Σελίδα 6 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 111

Θέμα: Tennis elbow

  1. #51
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι του ΑΛΗΘΙΝΟΥ ΤΕΝΝΙΣ!
    Τώρα, την αλήθεια πες μου, αυτό το πιστεύεις;
    Πιστεύεις ότι το "αληθινό τένις" είναι να παίζεις με ένα "αντίπαλο" που χρειάζεται να σε διορθώνει κάθε δευτερόλεπτο, επί μήνες και μήνες;
    "Άνοιξε χέρι", "Βούρτσισε μπάλα" "Λύγισε πόδια", κλπ. και εσύ να κάνεις τα δικά σου πάλι και πάλι;
    Όχι ρε φίλε, αυτό δεν είναι τένις! Αυτό είναι Playstation!!!
    Εγώ μπορεί να είμαι "Φωτεινός", αλλά εσύ είσαι "Τηλεκατευθυνόμενος" !!!

    Υστ: Τέλος πάντων, πολύ το έχουμε πάει επί προσωπικού και δεν μου αρέσει. Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα!
    Εάν ανέβεις για το φετινό Marathon στείλε μήνυμα μήπως παίξουμε ένα φιλικό ματσάκι εκεί κοντά και γνωριστούμε.
    Το επίπεδό μου είναι NTRP 4.0 με 4.5 (κυρίως στο σερβίς)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 25-07-13 στις 16:40

  2. #52
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Το λοιπόν...
    Η δουλειά του προπονητή είναι να σε διορθώνει μέχρι να γίνεις αξιοπρεπής τουλάχιστον. Για να μην πάνε στράφι τα λεφτά σου δηλαδή και είναι και κρίμα. Από εκεί και πέρα αν δεν το μυρίζεις το άθλημα και θες κάθε τρεις και λίγο και για μήνες ή χρόνια τα ίδια πράγματα και τις ίδιες διορθώσεις τότε καλύτερα να το ξανασκεφτείς να ασχοληθείς με το άθλημα αυτό. Τότε δεν το έχεις. Δεν είναι κακό να μην το έχει κάποιος. Δεν μπορούμε να είμαστε καλοί με όποιο σπορ καταπιανόμαστε.
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω με σένα Simplicius είναι μια απόψη απαξίωσης που εκφράζεις απέναντι στους προπονητές τένις στη συγκεκριμένη συζήτηση. Αν δεν αρέσει σε κάποιον να εκπαιδευτεί από κάποιον εκπαιδευτή δεν τον υποχρεώνει κανείς να το κάνει. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και τα courts και τα τουρνουά για να πάει ο καθένας και να μετρηθεί και σε συνθήκες αγώνα. Δεν μιλάω για πρωταθλητισμό. Μιλάω για αγώνες σε μίνι τοπικά τουρνουά ή ακόμα και μεταξύ φίλων αν θέλεις.
    Σε αυτό το Tennis Marathon by Nikos Pelantakis στις 27 και 28 Ιουλίου που είναι και το πρώτο απογευματινό, δεν το λες φετινό γιατί δεν είναι το μοναδικό της χρονιάς μιας και γίνεται σχεδόν ένα κάθε μήνα, δεν θα μπορέσω να είμαι γιατί έχω δουλειά. Θα σου έλεγα να πας όμως για να δεις το επίπεδο των παιχτών και να δεις την διαφορά του αυτοδίδακτού από αυτόν που κάνει μαθήματα. Όχι πρωταθλητισμό, μαθήματα μιας και είναι για εριστέχνες. Σου παραθέτω το link με την ανακοίνωση http://www.pallini-tennis-park.net/w...20-PALLINI.jpg αν σε ενδιαφέρει. Από εκεί και πέρα το tennis club έχει και τραπεζάκια και πας και πίνεις το καφεδάκι σου ή την αναψυκτικό σου και χαζεύεις τα ματσάκια.
    Επίσης έως τώρα δεν έχεις αναφέρει αν είσαι εντελώς αυτοδίδακτος ή έχεις παρακολουθήσει μαθήματα έστω και για κάποιο χρονικό διάστημα.
    Η συζήτηση πήγε επί προσωπικού και έγινε επιθετική από μεριάς μου ύστερα από κάτι καυστικά και ειρωνικά σχόλια δικά σου του τύπου ''Κοκορίκοοοοο...''. Αν κάποιος δεν θέλει να κάνει μαθήματα εμένα ποσώς με ενδιαφέρει. Εγώ δεν έχω να κερδίσω τίποτα από αυτόν μιας και προπονητής δεν είμαι οπότε δεν πρόκειται ποτέ να τον έχω πελάτη, αφού δεν σ'αρέσει ο όρος μαθητής. Ούτε και μαζί φυσικά έχουμε να χωρίσουμε τίποτα όπως είπες παραπάνω.
    Τέλος δεν ξέρω τι είναι αυτό το NTRP τι βαθμολογεί και ποιός είναι αυτός που σε βαθμολογεί. Εγώ ξέρω πως η βαθμολογία και το αποτέλεσμα φαίνεται στο γήπεδο. Αν θες πάντως μου λες τι είναι και του ρίχνω μια ματιά.
    Όσο για το Playstation τα μόνα παιχνίδια που έχω παίξει παλιά είναι λίγο Tekken 3 (νομίζω) και το Resident Evil 4 που το έχω τερματίσει. Κανένα άλλο παιχνίδι και δεν γνωρίζω αν υπάρχει και τίτλος με τένις.
    Αυτά.

  3. #53
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Φίλε εγώ είπα δυο πράγματα που έχω δει, για καλό σκοπό, ώστε να μην ξαναπάθεις χοντρότερο tennis elbow,
    κάτι που κατά τη γνώμη μου δεν έκανε ο προπονητής σου.

    Σε κάθε περίπτωση δικό σου και το μαχαίρι, δικό σου και το καρπούζι -
    ή για να είμαστε πιο ακριβείς, δική σου και η ρακέτα, δικό σου και το χέρι...

    Εάν τα τεκμηριωμένα (κατά τη γνώμη μου) επιχειρήματα που έθεσα δεν σου είπαν κάτι, ΟΚ.

    Το NTRP είναι ένας ευρέως διαδεδομένος τρόπος αυτοαξιολόγησης του επιπέδου ενός τενίστα από την USTA.

    Για τους προπονητές τένις, ισχύει αυτό που έχω δει να ισχύει σε όλα τα άλλα επαγγέλματα.
    Υπάρχουν από επιεικώς μέτριοι έως πάρα πολύ καλοί.
    (Προσθήκη 26/7: ... με την αναλογία να είναι 1-2 καλοί για κάθε 10 "μέτριους"...)

    Και τέλος, για να σου λυθεί η απορία περί μαθημάτων…
    Όχι δεν θα στην λύσω σήμερα την απορία, για το εάν , πόσα και που έχω κάνει.
    Όχι πριν παίξουμε μεταξύ μας. Θα με βρεις σε διάφορα γήπεδα της Ανατολικής Αττικής.
    Φοράω πάντα αυτό το μπλουζάκι:

    t-shirt yt.jpg

    !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 26-07-13 στις 11:15

  4. #54
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Επειδή με κούρασε πραγματικά αυτή η κουβέντα δεν θα την συνεχίσω.
    Ανατολική Αττική δεν πηγαίνω. Αν βρεθώ Αθήνα παίζω νότια και κεντρικά.
    Μπλούζες δεν ανοίγει το λινκ.
    Όσο για τους προπονητές στα τελευταία post αρχίσες να αναδιπλώνεσαι λίγο, αρχικά ήσουν καταγγελτικός.
    Εγώ δεν έχω μάθει να βαθμολογώ τον εαυτό μου γιατί καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να είμαστε αντικειμενικοί όταν καλούμαστε να βάλουμε έναν βαθμό στον εαυτό μας.
    Από εκεί και πέρα την αξία του και το προιόν που υποστηρίζει ο καθένας το δείχνει στην πράξη. Στην προκειμένη περίπτωση μέσα στα courts αποδεικνύεται αν είναι πιο αποτελεσματικό ένα μάθημα τένις με προπονητή ή ένα βίντεο στο youtube.
    Καλά παιχνίδια σου εύχομαι και να είσαι καλά.

  5. #55
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Ναι Jorge,

    Παρότι η παραπάνω ανταλλαγή απόψεων κυμάνθηκε σε επίπεδα τηλεοπτικής πολιτικής συζήτησης (στα χειρότερά της!) όπου τα βασικά μου ερωτήματα…

    α) Εάν, όπως ισχυρίζεσαι, η καλή τεχνική είναι ο βασικός λόγος για την αποφυγή των τραυματισμών, πώς είναι δυνατόν να έπαθες tennis elbow 7 μήνες μετά την έναρξη των μαθημάτων (μόλις, όπως είπες, άρχισες να παίζεις κάποιο αξιόλογο τένις με σχετική δύναμη);

    β) Εάν, όπως λες, η καλή τεχνική είναι πανάκεια, πως δικαιολογείς το ότι οι επαγγελματίες τενίστες, με την άριστη τεχνική, έχουν συχνούς τραυματισμούς;

    … απαντήθηκαν από εσένα με την εκτός θέματος ερώτηση «εσύ Simplicius έχεις κάνει μαθήματα ή είσαι αυτοδίδακτος;», πιστεύω ότι εκείνοι που θα τη διαβάσουν, θα μπορέσουν να βγάλουν τα συμπεράσματά τους.

    Εις το επανιδείν!

    S.

  6. #56
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Αυτό ακριβώς (σχετικά με την τελευταία σου παράγραφο).
    Όσο για τους τραυματισμούς των επαγγελματιών τενιστών κανείς δεν έχει πάθει επικονδυλίτιδα (ή tennis elbow). Οι τραυματισμοί που παθαίνουν είναι στα γόνατα και κοντά σε αυτά ή στη μέση και γύρω από αυτή.
    Αυτά...
    Τα λέμε...

  7. #57
    Junior Member
    Εγγραφή
    24-05-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    96
    Παντως μπορω να πω οτι κρατιεται σε καποιο επιπεδο η διαμαχη χωρις κοσμιτικα και υβρυς. Εδιαφερουσες οι αποψεις και των 2 . Παρακαλω να μη σβιστει γιατι μεσα απ αυτο μεταδιδονται καποιες σημαντικες γνωσεις . Ο καθενας μας μπορει α βγαλει αναλογα με την κριση του καποια συμπερασματα οχι σε προσωπικο επιπεδο να υποστιριζει το ενα η το αλλο αλλα γενικα σαν θεωρια τι ειναι πιο ανωδυνο για τον καθενα. Η σωστη τεχνικη η σωστη επιλογη ρακετας. Προσωπικα το βρηκα αρκετα ενδιαφερον

  8. #58
    Για να δω για τη ρακετα που πωλειται μπηκα και επεσα πανω ολοκληρο θεμα. Καταρχας για τα πρακτικα θα ηθελα να "συστηθω" λεγοντας οτι ειμαι προπονητης και κατα τη διαδρομη μου εχω προπονησει πολλους ερασιτεχνες-αρχαριους και αγωνιστικου επιπεδου παικτες. Λοιπον αυτο που διαπιστωνω απο την κουβεντα ειναι οτι και οι δυο εχουν δικιο, απλα δεν το βλεπουν. Αρχικα να ξεκαθαρισω 2-3 πραγματακια για τους επαγγελματιες μιας και αναφερθηκαν πριν:
    1) Ξεχαστε τις ρακετες τους!! Δεν εχουν καμια σχεση με αυτες του εμποριου. Μονο εμαφανισιακα. Πολυ απλα οι παικτες (οχι μονο οι τοπ 10) κατα 90% παιζουν με τη ρακέτα που επαιζαν οταν εγιναν επαγγελματιες. μερικα παραδειγματα (επικεντρωνοντας στην σκληροτητα) : Djokovic - τροποποιημενη Liquidmental Radical (flex= 60), Murray - τροποποιημενη Head pro tour 630 (μοντελο pt57A) (flex=55-57), Nadal - Babolat Aero pro ORIGINAL (ΧΩΡΙΣ ΤΟ CORTEX) (flex=περιπου 63), Berdych - τροποποιημενη Head Youtek Radical MP με 16/19 χορδες (flex=59). κτλ κτλ κτλ. Αυτα τα ξερω επειδη παιζω με τετοιες ρακετες οι οποιες ειναι ειδικες παραγγελιες. Συμπερασμα: Των περισσοτερων αν οχι ολων οι ρακετες ειναι κατι αλλο κατω απο τα "κοστουμια" για να προσαρμοζονται στις αναγκες του καθενος (τι ανοιγμα κανει, τη λαβη χρησιμοποιει κτλ) και αν παρατηρησετε ειναι ολες μεχρι το πολυ 65 flex.
    3) οπως ειπα πριν εχετε κ οι δυο σε καποιο βαθμο δικιο γιατι: α) ακομα κ αν καποιος είναι σε πολυ καλο επιπεδο, αν χρησιμοποιει πολυ σκληρη ρακετα διατρεχει μεγαλυτερο κινδυνο απο καποιον αλλον να παθει tennis elbow. β) απ την αλλη αν καποιος παιζει λαθος ακομα κ αν εχει πολυ μαλακη ρακετα θα τραυματιστει καποια στιγμη. και ερχομαι στο σημείο που διαφωνείτε. ο παικτης της α) περιπτωσης δεν ειναι απαραιτητο οτι θα τραυματιστει αν υποθεσουμε οτι εχει πολυ καλη τεχνικη και σκληρη ρακετα. Ο παικτης της παριπτωσης β) με την λνθασμενη τεχνικη και την μαλακη ρακετα ομως, θα τραυματιστει ΣΙΓΟΥΡΑ!! Αρα αν θελουμε να τα βαλουμε σε καποια σειρα προτεραιοτητας, το πιο σημαντικο ειναι η τεχνικη και δευτερο με μικρη διαφορα ειναι η ρακετα. Και οταν λεω ρακετα εννοω και ολα τα παρελκομενα (γκριπ, πλεγμα και κιλα).
    4) Θα διαφωνησω καθετα με τον Simplicius για το θεμα του προπονητη αφου πρωτα συμφωνησω σε κατι μαζι του. Ειμαι συμφωνος οτι καποιος μπορει να μαθει μονος του απο βιντεο κτλ και εκ πειρας μιλωντας, εχω δει παικτες αυτοδιδακτους να παιζουν αξιοπρεπεστατα. ΟΜΩΣ ΠΑΝΤΑ και το τονιζω το ΠΑΝΤΑ θα υστερει απο καποιον που εχει τις ιδιες ικανοτητες, το ιδιο σωμα, την ιδια ρακετα το ιδιο αθλητικο υποβαθρο αλλα κανει προπονηση με προπονητη. Καλο προπονητη που μπορει να προσφερει κατι στον καθενα ξεχωριστα. και ακομα κ αν υποθεσουμε τι μπορει να φτασει στο ιδιο επιπεδο forehand, backhand κτλ θα υστερει σε κατι που ο καλος προπονητης θα εμβαθυνει, την κινηση των ποδιων. ειναι το Α και το Ω στο τενις. Στη ζωη μου βεβαια εχω μαθει να μην ειμαι απολυτος και μ αρεσει να εκλησομαι οπως περυσι το καλοκαιρι οταν ανελαβα εναν παικτη 14 χρονων που δεν ειχε κανει ποτε του προπονηση με προπονητη και ηδη επαιζε καλυτερα απο πολλα παιδια στην ηλικια του. Ομως ηδη επειδη σαν παιδι ειχε επικεντρωθει στα κτυπηματα, τα ποδια του ειναι αργα και ειναι χειροτερα απο των παιδιων που ξεκινησαν με σωστη βαση για την κινηση των ποδιων.
    5) τελος για το θεμα του tennis elbow ευθυνονται: α) σε περιπτωση που ο παικτης παιζει backhand με το ενα χερι, βρισκει την μπαλα πισω απο εκει που πρεπει για αυτο τραυματιζεται, β) στο forehand βρισκει πολυ μακρια μπροστα την μπαλα απ οτι πρεπει, γ) κουναει πολυ τον καρπο του την ωρα που βρισκει την μπαλα δ) κουναει λανθασμενα τον καρπο του την ωρα που βρισκει την μπαλα. ε) μεγαλος βαρος ρακετας και μεγαλη σκληροτητα. (μπορει να ξεχναω κ καποιον παραγοντα. Οσο για την αποκατασταση. εξαρταται απο το βαθμο πονου. αυτος ο τραυματισμος ερχεται απο επαναλαμβανομενους μικροτραυματισμους. Αρα εχει να κανει με το σε τι βαθμο το αντιλαμβανομαστε. Αν ο πονος ειναι μεγαλος πρεπει να σταματησουμε αμεσα και μπορει να χρειαστει αντιφλεγμονωδη. Παντως σε καθε περιπτωση πρεπει να συμβουλευτουμε γιατρο για τον καιρο που θα το ξεκουρασουμε. Παντως το σιγουρο ειναι οτι θελει καλη αιματωση και το καλυτερο για αυτο ειναι μια πολυ απλη ασκηση: να σφιγγουμε και να χαλαρωνουμε τη γροθια μας στην αρχη σκετη και μετα με καποια αντισταση (καποιο μπαλακι μαλακο πχ).

    υ.γ Επισης επειδη αναφερθηκε καπου, οι επαγγελματιες τραυματιζονται κυριως απο την υπερπροπονηση (4-5 ωρες ημερισιως) η απο στιγμιαια απροσεξια σε καποιο πατημα η τετοια πραγματα, οχι απο λογω τεχνικης. π.χ ο djokovic πριν 2 χρονια ειχε προβλημα με τον ωμο του. καπου θα τον ψιλο πονεσε αλλα λογω προετοιμασιας για τα μεγαλα τουρνουα συνεχισε να προπονειται κανονικα αλλα ελαφρυνε λιγο τη ρακετα που χρησιμοποιουσε τοτε. και απλα για ενημερωτικους σκοπους, στην πρωτη φωτο φαινεται οτι υπαρχουν δυο ταινιες lead tape("βαρακια") ενω στη δευτερη μονο μια. Στην τριτη απλα φαινεται οτι ειναι οντως η ρακετα του!!

    Ευχαριστω!

    ikik.jpg

    Djokovic-Wimbledon-6-27-2011.jpg

    nole.jpg

  9. #59
    Junior Member
    Εγγραφή
    31-10-2012
    Περιοχή
    Argyroupoli Attica
    Μηνύματα
    24
    .. Σαν προπονητης τι ρακετες προτεινεις σε παικτες που ξεκινουν να παιζουν τενις (1- 2 χρονια).. και αν επισημαινεις το θεμα stiffness μιας ρακετας.. και τα προβληματα υγειας που θα μπορουσαν να προκυψουν στον καθενα..
    Τι λυσεις θα προτεινες σε ολα τα παραπανω παραδειγματα που αναφερθηκαν... περαν του γνωστου " πρεπει ολοι να βελτιωσουν την τεχνικη τους".
    Αμφιβαλλω παρα πολυ αν υπαρχουν προπονητες που ασχολουνται σοβαρα με το θεμα του εξοπλισμου καθε παικτη..!

  10. #60
    Ειναι θεμα του τι θελει ο καθε παικτης που ξεκιναει.Αν θελει μια ρακετα να την κρατησει μονο για να μαθει κ μετα να αλλαξει η να παρει μια ρακετα που θα του μεινει κ μετα. Παρολα αυτα σαν γενικος κανονας: κεφαλι περιπου 100, βαρος πλεγμενη να μην ξερπερναει κατα πολυ τα 300-310. απλεκτη δηλαδη 270-280. Ισορροπια περιπου στη μεση κ ισως λιγο προς head heavy (για να βοηθαει κ η ρακετα στη δυναμη οταν ο παικτης δεν μπορει μεσω της κινησης του να την αναπτυξη μονος του. Σκληροτητα: 65 ειναι καλα. κ 70 πχ για εναν αρχαριο ειναι καλα αλλα οταν ο αρχαριος θα αρχισει να βαζει δυναμη και θα εχει καποια προβληματακια στην τεχνικη τοτε ενδεχομενως να αρχισει να ποναει. ομως αν παρει κ καποια πολυ μαλακη πχ 57 θα χανει καποιεσ φορες τον ελεγχο της μπαλας. Πες μου σε ποια παραδειγματα αναφερεσαι γιατι εχασα λιγο την μπαλα με τοσα που διαβασα συνεχομενα. Δυστυχως το ξερω οτι δεν ασχολουνται πολυ με τον εξοπλισμο κ ειναι λαθος γιατι ο αρχαριος θελει να νιωσει ανετα με τη ρακετα του με τις μπαλες του με τα παπουτσια του για να μαθει κ βασικα δε θελει τραυματισμουσ..

Σελίδα 6 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας