Σελίδα 7 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 111

Θέμα: Tennis elbow

  1. #61
    παρεπιπτωντος τα παραπανω ειδικα το βαρος μπορει να ειναι κ παρακατω πχ 280πλεγμενη. το βασικο ειναι να δοκιμασει καποια ρακετα για να εχει καποιο μετρο συγκρισης. Εγω πχ παντα δινω στους παικτες μου απ τις δικες μου τις ρακετες να μου πουν αν τους βολευει το βαρος κτλ

  2. #62
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Το λοιπόν προπονητή president.s θεωρώ πως συμφωνώ σε όλα με σένα και ας μην είμαι προπονητής. Εγώ υποστηρίζω, αν διάβασες την μακροσκελή συζήτηση που είχαμε αλλά και αν δεν την διάβασες σε καταλαβαίνω γιατί μπορεί να την βρήκες κουραστική από κάποιο σημείο και ύστερα, πως αυτός που δεν έχει κάνει προπονήσεις υστερεί αυτού που έχει κάνει. Στο footwork δεν το έχω παρατηρήσει στο επίπεδο που είμαι τώρα γιατί η αλήθεια είναι πως έχουμε κάνει λίγο footwork ώστε να μπορέσω να αντιληφθώ αμέσως την διαφορά. Εσύ που είσαι προπονητής προφανώς αυτά τα πιάνεις πολύ πιο γρήγορα από εμένα. Στην τεχνική όμως είμαι σίγουρος πως δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης μεταξύ του αυτοδίδακτου και αυτού που έχει παρακολουθήσει μαθήματα. Και αυτό θεωρώ πως δεν ισχύει μόνο στο τένις αλλά σε ότι καταπιάνεται κάποιος στην ζωή.
    Πραγματικά δεν έχω βρεθεί με κάποιον όπως αυτός ο 14χρονος που είχες εσύ που ενώ δεν είχε κάνει μια ώρα μάθημα έπαιζε όπως ένας που έκανε και μάλιστα κάποια χρόνια όπως είπες. Δεν ξέρω αν έκανε το σωστό άνοιγμα, δεν ξέρω αν έσπαγε καρπό, δεν ξέρω αν έφαιρνε την ρακέτα από κάτω, δεν ξέρω αν έκανε καθάρισμα κλπ κλπ. Χωρίς να θέλω να αδικήσω τον νεαρό πιστεύω πως κάτι σου έκρυβε. Πως κάποια πράγματα τα έχει διδαχθεί και για τους δικούς του λόγους δεν στα έλεγε. Εγώ επιμένω πως κάποια πράγματα δεν μαθαίνονται επ ουδενί από το youtube μιας και το σωστό forehand ή το σωστό backhand δεν είναι μόνο το να βρεις την μπάλα και να την στείλεις στο γήπεδο του αντιπάλου. Εσύ που είσαι και προπονητής το ξέρεις καλύτερα.
    Από εκεί και πέρα όσον αφορα τις ρακέτες των επαγγελματιών είναι γνωστό στους ''κύκλους'' του τένις πως δεν έχουν καμία σχέση με τις ρακέτες τις αγοράς. Αυτό με τα βαράκια μου το είχε πει ο Τρ.Πανούσης (ο γνωστός) σε συζητήσεις που έχουμε κάνει όντας παιδικοί φίλοι μιας και έχουμε μεγαλώσει μαζί από μικρά παιδία στο ίδιο χωριό και στα ίδια σχολεία όντας συνομήλικοι (παρένθεση αυτό με τον Τρύφωνα). Μάλιστα μου το είχε δείξει στο περιοδικό TENNIS SOCIETY τεύχος 39 μιλώντας για την φωτογραφία με τον Berdych. Παρακάτω παραθέτω και φωτογραφία του εξώφυλου του περιοδικού και μια που έβγαλα εγώ πιο κοντινή μιας και το είχα δίπλα μου. Οι ταινίες βαράκια (μολύβι αν δεν κάνω λάθος) είναι εμφανείς στο εσωτερικό του κάδρου της ρακέτας του Berdych όπως και του Djokovic στην άλλη φωτογραφία. Μάλιστα μου είχε πει πως αυτοί μπορεί να έχουν βαράκια και στην λαβή και στον λαιμό ακόμα και στο πλέγμα.
    Εδώ όμως θα ήθελα να μου πεις την άποψή σου. Αν πραγματικά οι πωλητές σε καταστήματα με τενιστικά είδη, πχ ο Γ.Παχιάκος, θεωρείς πως είναι τόσο αντιεπαγγελματίες ώστε να σου πουλήσουν κάτι και να μην σου ταιριάζει αρκεί και μόνο να φύγει από το μαγαζί τους. Και φυσικά δεν αναφέρομαι σε κάποιο σάκο ή ένα ζευγάρι παπούτσια ή μια κονσέρβα μπαλάκια. Αναφέρομαι στην ρακέτα και στα κιλά που ενδεχομένως θα βάλει κρίνοντας από τον σωματότυπό σου και το επίπεδο παιχνιδιού που βρίσκεσαι. Και για να το πάω ακόμα πιο πίσω, όπως ειπώθηκε σε τούτη την κουβέντα και όχι από εμένα, θεωρείς πως οι κατασκευάστριες εταιρίες ρακετών λανσάρουν στην αγορά προιόντα που αγοράζουμε εμείς οι ερασιτέχνες του αθλήματος (για τους επαγγελματίες συμφωνήσαμε πως έχουν τις δικές τους ειδικές κατασκευές) τα οποία μας προκαλούν συνεχόμενους τραυματισμούς και τελικά ίσως στην εγκατάλειψη του αθλήματος? Εγώ με το φτωχό μου το μυαλό, βλέποντάς το εμπορικά και μόνο, πιστεύω πως μόνο να χάσουν έχουν παράγωντας και πουλώντας προιόντα που δημιουργούν προβλήματα στους καταναλωτές τους.
    Τέλος θα ήθελα την γνώμη σου για την ρακέτα του Nadal (εμφανισιακά τουλάχιστον) την AeroPro Driveμε πλέγμα Babolat RPM Blast στα 22 Kgr, αν θεωρείς πως είναι σκληρή. Πριν την αγοράσω πάντως την είχα παίξει σε demo για καμιά βδομάδα. Η ρακέτα αυτή έχει Cortex και βάζω και dumper (αν θεωρείς πως το dumper τελικά βοηθά στους κραδασμούς). Τώρα αυτό το flex που γράφεις δεν ξέρω τι είναι και δεν το βρίσκω στα specifications. Στην αιώρηση πάντως δεν με πονάει ο πήχης. Το λέω αυτό γιατί ο προπονητής μου μου έχει πει πως το βάρος της ρακέτας το νιώθεις στην αιώρηση, αν σε πονάει ο πήχης. Δεν ξέρω τι άποψη έχεις εσύ σε αυτό.
    Συγνώμη αν σε κούρασα με την φλυαρία μου.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 27-07-13 στις 01:06

  3. #63
    Junior Member
    Εγγραφή
    24-05-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    96
    Καλο προπονητη που μπορει να προσφερει κατι στον καθενα ξεχωριστα. και ακομα κ αν υποθεσουμε τι μπορει να φτασει στο ιδιο επιπεδο forehand, backhand κτλ θα υστερει σε κατι που ο καλος προπονητης θα εμβαθυνει, την κινηση των ποδιων. ειναι το Α και το Ω στο τενις.τα ειπε ολα ο president φιλε jorge... μην ψαχνεις τιποτα. Επικεντωνεστε στο 10% και ξεχνατε το 90% .επισης αν ο simplisius ειναι 4 επιπεδο respect.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitriseas : 27-07-13 στις 01:27

  4. #64
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Εγώ συνάδελφε dimitriseas από την αρχή αυτής της κουραστικής (ίσως) συζήτησης επέμεινα στο θέμα τεχνική που ισούται με τον προπονητή.
    Άλλοι κολάνε στα stiffness και στα balance. Απλά ρωτάω και κάποια πράγματα όπως το flex και το NTRP να δω κι εγώ τι είναι αυτά.
    Κατά τα λοιπά εγώ υποστηρίζω, και δεν το διαπραγματεύομαι αυτό, πως η βελτίωση και η υγιής κατάσταση του αθλητή έρχεται με την προπόνηση και όχι με την ρακέτα. Ούτε με το youtube να υποκαθιστά τον προπονήτη.
    Αυτά...

  5. #65
    Αυτο για το footwork το αναφερω επειδη ακομα κ καποιος να μαθει να χτυπαει forehand me 200 χιλιομετρα αμα δεν εχει τα ποδια να απει στην μπαλα να παρει θεση δεν προκειται να τη χτυπησει οπως πρεπει.
    Για το συγκεκριμενο το παιδι ξερω απο πρωτο χερι οτι δεν εχει κανει κανενα μαθημα. Καταγωγη μου κ εκεινου ειναι απο επαρχια κ δεν υπαρχει κανεις αλλος προπονητης εκει. Ειναι καποιεσ τετοιες ελαχιστες περιπτωσεις που το παιδι εχει μεγαλο ταλεντο. Εννοειται βεβαια οτι το ταλεντο δε σε παει πουθενα απο μονο του. κ εχει φτασει στο σημειο που μπορουσε να φτασει απο δω κ περα δεν μπορει να του προσφερει τιποτα το Youtube. Στμφωνω απολυτως μαζι σου και στην πιστη σου στις προπονησεις και αυτο δειχνει οτι εχεις παθος και θες να κανεις κατι και να το κανεις σωστα.
    Ναι τα βαρακια ειναι μολυβι και ειναι λεπτες ταινιες. Μπαινουν οπου θελει ο παικτης (εκτος απο το πλεγμα...). Τις συγκεκριμενες ρακετες τις εχω και τις δυο.... Ειναι πανεμορφες!
    Δεν μπορω να πω με σιγουρια για ολους τους πωλητες αλλα πιστευω πως οχι. δεν θα παραπλανησουν σκοπιμα. Συγκεκριμενα ο παχιακος που τυχαινει να συνεργαζομαι χρονια ειναι σπαθι και παρα πολυ ενημερωμενος,περα απο το πολυ καλος πλεκτης. Υπαρχει ενα θεμα ομως εδω και το ξερω απο μαθητες μου κυριως ενηλικες. Υπαρχουν 3 κατηγοριες πελατων: 1) η πιο σπανια λογω, αυτος που ξερει ακριβως τι θελει απο ρακετα κ πλεγμα. πρεπει να περασει καποιος καιρος ομως για να κατασταλαξει καποιος. 2) αυτοι που θελουν να μιμηθουν καποιον παικτη κ ζητανε τη ρακετα του η οποια τελικα ειναι πολυ βαρια και δεν μπορουν να την κανουν καλα και 3) αυτοι που δεν ξερουν τιποτα και πανε στα τυφλα. Δεν ειναι καθολου κακο αυτο και δεν ειναι υποχρεωμενος καποιος να ξερει τι ρακετα θελει απ την πρωτη στιγμη. Αλλα τι παιζει εδω. Ο πωλητης ειναι κ αυτος λιγο στα τυφλα προσπαθει να "μαντεψει". δηλαδη εχει ενα πελατη που στην καλυτερη περιπτωση το μονο που θα ξερει θα ειναι οτι του εχει πει ο προπονητης και αυτες τις πληροφοριες πρεπει να τις περιοριασει κ με βαση τα χρηματα που διαθετει ο πελατης. ειναι καπως δυσκολο. Σιγουρα μπορει να υπαρξουν καποιες περιοδοι που μπορει να προωθειται καποια μαρκα περισσοτερο αλλα κα παλι μεσα σ αυτη τη μαρκα θα βρισκεται κατι καταλληλο. Δε νομιζω οτι καποιος θα πουλησει κατι εντελως ακυρο. Εκτος κ αν ειναι εντελως ασχετος απο ρακετες. Οσο για τις εταιριες χωρις να μπορω να φαναστω μεχρι που φτανει αυτο, το μονο που τους ενδιαφερει ειναι οι πωλησεις.οποτε δεν νομιζω να θελουν να κανουν κακο και να προκαλουν τραυματισμους. απλα καθε τοσο προσθετουν κ καποια "τεχνολογια" κ αλλαζουν κα τα χρωματα για ανανεωση..
    Την Aero pro Drive την ειχα και μπορω να πω οτι ειναι ειναι καλη ρακετα. Flex εχει 69 που σημαινει οτι ειναι αρκετα σκληρη. Σε ολους τους χρηστες Babolat φανηκε μια χαρα αλλα εμενα που δεν παιζω γενικα με babolat μου φανηκε αρκετα σκληρη γιατι εκεινη την περιοδο επαιζα με πολυ μαλακη ρακετα. Γενικη ειναι καλη ρακετα και εχει δυναμη. επισης σκληρο ειναι το πλεγμα. εχει παρα πολυ καλο σπιν αλλα δεν εχει πολυ καλο ελεγχο. νομιζω οτι καπως καλυτερο ειναι το RPM Team και ακομα καλυτερο και πολυ μαλακο το Babolat Xcel. Γενικα δε θα την προτεινα σε αρχαριο αλλα αν εχεις προχωρησει σε επιπεδο και ο προπονητης λεει οκ παρτην. Δεν ειναι δυσκολη ρακετα.

  6. #66
    Το NRTP ειναι μια διεθνης "κλιμακα μετρησης" της ικανοτητας του καθενος. ειναι καπως υποκειμενικη αλλα οταν καποιος ειναι ρεαλιστης ειναι καλη. Αυτη ειναι η κλιμακα:

    1.0 Just starting to play tennis
    1.5 Has limited experience and is still working primarily on getting the ball into play.
    2.0 Needs on-court experience. Has obvious stroke weaknesses but is familiar with basic positions for singles and doubles play.
    2.5 Learning to judge where the ball is going although court coverage is weak. Can sustain a short rally of slow pace with other players of the same ability.
    3.0 Fairly consistent when hitting medium-paced shots, but is not comfortable with all strokes and lacks execution when trying for directional control, depth or power. Most common doubles formation is one-up and one-back.
    3.5 Has achieved improved stroke dependability with directional control on moderate shots, but still lacks depth and variety. Starting to exhibit more aggressive net play, has improved court coverage and is developing teamwork in doubles.
    4.0 Has dependable strokes, including directional control and depth on both forehand and backhand sides on moderate shots, plus the ability to use lobs, overheads, approach shots and volleys with some success. Occasionally forces errors when serving and teamwork in doubles is evident. Rallies may be lost due to impatience.
    4.5 Starting to master the use of power and spins and beginning to handle pace, has sound footwork, can control depth of shots and is beginning to vary game plan according to opponents. Can hit first serves with power and accuracy and place the second serve. Tends to overhit on difficult shots. Aggressive net play is common in doubles.
    5.0 Has good shot anticipation and frequently has an outstanding shot or exceptional consistency around which a game may be structured. Can regularly hit winners or force errors off of short balls and can put away volleys, can successfully execute lobs, drop shots, half volleys and overhead smashes and has good depth and spin on most second serves.
    5.5 Has developed power and/or consistency as a major weapon. Can vary strategies and styles of play in a competitive situation and hit dependable shots in a stress situation.
    6.0 Has obtained a sectional and/or national ranking.
    6.5 Has extensive satellite tournament experience.
    7.0 Makes his living from tournament prize money.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη president.s : 27-07-13 στις 02:22

  7. #67
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Καταρχήν να καλωσορίσω και εγώ τον φίλο president.s στο thread.
    Είναι καλό να έχουμε και την άποψη και άλλων φίλων στη συζήτηση
    και μάλιστα ανθρώπων που ασχολούνται επαγγελματικά με το αντικείμενο.

    ΓΙΑ ΤΟ «ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ»:

    Καταλαβαίνω ότι η διπλωματική διατύπωσή του «έχετε και οι δυο δίκιο» είναι μια προσπάθεια να εξομαλύνει την αντιπαράθεση και να μη πικράνει με την άποψή του «κάποιον», αλλά president.s υπάρχουν πάντα «κάποιοι» που βαριούνται να διαβάσουν όλο το κείμενο - ενδέχεται να μείνουν σε αυτή τη φράση και να θεωρήσουν, κακώς, ότι είναι δικαιωμένοι…

    Εφόσον θεωρείς, ότι πρώτιστα η τεχνική και σε δεύτερο (πολύ κοντινό) λόγο, η επιλογή του εξοπλισμού, είναι βασικοί λόγοι για την αποφυγή τραυματισμών και tennis elbow, τότε προφανώς ταυτίζεσαι μόνο με την δική μου θέση.

    Για τον απλό λόγο ότι εγώ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΑ / απαξίωσα (στο 5-10%) τη χρησιμότητα της καλής τεχνικής για την αποφυγή τραυματισμών, εφόσον ανέφερα νωρίτερα εδώ ότι:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Jorge, καλά τα λες για την τεχνική και την αδιαμφισβήτητη χρησιμότητά της, αλλά η συζήτηση επικεντρώνεται στις «ρακέτες» και τα «πλέγματα» καθώς αυτά είναι κάτι που μπορεί κάποιος να αλλάξει άμεσα, τόσο για να βελτιώσει το παιχνίδι του όσο και να προστατευτεί από τραυματισμούς.

    Η τεχνική όμως είναι κάτι που αποκτιέται σε μεγάλο βάθος χρόνου και μέχρι να αποκτηθεί χρειάζεται να προπονείται κάποιος, χρησιμοποιώντας μια ρακέτα και την εκάστοτε, προφανώς ελλιπή, τεχνική του… Άρα ενδέχεται και να τραυματιστεί!
    Τελικά μέχρι την απόκτηση της άριστης τεχνικής τι κάνουμε;
    Με λίγα λόγια, είπα ότι η τεχνική ΔΕΝ είναι κάτι που μπορούμε να αποκτήσουμε μέσα σε μια ώρα (θέλει μήνες ή και χρόνια για να αποκτηθεί), ενώ ο κατάλληλος εξοπλισμός που μπορεί να μας προστατεύσει είναι! Μπαίνουμε αύριο πρωί-πρωί σε ένα μαγαζί και αγοράζουμε μια σωστή ρακέτα, με σωστό πλέγμα, στα σωστά κιλά!

    Αντί λοιπόν να εστιάσουμε τη συζήτηση σε αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά του εξοπλισμού που μπορούν να μας προστατέψουν ΑΜΕΣΑ (έστω και εν μέρει), ο Jorge αποπροσανατόλισε τη συζήτηση, με την εμμονή του ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνο στην τεχνική, (και δη με προπονητή), τρολάροντας και απαξιώνοντας εντελώς τις απόψεις των άλλων...

    Όπως βλέπεις president.s η θέση ότι και τα δύο συμβάλουν, είναι θέση δική μου.
    Απλώς είπα ότι η συζήτηση για την τεχνική δεν έχει νόημα, γιατί δεν η τεχνική δεν είναι κάποιο «κουμπί να το πατήσεις»…

    Αντίθετα, η γνώμη του Jorge από την αρχή της συζήτησης είναι πιάσε μια ρακέτα ότι να ‘ναι και κάνε μαθήματα (με προπονητή!):

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    …γιατί ο πιτσιρικάς έπαιζε τένις και δεν είχε ανάγκη όποια ρακέτα και να του έδινες. Στο τένις, κατά την γνώμη μου πάντα, το 90%, μπορεί και παραπάνω, είναι θέμα τεχνικής. Σε όλα. Και στα χτυπήματα και στους τραυματισμούς….
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ συνάδελφε dimitriseas από την αρχή αυτής της κουραστικής (ίσως) συζήτησης επέμεινα στο θέμα τεχνική που ισούται με τον προπονητή.
    Άλλοι κολάνε στα stiffness και στα balance...
    Δε γίνεται να λες λοιπόν president.s ότι και οι δύο έχουμε δίκιο, εάν και εσύ όπως εγώ, θεωρείς και την τεχνική αλλά και τον εξοπλισμό σχεδόν εξίσου σημαντικά…
    Και δε μιλάω βέβαια για το 90%-10% ή μάλλον το 95%-5% της σημαντικότητας του Jorge…

    Προσωπικά θεωρώ εντελώς περιττή την παραπάνω επισήμανσή μου, αλλά έχω δει πολλές φορές «κάποιοι» να πιάνονται από μια φράση και να χάνουν το νόημα που προκύπτει από την ανάλυση…

    ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ:

    Ο λόγος λοιπόν που θεωρώ την τεχνική «εκτός θέματος» της συγκεκριμένης συζήτησης είναι γιατί (όπως έχουμε παραδεχτεί όλοι, μηδενός εξαιρουμένου) μπορεί να είναι βασική, αλλά αποτελεί μια σχεδόν στατική τιμή, δηλ. μετά από ένα σημείο βελτιώνεται αργά με μικρά βήματα και μετά από πάρα πολλές ώρες προπόνησης (με ή χωρίς!) στο γήπεδο - (εάν εξαιρέσεις το σχετικά γρήγορο «άλμα» που κάνει μέσα στους πρώτους μήνες ένας εντελώς αρχάριος μέχρι να καταφέρει να μάθει τα «βασικά»).

    Γι’ αυτό λοιπόν διαφωνώ ότι υπερτερεί σε σημαντικότητα του εξοπλισμού.
    Με τα παρακάτω παραδείγματα ελπίζω να καταλάβεις τι εννοώ:

    α) Εγώ, ο Simplicius, είχα ακριβώς την ίδια τεχνική και τις δύο φορές που έπαιξα μέσα στην εβδομάδα που μας πέρασε. Ο ίδιος άνθρωπος, με την ίδια τεχνική, στο ίδιο γήπεδο, με τον ίδιο συμπαίκτη, με το ίδιο ζέσταμα, στις ίδιες κλιματικές συνθήκες. Όλα ίδια.

    Τη πρώτη φορά η ρακέτα μου είχε (το συνηθισμένο) βάρος 335 γρ. και swingweight 320.
    Με αυτά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, η ρακέτα είναι δυνατή και έβρισκα την αντίπαλη baseline, κτυπώντας με το 60-70% περίπου της δύναμής μου και με ένα μέτριο swing.
    Έπαιξα 2 ώρες, χωρίς να νιώσω καμία ενόχληση στο χέρι.

    Τη δεύτερη φορά η ρακέτα (ίδια και αυτή, σε πλέγμα και τάση - αλλά πλέον χωρίς το extra lead) είχε βάρος 315 γρ. και swingweight 300.
    Mε το νέο μειωμένο βάρος και τo μικρότερο swingweight, η ρακέτα ήταν πολύ πιο αδύναμη από την άλλη φορά. Έπαιξα επίσης 2 ώρες – και μάλιστα πολύ καλύτερα – καθώς είχα τη δυνατότητα να ρυθμίζω τη δύναμη, άρα και να ελέγχω απόλυτα το βάθος στις μπάλες. Φυσικά – για να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα πχ. να στείλω τη μπάλα κοντά στην αντίπαλη baseline - κτυπούσα αρκετά πιο δυνατά από την άλλη φορά (90%), με πλήρες swing.
    Το αποτέλεσμα ήταν μετά το τέλος του παιχνιδιού και για 2-3 μέρες να έχω κάποιες ενοχλήσεις στο χέρι.

    Κάτι παρόμοιο φαντάζομαι θα το έχουν παρατηρήσει και άλλοι φίλοι. Ας πουν εάν επιθυμούν και τη δική τους εμπειρία.

    β) Αλλά ας αφήσουμε τον ταπεινό και μέτριο Simplicius και ας πάμε στον «Βασιλιά του Τένις», τον Roger Federer. Δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχετε δει τα παιχνίδια του τον τελευταίο μήνα με την νέα ρακέτα, αλλά όσοι τα έχετε δει, θα γνωρίζεται από πρώτο χέρι πόσο «τραγικός» ήταν. Και δεν αναφέρομαι μόνο στα αποτελέσματα (έχασε 3 φορές από παίκτες εκτός 100άδας), αλλά κυριότερα στο κάκιστο τένις που έπαιξε. Τι συνέβη στον μέγα Federer; Μήπως έχασε μέσα σε λίγες μέρες μόνος του την τεχνική του; Δεν νομίζω… Η διαφορά του εξοπλισμού ήταν εκείνο που υπερτέρησε και τον έκανε να χάσει την τεχνική του.

    ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ (ΡΑΚΕΤΑ, ΠΛΕΓΜΑ, ΤΑΣΗ):

    Επειδή μέσα στα τόσα posts για «σκληρές και μαλακές ρακέτες» υπάρχει φόβος να βγουν λάθος συμπεράσματα, να αναφέρω ξανά ότι (κατά τη ταπεινή γνώμη μου, αλλά και τη γνώμη πολλών ειδικών του αθλήματος που μπορείτε να βρείτε στο web) ο βασικός λόγος για να πάθει κάποιος παίκτης με μικρή-μέτρια τεχνική είναι η έλλειψη δύναμης από την ίδια τη ρακέτα. Να αναγκάζεται δηλ. να κτυπάει δυνατά για να παράγει μόνος του όλη τη δύναμη που χρειάζεται για το κτύπημα της μπάλας, με εκείνη την κακή τεχνική που διαθέτει. Ακριβώς όπως στο προσωπικό παράδειγμα που ανέφερα παραπάνω στο «Για την Τεχνική».

    Από τους 4 ακραίους πιθανούς συνδυασμούς…

    1. σκληρή ρακέτα (δηλ. ρακέτα με RA stiffness μεγαλύτερο του 65) + σκληρό πλέγμα = μέτρια δύναμη (με πιο αισθητούς κραδασμούς)
    2. σκληρή ρακέτα + μαλακό πλέγμα (stiffness lbs/in. μικρότερο του 210) = μεγάλη δύναμη
    3. μαλακή ρακέτα + μαλακό πλέγμα = μέτρια δύναμη (με λιγότερους κραδασμούς)
    4. μαλακή ρακέτα + σκληρό πλέγμα = καθόλου δύναμη!!!

    …το «σκληρή ρακέτα + σκληρό πλέγμα» είναι σίγουρα κακό… αλλά δεν είναι το χειρότερο!
    Το «μαλακή ρακέτα + σκληρό πλέγμα» είναι απείρως επικινδυνότερο!

    Ο παραπάνω πίνακας εξηγεί και την εύλογη απορία του φίλου Stamos…

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν λοιπον επικεντρωθουμε μονο στο θεμα stiffness
    Πως εξηγειται το γεγονος το 75% των ρακετων της αγορας να εχει flex RA > 65...?
    ΕΠΑΓΩΓΙΚΑ ολοι αυτοι οι παικτες θα εμφανισουν tennis elbow?
    ...και σε μαθηματικη βαση το μεγεθος αυτο (flex) ποση διαφορα εχει πανω στο χερι του παικτη..? ΕΧΕΙ το flex ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ 60 - 70 τη στιγμη που σαν υλικο κατασκευης θεωρουμε το ιδιο (γραφιτης)?
    καθώς οι άκαμπτες ρακέτες των αρχαρίων, με το μεγάλο μερίδιο στην αγορά, είναι πλεγμένες με μαλακά (νάιλον ή multi) πλέγματα, με σκοπό να τους δώσουν μια «αξιοπρεπή» δύναμη στο κτύπημα, την οποία δεν θα είχαν με το μικρό και αδύναμο swing της μικρής τεχνικής τους… Όταν όμως αρχίζουν οι μπάλες να φεύγουν μακριά άουτ και σε αυτές τις «σκληρές» ρακέτες μπουν σκληρότερα πλέγματα (σε stiffness ή σε τάση) τότε αρχίζουν οι τραυματισμοί…

    Τελειώνοντας αυτό το τεράστιο post, θα ήθελα να πω δυο λόγια για τα πλέγματα, με αφορμή την αναφορά του Jorge στο RPM Blast. Όταν τελείωσα το άρθρο για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του πλαισίου μιας ρακέτας, είχα κατά νου να γράψω και ένα δεύτερο για το άλλο μισό του εξοπλισμού, για τα πλέγματα. Όμως, έως σήμερα δεν βρήκα δυστυχώς το χρόνο. Είναι όμως ένα πολύ σημαντικό – και επίσης πολύπλοκο – θέμα, που πιστεύω ότι πρέπει να θιχτεί, ειδικά για εκείνους που δεν έχουν το χρόνο να ψάξουν τις πολλές και διαφορετικές πηγές για να ενημερωθούν. Αρκετά παιδιά με έχουν ρωτήσει για αυτά μέσω pm και mail – οπότε είναι ευκαιρία να πω 2-3 πράγματα εδώ.

    Στο παρακάτω πίνακα, μπορείτε να δείτε τα τεχνικά χαρακτηριστικά, κάποιων πλεγμάτων. Coefficient of Friction είναι η τάση για φάλτσο. Μικρότερη τιμή = περισσότερο φάλτσο. Επέλεξα κάποια ακραία σε τιμές stiffness (φυσικό έντερο vs RPM), τα πιο «κλασσικά» νάιλον και multi, μερικά πολυεστερικά με μεγάλη προβολή και κάποια άλλα, πιο μαλακά και πιο οικονομικά poly (πρώτιστα κίτρινες αλλά και μπλε γραμμές), που θα δείτε να χρησιμοποιούν συνήθως εκείνοι που ψάχνονται περισσότερο…

    Η ταξινόμηση είναι ανά είδος πλέγματος, το οποίο σχεδόν ταυτίζεται και με το stiffness τους - αλλά όπως θα παρατηρήσετε, μερικά μαλακά poly έχουν μικρότερο stiffness και από κάποια νάιλον. Βέβαια ακόμα και αυτά τα poly επιστρέφουν λιγότερη ενέργεια πίσω (στήλη energy return %), είναι δηλ. λιγότερο ελαστικά, απαιτώντας από εμάς μεγαλύτερη δύναμη, σε σχέση με ένα νάιλον αντίστοιχου stiffness. Τα polyester πλέγματα, μπορεί να μη σπάνε εύκολα, απαιτούν όμως συχνότερη αλλαγή, καθώς χάνουν, την έτσι κι αλλιώς μικρή, ελαστικότητά τους (φαινόμενο «dead poly»).

    plegmata-stiffness.jpg

    Πηγές: "Strings Selector" & "Tennis Warehouse".
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 29-07-13 στις 10:00

  8. #68
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΧΕΙ το flex ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ 60 - 70 τη στιγμη που σαν υλικο κατασκευης θεωρουμε το ιδιο (γραφιτης)?
    Σχετικά με αυτό το κομμάτι της ερώτησης, ρίξε μια ματιά ΕΔΩ, στις παράγραφους "Beam Width – Flat or Tapered (Πλάτος Πλαισίου – Επίπεδο ή Μεταβλητό)" και "Flexibility & Stiffness of frame (Ελαστικότητα & Ακαμψία του πλαισίου)".

    Και βέβαια είναι πολύ μεγάλη η διαφορά 60 με 70.
    Όπως θα δεις, ακόμα και ρακέτες που έχουν το ίδιο RA stiffness αλλά διαφορετικό πλάτος πλαισίου, έχουν αισθητές διαφορές στο παιχνίδι. Είναι ένα "πρόβλημα" του τρόπου μέτρησης...

    Για παράδειγμα, με τον τυποποιημένο τρόπο μέτρησης, η Babolat Aero Pro Drive με tapered beam 23mm/26mm/24mm/ μετριέται μόνο στο σημείο "23-24" και δίνει stiffness "70", αλλά στην πράξη είναι πολύ πιο σκληρή σε αίσθηση από μια άλλη ρακέτα που θα μετριώνταν επίσης με stiffness "70", αλλά θα είχε ένα flat beam πχ. 24mm...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 29-07-13 στις 10:01

  9. #69
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    287
    Για το θέμα της αλλαγής ρακέτας του φέντερερ αξίζει να σημειωθεί ότι έχει τραυματισμό στον ώμο, επίσης κάπου νομίζω δήλωσε ότι για τις σκληρές επιφάνειες δείχνει να μην τον εξυπηρετεί η 98αρα.

    Προσωπικά δεν έχω ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις για τις ρακέτες και ίσως και γενικότερα για το τέννις. Σε σχέση με τον παραπάνω διάλογο θα ήθελα να πω τουλάχιστον σε αυτούς που είναι τώρα στα πρώτα τους βήματα το εξής:

    Είναι δύσκολο αρκετά να πετύχεις καλό και οικονομικό προπονητή όμως στα πρώτα βήματα είναι η καλύτερη επένδυση. Αν μάθεις τις κινήσεις λάθος στην πορεία είναι δύσκολο να "ξεμάθεις". Την ρακέτα την αλλάζεις εύκολα, τις κινήσεις σου όμως δύσκολα.

    Τέλος, όσα λέει ο Simplicius είναι τεχνικές πληροφορίες που αν κάποιος κάνει αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορεί να τις επαληθεύσει. Μέσα στην θεωρία μπλέκονται τα υποκειμενικά χαρακτηριστικά του αθλητή, swing spin κτλ είναι χαρακτηριστικά τα οποία καθένας τελικά κρίνει αλλιώς για τον εαυτό του. Στο δια ταύτα, για την επιλογή ρακέτας θεωρώ το καλύτερο εφόσον βρίσκεσαι σε κάποιο club να ζητήσεις από άλλα μέλη να σου παραχωρήσουν δοκιμαστικά την ρακέτα τους. Ε θέλω να πιστεύω ότι κάποια θα σου κάνει, στην πορεία όπως κάθε φορά προσομοιώνεσαι στο παιχνίδι του άλλου έτσι προσομοιώνεσαι και στην ρακέτα ώσπου που δένεσαι. Γι' αυτό πιστεύω ότι από ένα σημείο και μετά δεν πρέπει να κάνεις αλλαγές στον εξοπλισμό.

  10. #70
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Το λοιπόν,
    Simplicius είσαι πολύ καλός στις παραθέσεις και στα post και σε όλα αυτά. Όμως δεν είσαι και πολύ καλός να θυμάσαι αυτά που έχεις γράψει εσύ στα προηγούμενα post σου.
    Επειδή εγώ δεν ξέρω να κάνω παραθέσεις μέσα στα μηνύματα που γράφω σε καλώ να πας στο μήνυμά σου #35 και στις παραγράφους 5,6 και 7 και θέλω να μας πεις πως είναι σύμφωνα αυτά που γράφεις εκεί με αυτά που γράφεις στο post #67, ότι δηλαδή ταυτίζονται οι απόψεις σου με τον προπονητή president.s σχετικά με το ερώτημα αν η προπόνηση με προπονητή είναι απαραίτητη στο τένις.
    Οφείλω να ομολογήσω πως είσαι πολύ καλός να παραπληροφορείς τους αναγνώστες του forum με τις μικροπαραθέσεις που κάνεις από τις δικές μας απαντήσεις μιας και είσαι πολύ επιλεκτικός και χρησιμοποιείς μόνο αυτά που σου βολεύουν. Όμως, τουλάχιστον με τις δικές μου, θα σε παρακαλέσω να μην το κάνεις γιατί δεν είσαι καθόλου σωστός και δίκαιος όταν χρησιμοποιείς τα λεγόμενά μας για το λόγο που σου ανέφερα αμέσως πιο πριν. Εγώ λοιπόν ποτέ δεν είπα, αλλά ούτε και κανένας από αυτούς που κάνουν μαθήματα και έγραψαν σε αυτό το θέμα, πως θα μπεις στο γήπεδο και με μια ώρα προπόνησης (ούτε καν με δύο και με δέκα δεν το είπα εγώ αυτό) και θα παίζεις με κάποια υποτυπώδη τεχνική ένα forehand και ένα backhand. Αντιθέτως εγώ είπα πως κάποιος που κάνει μαθήματα 1-2 χρόνια μπορεί να έχει αξιοπρεπή (τουλάχιστον) αυτά τα δύο χτυπήματα. Το τελευταίο το αναφέρω σχετικά με αυτό που γράφεις στο post #67 και στην παράγραφο 5, αμέσως κάτω από την πρώτη σου παράθεση.
    Θα σε παρακαλέσω λοιπόν όταν θες να αφήσεις κάτι να αιωρείται και θες να χρησιμοποιήσεις τις απαντήσεις των συνομιλητών σου με σκοπό να τους ξεμπροστιάσεις να μην είσαι επιλεκτικός και να παραθέτεις μόνο αυτά που σε βολεύουν εσένα, δρώντας πολύ έντεχνα και έξυπνα σκεφτόμενος ''σιγά μην κάτσει ο άλλος να ψάξει ολόκληρο το θέμα και όλα τα post''.
    Και θα σου δώσω και άλλο ένα στοιχείο για να δεις πόσο επιλεκτικός είσαι.
    Πήγαινε στο post #58 του president.s και στην παράγραφο 4, σχετικά με το ποιός κινδυνεύει περισσότερο να τραυματιστεί, και πες μας σε παρακαλώ που ταυτίζονται οι απόψεις σου με αυτές του προπονητή president.s σχετικά με την τεχνική και την επιλογή της ρακέτας, ποιό έχει μεγαλύτερη βαρύτητα στους τραυματισμούς. Γιατί στο post σου #67 ξεκινάς και μας λες πως μόνο εσύ ταυτίζεσαι με τις απόψεις του προπονητή θέλοντας να απαξιώσεις εμένα (μιλάω για τον εαυτό μου) ενώ τα λεγόμενα σου σε προηγούμενες απαντήσεις μαρτυρούν ακριβώς το αντίθετο. Και για να το κάνω λιανά ενώ στην αρχή μας έλεγες βλέπε youtube και μην πληρώνεις κάποιον προπονητή να σου λέει συνέχεια τα ίδια και τα ίδια μέχρι να μάθεις στο τέλος έρχεσαι και γίνεσαι υπέρμαχος των προπονητών.
    Κλείνοντας λοιπόν θα σε παρακαλέσω άλλη μια φορά αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κουβέντες που έχουν ειπωθεί πιο πριν με σκοπό να καταρρίψεις τα επιχειρήματά μας να τις χρησιμοποιείς ολόκληρες και να μην είσαι επιλεκτικός κατά πως βολεύει εσένα. Άσε τον κόσμο να βγάλει τα συμπεράσματά του και μην βγάζεις εσύ αντί για αυτόν. Υποστήριξε αυτό που υποστηρίζεις αλλά μην παραπληροφορείς με την επιλεκτική αναπαραγωγή των λεγομένων μας.
    Σε ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 29-07-13 στις 14:25

Σελίδα 7 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας