Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Βιβλίο για Τέννις (δωρεάν)

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #27
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.322
    .
    Η κακοκαιρία "Ελπίδα" πλησιάζει και προβλέπεται να φέρει αρκετά χιόνια!
    Αυτό είναι σίγουρα κακό για το αγαπημένο μας χόμπι, το τένις, αλλά καθώς θα είμαστε αναγκαστικά κλεισμένοι στο σπίτι, ίσως είναι η δική μας "ελπίδα" για λίγο χαλαρωτικό διάβασμα!
    Και ακόμα καλύτερα, διαβάσματα με ...τενιστικό θέμα!

    Δύο ενδιαφέροντα βιβλία με τενιστικό θέμα είναι αυτά που έχουν παρουσιαστεί μέσω του Tennisnews ΕΔΩ και ΕΔΩ.

    Αυτό το δεύτερο, τη βιογραφία του Nadal δηλαδή, τη διαβάζω τον τελευταίο καιρό από το πρωτότυπο αγγλικό κείμενο. Γενικά προτιμώ να διαβάζω τα αγγλόφωνα βιβλία στην πρωτότυπη γλώσσα τους, όμως ειδικά για το συγκεκριμένο θα σας πρότεινα να προτιμήσετε το μεταφρασμένο. Δεν έχω προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο ελληνικό, αλλά σίγουρα το αγγλικό είναι πολύ κουραστικό και πολλές φορές δυσνόητο. Ίσως ο λόγος να είναι πως προφανώς η αγγλική version αποτελεί και αυτή μεταφορά από τα ισπανικά...

    Γενικά μου αρέσει να διαβάζω "τενιστικές" βιογραφίες, γιατί μέσω αυτών καταλαβαίνει κανείς και ερμηνεύει τους χαρακτήρες των σπουδαίων παικτών αλλά και κάποια μεγάλα τενιστικά γεγονότα που έμειναν στην ιστορία.

    Έως σήμερα έχω διαβάσει τις τρεις παρακάτω βιογραφίες (τέσσερεις με του Rafa που τελειώνω τώρα), αλλά μέχρι σήμερα που είπα να γράψω εδώ στο θέμα δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόοοοοσες ΠΟΛΛΕΣ!

    Βέβαια, το δικό μου ενδιαφέρον εστιάζεται καθαρά στις ΑΥΤΟβιογραφίες, δηλαδή σε βιογραφίες που έχουν γραφτεί από τον ίδιο ή με την άμεση εμπλοκή του ίδιου του παίκτη, σε συνεργασία με ένα συγγραφέα-κειμενογράφο και όχι από τρίτους. Αυτές στη λίστα του παραπάνω link δεν είναι τόσες πολλές, ίσως να είναι λιγότερες από δέκα συνολικά.

    Αυτές που έχω διαβάσει και βρήκα πολύ ενδιαφέρουσες είναι οι:



    1. "Open: An Autobiography" - by Andre Agassi (Author) - Publisher: HarperCollins (2010), Language: English, 400 pages

    Πολύ ζωντανό και "κινηματογραφικό" αυτό το βιβλίο περιγράφει όλα τα "πάθη" που πέρασε ο Agassi, για να γίνει ο πολυ-πρωταθλητής που έγινε, από την παιδική ηλικία του και τον καταπιεστικό πατέρα, αλλά και μετά, καθ’ όλη τη διάρκεια της καριέρας του. Διασκεδαστικό highlight του βιβλίου, η ιστορία πίσω από το περιβόητο μαλλί του! Αλλά δε θέλω να σας δώσω spoiler...





    2. "You Cannot Be Serious"- by John McEnroe (Author), James Kaplan (Author) - Publisher: Putnam Pub Group (2002), Language: English, 342 pages

    Και αυτό είναι ένα πολύ ευκολοδιάβαστο βιβλίο σαν το παραπάνω, το οποίο περιγράφει όλη την πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία του "κακού παιδιού" του τένις, ξεκινώντας από την παιδική του ηλικία. Διασκεδαστικό highlight του βιβλίου, η πρόσπαθεια του McEnroe να μας πείσει ότι τα "κόλπα" που συνήθως έκανε όταν άρχιζε να χάνει δεν τον ευνοούσαν, αλλά αντίθετα ευνοούσαν τους αντιπάλους του!!! Κάποιες φορές βέβαια ήταν εντελώς δικαιολόγημένα, κατά τη γνώμη μου, με αποκορύφωμα την εξόφθαλμη αδικία που του έγινε όταν "αναγκάστηκε" να ξεστομίσει προς το διαιτητή την περιβόητη φράση "You Cannot Be Serious", που έγινε και ο τίτλος αυτού του βιβλίου και την οποία όσοι δε γνωρίζουν μπορούν να βρουν σε video στο Youtube.





    3. "The Outsider: My Autobiography" - by Jimmy Connors - Publisher: Corgi (2014), Language: English, 464 pages

    Ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, καθώς περιγράφει από μέσα μια "άλλη εποχή" τένις, προ ATP, που δυστυχώς δε γνωρίσαμε ζωντανά ποτέ. Το πιο κοντινό που μπορώ να σκεφτώ σήμερα σε αυτό είναι ...ο Kyrgios! Τα πάντα είναι σόου και ο πρωταρχικός στόχος είναι η διασκέδαση του κοινού αλλά και των ίδιων των "ημι-επαγγελματιών" παικτών, βλέπε Nastase, Borg κλπ. Φυσικά είναι γραμμένο από τον κορυφαίο όλων των εποχών σε αριθμό κερδισμένων τίτλων (109), τον Τζίμι Κόνορς. Διασκεδαστικό highlight του βιβλίου; Πολλά, αλλά κυρίως η "αγάπη" του για τον McEnroe!


    Και στις τρεις βιογραφίες όμως, αυτό που καταλαβαίνει εύκολα ο αναγνώστης, χωρίς αυτό να λέγεται ευθέως στα βιβλία, είναι το πόσο παθιασμένοι και εστιασμένοι στο στόχο τους ήταν οι παίκτες απο μικρή ηλικία, αλλά και, ίσως ακόμη περισσότερο, οι γονείς τους.

    Σημ.: Οι δύο πρώτες, του Andre Agassi και του John McEnroe, μπορούν να βρεθούν αρκετά εύκολα σε αρχεία pdf με αναζήτηση στο internet, ψάχνοντας για: free pdf, τον τίτλο του βιβλίου και το όνομα του παίκτη. Φυσικά για ευννόητους λόγους δε μπορώ να δώσω links...

    Καλή ανάγνωση!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 21-01-22 στις 21:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας