Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 111

Θέμα: Tennis elbow

  1. #41
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Μα είναι ποτέ δυνατόν ρε παιδιά να σου μιλήσει το βίντεο από το youtube και να σου πει διόρθωσε αυτό και κάνεις λάθος το άλλο?
    Εμείς μπορεί να νομίζουμε πως κάτι το κάνουμε όπως το βλέπουμε στο βίντεο όμως δεν είναι έτσι. Εμείς το λάθος μας δεν το βλέπουμε.
    Εδώ μαθήματα με προπονητή κάνεις και σου λέει 20 και 30 φορές διόρθωσε αυτό γιατί δεν το κάνεις σωστά. Θα μιλήσει το βίντεο και θα σου πει εδώ έχουμε λάθος να το φτιάξουμε? Άμα ήταν έτσι δεν θα υπήρχε κανένας καθήγητης σε καμία είδους εκπαίδευση. Ε τότε να καταργήσουμε και τους δασκάλους που μας μαθαίνουν γράμματα και να βλέπουμε youtube! Μα είναι ποτέ δυνατόν! Ήμαρτον που λέει και ο Γεωργίου!
    Δεν προσβάλω κάποιον που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να μάθει tennis γιατί δυστυχώς το tennis σαν άθλημα είναι ακριβό. Για αυτό και κάποτε το έλεγαν το σπορ των πλουσίων. Ευτυχώς όχι τώρα πια γιατί τα πράγματα έχουν αλλάξει και μπορούμε και εμείς ο λαουτζίκος να παίξουμε 5 μπάλες. Όμως δεν γίνεται (πως να κάνουμε ρε αδερφέ!!!) να συγκριθεί αυτός που έχει διδαχθεί 5 πράγματα στο tennis με τον αυτοδίδακτο! . και -

    ΥΓ: dimitriseas από που είσαι? Ρωτάω γιατί και ο ξαδερφός μου που είναι από Πύργο Ηλείας μου λέει πως ούτε εκεί έχει δει να υπάρχει ακαδημία tennis. Και ίσως να μην υπάρχουν ούτε καν γήπεδα εκεί. Δεν έχει δει τουλάχιστον.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 24-07-13 στις 12:40

  2. #42
    Junior Member
    Εγγραφή
    24-05-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    96
    γρεβενα ειμαι,, και παω κοζανη για μαθηματα μιση ωρα δρομος

  3. #43
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Σωστός dimitriseas, το γράφει αριστερά κάτω από το όνομα σου, δεν το πρόσεξα.
    Εγώ είμαι σε ένα χωριό έξω από την Τρίπολη και κάνω κι εγώ κανά μισάωρο να πάω στο Tennis Club.
    Αλλά δεν πειράζει, μου αρέσει και το συνεχίζω. Είχα ξεκινήσει στην Αθήνα σε ακαδημία τον Σεπτέμβρη και τώρα συνεχίζω στην επαρχία.
    Μάλιστα μπορώ να σου πω ο προπονητής μου τώρα είναι πιο έμπειρος και θεωρώ πως με προχωράει πιο γρήγορα.
    Δεν ξέρω, μπορεί να είναι πως στην αρχή ίσως προχωράς πιο αργά γιατί πρωτοπίανεις ρακέτα, μπορεί αυτός να έχει καλύτερη μεταδοτικότητα λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας... Και είναι και πιο φτηνός. Στην Αθήνα έδινα 50 ευρώ το μήνα για 8 μαθήματα, και κάτι παραπάνω άμα έκανα 10 μαθήματα, κι εδώ τώρα με 35 ευρώ κάνω 8 μαθήματα και με φωνάζει και καμιά φορά free. Γιατί με έχει σε ένα τμήμα που τα παιδιά εκεί κάνουν 10-12 φορές το μήνα.
    Και τα ιδιαίτερα είναι πολύ ακριβά όμως. Δεν σε συμφέρει να μπεις σε ένα γκρουπάκι για να έχεις και συμπαίκτες να αλλάζεις και καμιά μπάλα?

  4. #44
    Junior Member
    Εγγραφή
    24-05-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    96
    Εκει ειναι οι τιμες επαρχεια. 40 ευρω δινω παιρνω 8 καρτες και οποτε παω δινω και μια καρτα. Αναλογα τι ψαχνεις . Και γω με γκρουπ κανω 2-4 ατομα. Αν ημουνα 15 χρονων θα εκανα ιδιαιτερα να παω για πρωταθλητισμο. Δε θα τρελαθουμε κιολας . Φυσικα και πιο γρηγορα θα μαθεις στα ιδιεταιρα. Αναλογα και με τον προπονητη.

  5. #45
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    . -
    Νομίζω πως εγώ τελείωσα με το συγκεκριμένο θέμα.

    Σας παραθέτω μόνο μια μικρή ανακεφαλαίωση των όσων έχουν αναφερθεί στην παραπάνω συζήτηση – και
    ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του…

    S: Το tennis elbow το έπαθες επειδή χρησιμοποιείς πάρα πολύ άκαμπτη ρακέτα, την Babolat AeroPro Drive GT με RA stiffness 70:

    Εγώ το tennis elbow δεν το έπαθα από την ρακέτα.
    Άλλωστε όταν το έπαθα είχα άλλη ρακέτα, την Babolat Drive-Z Tour.
    S: Babolat Drive-Z Tour = RA stiffness 74 !!!

    Και:

    …είχα πάθει κι εγώ πρόσφατα tennis elbow ή επικονδυλίτιδα Ελληνιστί.
    Και δεν ήταν από την ρακέτα.
    Ήταν κακή τεχνική και κυρίως επειδή δεν έκανα το follow through.
    Είναι ο κύριoς λόγος που παθαίνεις tennis elbow.

    Έχω ξεκινήσει μαθήματα από τον περασμένο Σεπτέμβρη (2012).

    Έπαθα κι εγώ πρόσφατα tennis elbow ή επικονδυλίτιδα Ελληνιστί.
    Την έπαθα τέλος Μαρτίου (2013)

    Από εκεί και πέρα όσον αφορά το παιχνίδι πρέπει να ακούμε αυτά που μας λέει ο προπονητής μας

    Εμένα και οι δύο προπονητές … μου έλεγαν και μου λένε πως οι περισσότεροι τραυματισμοί στο τένις έρχονται από την λάθος τεχνική.

    Μέσα σε αυτόν τον ένα χρόνο …
    Έχω φτάσει σε ένα επίπεδο να χτυπάω ένα forehand και ένα backhand και ένα service και να μην παίζω τηγανιές.
    Δηλ. 7 ολόκληρους μήνες μετά την έναρξη των μαθημάτων τένις με προπονητή, ο φίλος μας είχε χειρότερη τεχνική από τους 6 προηγούμενους και έπαθε tennis elbow!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό όμως που δε λένε πότε οι προπονητές, παρότι είναι γεγονός ότι το γνωρίζουν καλύτερα από τον καθένα μας, είναι το βασικότερο!
    Ότι δηλ. οι κινητικές δεξιότητες (ώστε πχ. η κίνηση της αιώρησης να γίνεται σχεδόν ασυνείδητα και όχι κατόπιν «ωρίμου σκέψεως») σχηματίζονται μόνο στην παιδική ηλικία. Και ότι ένας ενήλικος όσο και να προσπαθήσει μπορεί να βελτιωθεί έως ένα μικρό σημείο…
    Και δεν ήταν από την ρακέτα!
    Δεν το έπαθε από την ρακέτα!
    Δεν το έπαθε από τον προπονητή!
    Να ακούτε μόνο τον προπονητή!
    Και δεν ήταν από τον προπονητή!

    Οπότε, το πιθανότερο είναι ότι ο βασικός λόγος για να πάθει κάποιος tennis elbow είναι επειδή ο καθένας είναι άξιος της μοίρας του…

    Περαστικά σε όλους τους πάσχοντες!
    Κοκορίκοοοοοοου...

    S.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 25-07-13 στις 00:44

  6. #46
    Junior Member
    Εγγραφή
    31-10-2012
    Περιοχή
    Argyroupoli Attica
    Μηνύματα
    24
    Επανερχόμενος στη συζητηση για το ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ που προκαλει tennis elbow προκειμενου να προχωρησουμε στις αναλογες αλλαγες.. και διαβαζοντας την διεθνη βιβλιογραφια :

    1) οveruse/lack of rest
    2) swinging too hard with ones arm and not using ones body enough
    3) doing odd twisting movements in an attempt to generate spin
    4) Stiff racquets
    5) using the wrong strings at the wrong tension for ones game

    Which contributes more to tennis-elbow ?

    http://www.tennis.com/gear/2012/10/q.../#.UfDHoNJHLTo
    http://www.racquetresearch.com/
    http://www.gutsandglorytennis.com/ho...nis_elbow.html
    http://tenniselbowracquet.com/tennis-racquets/
    http://tenniselbowracquet.com/tennis-string/

    Aν λοιπον επικεντρωθουμε μονο στο θεμα stiffness

    Stiff Tennis Racquets RA>70 ----> http://tt.tennis-warehouse.com/showthread.php?t=450854
    tennis.com ---> <Avoid racquets with RA (i.e., stiffness) values in the upper 60s and above. As mentioned above, Babolat Pure Drive falls within this range.>

    θα θελα να αναλυσουμε το γεγονος ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΟ απο τις παραπανω αιτιες συνεισφερει περισσοτερο στο φαινομενο που συζηταμε.

    και αν επικεντρωθουμε στο κομματι Ρακετες πχ Ηead Graphene Instict MP, Babolat Pure Drive, Wilson Juice 100 ( flex RA ~70) δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται στο παιχνιδι μας?
    Πως εξηγειται το γεγονος το 75% των ρακετων της αγορας να εχει flex RA > 65...?
    ΕΠΑΓΩΓΙΚΑ ολοι αυτοι οι παικτες θα εμφανισουν tennis elbow?
    ...και σε μαθηματικη βαση το μεγεθος αυτο (flex) ποση διαφορα εχει πανω στο χερι του παικτη..? ( το παραδειγμα χτυπαω στον τοιχο ενα πλαστικο και ενα σιδερενιο σωληνα ειναι χαρακτηριστικο) αλλα σε μια ρακετα το flex ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ 60 - 70 τη στιγμη που σαν υλικο κατασκευης θεωρουμε το ιδιο (γραφιτης)?

    ΥΓ: Φιλε Μανο πριν την Head Instict MP αλλα και μετα χρησιμοποιησες και αλλες ρακετες και εχεις πειραματιστει στο παιχνιδι σου. Ο φιλος Jorge βρηκε ως λυση μια ρακετα την οποια και γω θεωρω too stiff..!!
    ...Θελω να πω τελικα μηπως το συγκεκριμενο θεμα, συνεισφερει στο προβλημα σε μικρο ποσοστο ενατι πχ της καταχρησης στο παιχνιδι και στην κακη τεχνικη?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stamos : 25-07-13 στις 12:20

  7. #47
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Καλά εσύ Simplicius κάτσε και κοίτα βιντεάκια στο youtube και θα μάθεις να παίζεις tennis!
    Πως βγάζεις τα συμπεράσματα πως μετά από 7 μήνες έχω χειρότερη τεχνική από την αρχή μόνο εσύ ξέρεις.
    Το tennis elbow Φωτεινέ Παντογνώστη Simplicius δεν το παθαίνεις τον πρώτο μήνα. Τους πρώτους μήνες που κάνεις μαθήματα (τι σου λέω τώρα εσένα? εσύ κάνεις cyber μαθήματα!) μαθαίνεις το touch στην μπάλα και δεν βάζεις δύναμη στα χτυπήματά σου. Όταν βάλεις δύναμη έρχεται το tennis elbow.
    Καλά η δική σου τεχνική θα είναι άψογη φαντάζομαι! Με τόσο που έχεις μελετήσει τα stiffness και τα swingweight μιλάμε θα είσαι και ο πρώτος τενίστας!
    Έχω ακούσει πως το youtube έχει και κάτι βιντεάκια με τα οποία είσαι έτοιμος να κατέβεις και να παίξεις σε Open!
    Να μας τα κοινοποιήσεις βρε! Θέλουμε κι εμείς να μάθουμε την φανταστική τεχνική που έχεις μάθει μέσα από το youtube!
    Να μην πληρώνουμε μαθήματα σαν κορόιδα αφού υπάρχουν φτηνότερες και αποτελεσματικότερες λύσεις!
    Μοιράσου τες μαζί μας! Σε παρακαλούμε!

    ΥΓ: Συγνώμη από τον δημιουργό του θέματος που του το ''βιάσαμε''. Εγώ εγκαταλείπω. Πάω για προπόνηση. Με ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΜΠΑΛΕΣ και ΑΛΗΘΙΝΕΣ ΡΑΚΕΤΕΣ σε ΑΛΗΘΙΝΟ ΓΗΠΕΔΟ. Οι λοιποί ας κάτσουν να διαβάζουν stiffness και balance και ας παίξουν cyber tennis με cyber προπονητή. Όπως την βρίσκει ο καθένας άλλωστε....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jorge : 25-07-13 στις 15:40

  8. #48
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Μια χάρη μόνο πριν εγκαταλείψεις...
    Ενημέρωσε και τον Federer να μη ψάχνεται με την ρακέτα.
    Δεν χάνει από αυτό!
    Το μόνο που χρειάζεται είναι να βελτιώσει την τεχνική του!!!
    Χαχχαχαχαχααχααχχα

  9. #49
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Αυτό μπορείς να το κάνεις εσύ που είσαι του cyber tennis! Εγώ είμαι του ΑΛΗΘΙΝΟΥ ΤΕΝΝΙΣ!
    Στείλτου με mail ιντερνετικα μαθήματα που τα ξέρεις καλά εσύ αυτά και θα την μάθει και την καινούρια ρακέτα!
    Και αν δεν την μάθει τελικά στείλε mail στην Wilson και δώστους τα stiffness και τα balance κλπ όπως μόνο εσύ ξέρεις και θα του φτιάξουν μια ρακέτα με την οποία δεν θα χάνει πόντο! Θα τον κάνεις εσύ απίστευτα τεχνικό και ατσάλινο στους τραυματισμούς! Αφού έχεις εντρυφήσει στα specifications!

  10. #50
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Θελω να πω τελικα μηπως το συγκεκριμενο θεμα, συνεισφερει στο προβλημα σε μικρο ποσοστο ενατι πχ της καταχρησης στο παιχνιδι και στην κακη τεχνικη?
    Φίλε Stamos, προσωπική μου άποψη (η οποία προκύπτει τόσο από την προσωπική μου εμπειρία, αλλά και από εκείνα που έχω διαβάσει στη βιβλιογραφία που έδωσες κια εσύ) είναι ότι σε πρώτο λόγο η ακαμψία της ρακέτας (λόγω μεταφοράς κραδασμών στο χέρι) και σε δεύτερο λόγο η σκληρότητα της επιφάνειας των χορδών (δηλ. η έλλειψη δύναμης από μη ελαστικές χορδές) είναι οι βασικοί λόγοι για να πάθει κάποιος Tennis elbow.

    Συμβαίνει δηλ. ακριβώς αυτό που επιβεβαιώνει ο φίλος μου ο Jorge.
    Μόλις αρχίζεις να παίζεις «σοβαρά», και παρά του ότι έχεις βελτιώσει την τεχνική σου, έχεις πιο μεγάλες πιθανότητες να πάθεις tennis elbow από την αρχή:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το tennis elbow Φωτεινέ Παντογνώστη Simplicius δεν το παθαίνεις τον πρώτο μήνα. Τους πρώτους μήνες που κάνεις μαθήματα (τι σου λέω τώρα εσένα? εσύ κάνεις cyber μαθήματα!) μαθαίνεις το touch στην μπάλα και δεν βάζεις δύναμη στα χτυπήματά σου. Όταν βάλεις δύναμη έρχεται το tennis elbow.
    Επειδή βέβαια τα πράγματα δεν είναι σχεδόν ποτέ μόνο «άσπρα» ή μόνο «μαύρα», για να πούμε και του στραβού το δίκιο, η κακή τεχνική λοιπόν παίζει ρόλο αλλά δεν είναι ο βασικός.

    Να σε «τίτλο» τι ακριβώς θέλω να πω:

    - Ένας αρχάριος παίκτης όσο κακή τεχνική και εάν έχει και όσο δυνατά και εάν παίζει, εάν χρησιμοποιεί μια μαλακή ρακέτα, με μέτριο swingweight και χαλαρές χορδές, δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει ποτέ tennis elbow.

    - Ένας έμπειρος παίκτης, με άριστη τεχνική εάν χρησιμοποιεί μια πολύ άκαμπτη ρακέτα και σκληρές χορδές, υπάρχει πιθανότητα κάποια στιγμή να πάθει tennis elbow.

    Τώρα σε τι ποσοστό που ρωτάς, δυστυχώς δεν υπάρχουν ακριβείς μετρήσεις.
    Και εγώ αυτά που διαβάζεις και εσύ διαβάζω στο web – και όλοι παραδέχονται μια μεγάλη αύξηση του προβλήματος, σε δύο κύματα, ένα από τότε που α) περάσαμε από τις ξύλινες στις μεταλλικές ρακέτες και δεύτερον β) από τότε που οι κατασκευαστές ρακετών άρχιζαν να ανεβάζουν την ακαμψία – και παράλληλα κυκλοφόρησαν οι πολυεστερικές χορδές.

    Αυτά έχω πάθει και αυτά έχω διαβάσει, αυτά λέω.

    Προσθήκη 28/7:

    Και βέβαια, επειδή με όλα αυτά κάπου "χάσαμε τη μπάλα", ποτέ δεν αμφισβήτισα την ανάγκη της τεχνικής...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Jorge, καλά τα λες για την τεχνική και την αδιαμφισβήτητη χρησιμότητά της, αλλά η συζήτηση επικεντρώνεται στις «ρακέτες» και τα «πλέγματα» καθώς αυτά είναι κάτι που μπορεί κάποιος να αλλάξει άμεσα, τόσο για να βελτιώσει το παιχνίδι του όσο και να προστατευτεί από τραυματισμούς.

    Η τεχνική όμως είναι κάτι που αποκτιέται σε μεγάλο βάθος χρόνου και μέχρι να αποκτηθεί χρειάζεται να προπονείται κάποιος, χρησιμοποιώντας μια ρακέτα και την εκάστοτε, προφανώς ελλιπή, τεχνική του… Άρα ενδέχεται και να τραυματιστεί!
    Τελικά μέχρι την απόκτηση της άριστης τεχνικής τι κάνουμε;
    Προπονούμαστε με όση τεχνική έχουμε ή μόνο βλέπουμε;

    Φιλικά,

    Φωτεινός!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 28-07-13 στις 12:42

Σελίδα 5 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας