Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 111

Θέμα: Tennis elbow

  1. #1

    Tennis elbow

    θεμα : Tennis elbow
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gxaris9 : 10-08-13 στις 20:11

  2. #2
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Φίλε - και συγγνώμη για το off topic - αλλά το tennis elbow μάλλον δεν το έπαθες από την ρακέτα.
    Η συγκεκριμένη ρακέτα είναι ο ΟΡΙΣΜΟΣ κατάλληλης ρακέτας για όσους πάσχουν από Τennis Elbow.
    Μήπως φταίει το πλέγμα σου και τα κιλά πλέξης;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 18-06-13 στις 22:46

  3. #3
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα φίλε γιατί είχα πάθει κι εγώ πρόσφατα tennis elbow ή επικονδυλίτιδα Ελληνιστί. Την έπαθα τέλος Μαρτίου και ακόμα έχω κάποιες ενοχλήσεις.
    Και δεν ήταν από την ρακέτα. Ήταν κακή τεχνική και κυριώς επειδή δεν έκανα το follow through. Είναι ο κύριως λόγος που παθαίνεις tennis elbow.
    Οπότε προσπάθησε να φτιάξεις την τεχνική σου, θα σε βοηθήσει και ο προπονητής σου. Κυριώς φτιάξε το follow through σου. Κι επίσης, πολύ σημαντικό, μην σφίγγεις την λαβή.
    Τέλος μπορώ να σου πω πώς μετά το tennis elbow προτείνεται πιο βαριά ρακέτα.

  4. #4
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Χωρίς να είμαι κανένας μάντης, νομίζω ότι μπορώ να φανταστώ τι έπαθες.

    Πιθανόν να αγόρασες έτοιμη πλεγμένη τη ρακέτα με το «εργοστασιακό» πλέγμα, το πολυεστερικό Head Sonic Pro 17, πλεγμένη στη μέση τάση (24 κιλά για τη συγκεκριμένη ρακέτα), όπου σε μια αρκετά πυκνή πλέξη όπως η 18x20 σε συνδυασμό με την 98άρα κεφαλή της RADICAL MP και την δεδομένη σκληρότητα των πολυεστερικών, δίνει ένα τεράστιο (για την τεχνική σου) stringbed stiffness (βλέπε DT Value) κοντά στο 40, ίσως και παραπάνω. Αυτό σημαίνει ότι η ρακέτα δεν θα είχε καμία δύναμη, που αντίστοιχα σημαίνει ότι προφανώς αναγκαζόσουν να κτυπάς συνέχεια τη μπάλα με όλο σου το μίσος (εδώ μπαίνει και η κακή τεχνική που λέει ο φίλος Jprge), για να περνάει αυτή ίσα-ίσα το φιλέ…

    Εάν είναι έτσι όπως το σκέφτηκα, η λύση είναι απλή και φτηνή (20 ή και λιγότερα ευρώ). Αγοράζεις ένα μαλακό πλέγμα (πχ. ένα multi) και το πλέκεις σε λίγα κιλά (γύρω στα 19-20) ώστε να σου δώσει ένα αρχικό DT μεταξύ 32-34. Έτσι θα έχεις τη δύναμη που έλειπε από την ρακέτα σου (η οποία έτσι και αλλιώς έχει πολύ καλό κοντρόλ) και θα μπορείς να παίζεις πιο χαλαρά!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 18-06-13 στις 22:42

  5. #5
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!!!
    Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρχάριος και δεν έχω ακόμα τη σωστή τεχνική γι αυτό σκεφτόμουν, πως το καλύτερο για να αποφύγω τον πόνο, είναι να παίζω με μια ρακέτα γύρω στα 275γρ με 100αρα ίσως κεφαλή, μέχρι τουλάχιστον να βετιώσω την τεχνική μου.Με την ρακέτα που αρχικά ξεκίνησα (η οποία ήταν κ της πλάκας θεωρητικά, αρχικής αξίας 80ε) 102αρα στα 285γρ δεν είχα τέτοια προβλήματα.
    Θα δοκιμάσω να αλλάξω το πλέγμα, κ αν δω ότι δεν βοηθάει θα αλλάξω ρακέτα!
    Συμφωνείτε όλοι με τη συμβουλές του Simplicius για το πλέγμα? Και ποίο πλέγμα προτείνετε?

  6. #6
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Καταρχήν κατά την γνώμη μου να ξεκουράσεις το χέρι αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Εγώ ξαναμπήκα στα courts μετά από 2 μήνες σχεδόν.
    Όταν έπαθα το tennis elbow είχα την ρακέτα Babolat Drive-Z Tour που ήταν στα 285gr άπλεχτη και το λάθος δεν ήταν η ρακέτα αλλά η λάθος τεχνική μου και το follow through που δεν έκανα. Στο μεσοδιάστημα που δεν έπαιζα την πούλησα και πήρα την Babolat Aero Pro Drive GT που είναι πιο βαριά, είναι στα 300gr άπλεχτη. Μπορώ να σου πω πως αν και πιο βαριά η καινούρια ρακέτα από τότε που άρχισα να κάνω ολοκληρωμένη την κίνηση, το follow through δηλαδή, πηγαίνω πολύ καλύτερα. Βέβαια πολύ σημαντικό είναι να δεις αν το χέρι σου αντέχει 300gr ρακέτα. Και αυτό θα στο δείξει το χέρι σου αν δεν σε πονάει κατά αιώρηση, πράγμα που θα το καταλάβεις αν σε πονάει ο πήχης, ο βραχίονας δηλαδή. Αν δεν σε πονάει τότε την αντέχει το χέρι σου την 300gr ρακέτα και μπορείς να παίξεις με πιο βαριά ρακέτα. Μπορείς ακόμα να δοκιμάσεις και κάποια στα ίδια γραμμάρια που έχεις τώρα και 100αρι κεφάλι. Καλό είναι να έχει 100αρι κεφάλι γιατί από εκεί και πέρα γίνονται κουραστικές οι ρακέτες. Αν θες κράτα αυτή με frame 102 αλλά θα δεις από μόνος σου πως πολύ σύντομα θα θες να την αλλάξεις γιατί θα σε κουράσει, όποτε όταν σε κουράσει την αλλάζεις.
    Για το πλέγμα συμφωνώ με Simplicius. Άλλαξε το πλέγμα και βάλε ένα πιο μαλακό με τάση στα 20-22 κιλά, όχι παραπάνω. Είναι καλή τάση για αρχάριο. Στο επόμενο πλέγμα αν θες βάζεις πιο πολλά κιλά.
    Μαλακό είναι αυτό: http://www.stringforum.net/strings.p...r=1721&count=1
    Ή αν θες πιο χοντρό για να σου κρατήσει πιο πολύ μαλακό είναι και αυτό: http://www.stringforum.net/strings.p...r=1722&count=1
    Αυτά τα δύο πολύκλωνα (multifilament) που σου ανέφερα παραπάνω είναι μαλακά, το ξέρω από την ρακέτα του αδερφού μου, απλά δεν κρατάνε πολύ καιρό όπως τα πολυεστερικά (polyester). Και το άλλο που μπορεί να μην σου αρέσει σε αυτά είναι πως μπορεί να χαλάνε τα ''κουτάκια'' μετά από κάποια χτυπήματα και πρέπει να τα φτιάχνεις με τα δάχτυλα. Τα πολυεστερικά επανέρχονται μόνα τους.
    Κι αυτό είναι πολύ μαλακό και ίσως να βοηθήσει τον ταλαιπωρημένο αγκώνα σου όταν επιστρέψεις: http://www.stringforum.net/strings.p...r=1804&count=1
    Το έχω παίξει και αυτό. Είναι πολύ μαλακό αλλά και πολύ λεπτό και μπορεί να σου κοπεί μέσα σε 3-4 μήνες.
    Εσύ αποφασίζεις. Ρώτα και τον stringer που θα πας να πλέξεις να σου πει και αυτός την γνώμη του.
    Μπορείς να το ψάξεις και από μόνος σου σε αυτό το Database.
    http://www.stringforum.net/stringdb.php
    Είναι πολύ καλό και έχει βαθμολογίες επαγγελματιών και ερασιτεχνών παικτών.
    Αυτά.
    Καλή επιτυχία.

  7. #7
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Επειδή τώρα έκατσα και παρατήρησα την ρακέτα σου, αρχικά δεν την είχα προσέξει καλά, κατά την γνώμη μου μην την πουλάς, κράτησέ την.
    Η αλήθεια είναι πως έχει στενότερο κεφάλι από την 100αρα ρακέτα αλλά είναι λίγο μικρότερη. Είναι όμως καλή ρακέτα. Οπότε εγώ θα σου έλεγα να βάλεις ένα μαλακό πλέγμα και να την παίξεις για να την μάθεις. Θέλει και λίγο παίξιμο μια ρακέτα μέχρι να την συνηθίσεις. Πάντως σε κάθε περίπτωση εγώ θα σου έλεγα να πάρεις και την γνώμη του προπονητή σου. Τον τελευταίο λόγο βέβαια τον έχεις εσύ.
    Και πάλι καλή επιτυχία.

  8. #8
    Μάλλον έχει γίνει κάποια παρεξήγηση.Ο προπονητής μου έδωσε τον ορισμό Tennis Elbow, αλλά από ότι καταλαβαίνω η επικονδυλίτιδα αφορά μόνο τον αγκώνα. http://www.clickatlife.gr/story.aspx?id=2144928
    Ο δικός μου πόνος αφορά τον πήχη (δλδ ανάμεσα στον αγκώνα και τον καρπό), στο πάνω μέρος του. Το παθαίνω μετά από κάθε "αγώνα" και κρατάει περίπου 4-5 μέρες.
    Κ κάποιοι φίλοι μου, πιο έμπειροι στο τεννις, μου πρότειναν να αλλάξω ρακέτα...Μου είπαν χαρακτηριστικά ότι η ρακέτα είναι πολύ καλή αλλά όχι για το δικό μου επίπεδο.
    Επειδή, όπως φαίνεται δεν θα πουληθεί. Τι μου προτείνετε να κάνω?
    Να συνεχίσω με αυτή κ άλλο πλέγμα ή να πάρω κάποια άλλη και αν ναι ποιά?
    Σας ευχαριστώ πολύ. Είναι πολύτιμες οι συμβουλές σας!!!

  9. #9
    Junior Member
    Εγγραφή
    21-03-2013
    Μηνύματα
    247
    Το λοιπόν συνάδελφε αυτό που περιγράφεις εσύ δεν είναι tennis elbow. Δεν ξέρω γιατί το ονόμασε tennis elbow ή επικονδυλίτιδα στα ελληνικά, είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς, ο προπονητής σου. Άλλωστε elbow στα ελληνικά είναι ο αγκώνας και όχι ο βραχίονας. Τέλος πάντων...
    Όπως σου έγραψα στο παραπάνω κουραστικό μου κείμενο όταν έχεις πόνο στον πήχη ή στον βραχίονα, όπως θες πες το, τότε η ρακέτα που έχεις είναι βαριά για σένα οπότε πρέπει να πας σε πιο ελαφριά πράγματι, ίσως κάπου στα 270-280gr άπλεχτη. Εκεί συμφωνούμε με τον προπονητή σου. Όμως αυτό δεν λέγεται tennis elbow ή επικονδυλίτιδα (ξαναλέω).
    Tennis elbow είναι αυτό: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%...BD%CE%BF%CF%82.
    Βασικά η βικιπαιδέια λέει τα ίδια με το link που έχεις στην παραπάνω απάντησή σου. Αυτός είναι ο ορισμός του tennis elbow όμως, στο λέω γιατί το έχω πάθει, και όταν το πάθεις δεν μπορείς να πιάσεις ρακέτα κυριολεκτικά για ενάμιση με δύο μήνες. Όταν λέω να την πιάσεις κυριολεκτώ, εγώ δεν μπορούσα ούτε να την πιάσω στο χέρι μου.
    Οπότε ευτυχώς συνάδελφε δεν έχεις tennis elbow όπως το περιγράφεις. Και λέω ευτυχώς γιατί το πέρασα πρόσφατα και με διάγνωση γιατρού κι ακόμα έχω κάποιες ενοχλήσεις και πίστεψέ με τον πρώτο μήνα ειδικά πονάει σε αρκετές κινήσεις του αγκώνα. Καλά δεν συζητάμε πως δεν μπορείς να σηκώνεις βάρη. Σε σένα η αιώρηση (swing) της ρακέτας κουράζει τον πήχη σου οπότε θες πιο ελαφριά ρακέτα. Αυτό μου έχουν πει εμένα και οι δυο προπονητές με τους οποίους έχω συνεργαστεί ως τώρα και θεωρώ πως έχουν δίκιο.
    Τώρα γιατί ο προπονητής σου αυτό το λέει tennis elbow δεν ξέρω.

  10. #10
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    Είτε έχεις tennis elbow, είτε απλά πονάει το χέρι σου μετά το παιχνίδι, το «φάρμακο» είναι το ίδιο… Οπότε στις ίδιες λύσεις θα καταφύγεις.

    Μπορείς να διαβάσεις ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ (Racquet Choice and Effects on Tennis Elbow) που θα λύσει πολλές από τις απορίες σου για την επιλογή της κατάλληλης ρακέτας, εφόσον πονάς.

    Όπως θα δεις, το μόνο «αρνητικό» στην σημερινή ρακέτα σου, όπως σου είπα και χθες, είναι η πυκνή της πλέξη, η οποία μπορεί να ξεπεραστεί με αρκετά πιο χαμηλή τάση στο πλέγμα. Τα 20-22 κιλά είναι πάρα πολλά κατά την γνώμη μου για τη συγκεκριμένη ρακέτα... Οποιαδήποτε ρακέτα 270 γραμ. είναι θάνατος για το χέρι - α) όλοι οι κραδασμοί του κτυπήματος πάνε στο χέρι - β) όλη η δύναμη πρέπει να μπαίνει από εσένα...

    Τα πλέγματα που σου προτείνει ο Jorge είναι κατάλληλα, αλλά μπορείς να βρεις εξίσου καλά με τα μισά χρήματα απ’ όσα κοστίζουν τα συγκεκριμένα. Για την αντοχή μην πολυενδιαφέρεσαι καθώς πρέπει να αλλάζεις πλέγμα 2-3 φορές το χρόνο, ασχέτως εάν έχει κοπεί ή όχι.

    Υστ.: Αλήθεια, δεν ανέφερες καθόλου με ποιο πλέγμα παίζεις τώρα, στα πόσα κιλά είναι πλεγμένο και πως σου φαίνεται η δύναμη της ρακέτας σου με αυτό. Με μια μέτρια δύναμη οι μπάλες πάνε μακριά άουτ, στο σωστό σημείο ή στο δίχτυ; Αναγκάζεσαι να κτυπάς σιγά ή δυνατά;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 19-06-13 στις 17:57

Σελίδα 1 από 12 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας