Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: ΕπιλογΞ� πλΞ*γματος

  1. #11
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Καλημέρα Κωνσταντίνε!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαλάμε λίγο το topic του φίλου αλλά πιστεύω θα μας συγχωρέσει για λίγη θεωρία.
    Οι πιο ωραίες συζητήσεις εδώ μέσα έχουν γίνει σε ...αγγελίες!
    Και άντε να τις ξαναβρούμε...
    Οπότε τη συζήτηση εδώ τη λες και βελτίωση!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε τώρα στα πολύγωνα πλέγματα. Το πάχος του πλέγματος αναφέρεται στην πλευρά.
    Ας πάρουμε για παράδειγμα το τετράγωνο πλέγμα με πλευρά 1,23 mm που αναφέρεις.
    H επιφάνεια της διατομής του είναι 1,23^2=1,5129 mm2.
    Για να δούμε σε πιο στρογγυλό ακτίνας R αντιστοιχεί έχουμε πR^2=1,5129 => R^2=1,5129/3,14
    => R=Τετραγωνική ρίζα 0,48 => R=0,69 mm άρα το πάχος του πλέγματος είναι 1,38 mm.
    Αυτό ακριβώς που παρατηρείς στην πράξη...
    Οπότε το 1,18 τετράγωνο που του προτείνεις ουσιαστικά θα είναι βαρύτερο από το 1,25 που ήδη έχει...
    Έχεις δίκιο! Οι υπολογισμοί σου είναι σωστοί!

    Όπως είπα το είχα δει στην πράξη, όμως μόνο με το πολύ χοντρό Ultra Cable 1.23.
    Η αλήθεια είναι ότι το 1.18 Cube το έχω βάλει σε γρήγορες ρακέτες και καθώς είναι πολύ πιο λεπτό, δεν φάνηκε κάποια δύσχρηστη διαφορά, όπως με το Cable...
    Αλλά οι αριθμοί λένε πάντα την αλήθεια. Δεν μπορούμε να τους αμφισβητήσουμε!
    Οπότε εάν ο φίλος θέλει να μειώσει swingweight θα πρέπει να πάει σε λεπτό και στρογγυλό πλέγμα. Το οποίο βέβαια, κατά τη γνώμη μου, δεν βοηθάει και πάρα πολύ το σπιν σε εμάς τους φλατ χίτερς!
    Τα λέω εγώ να αλλάξει ρακέτα, αλλά του αρέσει λέει! Τι να πεις μετά;
    Ρε παιδιά (το λέω για όλους, αλλά πιο πολύ για κάτι δικούς μου), είπαμε να μην αλλάζουμε ρακέτες σαν τα πουκάμισα εάν θέλουμε να βελτιωθούμε στο άθλημα, αλλά από την άλλη και αυτό το «έχω παίξει με 2-3 ρακέτες στη ζωή μου και βρήκα την ιδανική» είναι λίγο παράλογο. Το ίδιο και με τα πλέγματα. Πως μπορώ να έχω σφαιρική και συγκριτική άποψη για κάτι; Και ακόμη χειρότερα, τι αξία έχει η γνώμη μου για αυτές τις δυο-τρεις;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Μάνο πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως κατάφερες να υπολογίσεις θεωρητικά τη διαφορά .... στο swing weight από τη στιγμή που το επιπλέον βάρος ... γρ. δεν τοποθετείται σε συγκεκριμένο σημείο (πχ στο 12) του κεφαλιού της ρακέτας αλλά διαχέεται σε όλη την επιφάνεια των 98 τετραγωνικών ιντσών. Μπορεί να έχεις και δίκαιο αλλά ακριβή μέτρηση μπορείς να πάρεις μόνο με την ειδική ζυγαριά.
    Καλά, έχεις κάνει τους σούπερ σωστούς μαθηματικούς υπολογισμούς, με ρίζες, δυνάμεις κλπ και μου ζητάς να σου εξηγήσω που βρίσκεται το κέντρο βάρους του συνολικού πλέγματος; Και πώς υπολογίζεται η αύξηση του swingweight με την προσθήκη αυτού του βάρους; Δεν το πιστεύω! Σε παραπέμπω πάλι στο άρθρο του customization (to link παραπάνω).

    Σημ. Προς αποφυγή μπερδέματος, διέγραψα στην παράθεση τα νούμερα που αναφέρεις παραπάνω, καθώς η απάντησή μου δεν αφορούσε ένα γραμμάριο αλλά σχεδόν 3 γρ., δηλ. τη διαφορά ενός πλέγματος 1.18 mm και ενός ολόιδιου σε 1.25 mm.

    .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 26-05-23 στις 16:37

  2. #12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    η απάντησή μου δεν αφορούσε ένα γραμμάριο αλλά σχεδόν 3 γρ., δηλ. τη διαφορά ενός πλέγματος 1.18 mm και ενός ολόιδιου σε 1.25 mm.
    .
    Α ΟΚ έτσι εξηγείται! Εγώ προσπαθούσα να καταλάβω πως βγήκε η διαφορά των 3 μονάδων με 1 γραμμάριο μόνο διάσπαρτο σε ολη την επιφάνεια....
    Εννοείται ότι θα ξαναδιαβάσω το άρθρο σου!

  3. #13
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ΟΚ έτσι εξηγείται! Εγώ προσπαθούσα να καταλάβω πως βγήκε η διαφορά των 3 μονάδων με 1 γραμμάριο μόνο διάσπαρτο σε ολη την επιφάνεια....
    Εννοείται ότι θα ξαναδιαβάσω το άρθρο σου!
    Για την ακρίβεια με 2 γρ. οι 3 μονάδες swingweight.
    Τα 3 γρ. δίνουν +5.

  4. #14
    Junior Member
    Εγγραφή
    19-04-2022
    Μηνύματα
    45
    Να προτείνω εγώ να δοκιμάσεις ένα hybrid με συνθετικό ( syngut η multi ) mains και λεπτό στρογγυλό poly cross. Αρχικά 1.25 συνθετικό και 1.15-1.20 τον πολυεστερα, είναι πυκνή η blade στο κέντρο οπότε δεν χρειάζεται να πας κατευθείαν σε 1.30. Αν σαρεσει και σπάσει γρήγορα ανεβαίνεις σε πάχος.

    Η ρακέτα είναι μαλακή, από τις λίγες που εγώ προσωπικά μπορώ και χρησιμοποιώ φουλ πολυεστέρα. Όπως είπαν παραπάνω έχει λίγο ανεβασμένο sw και ισορροπία +-33 οπότε μπορεί να σε καθυστερεί εκεί.

    To hybrid ζυγίζει 14-15 γραμμάρια οπότε θα βοηθήσει λίγο στο sw, και λόγω ότι είναι πιο μαλακό μπορεί να σε βοηθήσει στον πόνο του αγκώνα. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις και 3-5γραμμαρια στην λαβή να δεις αν θα την νιώσεις καλύτερα.

    Από την άλλη πλευρά μπορείς να αυξήσεις το sw και να δεις αν έτσι το έξτρα βάρος βοηθήσει την ρακέτα να φεύγει πιο ευκολα. Όταν την πήρα την πρωτοεπλεξα με το "βαρύ" 4g 1.3 και έβαλα και ταινία προστασίας στο κεφάλι και έφευγε αρκετά εύκολα.

    Δυστυχώς στο τέννις πρέπει να δοκιμάσεις για να δεις τι ταιριάζει σε σένα. Πάντως εγώ αρχικά θα προσπαθούσα να μειώσω τον πόνο στο χέρι και μετά να βελτιώσω το παιχνίδι μου.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας