Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 111

Θέμα: Tennis elbow

  1. #21
    Junior Member
    Εγγραφή
    31-10-2012
    Περιοχή
    Argyroupoli Attica
    Μηνύματα
    24
    Nα περιγραψω τη δικη μου ιστορια και θα ηθελα πολύ τα σχολια σας…
    Ξεκινησα πριν 1 χρονο το αθλημα (41 ετων) και διαπιστωνοντας ότι θελω να προχωρησω και να ανεβω επιπεδο αρχισα να μελετω και να παιζω με διαφορετικες ρακετες . Η γνωμη του προπονητη ηταν ότι, για να μην αγοραζεις ρακετες κάθε χρονο, να προσανατολιστεις σε μια “tweener” ρακετα που να μην είναι ουτε για αρχαριο αλλα ουτε και αγωνιστικη. Αυτό πολύ απλα σημαινει ρακετα head 100 in2 - 300 gr απλεκτη (unstrung) περιπου. Επειδη όμως τα αντιστοιχα μοντελα που υπαρχουν στην αγορα ανερχονταν στα 20 περιπου, δοκιμασα 15 demo ρακετες αλλα και φιλων, προκειμενου να καταληξω στην καλυτερη για μενα. Το αποτελεσμα ηταν να αγορασω την Head YOUTEK Graphene Instinct MP, η οποια είναι μια ρακετα με μοναδικη αισθηση και ανεση ( feel and comfort), control και φιλικη στο χερι, πλεγμένη με το «εργοστασιακό» πλέγμα, το πολυεστερικό Head Sonic Pro 17 (ταση 24 κιλά μαλλον).

    Μετα από 2 μηνες και ενώ όλα πηγαιναν μια χαρα αρχισα να παιζω 5 φορες περιπου την εβδομαδα και καποιες φορες 3-4 ωρες την ημερα, με αποτελεσμα αρχικα να εχω ενοχληση στον ωμο όταν εκανα προπονηση μονο στο σερβις και εν συνεχεια θεμα με το βραχιονα (upper arm), ωσπου να καταλαβω πριν 1 μηνα ότι εχω προβλημα tennis elbow και να σταματησω. Να επισημανω ότι δεν εχω πόνο στον πήχη (forearm) ή στον βραχίονα πλεον, αλλα στο εξωτερικο μονο μερος του αγκωνα. Αν και προσπαθω να μην το κουραζω, (το ποντικι του υπολογιστη το πιανω πλεον με το αριστερο), η δακτυλογραφηση παραμενει ενοχλητικη! και στο σπιτι βαζω παγο κατά περιοδους, μη βρισκοντας καποιου αλλου ειδους λυση προς το παρον.

    Επειδη θα θελα να ξεκινησω παλι από Σεπτεμβρη, το πρωτο πραγμα θα είναι η αλλαγη πλεγματος σε multifilament: Tecnifibre X-One Biphase ή Tecnifibre ΝRG ή Wilson ΝΧΤ ή Signum Pro Micronite. Δεν εχω αποφασισει ποιο και σε ποσα κιλα, αλλα δεν νομιζω ότι εχει τοσο μεγαλη σημασια.

    Η ουσια του θεματος νομιζω ότι είναι το ποσες ωρες παιζεις καθημερινα, πως ξεκουραζεσαι και πως αντιμετωπιζεις το προβλημα αφου το παθεις. Φοβαμαι ότι 2 μηνες ξεκουρασης δεν αρκουν και δεν ξερω ποτε είναι η καταλληλη στιγμη να ξεκινησεις ξανα την προπονηση, αλλα και τι προγραμμα να ακολουθησεις για να μην το ξαναπαθεις.

    Ενδιαφερομαι για την εμπειρια αυτων που αντιμετωπισαν το ιδιο προβλημα.

  2. #22
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα περιγραψω τη δικη μου ιστορια και θα ηθελα πολύ τα σχολια σας…
    Ξεκινησα πριν 1 χρονο το αθλημα (41 ετων) και διαπιστωνοντας ότι θελω να προχωρησω και να ανεβω επιπεδο αρχισα να μελετω και να παιζω με διαφορετικες ρακετες . Η γνωμη του προπονητη ηταν ότι, για να μην αγοραζεις ρακετες κάθε χρονο, να προσανατολιστεις σε μια “tweener” ρακετα που να μην είναι ουτε για αρχαριο αλλα ουτε και αγωνιστικη. Αυτό πολύ απλα σημαινει ρακετα head 100 in2 - 300 gr απλεκτη (unstrung) περιπου. Επειδη όμως τα αντιστοιχα μοντελα που υπαρχουν στην αγορα ανερχονταν στα 20 περιπου, δοκιμασα 15 demo ρακετες αλλα και φιλων, προκειμενου να καταληξω στην καλυτερη για μενα. Το αποτελεσμα ηταν να αγορασω την Head YOUTEK Graphene Instinct MP, η οποια είναι μια ρακετα με μοναδικη αισθηση και ανεση ( feel and comfort), control και φιλικη στο χερι, πλεγμένη με το «εργοστασιακό» πλέγμα, το πολυεστερικό Head Sonic Pro 17 (ταση 24 κιλά μαλλον).

    Μετα από 2 μηνες και ενώ όλα πηγαιναν μια χαρα αρχισα να παιζω 5 φορες περιπου την εβδομαδα και καποιες φορες 3-4 ωρες την ημερα, με αποτελεσμα αρχικα να εχω ενοχληση στον ωμο όταν εκανα προπονηση μονο στο σερβις και εν συνεχεια θεμα με το βραχιονα (upper arm), ωσπου να καταλαβω πριν 1 μηνα ότι εχω προβλημα tennis elbow και να σταματησω. Να επισημανω ότι δεν εχω πόνο στον πήχη (forearm) ή στον βραχίονα πλεον, αλλα στο εξωτερικο μονο μερος του αγκωνα. Αν και προσπαθω να μην το κουραζω, (το ποντικι του υπολογιστη το πιανω πλεον με το αριστερο), η δακτυλογραφηση παραμενει ενοχλητικη! και στο σπιτι βαζω παγο κατά περιοδους, μη βρισκοντας καποιου αλλου ειδους λυση προς το παρον.

    Επειδη θα θελα να ξεκινησω παλι από Σεπτεμβρη, το πρωτο πραγμα θα είναι η αλλαγη πλεγματος σε multifilament: Tecnifibre X-One Biphase ή Tecnifibre ΝRG ή Wilson ΝΧΤ ή Signum Pro Micronite. Δεν εχω αποφασισει ποιο και σε ποσα κιλα, αλλα δεν νομιζω ότι εχει τοσο μεγαλη σημασια.

    Η ουσια του θεματος νομιζω ότι είναι το ποσες ωρες παιζεις καθημερινα, πως ξεκουραζεσαι και πως αντιμετωπιζεις το προβλημα αφου το παθεις. Φοβαμαι ότι 2 μηνες ξεκουρασης δεν αρκουν και δεν ξερω ποτε είναι η καταλληλη στιγμη να ξεκινησεις ξανα την προπονηση, αλλα και τι προγραμμα να ακολουθησεις για να μην το ξαναπαθεις.

    Ενδιαφερομαι για την εμπειρια αυτων που αντιμετωπισαν το ιδιο προβλημα.
    Σε παρακολουθώ με προσοχή, γιατί είναι σαν να έγραψα και γω την περιπτωση μου...41, με ένα χρόνο και με babolat aero pro 300gr unstrung...με πόνο στον ώμο και εσχάτως στον καρπό..

  3. #23
    Junior Member
    Εγγραφή
    24-05-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    96
    Καλησπερα κι απο μενα. Ηθελα να πω και γω τη αποψη μου. Βλεπω παρα πολλους σε λιγο χρονικο διαστημα να κανουμε υπερπροσπαθειες να γινουμε σε ενα χρονο nadal θετουμε τον οργανισμο μας σε απιστευτες δοκιμασιες. Διαβαζοντας και το post του stamos θελω να επισημανω οτι ειναι οτι χειροτερο να παιζεις 3και4 φορες τεννις την ιδια μερα. Αυτο το ζεσταμα-ξεκουραση-ζεσταμα-ξεκουραση ειναι οδυνηρο. Αρα τις πιο πολλες φορες δε μας φταινε οι ρακετες . Επισης βλεπω πολλους φιλους του αθληματος χωρις ζεσταμα να μπαινουν στο γηπεδο και να κοπανανε σερβις με ολη τη δυναμη. Επειδη και γω ως αρχαριος την πατησα πολλες φορες μεγαλη προσοχη παιδια. Προσεχουμε για να εχουμε. Ευχαριστω

  4. #24
    Junior Member
    Εγγραφή
    31-10-2012
    Περιοχή
    Argyroupoli Attica
    Μηνύματα
    24
    @ Nikos!
    .... Το να εχεις ενοχλησεις στον ωμο ειναι πολυ φυσικο οταν κανεις μονο σερβις και ειδικα οταν δεν εχεις κανει καλο ζεσταμα και αλλες διατατικες ασκησεις!
    ....το να εχεις πονο στο καρπο ισως θεμα τεχνικης στο forehand..
    ...Δεν εχεις ομως tennis elbow...!!!

    @ dimitriseas
    Δεν εγραψα οτι παιζω 3-4 φορες τεννις την ιδια μερα ..!!! αλλα 5 φορες περιπου την εβδομαδα ....και καποιες φορες...!! 3-4 ωρες την ημερα... (συνεχομενες εννοειται)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stamos : 22-07-13 στις 14:24

  5. #25
    Junior Member
    Εγγραφή
    24-05-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    96
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ Nikos!
    .... Το να εχεις ενοχλησεις στον ωμο ειναι πολυ φυσικο οταν κανεις μονο σερβις και ειδικα οταν δεν εχεις κανει καλο ζεσταμα και αλλες διατατικες ασκησεις!
    ....το να εχεις πονο στο καρπο ισως θεμα τεχνικης στο forehand..
    ...Δεν εχεις ομως tennis elbow...!!!

    @ dimitriseas
    Δεν εγραψα οτι παιζω 3-4 φορες τεννις την ιδια μερα ..!!! αλλα 5 φορες περιπου την εβδομαδα ....και καποιες φορες...!! 3-4 ωρες την ημερα... (συνεχομενες εννοειται)

    εχεις δικαιο τωρα το ειδα sorry

  6. #26
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Η αλήθεια είναι πως στις ηλικίες μας, κι εγώ μεγάλος ξεκίνησα στα 35 μου και παίζω ένα χρόνο τώρα, δεν πρέπει να παίζουμε πολλές ώρες ούτε πολλές μέρες την βδομάδα. Πολύ περισσότερο δε αν δεν έχουμε και τόσο γυμνασμένο και αθλητικό σώμα. Ο προπονητής μου μου προτείνει ένα πρόγραμμα, αν μπορούμε να το πούμε έτσι, που περιλαμβάνει 2-3 φορές την βδομάδα ωριαία προπόνηση και αν θές κανένα Σαββατοκύριακο 2 ωρίτσες παιχνίδι. Όταν ξεκινάμε τόσο μεγάλοι η αλήθεια είναι πως επειδή το τένις είναι πολύ τεχνικό άθλημα δεν αντέχει το σώμα μας για περισσότερες ώρες. Αυτό μου προτείνει και θεωρώ πως είναι ένα καλό πρόγραμμα για εμάς τους +35.
    Από εκεί και πέρα όσον αφορά το παιχνίδι πρέπει να ακούμε αυτά που μας λέει ο προπονητής μας και να μην κάνουμε του κεφαλιού μας. Τι εννοώ. Στο τμήμα που είμαι εγώ είναι ένας ο οποίος δεν είναι τεχνικός (δεν το έχει και πολύ) και θέλει να παίζει backhand με το ένα χέρι χωρίς να του το έχει δείξει καν ο Coach. Ο οποίος Coach μας λέει πως πρώτα πρέπει να μάθουμε το backhand με τα δύο χέρια και μετά να πάει κάποιος στο one handed backhand. Ε λοιπόν αυτός δεν παίζει καν καλά το two handend backhand και θέλει να παίζει one handed backhand. Επίσης έχω δει σε άλλα τμήματα παίχτη να κουνάει μόνο τον καρπό στο χτύπημα και να μην κάνει καθόλου follow through. Κάτι τέτοια λοιπόν εννοώ να μην κάνουμε του κεφαλιού μας. Πολλές φορές μας φαίνονται δύσκολα ή μπορεί και περιέργα κάποια πράγματα που μας δείχνει ο προπονητής όμως πρέπει να τα ακολουθούμε. Γιατί αυτή είναι η δουλειά του, πήγε σε μια σχολή προπονητικής και ξέρει περισσότερα από εμάς.
    Τώρα για τις ρακέτες πολύ σημαντικό είναι να μην σφίγγεις την λαβή της ρακέτας λες και θες να την πνίξεις (εγώ αυτό το λάθος έκανα αρχικά). Και φυσικά να έχεις μια σωστή λαβή, όποια εσύ επιλέξεις, condinental, semi-western κλπ. Στην ανάγκη ζητάς από τον προπονητή σου να σου ξαναδείξει τις λαβές αν κάνεις κάτι λάθος. Έχω δει άνθρωπο σε Tennis Marathon να κρατά την ρακέτα από τον λαιμό! Απίστευτο αλλά το έχω δει! Φυσικά αυτός δεν έπαιζα τένις! Ξυλορακέτα παραλίας ίσως, αλλά τένις όχι!
    Όσον αφορά το βάρος της ρακέτας το τι ταιριάζει σε σένα το καταλαβαίνεις από την αιώρηση (swing). Υπάρχουν συνάδελφοι που όταν παίζουν με ρακέτα κοντά στα 300 γραμμάρια (άπλεχτη) δεν την αντέχει ο πήχης οπότε πρέπει να κατέβουν λίγο στα γραμμάρια. Πρέπει να επιλέξουν άλλη ρακέτα πιο ελαφριά.
    Συμφωνώ απόλυτα με τον dimitriseas όσον αφορά το σταμάτα-ξεκίνα την ίδια μέρα μπορεί και ώρα στο παιχνίδι. Αν δείτε ακόμα οι επαγγελματίες το απεύχονται γιατί ενώ έχει ζεσταθεί το χέρι ξαφνικά κρυώνει και άντε ξανά μανά.
    Εδώ να σημειώσουμε πως αν είναι κρυός ο καιρός όπως τον Χειμώνα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Για να ζεσταθεί το χέρι χρείαζεται πολύ περισσότερη ώρα. Για αυτό άλλωστε άμα δούμε και το πρόγραμμμα των αγώνων των επαγγελματίων παιχτών θα δούμε πως το καλεντάρι ακολουθεί τον καιρό. Ξεκινάνε από Αυστραλιά στην αρχή της χρονιάς και συνεχίζουν όλο το χρόνο σε καλές θερμοκρασίες, ανοιξιάτικες και καλοκαιρινές θερμοκρασίες. Και αυτό γιατί ειδικά τους χειμερινούς και τους κρύους μήνες το σταμάτα-ξεκίνα είναι ό,τι χειρότερο για το χέρι!
    Συνάδελφοι αυτές είναι κάποιες εμπειρίες μου και συμβουλές που μου έχουν πει και τις καταθέτω.

  7. #27
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Φίλε Stamos (& Nikos),

    - Το να παίζει ένας αρχάριος 5 φορές την εβδομάδα και μάλιστα επί 4 ώρες σερί, είναι σίγουρα καταστροφικό, καθώς δε δίνει χρόνο στους ιδιαίτερα επιβαρημένους μύες του (λόγω μέτριας τεχνικής) να ξεκουραστούν και να «αναρρώσουν»…

    - Επίσης, το να ξεκινάει να παίζει δυνατά (από την baseline, σερβίς, κλπ.) χωρίς ζέσταμα (σ.σ. αναφέρομαι στην περίπτωση του φίλου dimitriseas) είναι επίσης καταστροφικό.

    - Αλλά, κατά τη γνώμη μου, το No1 καταστροφικό είναι το να παίζει κάποιος τένις (σε οποιοδήποτε επίπεδο εμπειρίας) με ρακέτα που έχει frame stiffness μεγαλύτερο του RA 65. Εάν υπήρχε κάποια «εταιρία προστασίας τενιστών» αυτές οι ρακέτες θα έπρεπε να έχουν απαγορευτεί προ πολλού! Εξηγώ παρακάτω το γιατί αναλυτικά.

    Λες ότι:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αποτελεσμα ηταν να αγορασω την Head YOUTEK Graphene Instinct MP, η οποια είναι μια ρακετα με μοναδικη αισθηση και ανεση ( feel and comfort), control και φιλικη στο χερι, πλεγμένη με το «εργοστασιακό» πλέγμα, το πολυεστερικό Head Sonic Pro 17 (ταση 24 κιλά μαλλον).
    και διαβάζοντας το παραπάνω, έχω την εντύπωση ότι έχεις επηρεαστεί αρκετά από το marketing, καθώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά της συγκεκριμένης ρακέτας (stiffness RA 70 με beam width 23/25/21 mm) συνομολογούν ακριβώς για το αντίθετο της άνεσης και φιλικότητας στο χέρι.

    Το λέω γιατί ήμουν και εγώ «ευτυχής» κάτοχος της Head YOUTEK IG Instinct MP με stiffness RA 69, (σ.σ. η δική σου, η Graphene έχει μάλιστα RA 70, όπως «κατά σύμπτωση» και η Aero Pro του Νίκου…) και θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ήταν μια εντυπωσιακή ρακέτα (σ.σ. με την οποία έπαιξα ίσως το καλύτερο τένις που έχω παίξει ως σήμερα), ταχύτατη, δυνατή και με απίστευτο κοντρόλ. Όμως τη δεύτερη κιόλας φορά έπαθα ακριβώς αυτό που περιγράφεις, δε μπορούσα να κουνήσω το χέρι μου για ένα μήνα. Οπότε μπροστά στο δίλημμα, απόδοση στο παιχνίδι ή υγεία, προσωπικά προτίμησα το δεύτερο και δεν την χρησιμοποίησα ποτέ ξανά… Η αλήθεια είναι ότι από την αρχή την αγόρασα με μεγάλο δισταγμό, καθώς, όπως είπα, θεωρώ αυτονόητο ( ;;; ) ότι frame stiffness 69-70 και «άνεση / φιλικότητα στο χέρι» είναι πράγματα αντιστρόφως ανάλογα! Απλά δε φανταζόμουν το μέγεθος της ζημιάς που μπορούν να προξενήσουν και μάλιστα σε τόσο σύντομο διάστημα.

    Και σκέψου ότι η δική μου, η IG, ήταν «εργοστασιακά» πλεγμένη με multi πλέγμα, δηλ. σαν αυτό που θεωρείς ως λύση στο πρόβλημα του τραυματισμού, το πολύ πιο μαλακό Head PWR Fusion… Φυσικά ήταν πλεγμένη στα γνωστά «άπειρα» 24-25 εργοστασιακά κιλά (πόσο μάλλον για ένα poly πλέγμα όπως το Sonic Pro) – κάτι που μάλλον δε λαμβάνεις ιδιαίτερα υπόψη σου εφόσον λες…

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω αποφασισει ποιο και σε ποσα κιλα, αλλα δεν νομιζω ότι εχει τοσο μεγαλη σημασια.
    Ρακέτες σαν αυτές τις δύο που αναφέρετε, αλλά και άλλες παρόμοιες, με τεράστια fame stiffness RA 70+, έχουν μεγάλη εμπορική επιτυχία γιατί όντως «βελτιώνουν» το παιχνίδι και το επίπεδο ενός παίκτη άμεσα! Με δύναμη, φάλτσο και κοντρόλ. Και δυστυχώς τα προβλήματα τραυματισμών που συχνά προκύπτουν, δεν ταυτίζονται τις περισσότερες φορές με τα τεχνικά χαρακτηριστικά της ρακέτας (αλλά και τα σκληρά πλέγματα), αλλά με άλλους, δευτερεύοντες παράγοντες (κακή τεχνική, μέγεθος λαβής, κλπ.). Εάν όμως διαβάσετε έρευνες, θα δείτε ότι η έξαρση του tennis elbow την τελευταία δεκαετία, σχετίζεται άμεσα με την εμφάνιση στην αγορά, αυτού του είδους των (tweener) ρακετών, καθώς όλοι οι έντονοι κραδασμοί, λόγω της σκληρότητας, μεταφέρονται στο χέρι του παίκτη. Εάν μάλιστα αυτός είναι αρχάριος και χτυπά πολλές φορές την μπάλα εκτός κέντρου (δηλ. εκτός sweet spot) τα πράγματα γίνονται πολύ χειρότερα.

    Επίσης, είναι γνωστό ότι η δύναμη με την οποία φεύγει η μπάλα από την ρακέτα (εκτός από την ταχύτητα της αιώρησής μας που την θεωρούμε σταθερή) βασίζεται σε δύο στοιχεία. α) αναλογικά στην ακαμψία του πλαισίου (frame stiffness), δηλ. μεγαλύτερη ακαμψία πλαισίου παράγει περισσότερη δύναμη και β) αντιστρόφως αναλογικά στην σκληρότητα της επιφάνειας των χορδών (string-bed stiffness) δηλ. μεγαλύτερη ελαστικότητα των χορδών παράγει περισσότερη δύναμη.

    Οπότε, οι συγκεκριμένες ρακέτες έχουν μάλιστα και ένα δεύτερο, το ίδιο επικίνδυνο, κακό! Καθώς εάν συνδυάσουν και τα δύο παραπάνω στοιχεία (μεγάλη ακαμψία πλαισίου και χαμηλή σκληρότητα χορδών) θα εκτοξεύουν τις μπάλες εκτός γηπέδου ακόμα και με την πιο «αδύναμη» επαφή, αναγκάζουν τους παίκτες που τις χρησιμοποιούν να πλέκουν τις ρακέτες τους σε υψηλή τάση (23 κιλά +), έτσι ώστε η δύναμη να μειωθεί ξανά και η μπάλα να μένει μέσα…
    Με δεδομένη όμως τη χαμηλή ελαστικότητα των περισσότερων (όχι όλων!) πολυεστερικών χορδών, αυτός είναι ένας επίσης βασικός λόγος ώστε να έχουμε κάποιον τραυματισμό στο χέρι.

    Έχουμε φτάσει στο σημείο να βλέπουμε στα «γήπεδα της γειτονιάς» πιο γρήγορο και δυνατό παιχνίδι από εκείνο που παίζεται από τους επαγγελματίες στον τελικό του US Open!

    Όμως οι επαγγελματίες παίζουν με custom πλαίσια, απλά «βαμμένα» στα χρώματα της ρακέτας που αγοράζουμε εμείς από ένα κατάστημα. Και εάν ανατρέξετε στις τάσεις πλέξης με τις οποίες παίζουν θα δείτε ότι αυτές γίνονται ολοένα και πιο χαμηλές (40-50 lbs), προφανώς αντίστοιχα και τα πλαίσια πιο μαλακά…

    Ακολουθούν δηλαδή τον πιο ασφαλή δρόμο για να πετύχουν το ίδιο αποτέλεσμα, του γρήγορου και δυνατού παιχνιδιού. Αντί του επικίνδυνου «σκληρό πλαίσιο και μεγάλη τάση στις χορδές», το ασφαλές «μαλακότερο πλαίσιο και χαμηλότερη τάση στις χορδές». Αυτό έχει σίγουρα μια μικρή «θυσία» στο «απόλυτο» κοντρόλ – αλλά όπως πάλι μπορείτε να παρατηρήσετε στις επιλογές τους, το ισοσταθμίζουν με το πυκνότερο pattern 18x19 το οποίο πλέον όλο και περισσότεροι επαγγελματίες χρησιμοποιούν… Και βέβαια πλέκουν τις ρακέτες τους τακτικά.

    Διαφορετικά, εάν συνδυάσεις σκληρά πλαίσια , με μαλακό multi για άνεση και πλέξιμο μια φορά το χρόνο, θα φτάσεις σε αυτό:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δει άνθρωπο σε Tennis Marathon να κρατά την ρακέτα από τον λαιμό!
    δηλαδή μια προσπάθεια να «μικρύνει» αυτοσχέδια το swingweight για να μαζέψει κάπως τη δύναμη και να μην φύγει η μπάλα εκτός tennis club! Χαχαχαχαχα

    Για την επιλογή μιας ρακέτας, ιδιαίτερα εφόσον παίζεις ήδη ένα χρόνο και ξέρεις πλέον πιο είναι το στυλ του παιχνιδιού σου, πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να εστιάσεις στα τεχνικά χαρακτηριστικά που ευνοούν το παιχνίδι σου (μέγεθος κεφαλής, string bed pattern, στατικό βάρος, ισορροπία, swing weight, twist weight, frame stiffness) ΧΩΡΙΣ όμως αυτά να σου προκαλούν τραυματισμούς, να επιλέξεις μια ρακέτα που τα πληροί και μετά να «προσαρμοστείς» σε αυτή.

    To Racquet Finder είναι ένα βολικό εργαλείο για να το κάνεις αυτό.

    Πάντως η ιδέα για να προστατευτείς, με μια φράση, είναι «μαλακότερο πλαίσιο και χαμηλότερη τάση στις χορδές»!

    Εάν η ορολογία των χαρακτηριστικών της ρακέτας δεν σου είναι γνωστή, δες ΕΔΩ.

    Sorry εάν κάποια από τα παραπάνω ακούγονται κάπως σαν να τα «χώνω», αλλά υπάρχουν κάποιες αλήθειες που κανένας έμπορος ή «ειδικός» δεν έχει διάθεση να αναφέρει – και είναι κατανοητό το γιατί. Σκέψου να είχες εσύ «αναγκαστικά» κάθε χρόνο (έτσι ώστε να γίνεις μέρος του επίσημου δικτύου) κρεμασμένες 30-40 τέτοιες ρακέτες στο μαγαζί σου, για τις οποίες θα είχες δώσει 5.000+ ευρώ. Θα έλεγες σε όποιον έμπαινε να τις αγοράσει, «άστες αυτές ρε φίλε, θα σπάσεις τα χέρια σου»; Και βέβαια το πρόβλημα δε ξεκινάει από αυτούς αλλά από των «κεντρικό» σχεδιασμό των εταιριών, όπου για να πετύχουν πωλήσεις σχεδιάζουν «υψηλής απόδοσης» προϊόντα, τα οποία όμως σε βάθος χρόνου αποδεικνύονται «προβληματικά»…

    Υστ.: Μάλλον ο admin θα πρέπει να μεταφέρει την αρχική ερώτηση του Stamos και τις υπόλοιπες απαντήσεις σε νέο θέμα. Είναι κρίμα να χαθεί η συζήτηση αυτή μέσα σε μια αγγελία πώλησης…
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 22-07-13 στις 18:45

  8. #28
    Junior Member
    Εγγραφή
    31-10-2012
    Περιοχή
    Argyroupoli Attica
    Μηνύματα
    24
    Αγαπητε Simplicius,
    Δεν ειμαι ειδικος για να κρινει πραγματι τι φταιει και τι οχι
    Με βαση τα χαρακτηριστικα ρακετων που ηθελα να αγορασω (295 -310 gr unstrung) προκυπτει ο Πινακας ο οποιος εχει ταξινομηθει με βαση το Flex (RDC).
    MFG Racquet Head
    Size Weight Flex
    (in2) (RDC)
    Prince EXO3 Tour 100 (18x20) 100 324 55
    Prince EXO3 Tour 100 (16x18) 100 321 56
    Head MicroGEL Radical MP 98 309 57
    Head YOUTEK IG Speed 300 100 310 58
    Gamma RZR 98 98 316 60
    Dunlop Aerogel 4D 300 (3Hundred) 98 307 61
    Head YOUTEK Radical MP 98 316 61
    Prince EXO3 Rebel 98 98 315 61
    Head YOUTEK IG Radical Pro 98 324 64
    Head YOUTEK IG Radical MP 98 321 64
    Volkl Organix 10 (295g) 98 319 64
    Babolat Pure Storm GT 2011 98 312 65
    Prince O3 White 100 320 65
    ProKennex Kinetic Pro 5G 100 312 65
    Head YOUTEK Graphene Speed MP 100 311 66
    Head YOUTEK IG Prestige S 98 319 66
    Head YOUTEK IG Speed 18x20 100 325 66
    Wilson BLX Blade 98 98 319 66
    Dunlop Biomimetic M 3.0 98 317 67
    Prince EXO3 Warrior 100 100 317 67
    Prince EXO3 White 100 306 67
    Wilson BLX Pro Open 100 316 67
    Yonex V Core 98 D 98 325 67
    Babolat Pure Storm GT 2009 98 315 68
    Volkl Organix V1 Pro Midplus 99.5 314 68
    Volkl Organix 9 98 321 68
    Babolat AeroPro Drive GT 2013 100 316 69
    Head YOUTEK IG Extreme MP 2.0 100 324 69
    Wilson Steam 99S 99 321 69
    Yonex VCORE Xi 98 98 324 69
    Babolat AeroPro Drive GT 100 310 70
    Babolat AeroPro Drive GT Plus 100 316 70
    Head YOUTEK Graphene Instinct MP 100 311 70
    Wilson Steam 99 99 320 70
    Yonex E-Zone Xi 100 320 70
    Babolat Aero Storm GT 98 320 71
    Head YOUTEK IG Instinct 100 319 71
    Mantis 300 100 313 71
    Yonex VCORE Xi 100 100 314 71
    Babolat AeroPro Drive GT Plus / 2013 100 321 72
    Babolat Pure Drive Plus 100 317 72
    Babolat Pure Drive GT 100 316 72
    Dunlop Biomimetic F5.0 Tour 100 318 72
    Dunlop Biomimetic 500 Tour 100 314 72
    Wilson BLX Pro Open (2012) 100 313 72
    Yonex V Core 100 S 100 314 72
    Babolat Pure Drive (2012) 100 314 73
    Babolat Pure Drive GT Plus 100 324 73
    Wilson BLX Juice 100 100 320 73
    Head YOUTEK IG Extreme MP 100 315 76


    Η πρωτη ρακετα Prince EXO3 Tour 100 εχει πραγματι απιστευτα κολακευτικα σχόλια για το tennis elbow >> http://www.tennis-warehouse.com/feedback-PEX03T.html
    H Head YouTek Graphene Instinct MP >> http://www.tennis-warehouse.com/feedback-HGIMP.html

    Δε θελω να μπουμε σε συζητηση ποια ειναι καλυτερη ρακετα και ισως πραγματι να υπαρχει θεμα με το Stiffness, αλλα ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ να πιστεψω οτι τα παραπανω μοντελα με RDC>65 (με τα οποια παιζει σιγουρα πολυς κόσμος!!) ειναι καταστροφικα για το χερι μια και φιλοι και συναθλητες που παιζουν με τετοια μοντελα θα πρεπει να παρουσιασουν προβλημα καποια στιγμη!

    Αναφερω λοιπον οτι σκεφτομαι αρχικα μια αλλαγη στο πλεγμα σε multifilament στα 24 kg? (δεν ξερω ποσh διαφορα εχει απο τα 22 στα 24 kg, γιατι δεν εχω κανει ποτε τετοιους πειραματσμους) σαν μια πρωτη λυση στο θεμα που με απασχολει.
    Εν συνεχεια ισως καταφυγω σε αλλαγη ρακετας με πρωτη και καλυτερη την Prince EXO3 Tour

    Για να φτασω ομως μεχρι εκει πρεπει να φτιαξω πρωτα το χερι μου ..κανεις δε μου περιεγραψε τι θεραπευτικη αγωγη ακολουθησε ΑΦΟΤΟΥ διαπιστωσε το προβλημα tennis elbow και πως επανηλθε στις προπονησεις (δεν εχω παει ακομα σε γιατρο γιατι ηλπιζα να το αντιμετωπισω μονος μου..
    Σας ακουω με ενδιαφερον !

  9. #29
    Junior Member
    Εγγραφή
    01-05-2010
    Μηνύματα
    158
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να φτασω ομως μεχρι εκει πρεπει να φτιαξω πρωτα το χερι μου ..κανεις δε μου περιεγραψε τι θεραπευτικη αγωγη ακολουθησε ΑΦΟΤΟΥ διαπιστωσε το προβλημα tennis elbow και πως επανηλθε στις προπονησεις (δεν εχω παει ακομα σε γιατρο γιατι ηλπιζα να το αντιμετωπισω μονος μου..
    Σας ακουω με ενδιαφερον !
    Συνηθως ακολουθειται μια φαρμακευτικη αγωγη με αντιφλεγμονωδη, ξεκουραση, φυσιοθεραπεια και ενδυναμωση.
    Προσωπικα όταν αντιμετωπισα το προβλημα πριν χρονια επειδη απαγορευοταν να παρω αντοφλεγμονωδη λογω αλλου προβληματος που αντιμετωπιζα, εκανα μονο φυσιοθεραπειες, αποχη μερικους μηνες και αρκετη ενδυναμωση με λαστιχο, βαρη κτλ.
    Όταν επανηλθα άλλαξα ρακετα (πηρα βαρυτερη), βελτιωσα την τεχνικη μου, και συνεχιζω προληπτικα να κανω ασκησεις.
    Σημαντικο, να κανεις παντα ζεσταμα και να βαζεις παγο μετα την ασκηση.

  10. #30
    Junior Member
    Εγγραφή
    31-10-2012
    Περιοχή
    Argyroupoli Attica
    Μηνύματα
    24
    Θα μπορουσες να αναφερεις με ποια ρακετα επαιζες πριν... και ποια μετα?
    Πoυ εντοπιζεις εσυ το δικο σου προβλημα tennis elbow? ( ρακετα - πλεγμα - κακη τεχνικη)
    πηγες σε ορθοπαιδικο που σου προτεινε φυσιοθεραπειες και για ποσο χρονικο διαστημα? Ειδες πραγματι αποτελεσματα ?
    ...ο παγος τελικα ειναι τοσο αποτελεσματικος?

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας