Σελίδα 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 90 από 111

Θέμα: Tennis elbow

  1. #81
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    @ Jorge

    Φίλε σε όλα αυτά που αναφέρεις, απάντησα president.s στον post #67 στην παράγραφο "ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ".
    Διάβασέ το πάλι.

    Για το ότι ποτέ δεν έχω αλλάξει νόημα σε κάτι που αναφέρω σε ένα παλαιότερο ποστ να είσαι σίγουρος.

    Σε περίπτωση που είδες κάποια νέα ενημέρωση σε παλαιότερο post αυτή αφορά τη διόρθωση κάποιου ορθογραφικού που είδα μετά - και αυτό γιατί με ενδιαφέρει τα κείμενά μου να είναι σωστά και να μην "βγάζουν μάτια"...

    Εάν - πολύ πολύ σπάνια - προσθέσω μια φράση σε κάτι που θεωρώ ότι δεν έβγαζε νόημα, πάντα βάζω τη σημείωση ΠΡΟΣΘΗΚΗ και την ημερομηνία μέσα στο κείμενο.

    Προς το παρόν, αυτά!

    S.

  2. #82
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Α, ρε thesokin μου χάλασες την ανταλλαγή!!!!! Χαχχαχαχα
    Και ήμουν έτοιμος να αλλάξω αυτή την απάντηση με όλες εκείνες που μας χρωστάει!!!!
    Χχαχαχαχαχαχα

  3. #83
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Αυτός που αναφέρει τραυματισμούς tennis elbow επαγγελματιών παιχτών παρακαλώ να κομίσει και τις αποδείξεις.
    Είναι πολύ εύκολο και για μένα να πετάω στον αέρα ονόματα και τραυματισμούς χωρίς αποδείξεις.
    Χαχαχαχαχαχαχα

  4. #84
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    @president.s:

    Τώρα σχετικά με τα τεχνικά θέματα που αναφέρεις:

    α) Το ότι έπαιζες με βαριές βρεγμένες μπάλες επί 2 σχεδόν μήνες, δεν με παραπέμπει τόσο σε θέμα τεχνικής, αλλά πάλι σε θέμα εξοπλισμού.

    Στο site της ITF (Tips for Choosing Correct Equipment) αλλά και σε πολλά άλλα sites υπάρχουν πολλές αναφορές στο ότι οι βαριές υγρές μπάλες προκαλούν tennis elbow.

    Και πάλι όμως εάν είχες αυξήσει τη δύναμη της ρακέτας σου (πχ. με πιο χαλαρό πλέγμα) ίσως να την είχες γλυτώσει… Απ’ όσο γνωρίζω αυτό κάνουν στο Tour όταν έχει αυξημένη υγρασία.
    Σιγουρα επαιξαν ρολο και οι μπαλες αλλα πιστεψε με ηταν θεμα ταχυτητας κινησης της μπαλας και οτι εβρισκα την μπαλα πιο πισω.. Ειχα ξαναπαιξει πολλες φορες στο παρελθον με τετοιες συνθηκες αλλα σε χωματινα γηπεδα που δεν επετρεπαν να αναπτυξει μεγαλη ταχυτητα η μπαλα. Κ ειχα κανει κ τις απαραιτητες ρυθμισεις. Ειχα βαλει εντερο πανω στα 21 κιλα!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    β) Η αλήθεια είναι ότι το σερβίς είναι μια επίπονη διαδικασία από μόνο του.

    (off-topic: Ωραία η Head YOUTEK IG Speed 300! Και σε καλή τιμή πλέον (η τρέχουσα Speed MP 300). Την πρότεινα πρόσφατα και σε ένα παιδί που έψαχνε κάτι παρόμοιο εδώ στις αγγελίες – αλλά τελικά δεν ενδιαφέρονταν.)

    Για να λες ότι είδες πρόβλημα στην τεχνική σου, προφανώς έτσι και είναι.

    Το μόνο που μπορώ να σχολιάσω εδώ σχετικά με τον εξοπλισμό σου (χωρίς βέβαια να μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι αυτός ήταν Ο λόγος ή έστω ένας από τους περισσότερους λόγους που πόνεσε ο ώμος σου) είναι ότι το flex 60 δεν πολύ-ευνοεί το δυνατό σερβίς. Και εφόσον ήσουν σε τουρνουά, προφανώς θα έβαλες (ή τουλάχιστον θα προσπάθησες να βάλεις) «τα δυνατά σου»!
    Αλλά και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της στην πρωτότυπη μορφή της (χαμηλό βάρος και χαμηλό swingweight) απαιτούν μεγάλη προσπάθεια από τον παίκτη. Όπως μπορείς να δεις είναι κοντά στα χαρακτηριστικά που αναφέρω και εγώ στο παράδειγμα και μου προκάλεσαν και εμένα πόνο στο χέρι. Βέβαια δεν μας συγκρίνω. Εσύ με την καλή τεχνική σου, λογικά δεν πρέπει να είχες πρόβλημα να βάλεις τη δύναμη που χρειάζονταν.
    (off topic) ναι αρκετα καλη ρακετα. ειναι η τωρινη speed mp αλλα της αυξησαν πολυ το flex. ΤΕλος παντων.

    Την ειχα "φτιαγμενη" τοτε. 345γρ, 330sw, και 21 κιλα και πετουσε φωτιες απο δυναμη. (Ειναι η μοναδικη φορα ολως τυχαιως που μετρηθηκε το σερβις μου και ηταν στα 194χιλιομετρα..εκεινη την περιοδο οχι σε εκεινο το τουρνουα). Ουτως η αλλως η δυναμη στο σερβις δεν μπαινει απ τον ωμο αλλα απο τον καρπο και τον αγκωνα αλλα το ειδα στο βιντεο οτι εβρισκα πισω την μπαλα.

  5. #85
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    @ith:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι' αυτό πιστεύω ότι από ένα σημείο και μετά δεν πρέπει να κάνεις αλλαγές στον εξοπλισμό.
    Σίγουρα στις «δραματικές» αλλαγές, όπως στην περίπτωση του Federer όπου είχε μείνει να παίζει μια μια ρακέτα ΑΛΛΗΣ ΕΠΟΧΗΣ, είναι δύσκολο να προσαρμοστεί κάποιος.

    Από την άλλη, μικροαλλαγές στα πλέγματα, στην τάση ή η προσθήκη λίγου lead tape εδώ και εκεί, διευκολύνουν να προσαρμόσουμε τη ρακέτα μας στις εκάστοτε συνθήκες που δεν είναι πάντα σταθερές.

    Στην ουσία δεν αλλάζουμε κάτι. Αντίθετα προσπαθούμε να διατηρήσουμε σταθερό το γνώριμο παιχνίδι μας «πειράζοντας» τη ρακέτα, παρότι έχει αλλάξει κάτι τρίτο όπως πχ. ο καιρός (θερμοκρασία), η φυσική μας κατάσταση (κούραση), κλπ. ώστε να έχουμε το προηγούμενο αποτέλεσμα.

    Ο Federer για παράδειγμα, μιας και τον αναφέραμε, όσο προχωράει το παιχνίδι, είναι γνωστό ότι προσθέτει κάποια έξτρα κιλά στην τάση των χορδών του, για να εξισορροπήσει την πρόσθετη δύναμη που του/μας δίνει (ίσως το έχεις προσέξει να συμβαίνει και σε εσένα) η ένταση του παιχνιδιού…

  6. #86
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός που αναφέρει τραυματισμούς tennis elbow επαγγελματιών παιχτών παρακαλώ να κομίσει και τις αποδείξεις.
    Μην κάνει κανένας κανένα αστείο...
    Θα φάμε άλλη μια βδομάδα να εξηγούμε τα πως και τα γιατί...
    Προ Θεού παιδιά! Μη!

  7. #87
    Α και ξέχασα να σχολιάσω αυτά τα δύο που δε σου κολλούσαν. Είπα ότι σωστή τεχνική μαθαίνεις μόνο με προπονητή αλλά ότι υπάρχουν ότι υπάρχουν κ κάποιοι που χωρίς προπονητή παίζουν αξιοπρεπώς. Όχι όμως ότι το αξιοπρεπώς σημαίνει σωστα. Ένας αυτοδίδακτος πάντΑ θα υστερεί σε τεχνική από κάποιον που κάνει μαθήματα με προπονητή. Με καλο Προπονητή κ όχι με κάποιον που έχει βαρεθεί τη ζωή του και απλά πετάει μπάλες απέναντι.

  8. #88
    Junior Member
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην κάνει κανένας κανένα αστείο...
    Θα φάμε άλλη μια βδομάδα να εξηγούμε τα πως και τα γιατί...
    Προ Θεού παιδιά! Μη!
    Άμα βρείτε σφυράτε μου!!!!
    Να βρείτε το tennis elbow που συζητάμε εδώ όμως, όχι τίποτα ενοχλήσεις στον αγκώνα και στον πήχη...

    ΥΓ: Την εξήγηση στην ομοιότητα των λεγομένων simplicius και president.s σε παραπάνω post μου ακόμα την αναμένω...

  9. #89
    Θα ηθελα να προσθεσω το αυτονοητο...για καλυτερα αποτελεσματα εγω βαζω κυκλικα αν 5 λεπτα παγο και μετα θερμοφορα...ετσι η εναλλαγη θερμοκρασιας βοηθα στην κυκλοφορια του αιματος αρα και στην ξεκουραση του σημειου που με ποναει...γονατο,αγκωνας κτλ. Τελευταια με την καινουργια μου aeropro drive gt 2013 με τσιμπαει εξωτερικα ο αγκωνας στον τενοντα του τρικεφαλου. Ο πονος γινεται αισθητος μονο οταν γινεται περιστροφη της ωλενης και της κερκιδας.πχ στην κινηση οταν βιδωνεις κανεις με κατσαβιδι.

  10. #90
    Junior Member Το avatar του χρήστη ith
    Εγγραφή
    30-03-2013
    Μηνύματα
    286
    Έτσι όπως το περιγράφεις το πρόβλημά σου αφορά το βραχιόνιο σου το οποίο καταλήγει στην αρθρωση του αγκώνα. Αν έχω καταλάβει σωστά, αυτό που λες νομίζω
    μοιάζει με τενοντίτιδα του βραχιονίου που όπως είναι λογικο δημιουργεί πόνο και στον αγκώνα. Είναι βέβαια κάτι διαφορετικό από το λεγόμενο tennis ή golf elbow. Αν είναι έτσι, θεωρώ πως δεν το έχει δημιουργήσει η ρακέτα αυτό, πιστεύω πως μπορεί να έχει δημιουργηθεί από υπερκόπωση - σύνδρομο υπέρχρησης ή από λάθος τεχνική ή πιθανότερα από κάποιο απαιτητικό χτύπημα το οποίο δεν μπόρεσε το μυοσκελετικό σου σύστημα να υποστηρίξει ίσως λόγω φυσικής κατάστασης. Κάτι παρόμοιο αισθανόμουν κι εγώ στην εξωτερική μεριά του βραχιονίου όταν προσπαθούσα να μάθω το "kick serve" στο οποίο δεν έκανα follow through (δες εδώ http://youtu.be/ksdP_cocKWA ... βέβαια η μόνη ομοιότητα μας με τον τύπο είναι το επώδυνο follow through, εμένα το μπαλάκι δεν πήρε ποτέ τέτοιο φάλτσο!!!)

    Σε κάθε περίπτωση, νομίζω σε τέτοια θέματα νομίζω είναι προτιμότερο να πηγαίνουμε σ' εναν έμπιστο και εξειδικευμένο γιατρό που μπορεί να κάνει διάγνωση κι όχι να πιθανολογούμε όπως εγώ παραπάνω. Βέβαια απ' αυτό που έχω αισθανθεί προσωπικά αν πας σε 5 γιατρούς θα ακούσεις 5 διαφορετικά πράγματα που περιλαμβάνουν "δεν έχεις τπτ, αστο 5 μέρες και παιξε κανονικά!" ή "πρέπει να κάνεις εγχείριση" ή "αν συνεχιστεί αυτό θα πρέπει να σου κόψουμε το χέρι!!!". Εγώ πλέον ακολουθώ το "ο χρόνος είναι το καλύτερο γιατρικό", η αποχή από κάτι που σ' αρέσει δεν είναι εύκολη πάντα.

    ΥΓ. Στην δικιά μου περίπτωση που δεν ήταν μυϊκή, ο πάγος δεν έκανε τίποτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ith : 07-03-14 στις 12:02

Σελίδα 9 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 7891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας