Σελίδα 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 111

Θέμα: Tennis elbow

  1. #91
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο darkkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη που σας σκάω τη φούσκα αλλά νομίζω ότι τα προβλήματα στον ώμο προέρχονται από λάθος τεχνική και μάλιστα συνήθως στο σέρβις και όχι από τη ρακέτα ή τις χορδές. Η άκαμπτη ρακέτα σε συνδυασμό με χορδές παλιές ή/και σε πολλά κιλά, είναι σίγουρη συνταγή για επικονδυλίτιδα αυτό το γνωρίζω από πρώτο χέρι όπως επίσης και σε αυτό συμβάλει η λάθος τεχνική ειδικά στο backhand αν είναι με το ένα χέρι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο darkkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....απλά λέω ότι ο πόνος στον ώμο είναι θέμα τεχνικής και όχι ρακέτας.
    Darkk, δε διαφωνούμε εντελώς, διαφωνούμε όμως λίγο!
    Όπως (ξανα)βλέπεις, στο πρώτο σχόλιό σου θεωρείς ΚΑΙ τη "λάθος" ρακέτα και τις "λάθος" χορδές ως το βασικό λόγο τραυματισμών!

    Στο δεύτερο πάλι είσαι απόλυτος ότι δε φταίει η ρακέτα και φταίει μόνο η τεχνική... Θα πρέπει να αποφασίσεις για να συζητήσουμε.
    Να υποθέσω ότι πιστεύεις ότι φταίνε και τα δύο, το καθένα στο ποσοστό που του αναλογεί?

    Εάν ναι, ερωτώ:

    Με μιά "ιδανική ρακέτα" για tennis elbow, υπάρχει περίπτωση να τραυματιστεί κάποιος που έχει εντελώς χάλια τεχνική?
    Ναι ή όχι? Τι πιστεύεις ή τι έχεις δει να συμβαίνει (σε εσένα ή άλλους) ???

    Με μια "χάλια ρακέτα" για tennis elbow, υπάρχει περίπτωση να τραυματιστεί κάποιος που έχει καλή τεχνική?
    Ναι ή όχι? Τι πιστεύεις ή τι έχεις δει να συμβαίνει (σε εσένα ή άλλους) ???

    Τώρα ...συζητάμε!!!!

    Για μένα (και από προσωπική εμπειρία μετά από αααααααάπειρο ψάξιμο) οι απαντήσεις στα παραπάνω είναι ΟΧΙ και ΟΧΙ.

    Από τα δικά σου λεγόμενα, οι απαντήσεις πρέπει να είναι ΝΑΙ και ΟΧΙ...

    Όπως έχω πει και άλλωτε, δεν μας νοιάζει τι θα γίνει οοοοοοόταν κάποα στιγμή στο μέλλον αποκτήσω άριστη τεχνική...
    Μας νοιάζει ΠΟΙΑ ΡΑΚΕΤΑ ΔΙΑΛΕΓΩ ΑΥΡΙΟ που θα πάω να παίξω τέννις! Και με ποιά ρακέτα παίζω μέχρι να αποκτήσω την τεχνική.
    Η έλλειψη καλής τεχνικής ΔΕΝ θα πρέπει να με κάνει να σταματήσω το τέννις! Το αντίθετο μάλιστα! Έτσι δεν είναι?
    Άρα το θέμα είναι ΠΑΝΤΑ η ΡΑΚΕΤΑ!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 15-10-15 στις 20:17

  2. #92
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    225
    Τελικά η ρακέτα πουλήθηκε ;;;;;;

  3. #93
    Junior Member
    Εγγραφή
    19-10-2011
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    94
    Ξαναλέω ότι ανάφερα τραυματισμό για τον ώμο!
    Επίσης δεν είμαι ούτε αθλίατρος ούτε φυσικοθεραπευτής αλλά ότι γράφω είναι από προσωπική εμπειρία και πείρα.
    Οπότε επαναλαμβάνω την άποψη μου στην οποία έχω κατασταλάξει και έπειτα από συζητήσεις με ορθοπεδικό και φυσικοθεραπευτές :

    - Λάθος τεχνική + οτιδήποτε = κίνδυνος τραυματισμού
    - Σκληρή ρακέτα + παλιό πλέγμα = κίνδυνος τραυματισμού

    επίσης ο κίνδυνος τραυματισμού είναι διαφορετικός φυσικά από άνθρωπο σε άνθρωπο, τίποτα δεν είναι απόλυτο!

  4. #94
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο darkkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ότι γράφω είναι από προσωπική εμπειρία και πείρα.
    ...........................
    - Λάθος τεχνική + οτιδήποτε = κίνδυνος τραυματισμού
    ............................
    OK φίλε darkkon, κατάλαβα την άποψή σου.

    Σχετικά με το παραπάνω (- Λάθος τεχνική + οτιδήποτε = κίνδυνος τραυματισμού), θα ήθελες να μας εξηγήσεις πχ. με ποιές ρακέτες έπαιξες και τραυματίστηκες?
    Υπήρχαν μεταξύ τους κάποιες που - ως τεχνικά χαρακτηριστικά - είναι φιλικές στο χέρι, και πάλι εσύ τραυματίστηκες με αυτές?

    Φυσικά τίποτε δεν είναι απόλυτο.
    Αλλά εδώ δεν ψάχνουμε να πιάσουμε το Joker, δηλ. τη μια πιθανότητα στα πολλά εκατομύρια,
    αλλά κάτι πιο συχνό 10%, 20%. Διαφορετικά δεν έχει νόημα η συζήτηση....

    Εγώ λοιπόν λέω (από τη δική μου εμπειρία) ότι 99 στις 100 φορές (αφαιρώ το "απόλυτο") δεν μπορείς
    να τραυματιστείς όσο άσχετος και να είσαι, με τις 2 ρακέτες που παίζω τώρα...


  5. #95
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    225
    Darkkon σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου.
    Άλλαξε και θέση το ποστ μετα απο χ χρόνια!!! Χωρις να μάθω αν όντως πουλήθηκε η ρακετα.
    Να σου πω οτι εμένα ο ωμος μου "τραυματίστηκε" οταν άλλαξα πλέγμα και πρόσθεσε κιλά ο παλιος μου προπονητής τον οποίο ειχα το 1989 καιτην οποια έπλεξε με δυο κομπους (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό). Ακόμη αργότερα αλλαξα και τον τρόπο που εκανα σερβις στην προσπαθεια να βαλω παραπανω φαλτσο. Αφου εκφέρει ο καθένας απο εμαςτην ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ του γνώμη για το τι του συνέβη κ πως. Για εμένα λοιπον, δεν εχει σημασια η σειρά.... Έφταιξε τα παραπάνω κιλά σε αδύναμη ρακετα (αν δεν ειχα διαβάσει το άρθρο του simplicius δεν θα μπορούσα να το εκφράσω) και η αλλαγή χτυπήματος στο σερβις μου με ακραίο γκριπ.

    Τέλος, στην μεγάλη αυτή συζήτηση που γίνεται και με το πάθος που υποστηρίζει ο καθενας την άποψη θα ηθελα να παραθέσω το εξης χωρις να θέλω να ξεκινήσει απο την αρχή ένας αέναος κύκλος, στην πόλη μου, αυτοδίδακτος παίχτης, με μηδεν σχεδόν αιώρηση ειναι νουμερο 2 στον ομιλο του για το φθινοπωρινό πρωτάθλημα 2015!

  6. #96
    Junior Member
    Εγγραφή
    19-10-2011
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    94
    Από εμένα σας εγγυώμαι ότι δεν υπάρχει πάθος παρά μόνο στο γήπεδο και εκεί σπάνια εκδηλώνεται εξωτερικά
    Τώρα το πρόβλημα προκλήθηκε όταν έπαιξα με άγνωστες πολυεστερικές χορδές με άγνωστα κιλά που μου έβαλε γνωστός φίλου (τρέχα γύρευε) όταν δεν ασχολιόμουν και πολύ με αυτές τις λεπτομέρειες(!) και δεν άλλαζα συχνά το πλέγμα. Η ρακέτα ήταν μια Babolat Pure Storm GT Ltd , αρκετά φιλική από μόνη της στο χέρι αλλά αρκετά απαιτητική από άποψη τεχνικής για να βγουν σωστά τα χτυπήματα.
    Ίσως και ανεπαίσθητα να χτυπούσα λίγο πιο αργοπορημένα το backhand οπότε και επήλθε η επικονδυλίτιδα.
    Την ξεπέρασα με λίγο από όλα: ξεκούραση, εντριβές, διατάσεις, αλοιφές, λάδια (Wong To Yick WoodLock Oil κορυφαίο ) brufen, Prince Exo3 tour 100, επιδέσμους και πολύ προσοχή να χτυπάω την μπάλα έχοντας "ανοίξει" και ετοιμαστεί εγκαίρως.
    Τώρα παίζω με Volkl Organix 10 325 με MSV Focus Hex στα 23,5/23 kg η οποία είναι εκπληκτικά άνετη στο χέρι λόγω τεχνολογίας στη λαβή, ενώ ταυτόχρονα χτυπάει πιο "βαριές" μπαλιές από την Prince.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darkkon : 16-10-15 στις 19:18

  7. #97
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    225
    Και κάτι ακόμη, ίσως η σημαντικότερη λεπτομέρεια. Δεν εχω τεννις ελμποου ου ου.
    Εγω τραυματιστικα στον ώμο μου. Και ήμουν καιρό αγύμναστος + τα προηγούμενα!!!!!
    Εμπρός στον ώμο στην αρχή και αργοτερα στο πίσω μέρος. Ασκησουλες και ζεσταματακι πριν και αποθεραπεία στο τέλος (δείχνω λίγο ασυνεπείς σ αυτό το κομμάτι) και παίζω μια χαρά...αν εξαιρέσω τα ατελείωτα ενθουσιώδη λάθη μου. Αυτά για τραυματισμούς τα υπολοιπα στα αντίστοιχα τοπικ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη captain : 16-10-15 στις 21:39

  8. #98
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Αν ρωτήσεις 5 παικτες για τους τραυματισμους θα σου πούνε 5 διαφορετικά πραγματα.
    Αν ρωτήσεις 5 γιατρούς για τους τραυματισμούς θα σου πούνε 5 διαφορετικά πράγματα.

    Η γνώμη μου:
    T.E. δεν παθαίνεις απο ρακέτα, ίσως απο λάθος πλέγμα ή λάθος τάση (για το λόγο οτι μικραίνει το sweet spot)
    Τραυματισμό μπορείς να πάθεις αν ειναι βαριά πολύ η ρακέτα και δεν μπορει να την υποστηριξει ο αντιστοιχος μυς στο swing. tennis elbow οχι απο βαρια ρακετά.
    Σε οτι αφορά την τεχνική νομιζω το χειρότερο που μπορεις να κανεις ειναι να 'χεις λαθος contact point (πχ να σε κλείνουν οι μπάλες), συνεπώς να μην μπορεις να ολοκληρώσεις το swing. Δευτερον να σφίγγεις πολύ την λαβή.

    Η γενική εικόνα που εχω:
    Γνωρίζω δυστυχώς άτομα που έπαθαν t.e. παιζοντας με exo 3 tour (ferrer), γνωρίζω άτομα που παίζουν με babolat pure drive και rpm blast στα 26kg εδω και χρονια χωρις ιχνος ενόχλησης.

    @ captain :
    ενδεχομένως για τον πονο στον ώμο δεν φταιει ούτε η ρακέτα ούτε το πλέγμα, ούτε η τεχνική. Στο τένις οι μυς που γυμνάζονται δεν γυμνάζονται στις γνωστές ασκήσεις γυμναστηριου ή στην καθημερινότητα. Επισης πολλά ειναι συγκυρίες οπότε δεν σχετίζονται παντα. Τέλος αρκετοί τενίστες πάσχουν απο μυικά και σκελετικά πρόβληματα, οι περισσότεροι καταληγουν να ζουν με αυτά τα προβλήματα και συνεχίζουν να παιζουν για χρονια.

    ΥΓ. Η παρορμητικότητα και ο ενθουσιασμός μας οδηγούν σε υπερβολές. Το τένις ειναι αρκετά τεχνικό άθλημα και το σώμα (μαλιστα οσο μεγαλώνουμε) έχει αναγκή απο σταδιακή προπόνηση, αποθεραπεία κτλ. Αν δεις σε itf pro circuit τι τραυματισμούς έχουν οι παικτες δεν θα το πιστευεις. Δεν έχουν καλή τεχνική? Δεν νομιζω... κάθε άλλο. Θεωρώ οτι ειναι απόρροια πολλων ωρών προπονησης και συνεχόμενων αγώνων. Και ο φεντερερ κανει τις ιδιες ώρες αλλά εχει απο πισω διαιτολογο, μασερ, φυσιοθεραπευτή και καθημερινή αποθεραπεία που δεν εχουν άλλοι.

  9. #99
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    και την οποια έπλεξε με δυο κομπους (δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό)
    Αυτό που ξέρω, χωρίς να είμαι stringer, είναι πως όταν το πλέξιμο έχει 2 κόμπους τότε έχει βάλει το ίδιο πλέγμα και την ίδια τάση (κιλά) στις κύριες (main) και στις δευτερεύουσες (cross). Όταν έχει 4 κόμπους το πλέξιμο σημαίνει είτε πως έχει βάλει υβριδικό πλέγμα, δηλαδή άλλο στις κύριες και άλλο στις δευτερεύουσες, είτε διαφορετική τάση στις κύριες και τις δευτερεύουσες είτε συνδυασμός των 2 προαναφερόμενων επιλογών.

  10. #100
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που ξέρω, χωρίς να είμαι stringer, είναι πως όταν το πλέξιμο έχει 2 κόμπους τότε έχει βάλει το ίδιο πλέγμα και την ίδια τάση (κιλά) στις κύριες (main) και στις δευτερεύουσες (cross). Όταν έχει 4 κόμπους το πλέξιμο σημαίνει είτε πως έχει βάλει υβριδικό πλέγμα, δηλαδή άλλο στις κύριες και άλλο στις δευτερεύουσες, είτε διαφορετική τάση στις κύριες και τις δευτερεύουσες είτε συνδυασμός των 2 προαναφερόμενων επιλογών.
    Δεν ισχύει αυτό.. Και με 2 κόμπους (one piece) μπαίνουν διαφορετικά κιλά στις main και crosses . 4 κόμποι είναι το two piece.

Σελίδα 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας