιου καρφιού με μια βαριοπούλα.

    Για το λόγο αυτό και το στατικό βάρος και το swing weight έχουν ευεργετικές ιδιότητες στην αποφυγή ή αντιμετώπιση του tennis elbow.

    Τα μειονεκτήματα είναι ότι υπερβολικό (για τα «κυβικά» του καθενός) βάρος ή swing weight:

    α) μπορεί να προκαλέσει σε κάποιον πόνο στον καρπό και

    β) μειώνει την ταχύτητα της αιώρησής μας, άρα και τις γρήγορες αντιδράσεις μας και την ταχύτητα του παιχνιδιού.

    Δηλ. ακριβώς αυτό που σου είπε και ο φίλος president.s

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο president.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλο το επωδυνη αλλο το δυσκολη να την παιξεις. σιγουρα οταν ειναι αρκετα πιο βαρια καποια ρακετα ειναι πιο δυσκολη να την χειριστεις αλλα δε σημαινει οτι ειναι επωδυνη.
    Κάποιες από τις πηγές των αναφορών μου είναι αυτές:

    Racquet Choice and Effects on Tennis Elbow (παράγραφοι Weight και Swing Weight)

    How to Choose the Best Tennis Racquet for Control and Power (σελ. 2)

    ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Πάντως - εκείνο που πρέπει να σου μείνει είναι ότι ξεκινώντας κάποιος από μια μέτριου βάρους και σχετικά χαμηλού swing weight ρακέτα, έχει πολύ περισσότερες επιλογές να τη φέρει στα μέτρα του, προσθέτοντας σιγά-σιγά βάρος, παρά να αγοράσει μια βαριά και με υψηλό swing weight, όπου δεν θα μπορεί σε καμία περίπτωση να μειώσει τις αρχικές υψηλές τιμές του κατασκευαστή.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 30-07-13 στις 00:03

  6. #76
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Το λοιπόν Simplicius,
    Θα στο πω πολύ ευγενικά άλλη μια φορά.
    Θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις να αναπαράγεις επιλεκτικά τα λεγόμενά μου. Και σε παρακαλώ να σταματήσεις να τα αναπαράγεις γιατί είσαι επιλεκτικός. Κρατάς μόνο αυτά που σε εξυπηρετούν. Και απ' ότι βλέπω είσαι επιλεκτικός και στα δικά σου λεγόμενα. Οπότε σε παρακαλώ να αφήσεις τον κόσμο να βγάλει τα συμπεράσματά του από αυτή την όντως κουραστική κουβέντα διαβάζονάς την. Δεν χρειάζεται ούτε τις παραθέσεις τις δικές σου ούτε τις επεξηγήσεις τις δικές μου (ενδεχομένως). Και στο ξαναλέω είσαι πολύ καλός στο να μας παραθέτεις μεμονωμένες φράσεις αλλά εμένα δεν με ξεγελάς.
    Όσο για τις απαντήσεις που περιμένεις από εμένα εγώ εχω τοποθετηθεί ξεκάθαρα από την αρχή. Εσύ δεν μας είπες που είναι οι τραυματισμοι tennis elbow στους επαγγελματίες αθλητές. Αλλά κι εδώ θα μας ''κοπανήσεις'' μια επιλεκτική παράθεση όπως κάνεις κατ' εξακολούθησιν σε αυτό το θέμα. Ακόμα ψάχνεις κάποιον τραυματισμό ενός επαγγελματία σε tennis elbow από τους συχνούς που έλεγες πως υπάρχουν. Και σε αυτό το θέμα μιλάγαμε για τον τραυματισμό που λέγεται tennis elbow, πόσο συχνά και που συναντάται. Και δεν πρόκειται να βρεις γιατί δεν υπάρχει. Γιατί οι μόνοι τραυματισμοί που έχουν οι επαγγελματίες είναι όπως σου είπα στα γόνατα (βλ.Nadal) και στη μέση (βλ.Federer). Αλλά αυτό που δεν σε βόλευε (φυσικά) το προσπέρασες και δεν μας το παράθεσες. Στο ξαναλέω, δρας πολύ πονηρά (το διορθώνω, όχι έξυπνα) αλλά εμένα δεν με ξεγελάς.
    Το λοιπόν άσε τον κόσμο να βγάλει τα συμπεράσματά του μόνος του, δεν χρείαζεται σπρώξιμο από κανέναν. Και σε παρακαλώ για άλλη μια φόρα σταμάτα να αναπαράγεις μερικώς τα λεγόμενα μου. Άμα έχεις ατράνταχτα επιχειρήματα να με διαψεύσεις δεν χρειάζονται οι παραθέσεις σου. Άσε τον άλλον να το βρει μόνος του. Αν βρει το κουράγιο να διαβάσει (η αλήθεια είναι) αυτή την μακροσκελή κουβέντα...
    Αυτά...

  7. #77
    Junior Member
    Εγγραφή
    24-05-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    96
    Ευχαριστω για την αμεση απαντηση

  8. #78
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Και ένα γρήγορο γιατί πραγματικά η παραπληροφόρησή σου είναι άνω ποταμών.
    Στο post #58 παράγραφος 4 του president.s (ορίστε η παράγραφος γιατί είσαι πολύ πονηρός αλλά εμένα δεν με ξεγελάς)

    3) οπως ειπα πριν εχετε κ οι δυο σε καποιο βαθμο δικιο γιατι: α) ακομα κ αν καποιος είναι σε πολυ καλο επιπεδο, αν χρησιμοποιει πολυ σκληρη ρακετα διατρεχει μεγαλυτερο κινδυνο απο καποιον αλλον να παθει tennis elbow. β) απ την αλλη αν καποιος παιζει λαθος ακομα κ αν εχει πολυ μαλακη ρακετα θα τραυματιστει καποια στιγμη. και ερχομαι στο σημείο που διαφωνείτε. ο παικτης της α) περιπτωσης δεν ειναι απαραιτητο οτι θα τραυματιστει αν υποθεσουμε οτι εχει πολυ καλη τεχνικη και σκληρη ρακετα. Ο παικτης της παριπτωσης β) με την λνθασμενη τεχνικη και την μαλακη ρακετα ομως, θα τραυματιστει ΣΙΓΟΥΡΑ!! Αρα αν θελουμε να τα βαλουμε σε καποια σειρα προτεραιοτητας, το πιο σημαντικο ειναι η τεχνικη και δευτερο με μικρη διαφορα ειναι η ρακετα. Και οταν λεω ρακετα εννοω και ολα τα παρελκομενα (γκριπ, πλεγμα και κιλα).

    Αυτά με τα Bold τα βλέπεις??? Γιατί είσαι και πολύ επιλεκτικός εσύ!
    Μπορείς να μας πεις σε παρακαλώ που συμφωνούν τα ακόλουθα (δικά σου λόγια είναι από το post #50) με τα παραπάνω λόγια του president.s ???

    Να σε «τίτλο» τι ακριβώς θέλω να πω:
    - Ένας αρχάριος παίκτης όσο κακή τεχνική και εάν έχει και όσο δυνατά και εάν παίζει, εάν χρησιμοποιεί μια μαλακή ρακέτα, με μέτριο swingweight και χαλαρές χορδές, δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει ποτέ tennis elbow.
    - Ένας έμπειρος παίκτης, με άριστη τεχνική εάν χρησιμοποιεί μια πολύ άκαμπτη ρακέτα και σκληρές χορδές, υπάρχει πιθανότητα κάποια στιγμή να πάθει tennis elbow.


    Γιατί εσύ θες να μας κάνεις να ξεχάσουμε και τα ελληνικά που ξέρουμε! Θες να μας κάνεις να ξεχάσουμε πως να διαβάζουμε τα ελληνικά!
    Αλλά στο ξαναλέω: Εμένα δεν με κοροιδεύεις.
    Και μην πας εκ των υστέρων να κάνεις προσθήκες (με μεταγενέστερες ημερομηνίες) στα παλιά σου post ώστε να ανασκευάσεις όσα έχεις πει. Διάλεξε τι υποστηρίζεις τέλος πάντων (ρακέτα ή τεχνική) και υποστήριξε το με επιχειρήματα και όχι με διορθώσεις εκ των υστέρων.
    Αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 30-07-13 στις 01:00

  9. #79
    Junior Member
    Εγγραφή
    01-05-2010
    Μηνύματα
    158
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ δεν μας είπες που είναι οι τραυματισμοι tennis elbow στους επαγγελματίες αθλητές. Αλλά κι εδώ θα μας ''κοπανήσεις'' μια επιλεκτική παράθεση όπως κάνεις κατ' εξακολούθησιν σε αυτό το θέμα. Ακόμα ψάχνεις κάποιον τραυματισμό ενός επαγγελματία σε tennis elbow από τους συχνούς που έλεγες πως υπάρχουν. Και σε αυτό το θέμα μιλάγαμε για τον τραυματισμό που λέγεται tennis elbow, πόσο συχνά και που συναντάται. Και δεν πρόκειται να βρεις γιατί δεν υπάρχει. Γιατί οι μόνοι τραυματισμοί που έχουν οι επαγγελματίες είναι όπως σου είπα στα γόνατα (βλ.Nadal) και στη μέση (βλ.Federer). Αλλά αυτό που δεν σε βόλευε (φυσικά) το προσπέρασες και δεν μας το παράθεσες. Στο ξαναλέω, δρας πολύ πονηρά (το διορθώνω, όχι έξυπνα) αλλά εμένα δεν με ξεγελάς.
    Μερικοι που στο παρελθον ειχαν προβληματα κατα περιοδους με tennis elbow (άλλοι πολυ, αλλοι λιγότερο).
    Σάμπρας, Σαφιν, Γκασκε, Χενμαν και αρκετοι ακομη λιγότερο γνωστοι.

  10. #80
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    @president.s:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο president.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπιζω να μην παρεξηγησεις το οτι ειπα οτι μπορει να αλλαξες κατι στην κινηση σου. Ουτως η αλλως οι γνωσεις σου οσον αφορα στον εξοπλισμο και η αναζητηση σου στο πανω στο θεμα ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστα. Επετρεψε μου απλα να επεμβω λιγο περισσοτερο στο θεμα τεχνικης λογω χρονων εμπειριας. Ξερω οτι δεν αναιρεσες την τεχνικη και οτι την υποστηριζεις.
    Βρε φίλε – προς Θεού – δε χρειάζεται να με καλοπιάνεις! Δεν είμαστε παιδάκια!
    Δέχομαι καλοπροαίρετα οποιαδήποτε κριτική, αρκεί να μπορεί να στηριχθεί σε επιχειρήματα. Ακόμα και την αστήρικτη δέχομαι, αλλά την εκθέτω! Χαχαχαχα

    Και για προλάβω τον Jorge, αυτό το τελευταίο…

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο president.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Jorge απο την αλλη εχει δικιο στο οτι τονιζει οτι η τεχνικη, η σωστη τεχνικη, μαθαινεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απο προπονητη.
    …δεν μου κολλάει ακριβώς με εκείνο το προηγούμενο…

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο president.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι συμφωνος οτι καποιος μπορει να μαθει μονος του απο βιντεο κτλ και εκ πειρας μιλωντας, εχω δει παικτες αυτοδιδακτους να παιζουν αξιοπρεπεστατα. .
    …καθώς και εγώ έχω δει το ίδιο.

    Τέλος πάντων. Η τροπή της συζήτησης με τους προπονητές, προέκυψε από την ανάγκη επιβεβαίωσης της ορθότητας μιας (αρκετά σημαντικής υποθέτω) οικονομικής επένδυσης ενός άλλου μέλους. Για μένα θα είναι πάντα εκτός του συγκεκριμένου θέματος.

    Ευχαρίστως να την κάνω την συζήτηση, σε ένα θέμα που θα αφορά τις σχολές και τους προπονητές και να τα πούμε όλα εκεί – να σας πω και τις δικές μου εμπειρίες.


    Είναι κρίμα πιστεύω να μπει και 3ο - ή μήπως 4ο; - θέμα εδώ μέσα.
    Μη ξεχνάς ότι βρισκόμαστε μέσα σε μια «αγγελία πώλησης ρακέτας» !!!
    Η αγγελία με τις περισσότερες αναγνώσεις ever!
    Real ON-topic (χαχαχα): Τελικά αυτή η ρακέτα άραγε πουλήθηκε; Τι να έκανε άραγε ο gxaris;


    Τώρα σχετικά με τα τεχνικά θέματα που αναφέρεις:

    α) Το ότι έπαιζες με βαριές βρεγμένες μπάλες επί 2 σχεδόν μήνες, δεν με παραπέμπει τόσο σε θέμα τεχνικής, αλλά πάλι σε θέμα εξοπλισμού.

    Στο site της ITF (Tips for Choosing Correct Equipment) αλλά και σε πολλά άλλα sites υπάρχουν πολλές αναφορές στο ότι οι βαριές υγρές μπάλες προκαλούν tennis elbow.

    Είναι σαν να παίζεις ποδόσφαιρο, με μπάλα του μπάσκετ (το λέω σαν παράδειγμα γιατί οι περισσότεροι κάποια φορά το έχουμε κάνει). Σε μια ώρα δεν θα κουτσαθείς; Θα κουτσαθείς!

    Και πάλι όμως εάν είχες αυξήσει τη δύναμη της ρακέτας σου (πχ. με πιο χαλαρό πλέγμα) ίσως να την είχες γλυτώσει… Απ’ όσο γνωρίζω αυτό κάνουν στο Tour όταν έχει αυξημένη υγρασία.

    β) Η αλήθεια είναι ότι το σερβίς είναι μια επίπονη διαδικασία από μόνο του.

    (off-topic: Ωραία η Head YOUTEK IG Speed 300! Και σε καλή τιμή πλέον (η τρέχουσα Speed MP 300). Την πρότεινα πρόσφατα και σε ένα παιδί που έψαχνε κάτι παρόμοιο εδώ στις αγγελίες – αλλά τελικά δεν ενδιαφέρονταν.)

    Για να λες ότι είδες πρόβλημα στην τεχνική σου, προφανώς έτσι και είναι.

    Το μόνο που μπορώ να σχολιάσω εδώ σχετικά με τον εξοπλισμό σου (χωρίς βέβαια να μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι αυτός ήταν Ο λόγος ή έστω ένας από τους περισσότερους λόγους που πόνεσε ο ώμος σου) είναι ότι το flex 60 δεν πολύ-ευνοεί το δυνατό σερβίς. Και εφόσον ήσουν σε τουρνουά, προφανώς θα έβαλες (ή τουλάχιστον θα προσπάθησες να βάλεις) «τα δυνατά σου»!
    Αλλά και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της στην πρωτότυπη μορφή της (χαμηλό βάρος και χαμηλό swingweight) απαιτούν μεγάλη προσπάθεια από τον παίκτη. Όπως μπορείς να δεις είναι κοντά στα χαρακτηριστικά που αναφέρω και εγώ στο παράδειγμα και μου προκάλεσαν και εμένα πόνο στο χέρι. Βέβαια δεν μας συγκρίνω. Εσύ με την καλή τεχνική σου, λογικά δεν πρέπει να είχες πρόβλημα να βάλεις τη δύναμη που χρειάζονταν.

    Δε μπορώ να πει κανείς κάτι με σιγουριά. Συνήθως πάντως στα «ατυχήματα» συνδυάζονται 2 ή και περισσότεροι παράγοντες για να συμβούν…
    Άλλωστε και εσύ ο ίδιος παρακάτω, για το ανώτερο επίπεδο στο οποίο βρίσκεσαι, δίνεις εξίσου πολύ μεγάλη σημασία και στα δύο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο president.s Εμφάνιση μηνυμάτων
    5)κατευθυνει συνειδητα την μπαλα
    και βαζει δυναμη οταν το θελει πολυ μεγαλη πολυ μεγαλη

    6) απο δω και περα εξισωνεται η σημασια της τεχνικης με τη σημασια της ρακετας
    Οπότε μάλλον και στα δύο κάτι έφταιξε…
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 30-07-13 στις 01:55

Σελίδα 8 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας