Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: Βιβλίο για Τέννις (δωρεάν)

  1. #21
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Όντως πολύ καλό το "θεωρητικό" The Inner Game of Tennis...
    Και όπως είπαμε όχι μόνο για το τένις, αλλά γενικά για τη ζωή!

    Αλλά αυτό που είναι πραγματικό "must read" είναι το Winning Ugly!
    Ένα γνήσιο all time classic βιβλίο. Δεν είναι τυχαία η τεράστια επιτυχία του.
    Απλές, πρακτικές και άμεσα εφαρμόσιμες συμβουλές επιτυχίας!!!

    Τέλος, το Tennis Tactics καθώς περιέχει γραφήματα αλληλουχίας κτυπημάτων, είναι πιο "εύκολο" για όσους δεν τα πάνε και πολύ καλά με τα αγγλικά... Θα έλεγα όμως ότι είναι 50-50 για παίκτες και προπονητές.

    Βέβαια και πολλές συμβουλές του Winning Ugly τις έχω ακούσει να αναφέρονται από προπονητές του WTA, στο οποίο υπάρχει δυνατότητα coaching στα διαλείμματα του αγώνα και (ευτυχώς) με ανοικτό μικρόφωνο!


  2. #22
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παιδιά, έχω την εντύπωση ότι το Public είχε φέρει 2-3 έξτρα αντίτυπα του Winning Ugly μαζί με τη παραγγελία μου και παρόλο που λέει κατόπιν παραγγελίας, υπάρχει ετοιμοπαράδοτο - θυμίζω ότι έκανε πολλές ημέρες να μου έρθει... Όποιος τυχερός προλάβει ας το κτυπήσει το βιβλίο. Λέει πάρα πολλά!!! Το έχουν διαβάσει και όοοοολοι οι μεγάλοι...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 19-09-16 στις 09:38

  3. #23
    Να σαι καλά Siplicious για την ενημέρωση. Από ότι ψάχτηκα ο Παπαγεωργίου έχει ήδη γράψει το επόμενο του βιβλίο για το τέννις (είναι υπό έκδοση) και για αυτό μάλλον έχει αποτρέψει το κατέβασμα του παλιού...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrisnd : 19-09-16 στις 21:04

  4. #24
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Δε ξέρω εάν τελικά τα διάβασε κανένας σας τα τρία προτεινόμενα βιβλιαράκια, αλλά προσωπικά, αυτά τα 43 ευρώ που στοίχισαν όλα μαζί, ήταν τα πιο χρήσιμα χρήματα που έχω δαπανήσει ποτέ για το τένις!

    Η σειρά που διαβάζονται είναι η εξής, καθώς το ένα έρχεται να συμπληρώσει το προηγούμενο:

    Νο 1 - "The Inner Game of Tennis: The Classic Guide to the Mental Side of Peak Performance"
    του W. Timothy Gallwey.
    Σε μαθαίνει πως να συμφιλιωθείς με τον εαυτό σου, τις δυνατότητές σου και το υπάρχον παιχνίδι σου. Με λίγα λόγια χαλαρώνουμε τις απαιτήσεις από τον εαυτό μας και παίζουμε αυτό που ξέρουμε, όπως το ξέρουμε. Δε χρειάζονται χιλιάδες ώρες προπονήσεων για να παίξουμε σωστά. Απλά πρέπει να μάθουμε να ακούμε και να απελευθερώνουμε τον εσωτερικό μας εαυτό, που από τη φύση του «το ‘χει»! Θα έλεγα ότι αυτό το βιβλίο είναι η αρχή του ταξιδιού προς την επιτυχία.

    Νο 2 - "Winning Ugly: Mental Warfare in Tennis. Lessons from a Master"
    του Brad Gilbert.

    Σε μαθαίνει να μην παίζεις τένις «στα τυφλά», αλλά να παρατηρείς το παιχνίδι των αντιπάλων σου και να παίζεις στρατηγικά, με μυαλό, τονίζοντας τις αδυναμίες τους και προστατεύοντας τις δικές σου. Εδώ τα πράγματα αρχίζουν να γίνονται πλέον πολύ σοβαρά! Ουσιαστικά μαθαίνεις πως «να κατεβάζεις τον αντίπαλο», στο δικό σου επίπεδο. Πραγματικά καταπληκτικό βιβλίο. Μετά το διάβασμά του και την εφαρμογή των όσων αναφέρει, η βελτίωση στα αποτελέσματα είναι άμεση και εμφανής. Επίσης σε μαθαίνει να βλέπεις το τένις, ακόμα και τους αγώνες των επαγγελματιών στην TV, με άλλο μάτι. Βλέπεις πως όλοι, ακόμα και οι απολύτως κορυφαίοι, έχουν «τρωτά σημεία» στο παιχνίδι τους.

    Νο 3 - "Tennis Tactics: Winning Patterns of Play"
    της USTA (United States Tennis Association).

    Αυτό το βιβλίο προσφέρει πολύ χρήσιμες απαντήσεις, στα ερωτήματα που γεννά το προηγούμενο. Δηλαδή, ποια ακριβώς είναι η αλληλουχία των κτυπημάτων (patterns) που μπορεί να σε οδηγήσει σε μια πλεονεκτική θέση, απέναντι σε έναν αντίπαλο. Απλό και ευκολοδιάβαστο, με αναλυτικά σχεδιαγράμματα.

    [Και τα τρία, τα θεωρώ απαραίτητα για την τενιστική σας βιβλιοθήκη. Ειδικά για παιδιά προεφηβικής ηλικίας, που θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά με το άθλημα.
    Εκτός από τις πολύωρες προπονήσεις και την τεχνική, υπάρχει και το πολύ σημαντικότερο κομμάτι της τακτικής, στο οποίο δε γνωρίζω κατά πόσο δίνεται η πρέπουσα σημασία από τους προπονητές...
    Σημ. Αυτό είναι ένα ενδιαφέρον θέμα συζήτησης, εάν κάποιος coach ή νέος αθλητής έχει να προσφέρει κάποια συγκεκριμένη άποψη. ]

    Λοιπόν, μετά από τόσα χρόνια «πελατείας» από κάποιους δυνατούς αντιπάλους, με αυτά τα ωφέλιμα διαβάσματα, είμαι κυριολεκτικά μια αναπνοή από τη λήξη της! «Ταρίφες» με σετ 6-0, 6-1, τις έχω φτάσει ώστε να κρίνονται τα σετ στον πόντο και σε λεπτομέρειες! Και χωρίς καμία αλλαγή στην τεχνική ή τη φυσική κατάσταση. Το αντίθετο θα έλεγα. Και τα καλύτερα, πιστεύω, έπονται!

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 13-12-16 στις 12:55

  5. #25

    Ευχαριστώ! - Έβγαλα Νέο Βιβλίο!

    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

    Έχω αλλάξει πολλά και το βιβλίο του 2008 ανήκει πια στο... ένδοξο παρελθόν! Πλέον ΥΠΑΡΧΕΙ το νεο-εκδοθέν βιβλίο μου Tennis: Εφαρμοσμένες αρχές τεχνικής, κινητικής και φυσικής κατάστασης.
    tennis.jpg
    http://www.distalmethod.com/index.ph...t/distribution
    https://www.facebook.com/Tennis-The-...3752947432361/

    Μετά από μια δεκαετία λοιπόν, βγήκε το επόμενο βιβλίο μου για τένις.
    Ελάτε να το γνωρίσετε, μαζί με τα άλλα βιβλία μου την Τρίτη, 20/6 στις 20.00 στο Advantage Tennis Club
    http://www.adtennisclub.gr/el-gr/contact.aspx
    Θα είναι διαθέσιμο και το τελευταίο μου μουσικό άλμπουμ! Το Ten is Club!!!
    https://store.cdbaby.com/cd/konstantinosgpapageorgio
    Πείτε το και σε φίλους!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Ένα πολύ αξιόλογο βιβλίο για τέννις στα Ελληνικά, το οποίο έπεσε πρόσφατα στην αντίληψή μου, είναι το
    "Tennis: Εφαρμοσμένες Αρχές Τεχνικής και Κινητικής Ανάπτυξης" του κ. Κωνσταντίνου Γ. Παπαγεωργίου.

    Το βιβλίο (έκδοσης 2008) είναι εξαντλημένο πλέον στα καταστήματα, αλλά ο συγγραφέας του,
    μέσα από την προσωπική του ιστοσελίδα, μας προτρέπει να το κατεβάσουμε, να το τυπώσουμε και να το διανείμουμε ελεύθερα!

    Προσωπικά θα ήθελα να δώσω συγχαρτήρια στον κ. Κ. Παπαγεωργίου, τόσο για το άριστο περιεχόμενο του βιβλίου,
    όσο και για την ανιδιοτέλειά του!

    -------------------------------------------

    Ενημέρωση: Ιούνιος 2016
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ LINKS ΓΙΑ ΤΑ PDF ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΝΕΡΓΑ...

  6. #26
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Constantinos Papageorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

    Έχω αλλάξει πολλά και το βιβλίο του 2008 ανήκει πια στο... ένδοξο παρελθόν! Πλέον ΥΠΑΡΧΕΙ το νεο-εκδοθέν βιβλίο μου Tennis: Εφαρμοσμένες αρχές τεχνικής, κινητικής και φυσικής κατάστασης.
    tennis.jpg
    http://www.distalmethod.com/index.ph...t/distribution
    https://www.facebook.com/Tennis-The-...3752947432361/

    Μετά από μια δεκαετία λοιπόν, βγήκε το επόμενο βιβλίο μου για τένις.
    Ελάτε να το γνωρίσετε, μαζί με τα άλλα βιβλία μου την Τρίτη, 20/6 στις 20.00 στο Advantage Tennis Club
    http://www.adtennisclub.gr/el-gr/contact.aspx
    Θα είναι διαθέσιμο και το τελευταίο μου μουσικό άλμπουμ! Το Ten is Club!!!
    https://store.cdbaby.com/cd/konstantinosgpapageorgio
    Πείτε το και σε φίλους!
    Πως μπορούμε να το βρούμε σε pdf;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #27
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Η κακοκαιρία "Ελπίδα" πλησιάζει και προβλέπεται να φέρει αρκετά χιόνια!
    Αυτό είναι σίγουρα κακό για το αγαπημένο μας χόμπι, το τένις, αλλά καθώς θα είμαστε αναγκαστικά κλεισμένοι στο σπίτι, ίσως είναι η δική μας "ελπίδα" για λίγο χαλαρωτικό διάβασμα!
    Και ακόμα καλύτερα, διαβάσματα με ...τενιστικό θέμα!

    Δύο ενδιαφέροντα βιβλία με τενιστικό θέμα είναι αυτά που έχουν παρουσιαστεί μέσω του Tennisnews ΕΔΩ και ΕΔΩ.

    Αυτό το δεύτερο, τη βιογραφία του Nadal δηλαδή, τη διαβάζω τον τελευταίο καιρό από το πρωτότυπο αγγλικό κείμενο. Γενικά προτιμώ να διαβάζω τα αγγλόφωνα βιβλία στην πρωτότυπη γλώσσα τους, όμως ειδικά για το συγκεκριμένο θα σας πρότεινα να προτιμήσετε το μεταφρασμένο. Δεν έχω προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο ελληνικό, αλλά σίγουρα το αγγλικό είναι πολύ κουραστικό και πολλές φορές δυσνόητο. Ίσως ο λόγος να είναι πως προφανώς η αγγλική version αποτελεί και αυτή μεταφορά από τα ισπανικά...

    Γενικά μου αρέσει να διαβάζω "τενιστικές" βιογραφίες, γιατί μέσω αυτών καταλαβαίνει κανείς και ερμηνεύει τους χαρακτήρες των σπουδαίων παικτών αλλά και κάποια μεγάλα τενιστικά γεγονότα που έμειναν στην ιστορία.

    Έως σήμερα έχω διαβάσει τις τρεις παρακάτω βιογραφίες (τέσσερεις με του Rafa που τελειώνω τώρα), αλλά μέχρι σήμερα που είπα να γράψω εδώ στο θέμα δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόοοοοσες ΠΟΛΛΕΣ!

    Βέβαια, το δικό μου ενδιαφέρον εστιάζεται καθαρά στις ΑΥΤΟβιογραφίες, δηλαδή σε βιογραφίες που έχουν γραφτεί από τον ίδιο ή με την άμεση εμπλοκή του ίδιου του παίκτη, σε συνεργασία με ένα συγγραφέα-κειμενογράφο και όχι από τρίτους. Αυτές στη λίστα του παραπάνω link δεν είναι τόσες πολλές, ίσως να είναι λιγότερες από δέκα συνολικά.

    Αυτές που έχω διαβάσει και βρήκα πολύ ενδιαφέρουσες είναι οι:



    1. "Open: An Autobiography" - by Andre Agassi (Author) - Publisher: HarperCollins (2010), Language: English, 400 pages

    Πολύ ζωντανό και "κινηματογραφικό" αυτό το βιβλίο περιγράφει όλα τα "πάθη" που πέρασε ο Agassi, για να γίνει ο πολυ-πρωταθλητής που έγινε, από την παιδική ηλικία του και τον καταπιεστικό πατέρα, αλλά και μετά, καθ’ όλη τη διάρκεια της καριέρας του. Διασκεδαστικό highlight του βιβλίου, η ιστορία πίσω από το περιβόητο μαλλί του! Αλλά δε θέλω να σας δώσω spoiler...





    2. "You Cannot Be Serious"- by John McEnroe (Author), James Kaplan (Author) - Publisher: Putnam Pub Group (2002), Language: English, 342 pages

    Και αυτό είναι ένα πολύ ευκολοδιάβαστο βιβλίο σαν το παραπάνω, το οποίο περιγράφει όλη την πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία του "κακού παιδιού" του τένις, ξεκινώντας από την παιδική του ηλικία. Διασκεδαστικό highlight του βιβλίου, η πρόσπαθεια του McEnroe να μας πείσει ότι τα "κόλπα" που συνήθως έκανε όταν άρχιζε να χάνει δεν τον ευνοούσαν, αλλά αντίθετα ευνοούσαν τους αντιπάλους του!!! Κάποιες φορές βέβαια ήταν εντελώς δικαιολόγημένα, κατά τη γνώμη μου, με αποκορύφωμα την εξόφθαλμη αδικία που του έγινε όταν "αναγκάστηκε" να ξεστομίσει προς το διαιτητή την περιβόητη φράση "You Cannot Be Serious", που έγινε και ο τίτλος αυτού του βιβλίου και την οποία όσοι δε γνωρίζουν μπορούν να βρουν σε video στο Youtube.





    3. "The Outsider: My Autobiography" - by Jimmy Connors - Publisher: Corgi (2014), Language: English, 464 pages

    Ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, καθώς περιγράφει από μέσα μια "άλλη εποχή" τένις, προ ATP, που δυστυχώς δε γνωρίσαμε ζωντανά ποτέ. Το πιο κοντινό που μπορώ να σκεφτώ σήμερα σε αυτό είναι ...ο Kyrgios! Τα πάντα είναι σόου και ο πρωταρχικός στόχος είναι η διασκέδαση του κοινού αλλά και των ίδιων των "ημι-επαγγελματιών" παικτών, βλέπε Nastase, Borg κλπ. Φυσικά είναι γραμμένο από τον κορυφαίο όλων των εποχών σε αριθμό κερδισμένων τίτλων (109), τον Τζίμι Κόνορς. Διασκεδαστικό highlight του βιβλίου; Πολλά, αλλά κυρίως η "αγάπη" του για τον McEnroe!


    Και στις τρεις βιογραφίες όμως, αυτό που καταλαβαίνει εύκολα ο αναγνώστης, χωρίς αυτό να λέγεται ευθέως στα βιβλία, είναι το πόσο παθιασμένοι και εστιασμένοι στο στόχο τους ήταν οι παίκτες απο μικρή ηλικία, αλλά και, ίσως ακόμη περισσότερο, οι γονείς τους.

    Σημ.: Οι δύο πρώτες, του Andre Agassi και του John McEnroe, μπορούν να βρεθούν αρκετά εύκολα σε αρχεία pdf με αναζήτηση στο internet, ψάχνοντας για: free pdf, τον τίτλο του βιβλίου και το όνομα του παίκτη. Φυσικά για ευννόητους λόγους δε μπορώ να δώσω links...

    Καλή ανάγνωση!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 21-01-22 στις 22:50

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας