Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: τένις για μικρά παιδιά

  1. #1
    Junior Member
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    97

    τένις για μικρά παιδιά

    καλησπέρα σε όλους!
    είμαι και εγώ ένας από τους λάτρες του αθλήματος και θα ήθελα να ξεκινήσω τον μεγάλο μου γιο (5 ετών) αλλά δεν ξέρω αν είναι νωρίς ή όχι, και δεν θα ήθελα να το πάρει στραβά ή να βαρεθεί. ξέρει κανείς ποιά η σωστή ηλικία και μέθοδος?

  2. #2
    ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΗΛΙΚΙΑ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΙΕΖΕΙΣ.
    ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΧΟ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΣΚΟΥΝΤΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ.
    ΑΦΟΥ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΣΟΥ.
    ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΩΡΩ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ή ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΩΡΑΣΗ ή ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ.
    ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΑΧΤΙΚΗ ΕΧΩ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 6 ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

  3. #3
    Καλησπέρα σε όλους..
    Γύρω στα 10 πιστεύω είναι καλή ηλικία.
    Ο ξάδερφός μου που είναι περίπου 10 χρονών παει με τον πατέρα του στο μύλωνα στις εγκαταστάσεις του τενις και παίζουν μαζί(του μαθαίνει δηλαδή)

  4. #4
    Junior Member Το avatar του χρήστη mosquito
    Εγγραφή
    24-03-2010
    Περιοχή
    Tennis Courts
    Μηνύματα
    38
    Sam πράγματι η ηλικία των 5 είναι η καλύτερη για να ξεκινήσει ο γιος σου τένις.
    Απλώς όπως επισημαίνει και ο Kafman κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον του μικρού και όλα καλά θα πάνε.
    Καλή αρχή
    mosquito way

  5. #5
    Junior Member
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    97
    ευχαριστώ πολύ mosquito για την απάντηση. όντως ο μικρός έχει ξεκινήσει εδώ και 5 μήνες και πάει πάρα πολύ καλά. του αρέσει πολύ και ο δάσκαλος είναι πάρα πολύ καλός.
    Κάνει μάθημα στο Pallini tennis park στην παλλήνη, και είμαι πολύ ευχαριστημένος!

  6. #6
    Μου αρεσει το τεννις κ το παρακολουθω απο μικρος.Η ζωη με εφερε στη Σερβια οπου κ εδω κ 5 χρονια ζω στο Βελιγραδι μια πολη που εχει κουλτουρα για τεννις.Σκεφτομαι να γραψω τον 5,5 χρονων γιο μου στο τεννις αλλα με φοβιζει το οικονομικο.Και δεν μιλω για τη πληρωμη προπονητη, γηπεδου κ.α αλλα για τη περιπτωση των τουρνουα κ τα ταξιδια που πρεπει να ακολουθησει μετα απο καποια χρονια,φυσικα εφοσον συνεχισει αυτο το αθλημα.Μπορει να ακουγετε τελειως χαζη ερωτηση για καποιους απο εσας αλλα δεν ειμαι γνωστης και θα ηθελα να δειξετε κατανοηση.Ευχαριστω

  7. #7
    Καθε αλλο παρα χαζη ειναι η ερωτηση. Δυστυχως το τενις εχει πολλα εξοδα και ειναι μια δυσκολη αποφαση των γονεων να μπορεσουν να στηριξουν το παιδι/αθλητη.. Το πιο βασιο αρχικα ειναι να δουμε αν αξιζει οντως το παιδι να μπει στο χωρο του πρωταθλητισμου. (κακα τα ψεματα χωρις ταλεντο θα ειναι πεταμενα λεφτα). Ομως Το προβλημα των εξοδων ειναι πολυ μεγαλυτερο στην Ελλαδα γιατι ενα παιδι για να παιξει ενα πανελληνιο πχ πρεπει να ταξιδεψει με αεροπλανο η καραβι, να χασει σχολειο κτλ κτλ και δυστυχως η χωρα μας δε βοηθαει σε αυτο.. Κανει ακριβως το αντιθετο. Ειδικα απο αποψη σχολειων. Τελος παντων να μην ξεφυγω απ το θεμα. Το θεμα λοιπον των εξοδων θα δειξει μετα απο καποια χρονια οταν το παιδι θα εχει ασχοληθει και θα εχει παρει το δρομο του (τενιστικα) και θα εχει δειξει αν αξιζει να κανει πρωταθλητισμο. Οποτε δεν υπαρχει κανενας λογος να μην ξεκινησει το παιδι τενις. Και αυτη η ηλικια ειναι η καλυτερη

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας