Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Easy Stringer tennis stringing machine

  1. #1
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    344

    Easy Stringer tennis stringing machine

    Πωλείται Easy Stringer με δύο flying clamps αγορασμένα από Tennis Pro.

    Τιμή 90€ με μεταφορικά.

    Η φθηνότερη λύση για ατομικό πλέξιμο και για να μάθει κάποιος να πλέκει ώστε να πάει σε κάτι πιο ακριβό για περισσότερα πλεξίματα.

    easy stringer.jpgeasy stringer sale.jpg flying clamp.jpg

  2. #2
    Ωπ... Κώστα τι αγορά έκανες? Drop weight ή ηλεκτρονικό? Πόσα πλεξίματα έχει το easy stringer?
    Petec

  3. #3
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    344
    Έχει ακριβώς 46 πλεξίματα. Δεν πήρα μηχανή ακόμα, απλά την έβαλα εδώ για να υπάρχει προς πώληση, ώστε να δω αν υπάρχει ενδιαφέρον από κάποιον να την πάρει και βλέπουμε. Σκέψου ότι μόνο τα clamps που τα είχα πάρει από βλακεία μου ξεχωριστά από tennis pro, κάνανε 80€.

    Πέρυσι τον Σεπτέμβριο το πήρα, για καθαρά προσωπική χρήση και για να μάθω να πλέκω μόνος μου. Την πρώτη φορά που δεν είχα ιδέα έκανα ένα δίωρο, τώρα κάνω 1 ώρα παρά κάτι, κυρίως γιατί αργώ στο πλέξιμο στις crosses. Οι mains μου παίρνουν 20 λεπτά. Άλλο τόσο και λίγο παραπάνω οι crosses + να κόψεις τις προηγούμενες κτλ πάει στη μία ώρα.

    Απλά θέλω να πλέκω εθελοντικά για παιδάκια που παίζουν σε έναν όμιλο "Φοίβος" που χρησιμοποιούν τα δημοτικά γήπεδα του Αγρινίου που παίζω κι εγώ και ίσως και για άλλους που παίζουμε μαζί.

    Μάλλον drop weight με flying clamps στυλ cb3.

    Το Easy Stringer είναι για αυστηρά προσωπική χρήση 3-4 φορές το μήνα για να γλιτώνεις τα πέρα δώθε, τις καθυστερήσεις και τα 8-10€.

  4. #4
    κονκλάβιε έχεις έρθει αθήνα?

  5. #5
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    344
    Υπολόγιζα να ανέβω τέλη Ιουλίου, αλλά τελικά αναβλήθηκε και πάει για αρχές Σεπτεμβρίου.

  6. #6
    Junior Member Το avatar του χρήστη Haris
    Εγγραφή
    03-10-2017
    Μηνύματα
    268
    Για χαρά,
    από άποψη ακρίβειας στα κιλά πως πάει?
    Ευχαριστώ

  7. #7
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    344
    Ο μόνος που έχω δει να έχει τσεκάρει ακρίβεια είναι από το κανάλι Tennis Spin στο YouTube, ο οποίος τράβαγε στα 50lbs και ένα ηλεκτρονικό μέτρηση dynamic tension του βγήκε 49lbs. Βέβαια, τεχνική κατά διαόλου, χωρίς starting clamp ή έστω starting pin και δεν ήξερε να απελευθερώνει το πιστολι. Προφανώς δεν είχε διαβάσει τις οδηγίες. Το μόνο σωστό 100% που είπε στο τέλος είναι ότι ενδείκνυται για να πλεκεις μία ρακέτα δική σου πού και πού γιατί για δευτερη συνεχόμενη, σίγουρα γίνεται κουραστικο να πατας σκανδαλίες.

    Εγώ αναλόγως με τη σκληρότητα της χορδής, τραβάω στα 26 κιλά για νορμάλ χορδές και 24 κιλά για τις πιο stiff, υπολογίζοντας παντα κάποια απώλεια 1-2 κιλών από τεχνική + 10-15% απώλεια το πρωτο 24ωρο ούτως ή άλλως εκ φυσεως.

    Γενικά για στόχο μεταξυ 20-23 κιλά είναι οκ. Αν ήθελα στόχο τα 25 κιλά, θα επλεκα στα 27κιλα στον δείκτη του υπολογίζοντας κάποια απώλεια.

    Προφανώς, δεν προκειται να πετυχεις ακρίβεια την πρωτη φορα, αλλά την επόμενη, εφόσον πλεξεις την ίδια χορδή, υπολογιζεις ποσο έχει; χάσει την πρωτη φορα και το προσθετεις στη δευτερη.

    https://youtu.be/wK01QB2R3p4?si=uNxOit4Goe5Zi91R
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konkalf : 28-08-23 στις 23:40

  8. #8
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    344
    Έφυγε το Easy Stringer και αποστέλλεται αύριο.

  9. #9
    Μια χαρά ήρθε σε μία μόλις ημέρα, ευχαριστώ φίλε μου Κονκλάβιε κ σε περιμένει το παρεάκι των ΝΠ για τενισάκι μόλις κατέβεις Αθήνα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NikosXo : 01-09-23 στις 23:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας