Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Επίδεσμος για tennis elbow

  1. #1
    Junior Member
    Εγγραφή
    25-05-2011
    Περιοχή
    Γουδή
    Μηνύματα
    11

    Επίδεσμος για tennis elbow

    Επειδή έχω πρόβλημα επικονδυλήτισας (tennis elbow), μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον καλό επίδεσμο;

    Όσοι γνωρίζετε ή έχετε φορέσει βοήθείστε παρακαλώ....

  2. #2
    Junior Member
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    21
    Δεν έχω φορέσει και δεν ξέρω πόσο δουλειά κάνει. Στην αγορά υπάρχουν διάφορα, απλά ή με μαξιλαράκια gel. Νομίζω τα δεύτερα είναι καλύτερα.
    Ωστόσο πρέπει να κοιτάξεις και άλλα πράγματα για να μειώσεις-εξαλείψεις το πρόβλημα της επικονδυλίτιδας, π.χ. το πόσο σκληρό είναι το frame της ρακέτας που παίζεις, να αποφεύγεις τα πολυεστερικά πλέγματα και να προτιμάς τα multifilament και να αλλάζεις τακτικά, να κάνεις συγκεκριμένες ασκήσεις (βλέπε άρθρα στο net)..

  3. #3
    Junior Member
    Εγγραφή
    25-05-2011
    Περιοχή
    Γουδή
    Μηνύματα
    11
    Φίλε ¶λκη ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    Παίζω με μια Wilson K Factor Kobra Tour πλεγμένη με Luxilon BB Ace 1.12 στα 24 κιλά.

    Λες να φταίει κάτι από αυτά;
    Ρωτάω γιατί δεν έχω εμπειρία από τέτοια ζητήματα...

    Ευχαριστώ,
    Κώστας

  4. #4
    Junior Member
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    21
    Ένα ενδιαφέρον άρθρο για τα είδη πλεγμάτων http://blog.tenniswarehouse.com/miscellaneous/tennis-strings-where-to-begin/
    Δοκίμασε κάποιο μη πολυεστερικό.

  5. #5
    φιλε το τελευταιο πραγμα που φταιει ειναι η ρακετα και το πλεγμα σου.....κατα τη γνωμη μη μου ωσ παθοσ και μαθοσς.....φταινε 2 πραγματα α)κακη τεχνικη κυριωσ στο backhand β) πολλεσ ωρεσ παιχνιδιου χωρισ ξεκουραση....
    πολυ πιθανο εαν εχεισ και πονο και στο εσωτερικο του αγκωνα να προκαλειται απο το τιναγμα του χεριου στο σερβισ....εγω απο εκει το επαθα και ειναι κατι που αν ρωτησεισ παιχτεσ που κανουν αγωνιστικο το εχουν περασει σχεδον ολοι....
    τωρα για την ουσια.....μην μπεισ στη διαδικασια να αλλαξεισ ρακετα και πλεγμα οτι και αν σου λενε πιθανον να το κανεισ χειροτερα....
    θελει ξεκουραση και βαρη και αν πονασ αρκετα δοκοιμασε τον βελονισμο οπωσ εκανα και εγω και σωθηκα σε αντιθεση με τη φυσικοθεραπεια που δεν μου εκανε σχεδον τιποτα....αν θεσ λεπτομερεισ επικοινωνησε μεζι μου...περαστικα.....

  6. #6
    παρε ProKennex και δες βαλε και ενα μαλακο πλεγμα και πανε σε εναν καλο ορθοπαιδικο να σου δωσει το καταλληλο επιδεσμο για το σημειο που εχεις tennis elbow.Εχει πολλους στην αγορα απλα ποιος ειναι για σενα πρεπει να το πει καποιος που ξερει.Απο κει και περα ειναι στο χερι σου να το γυμνασεις και να μην το ζοριζεις ετσι και αλλιως παιζουμε γιατι μας αρεσει και οχι για να μας δημιουργει προβλημα.

  7. #7
    πριν από δέκα μέρες έκανα prp στο χέρι μετά από σύσταση ορθοπεδικού. το κόστος 120-150 ευρώ η πρώτη ένεση . από την δεύτερη ημέρα ο πόνος υποχώρησε πολύ, αλλά ο γιατρός μου είπε ότι θέλει περίπου τρείς εβδομ'αδες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία στο χέρι . ψάχζτε το και εσείς στο ιντερνετ να δείτε τι ακριβώς είναι. αν ενδιαφέρεστε θα σα ξαναγράψω νέα για την πορεία αποθεραπείας.

  8. #8
    Πάντα η προσωπική μου εμπειρία, οι επίδεσμοι δε με βοήθησαν καθόλου να μη σου πω ότι με επιβάρυναν κιόλας σε άλλα σημεία του χεριού. Και γενικά υπάρχει κάποια αμφισβήτηση σε αυτά τα προιόντα, π.χ. https://www.tenniselbowsecretsreveal...-things-worse/
    Τελικά έκανα και φυσιοθεραπείες και βελονισμούς και απ' όλα. Η επέμβαση και ΡRP μετά ήταν αυτό που δούλεψε. Βέβαια μιλάμε για μια χρόνια κατάσταση που την είχα αγνοήσει συστηματικά και με τιμώρησε. Από τότε δεν έχω προβλήματα γενικά αν εξαιρέσουμε κάποιες φορές που ο αγκώνας μου μου υπενθυμίζει να μη το παρακάνω.
    Θεωρώ όμως πολύ σημαντικό το θέμα του πλέγματος. Εμπειρικά βέβαια και με όσο ψάξιμο έκανα στο ιντερνετ τα χρόνια που αντιμετώπιζα το πρόβλημα. Multifillament συστήνω σαφώς. Και τώρα αν τύχει και δανειστώ ρακέτα με άλλο πλέγμα το νοιώθω στο χέρι. Καλά, αν μπορείς να χρησιμοποιείς έντερο δε το συζητάμε καν, με τα χίλια. Το άλλο που με βοηθάει αρκετά είναι αυτό το προιόν εδώ https://www.amazon.com/Gamma-Tenex-E.../dp/B003MHUE9A. Είτε ψυχολογικοί είναι οι λόγοι είτε πραγματικοί, ειλικρινά βλέπω διαφορά τώρα που δυστυχώς μου έσπασε (2 χρόνια χρήση) και περιμένω να μου έρθει άλλο.

  9. #9
    σαφέστατα και παίζει τρομερό ρόλο και το πλέγμα αλλά και η ρακέτα !!!
    είχα φτάσει σε σημείο να μη μπορώ να σηκώσω ούτε ποτήρι - ήμουν έτοιμος για ένεση κορτιζόνης (να μην το κάνεις εννοείται).
    σταμάτησα 6 μήνες και ξαναξεκίνησα με μαλακή ρακέτα - μαλακό πλέγμα και λίγα κιλά. από τότε παίζω μια χαρά μέχρι και τεσσερις φορές (δυνατό δίωρο) την εβδομάδα, απροβλημάτιστα.
    όταν το παρακάνω λίγο, το χέρι μου ''μιλάει'' από μόνο του και το ξεκουράζω.
    είναι δεδομένο ότι από μια ηλικία και μετά θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τις ορθοπεδικές μας ''προίκες''..

    Ps. οι επίδεσμοι δεν κάνουν τίποτα - παρα μόνο ψυχολογική αυθυποβολή..

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας