Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 12 από 12

Θέμα: ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

  1. #11

    Exclamation

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΕΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ !! ΙΣΩΣ Η ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΔΙΑΙΤΗΤΩΝ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΗ !!!

  2. #12
    Με αφορμή το posting μου στην κατηγορία 'Γονείς' έπεσε το μάτι μου και σε αυτό το, παλαιό μεν, αλλά τόσο μα τόσο επίκαιρο thread. Εχω δε να πω τα εξής:

    Καταρχήν όσον αφορά το σχόλιο του nicz, καλά τα λέει, αλλά υπάρχει και η ΑΛΛΗ (και πολύ χειρότερη...) όψη του νομίσματος, την οποία παρουσιάζω στο προαναφερθέν posting μου, άρα ας μην την επαναλάβω εδώ.

    Αλλά θέλω να συνεισφέρω και μια ακόμα οπτική στη συζήτηση μας: όπως όλοι γνωρίζουμε και συμφωνούμε, το επιτυχημένο (αλλά και θεαματικό, για τον κόσμο) τένις είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με winners στις γωνίες και στις γραμμές. Και ερωτώ: όταν το παιδάκι τελικά μαθαίνει να ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ τέτοια shots γιατί θα εμπλακεί σε ψυχοφθόρες φιλονικίες κλπ στη διάρκεια του αγώνα, και πιθανότατα θα υποστεί και ακόμα πιο ψυχοφθόρες αδικίες, τι θα επιλέξει τελικά; Το μαντέψατε...: 'Ασε να ρίχνω στο κέντρο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..' Αποτέλεσμα; Πάλι το μαντέψατε: η γνωστή φτώχεια, ανυποληψία (και τελικά _ασχετοσύνη_) του ελληνικού τενις, όταν όλα αυτά τα παιδιά μεγαλώσουν και - με αυτά και με τα άλλα... - δεν μάθουν ποτέ να παίζουν τενις όπως πρέπει...
    Μου θυμίζει τη μιζέρια του ελληνικού ποδοσφαίρου πριν από κάποιες δεκαετίες (όχι ότι τώρα άλλαξαν τα πράγματα...μη γελιέστε από τις _κάλπικες_ επιτυχίες, που έκαναν πλούσιους κάποιους μεγαλόσχημους στοιχηματζήδες-*******). Εκείνη λοιπόν η μιζέρια οφείλονταν κατά πολύ και στο γεγονός ότι δεν υπήρχαν τότε γήπεδα και οι πιτσιρικάδες έβαζαν δύο...μπουφάν για δοκάρια, αλλά και έπαιζαν τριάντα άτομα σε λίγα τετραγωνικά. Πώς λοιπόν να μάθει ο έλληνας μελλοντικός ποδοσφαιριστής να σουτάρει στο 'Γάμα' της εστίας; Αφού ήξερε ότι θα του αμφισβητήσουν το γκολ. 'Ασε, θα σουτάρω συρτά, και μόνο όταν φτάσω στα δύο μέτρα'.
    Οσο για τα άλλα σχόλια εδώ για τους Συλλόγους που μαθαίνουν στους μικρούς παίκτες τους να κλέβουν, τι το φυσιολογικότερον; Αν δεν κερδίσει (πάση θυσία) ο κακομαθημένος κανακάρης πώς θα παραμυθιάζουμε τους γονείς ότι μαθαίνει 'σούπερ τένις' στο club μας ώστε να τους αρμέγουμε εσαεί;
    Οι μόνοι άξιοι θυμηδίας στην προκειμένη περίπτωση είναι οι αφελείς κομπάρσοι αυτού του κακοστημένου σόου (όπως υπήρξα κι εγώ δυστυχώς, το ομολογώ) οι οποίοι στέλνουν τα παιδιά τους να συμμετέχουν σε κάλπικα τουρνουά που διοργανώνονται από κλόουν σε χρεοκοπημένα 'tennis clubs'...

    Αυτά τα ολίγα, ως..ωδή στην αθεράπευτη μιζέρια μας και στον κακό μας τον καιρό....

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας