Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Τι τρεχει με το shockwave?

  1. #1
    Junior Member
    Εγγραφή
    08-01-2011
    Μηνύματα
    93

    Τι τρεχει με το shockwave?

    Πριν 2μιση μηνες επαθα επικονδυλιτιδα.αφου εκανα 7 φυσιοθεραπειες οι οποιες δεν απεδωσαν ιδιαιτερα,ο γιατρος μου προτεινε να κανω θεραπεια shockwave.εψαξα λιγο στο ιντερνετ και ενημερωθηκα.
    Μετα πηγα να κανω την πρωτη θεραπεια.δεν μπορω να πω οτι ειδα κανενα αποτελεσμα και ετσι αποφασισα,να σταματησω το shockwave.τωρα ειμαι σε απελπιστικη κατασταση,διοτι ο πονος ειναι ακομα εκει,παρολο που εχω να πιασω ρακετα απο 6 δεκεμβριου!!
    Εχω βρει εναν κινισιολογο/φυσικοθεραπευτη και θα παω σε αυτον απο βδομαδα.
    Εχει κανεις εμπειρια απο το shockwave;
    Και μην ακουσω για «δαχτυλιδια στον αγκωνα» και αρχ....διες!!!!!!
    Τα δοκιμασα χωρις αποτελεσμα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Violin : 17-02-13 στις 19:01

  2. #2
    Junior Member
    Εγγραφή
    08-01-2011
    Μηνύματα
    93
    Κανεις ρε παιδια;
    Ουτε καποια γνωμη για το tennis elbow?

    παρεπιμπτοντως,μηπως στο φορουμ θα επρεπε να υπαρχει και καποιο section για ιατρικα/αθλητικα θεματα;
    Η προληψη στον αθλητισμο ειναι πιο σημαντικο πραγμα απο το ποιο παπουτσι θα αγορασει κανεις!

  3. #3
    Εγω για το shockwave δεν ξερω να σου πω. Παντως, αυτο που εκανα εγω για να ξεπερασω τενοντιτιδα στον καρπο (αντιστοιχα πραγματα φανταζομαι θα ισχυουν και στον αγκωνα) ηταν το εξης : Αποχη για καποιο διαστημα ωστε ο πονος να μειωθει στο ελαχιστο, σε συνδυασμο με κανενα αντιφλεγμονωδες (ibuprofen). Στη συνεχεια, αρχισα ενδυναμωση χρησιμοποιωντας αυτο http://www.powerballs.com/index.php?m=Home. Μπορεις να διαβασεις αναλυτικα τι κανει. Στην αρχη το εκανα χαλαρα, ωστε να αυξανει την κυκλοφορια του αιματος και να επιταχυνει την αποκατασταση και αργοτερα πιο εντονα για ενδυναμωση. Ειδα μεγαλη διαφορα στην δυναμη του καρπου/βραχιωνα μετα απο καποιο καιρο, κανοντας ενα πιο διασκεδαστικο τροπο ασκησης. Μετα απο καιρο, μπορεις να αρχισεις και κανενα βαρακι.

    Τωρα, αφου εχεις φτασει σε ενα πολυ καλο επιπεδο και δεν εχεις καμια ενοχληση στην καθημερηνοτητα σου, μπορεις σιγα σιγα να αρχισεις παλι το tennis. Οι περισσοτεροι τραυματισμοι συμβαινουν απο υπερχρηση, η οποια οταν συνδυαζεται με οχι τελεια τεχνικη οδηγει σε μικροτραυματισμους, οι οποια αν αγνοηθουν γινονται μεγαλυτεροι. Οποτε χαλαρα στην αρχη με εμφαση στην τεχνικη, ακομα και αν χρειαστει να αλλαξεις λιγο καποια απο τα χτυπηματα σου. Χαρακτηριστικα λαθη ειναι το να σφιγγεις πολυ τη λαβη και να χρησιμοποιεις κυριως το χερι για να χτυπησεις τη μπαλα, με το σωμα να συνεισφερει λιγο. Οι κινησεις πρεπει να ειναι χαλαρες, αναλαφρες και οχι σφιγμενες.

    Σχετικα με τον εξοπλισμο, μια ρακετα με σχετικα χαμηλο flex και μια μαλακη χορδη, οχι πολυ υψηλα πλεγμενη βοηθουν. Να εχει αρκετο sweet spot, γιατι τα off center χτυπηματα εχουν τους περισσοτερους κραδασμους. Τελος, και ο παγος βοηθαει μετα την προπονηση.

    Ελπιζω η απαντηση μου να μην ηταν πολυ ασχετη με τις πληροφοριες που αναζητουσες.

  4. #4
    Το περασα πριν απο ενα χρονο. Εκανα σχεδον 15 φυσιοθεραπειες. Ταυτοχρονα βρηκα καποιες πολυ καλες ασκησεις-διατασεις στο internet και εκανα σχεδον 2 μηνες να πιασω ρακετα. Επισης οταν τελειωσα με τις φυσιοθεραπειες εκανα ασκησειες με μικρα βαρακια-μεχρι 5κιλα- και με το handmaster plus.
    Θελει πολυ υπομονη και επιμονη και ειναι δεδομενο οτι μαλλον θα εισαι επιρεπης σε υποτροπη αν δεν προσεχεις στο μελλον.
    Καλη επιτυχια.
    Επισης πριν και μετα το παιχνιδι ΠΑΝΤΑ κανω τις ασκησεις αυτες http://www.youtube.com/watch?v=4xfb3DS_tqA
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gr-g60 : 19-02-13 στις 07:15

  5. #5
    Junior Member
    Εγγραφή
    08-01-2011
    Μηνύματα
    93
    ΕυΧαριτω πολυ

  6. #6
    φιλε μου οι ασκησεις ( η ενδυναμωση δηλαδη ειναι το παν) .πολλη ξεκουραση ωστε να χαλαρωσει ο πονος και ασκησεις.καθε μερα.ειχα προβλημα στουσ στροφεις του ωμου και με βοηθησε μονο η ξεκουραση και ειδικες ασκησεις ..
    επισης πολυ προσοχη στον εξοπλισμο και στα πλεγματα. μαλλον πρεπει να ξεχασεις πλεγματα τυπου luxilon και γενικα τα πολυεστερικα. αν δεν μπορεις να παιξεις με κατι αλλο πολυ χαμηλα κιλα ..18 ...θα τα συνηθισεις..επισης πολυ ποιοτικες και μαλακες ρακετες. υπαρχουν πολλες μαλακες ρακετες .

  7. #7
    Junior Member
    Εγγραφή
    08-01-2011
    Μηνύματα
    93
    Περι πλεγματων/ρακετων ειμαι ενημερωμενος.
    Αν και ο φυσιοθεραπευτης μου λεει οτι δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο(ειναι καθηγητης και ασχολειται με αθλητες,παιζει τεννις και ο ιδιος).
    Προς το παρον ακομα ασχολουμαι με τον πονο.μετα απο 2μιση μηνες ακομα ποναω.δυστυχως δεν εχω την πολυτελεια να βιωσω την απολυτη ξεκουραση λογω μωρων/δουλειας(βιολι).
    Ειδωμεν.
    Ευχαριστω παντως

  8. #8
    Δες αυτο εδωhttp://www.powerballs.com/index.php?m=Home. Εμενα με βοηθησε να ξεπερασω τενοντιτιδα στον καρπο, αλλα κανει δουλεια και για tennis elbow. Στην αρχη μπορεις να το κανεις χαλαρα για να αυξανεις τη ροη του αιματος και να επιταχυνεις την επουλωση και στη συνεχεια πιο δυνατα για ενδυναμωση.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας