Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: Πλέγματα Dyreex σε τιμές **reel set και κάτω**

  1. #21
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    Χαχα! Δεν παίζει τέτοιο σενάριο! Δεν ξέρω πόσο συχνά θα μπορώ να παίζω, θα δούμε. Τελειώνω με τα του ΕΟΠΠΕΠ και πάμε για δουλειές άλλες. Χόμπι φάση θα παραμείνει. Άσε γιατί μου 'ρχεται και μία Wilson BLX Six One 18*20 από καλό φίλο, να δω τι θα βάλω εκεί! Θα σου στείλω Viber αύριο.

  2. #22
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    1+ ώρα straight χτυπήματα από baseline + αρκετά βολέ με ITF επιπέδου παίχτη (Παν. Μητσ.).

    Βουτυρο το Alu Your 1.25 στα φλατ χτυπήματα και στα βολέ. Αντοχή είναι το θέμα να δω πώς θα πάει. Κατά τη γνώμη μου λίγο, αλλά αισθητά καλύτερο του Cyber Flash στα ίδια κιλά. Τον Cyber Flash είναι λίγο πιο stiff. Μπορεί λίγο παρακάτω να παιζει το ίδιο. Μικρές διάφορες.
    * Καλά, όταν το γυρισα κάποια στιγμή στην Youtek Speed, δεν είχα καθόλου δυναμη.


    IMG_20240314_141507.jpg

  3. #23
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    2 μέρες μετά snapback δεν υπάρχει για το Alu Tour 1.25, ακριβώς ίδια περίπτωση με το Luxilon 4G από θέμα snapback και "σκαψίματος". Οπότε μιλάμε για πλέγμα για φλατεράδες σαν εμένα και για στενά patterns.

    Βέβαια, πρέπει να το ξαναπαίξω να δω αίσθηση, απλά προχτές το ξετίναξα στη δύναμη πιο πολύ από κάθε άλλη φορά λόγω συμπαίκτη.

    https://files.fm/u/79mrddw4c9
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konkalf : 16-03-24 στις 12:52

  4. #24
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    Χαμηλά 20κάτι κιλάκια το Black Edge 1.25 ξεκλείδωσε το top-spin στην Youtek Speed. Μαλακή αίσθηση, πιο μαλακό από το Alu Tour, βέβαια λίγο πιο σφικτά το Alu Tour πλεγμένο.
    Κατά 90% την επόμενη φορά θα βγάλω και βιντεάκι με Elevate x Alu Tour και Youtek Speed x Black Edge.
    To Βlack Edge μου θύμισε το Kirschbaum XPlosive Speed 1.23 παιγμένο με TF40 315 16*19. Σχεδόν πανομοιότυπο.

  5. #25
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαμηλά 20κάτι κιλάκια το Black Edge 1.25 ξεκλείδωσε το top-spin στην Youtek Speed.
    Αυτή η πρόταση είναι ένα ολόκληρο θέμα από μόνη της....
    Το topspin παράγεται καθαρά από τον μηχανισμό χτυπήματος της μπάλας και δεν έχει να κάνει με την τάση του πλέγματος, {μιλάμε για το ίδιο πλέγμα στην ίδια ρακέτα) πόσο μάλλον να ...ξεκλειδώσει μια ρακέτα.
    Προφανώς με τα λιγότερα κιλά για να κρατήσεις τη μπάλα στο γήπεδο έκλεισες περισσότερο τη ρακέτα και έβαλες περισσότερο σπιν. Δεν μας είπες όμως τι αποτέλεσμα είχε στον έλεγχο της μπάλας....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη constantinos : 21-03-24 στις 11:13

  6. #26
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    Σύμφωνοι. 80% τουλάχιστον είναι η τεχνική δλδ κλείσιμο ρακέτας, swingpath κτλ..

    Αναφέρομαι στο ότι αισθάνθηκα ένα καλύτερο "γράπωμα" στην μπάλα, συγκριτικά με τα RS Lyon 1,25 και Kirschbaum Flash (μαύρο) 1,25 στο top-spin και στο slice.

    Κατά την εμπειρία μου, τα κυλινδρικά τα εμπιστεύομαι πιο πολύ σε φλατ χτυπήματα με neutral racket face, σε χτύπημα μεταξύ στήθους και κοιλιάς.

    Χτες, όπως και τις περισσότερες φορές, επειδή έπαιξα και αρκετή ώρα drills με διαγώνιες μπαλιές, η βοήθεια στο top-spin ήταν αισθητά καλύτερη, ειδικά στο forehand on the run με χτύπημα σε πιο χαμηλή ζώνη.

    Στην αρχή, με neutral racket face και ίσως και κακό timing, μου φύγανε κάποιες ψηλά στο forehand.

    Με λίγα λόγια, στην Youtek Speed που είναι 20mm μέχρι στιγμής, από αυτά τα τρία που ανέφερα, το Black Edge 1.25 μου έκατσε καλύτερα.

    Για το Alu Tour 1.25 στην Elevate θέλω να το δω λίγο ακόμα και θα επανέλθω. Λόγω μηδαμινού string movement, σίγουρα θα το έβαζα σε στενότερη πλέξη, όπως πχ το Element που έπαιξα χτες με BLX 95 18x20.

  7. #27
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρομαι στο ότι αισθάνθηκα ένα καλύτερο "γράπωμα" στην μπάλα, συγκριτικά με τα RS Lyon 1,25 και Kirschbaum Flash (μαύρο) 1,25 στο top-spin και στο slice.

    Κατά την εμπειρία μου, τα κυλινδρικά τα εμπιστεύομαι πιο πολύ σε φλατ χτυπήματα με neutral racket face, σε χτύπημα μεταξύ στήθους και κοιλιάς.
    Σϊγουρα αισθάνθηκες καλύτερο ¨γράπωμα” αφού λόγω χαμηλότερης τάσης η μπάλα έμεινε στο πλέγμα περισσότερο χρόνο...

    Στα φλατ χτυπήματα δεν παίζει ρόλο η διατομή του πλέγματος στο σπιν. Επίσης οι γωνίες στα πλέγματα στο σπιν πιο πολύ θέμα marketing είναι όσον αφορά τουλάχιστον τους ερασιτέχνες.
    Αντίθετα μετά από μερικές -λίγες- ώρες παιχνιδιού τρώγονται οι γωνίες και εκεί που νομίζεις ότι έχεις τετράγωνο τελικά έχεις ότι να ναι....

  8. #28
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χτες, όπως και τις περισσότερες φορές, επειδή έπαιξα και αρκετή ώρα drills με διαγώνιες μπαλιές, η βοήθεια στο top-spin ήταν αισθητά καλύτερη, ειδικά στο forehand on the run με χτύπημα σε πιο χαμηλή ζώνη.

    Στην αρχή, με neutral racket face και ίσως και κακό timing, μου φύγανε κάποιες ψηλά στο forehand.
    Αυτό ακριβώς έγραψα παραπάνω... Λόγω χαμηλότερης τάσης η μπάλα έφευγε ψηλά οπότε αναγκάστηκες να κλείσεις τη ρακέτα για να μείνει η μπάλα στο γήπεδο.
    Πάντως σε τέτοια χτυπήματα πάνω στην κίνηση με χαμηλά τη μπάλα είναι προτιμότερο το forehand slice εκτός αν είσαι σε θέση να χαμηλώσεις πολύ το σώμα σου...

  9. #29
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    343
    Παίζει και ρόλο το tempo και η δύναμη που έρχεται η μπάλα από τον απέναντι. Την περασμένη Πέμπτη που έπαιξα μπαλιές 1.5 ώρα με παίκτη επιπέδου ITF ήταν πολύ πιο δυνατά τα χτυπήματά μου και σαφώς πιο δύσκολες οι μπαλιές να τις γυρίσω πίσω, πόσο μάλλον να κάνω επίθεση. Στη καλύτερη να πέταγα καμιά σε μικρή διαγώνιο για να τελειώσω με κανένα βολέ.

    Σε πιο νορμάλ τέμπο που παίζω συνήθως, υπάρχει διαφορά στο πόσο εύκολα έρχεται το σπιν με το ίδιο κλείσιμο ρακέτας, swingpath κτλ. Αλλιώς φεύγει, σκάει και πετάγεται η μπάλα πχ με το Tour Hex full-bed και αλλιώς με Machete x Tour Hex.

    Από ένα σημείο και μετά είναι και τι συμπληρώνει καλά μία ρακέτα και τι όχι τόσο καλά, αφού περισσότερο επιδραστικό είναι το ίδιο το χτύπημα και η ρακέτα. Οι χορδές απλά συμπληρώνουν άλλες καλύτερα άλλες όχι τόσο καλά την αίσθηση της ρακέτες. Πχ το Cube Max μ' άρεσε πολύ περισσότερο από το X-Star.

  10. #30
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πιο νορμάλ τέμπο που παίζω συνήθως, υπάρχει διαφορά στο πόσο εύκολα έρχεται το σπιν με το ίδιο κλείσιμο ρακέτας, swingpath κτλ. Αλλιώς φεύγει, σκάει και πετάγεται η μπάλα πχ με το Tour Hex full-bed και αλλιώς με Machete x Tour Hex.
    Το σπιν που βάζεις σε μια μπάλα εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Αν υποθέσουμε ότι εσύ χτυπάς δύο μπάλες με όλες τις παραμέτρους σταθερές δηλαδή με ίδια δύναμη, ίδιο άνοιγμα ρακέτας, ίδια γωνία κλπ ή πορεία και το σπιν που θα πάρει η μπάλα στην επιστροφή θα είναι ίδια ΜΟΝΟ στην περίπτωση που και οι δύο μπάλες έρχονται με ακριβώς ίδιες παραμέτρους και μάλιστα σε αργαστηριακές συνθήκες. Πόσο μάλλον σε ένα γήπεδο ανοιχτό στο οποίο η επιφάνεια μεταβάλεται συνεχώς. Οπότε ακόμη και με το ίδιο πλέγμα στο ίδιο παιχνίδι θα βλέπεις διαφορές στον τρόπο που φεύγει η μπάλα ακόμη και αν όλα τα χτυπήματά σου είναι ακριβώς ίδια ανάλογα με το πως δέχεσαι τη μπάλα.

    Σε εργαστηριακές συνθήκες σε δοκιμή του tennis wharehouse διάφορων πολυεστερικών το καλύτερο από το χειρότερο πλέγμα όσον αφορά το σπιν ήταν περίπου 190 στροφές σε μέσο όρο 1700 νούμερο που ο μέσος ερασιτέχνης θα το φτάσει ελάχιστες φορές στο forehand και θα το ονειρευτεί στο backhand!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την περασμένη Πέμπτη που έπαιξα μπαλιές 1.5 ώρα με παίκτη επιπέδου ITF ήταν πολύ πιο δυνατά τα χτυπήματά μου και σαφώς πιο δύσκολες οι μπαλιές να τις γυρίσω πίσω, πόσο μάλλον να κάνω επίθεση.
    Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Όλα εξαρτώνται από το τενιστικό επίπεδο. Ο ITF παίκτης και με παιδική ρακέτα να παίξει και με β€œταπεινό” syn gut θα έχει καλύτερα χτυπήματα από κάποιον που παίζει 2-3 χρόνια με τη β€œρακέτα του Τσιτσιπά” και το σουπερ πλέγμα που παίζει μόνο του....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη constantinos : 22-03-24 στις 08:36

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας