Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Διαφωνία για κανονισμό περι λετ

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Junior Member Το avatar του χρήστη thanasis68
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη δυτικά
    Μηνύματα
    177

    Διαφωνία για κανονισμό περι λετ

    στην ακαδημία που βρίσκομαι έχουμε μία διαφωνία για τον κανονισμό περι λετ.

    οταν η μπαλα αυτου που σερβίρει κάνοντας το σερβίς βρει την άκρη του φιλέ και πέσει μετά στο γήπεδο σερβίς του αντιπάλου εχουμε επανάληψη του σερβίς, είτε ειναι το 1ο είτε είναι το 2ο.
    η διαφωνία μας είναι τι γίνεται οταν το παραπάνω σκηνικό επαναλαμβάνεται.
    η προπονήτρια μας λέει οτι σε περίπτωση επανάληψης του ίδιου σκηνικού αυτός που σερβίρει, αν ειναι στο 1ο σερβίς με 2ο λετ πάει για 2ο σερβίς ενώ αν εκανε 2ο σερβίς, βρει δίχτι και σημειωθεί λετ για 2η φορά χάνει τον πόντο.
    2-3 ατομα απο την ακαδημια διαφωνούμε και λέμε οτι το λετ μπορεί να γίνει και 5 φορές οπως περιγράφηκε παραπάνω, αυτός που σερβίρει δεν χάνει κανενα πόντο, απλά συνεχώς θα επαναλαμβάνεται ο πόντος.

    ποιος έχει δίκαιο τελικά;

  2. #2
    Junior Member
    Εγγραφή
    24-04-2011
    Μηνύματα
    1
    merci


  3. #3
    To servis epanalamvanetai oses fores xreiastei.

  4. #4
    Junior Member Το avatar του χρήστη thanasis68
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη δυτικά
    Μηνύματα
    177
    ευχαριστώ!
    μου έκανε εντύπωση ομως που το γνωρίζουν καλύτερα οι μαθητές

    ειναι κάτι που δεν συμβαίνει και πολύ συχνά σε ενα ματς, αλλά μπορεί να συμβεί!

  5. #5
    http://www.winchestermass.org/rules.html#R14

    Diavase to Rule 14, to vrika me ena aplo search. an 8es kati pio epishmo(ths ITF px) fantazomai oti mporeis na to vreis sto site tous, an kai 8a leei ta idia pragmata

    Ki omws sumvainei arketes fores se ena match kai dn einai katholou apithano na sumvei duo fores sunexomena , epomenws twra tha to ksereis!!

  6. #6
    Junior Member Το avatar του χρήστη thanasis68
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη δυτικά
    Μηνύματα
    177
    ευχαριστώ για την διαφωτιστική απάντηση
    δεν ημουν πολύ σιγουρος για το τι ακριβώς ισχύει, επειδή οσο καιρό παίζω τένις δεν μου έχει συμβεί.
    απο τις τηλεοπτικές μεταδόσεις ομως που παρακουλουθω θυμαμαι οτι ο ποντος επαναλαμβανόταν.!

  7. #7
    Και κατι ακομα. Κανενας διαιτητης δεν θα φωναξει σε αγωνα ''service let''. θα πουν απλα ''let'' και μετα θα διευκρινισουν πιο σερβις επαναλαμβανεται

  8. #8
    O AlexVent έχει δώσει τη σωστή απάντηση. Όσες φορές και να γίνει Let (service let) στο 2ο σερβίς (όπως και στο 1ο σερβίς), αυτό θα επαναλαμβάνεται - η προπονήτριά σου έχει προφανώς λάθος σε αυτό. Είναι σπάνιο, αλλά το έχουμε δει σε κάποιους αγώνες να γίνεται...

    Το σημαντικό που αναφέρει ο AlexVent είναι το let κατά τη διάρκεια του πόντου από 2ο σερβίς...Όταν παίζεται πόντος από 2ο σερβίς και υπάρξει let κατά τη διάρκεια του πόντου (πχ να πέσει το μπαλάκι από παίχτη, να γίνει over rule από τον διαιτητή σε call κριτή (replay the point), να μπει μια γάτα μέσα στο γήπεδο - λέμε τώρα), τότε έχουμε ξανά 1ο σερβίς...
    tennisnews.gr
    Το Τένις στην Ελλάδα

  9. #9
    Junior Member Το avatar του χρήστη thanasis68
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη δυτικά
    Μηνύματα
    177
    σας ευχαριστώ θερμά...
    εγώ δεν διαφωνω σε τίποτα μαζί σας, αντιθέτως...
    η προπονήτρια μου διαφωνεί μαζί μου για το συγκεκριμένο θέμα,,,
    και δεν ξέρω πως να την πεισω οτι εκείνη κάνει λάθος
    μερικές φορες οταν παίζουμε κάνει τον διαιτητή και ετσι προέκυψε θέμα θεωρητικό, οχι ευτυχώς πρακτικό γιατί αλλιως θα διαφωνούσαμε ακόμη χιχι...

    σημερα θα τις δειξω τον κανονισμό αναλυτικά

    αλεξβεντ οπως επισημαίνεις στο συμπληρωματικό σου ποστ,
    και εγω ετσι το θυμαμαι από τις τηλεοπτικές μεταδόσεις που συχνά παρακολουθω
    δηλαδη λέει ο διαιτητής λετ και μετά λέει ανάλογα με την περίπτωση first service η second service, ;όσες φορές και αν χρειαστεί, και 2 και 3 και 4 φορές,
    το σερβίς συνέχεια επαναλαμβάνεται, με την προυπόθεση πάντα οτι η μπάλα μετά το φιλέ βρίσκει το γήπεδο του σερβίς του αντιπάλου`

  10. #10
    Junior Member Το avatar του χρήστη thanasis68
    Εγγραφή
    12-02-2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη δυτικά
    Μηνύματα
    177
    η προπονήτρια μας ειναι αμετάπειστη...
    ετσι εκεινη πιστεύει οτι μονο 2 φορές μπορει να επαναληφθεί το σερβίς, οταν βρίσκει διχτι και πέφτι στο αντιπαλο έδαφος,
    ενώ εγω πιστεύω οτι οσες φορές και να πέσει η μπαλα στο αντιπαλο έδαφος από σερβις το σερβίς επαναλαμβάνεται μεχρι να μην βρει δίχτι...

    ετσι το λέει ο κανονισμός, βαση βιβλιαράκι που εχει από τα ΤΕΦΑΑ, μου λέει...

    μηπως εννοει το σερβις λετ στο δευτερο σερβις που δεν επαναλαμβάνεται ο πόντος που λέει ο κανονισμός...
    εχω σηκώσει τα χερια ψηλα για να της το εξηγήσω καλύτερα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας