Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: ΕπιλογΞ� πλΞ*γματος

  1. #1
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32

    ΕπιλογΞ� πλΞ*γματος

    Καλησπέρα.

    Ψάχνω για ένα πλέγμα για τη ρακέτα μου. Προς το παρόν έχω το Yonex Poly Tour Pro αλλά μου φαίνεται ότι ενώ μου το πρότειναν για control στην πράξη μου δίνει λίγο παραπάνω power από όσο θα ήθελα.

    Τι ισχύει:

    - Είμαι μετριου επιπέδου παίχτης. Ίσως λίγο παραπάνω από το μέτριο (ηλικία 45+)
    - Έχω την Wilson Blade v7 98 16x19 η οποία με βολεύει αφάνταστα και δεν την αλλάζω
    - Τα περισσότερα χτυπήματα μου είναι φλατ και με βάθος
    - Παίζω με το ένα χέρι back-hand
    - Έχω ένα χρόνιο τσίμπημα στο δεξί αγκώνα αλλά το προσέχω με πάγο και μασάζ πριν και μετά από τα παιχνίδια και έτσι το διατηρώ χωρίς να με ενοχλεί.

    Εν ολίγοις (μάλλον) θα ήθελα κάτι σε spin-friendly και μαλακό στο χέρι. Δεν είμαι σίγουρος. Το λέω γιατί δύναμη μπορώ να βρω, spin δεν μπορώ εύκολα.

    Τι προτείνετε; Δεν έχω πρόβλημα να πάρω 2-3 και να τα δοκιμάσω πιο μου ταιριάζει, άλλωστε και τώρα που την πάω στον όμιλο για πλέξιμο κάθε φορά μου βάζουν ότι έχουν, οπότε καλύτερα να βρω κάτι να μου ταιριάζει και να αγοράσω 6-7 κομμάτια και να τους τα πηγαίνω.

    EDIT: κάτι πήγε στραβά με την κωδικοποίηση, ίσως γιατί έγραψα το μήνυμα σε 2 δόσεις και στο μεταξύ με πέταξε έξω (why?) και με πέρασε από login πάλι. Ο τίλος είναι: "Επιλογή Πλέγματος"
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xpanta : 22-05-23 στις 17:19 Αιτία: πρόβλημα με την κωδικοποίηση αλλά δεν έφταιγα εγώ.

  2. #2
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xpanta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.

    Ψάχνω για ένα πλέγμα για τη ρακέτα μου. Προς το παρόν έχω το Yonex Poly Tour Pro αλλά μου φαίνεται ότι ενώ μου το πρότειναν για control στην πράξη μου δίνει λίγο παραπάνω power από όσο θα ήθελα.

    Τι ισχύει:

    - Είμαι μετριου επιπέδου παίχτης. Ίσως λίγο παραπάνω από το μέτριο (ηλικία 45+)
    - Έχω την Wilson Blade v7 98 16x19 η οποία με βολεύει αφάνταστα και δεν την αλλάζω
    - Τα περισσότερα χτυπήματα μου είναι φλατ και με βάθος
    - Παίζω με το ένα χέρι back-hand
    - Έχω ένα χρόνιο τσίμπημα στο δεξί αγκώνα αλλά το προσέχω με πάγο και μασάζ πριν και μετά από τα παιχνίδια και έτσι το διατηρώ χωρίς να με ενοχλεί.

    Εν ολίγοις (μάλλον) θα ήθελα κάτι σε spin-friendly και μαλακό στο χέρι. Δεν είμαι σίγουρος. Το λέω γιατί δύναμη μπορώ να βρω, spin δεν μπορώ εύκολα.

    Τι προτείνετε; Δεν έχω πρόβλημα να πάρω 2-3 και να τα δοκιμάσω πιο μου ταιριάζει, άλλωστε και τώρα που την πάω στον όμιλο για πλέξιμο κάθε φορά μου βάζουν ότι έχουν, οπότε καλύτερα να βρω κάτι να μου ταιριάζει και να αγοράσω 6-7 κομμάτια και να τους τα πηγαίνω.

    EDIT: κάτι πήγε στραβά με την κωδικοποίηση, ίσως γιατί έγραψα το μήνυμα σε 2 δόσεις και στο μεταξύ με πέταξε έξω (why?) και με πέρασε από login πάλι. Ο τίλος είναι: "Επιλογή Πλέγματος"
    Μήπως να το γυρίσεις σε Pro Kennex; Δεν υπάρχει λόγος να παίζεις με Blade και μετά να μπαίνεις στη διαδικασία να βάζεις πάγο κλπ.
    Όσον αφορά σε χορδές με spin, αν χτυπάς φλατ το κοντρόλ και την προβλεψιμότητα που σου δίνει μία κυλινδρική χορδή, δεν θα στη δώσει μία με πολυγωνική διατομή.
    Αν όμως θες να δοκιμάσεις, πρώτα δοκίμασε κάτι σε 8γωνο ή 6γωνο που είναι η ενδιάμεση κατάσταση μεταξύ των δύο άκρων: κυλινδρικής διατομής και τετράγωνης διατομής.
    Προτάσεις μπορώ να σου κάνω, αναλόγως το ποσό που είσαι διατεθιμένος να χαλάσεις. Βέβαια, αν χτυπάς φλατ πχ όπως εγώ, δεν θα σπας χορδές συχνά.

  3. #3
    Με αφορμή αυτό το μήνυμα αν μου επιτρέψεις να γράψω λίγο γενικότερα για τις χορδές.
    Ένα πλέγμα οποιασδήποτε μάρκας κυκλοφορεί σε διάφορα πάχη και μπορεί να πλεχτεί με διαφορετικά κιλά. Οπότε για να αποφασίσουμε αν το συγκεκριμένο πλέγμα είναι καλό για το παιχνίδι μας πρέπει να το δοκιμάσουμε με διαφορετικές παραμέτρους. Για παράδειγμα αν έχει πολύ δύναμη και λίγο έλεγχο στο επόμενο πλέξιμο βάζουμε ένα κιλό παραπάνω, αν δεν έχει καλή αίσθηση βάζουμε λεπτότερο κοκ. Με τις χιλιάδες πλέγματα που κυκλοφορούν, αν εξαιρέσεις ότι πολλά είναι ίδια με άλλη ετικέτα, αν μετά απο κάθε πλέξιμο βάζεις και διαφορετικό πλέγμα δεν πρόκειται να βγάλεις ποτέ άκρη.
    Τα πολυεστερικά πλέγματα χάνουν την τάση γρήγορα. Σε ένα μέσο επίπεδο παιχνιδιού μετά από καμιά εικοσαριά ώρες θα έχουν χαλαρώσει αρκετά και εκτός ότι χάνεται ο έλεγχος η μπάλα φεύγει μακρυά. Οπότε θέλουν κόψιμο και βέβαια δεν περιμένεις σε καμία περίπτωση να σπάσουν.... Σε υψηλότερο επίπεδο με δυνατές μπάλες συνήθως τα αλλάζουν στις 8-10 ώρες.
    Βασική προϋπόθεση για να πάρει σπιν η μπάλα είναι ο τρόπος και η δύναμη που τη χτυπάς. Αν χτυπάς φλατ και ρακέτα 14Χ18 να έχεις με τετράγωνο πλέγμα, η μπάλα θα φεύγει φλατ. Οπότε πρώτα εξετάζουμε αν φταίει η τεχνική και μετά το πλέγμα. Γενικότερα σε επίπεδο club player ένα στρογγυλό πλέγμα είναι προτιμότερο από τα διάφορα πολύγωνα τα οποία σημειωτέων μετά από 2-3 ώρες παιχνιδιού έχουν χάσει τις γωνίες τους...
    Το ακριβότερο πλέγμα δεν είναι και το καλύτερο. Ένας μέσος παίκτης μπορεί να παίξει πολύ καλά και με ένα "φτηνό" syn gut χωρίς να ταλαιπωρεί τα χέρια του. Πόσο μάλλον αν παίζει flat, ένα syn gut στο 1,30 μπορεί να αποδίδει πολύ καλά και με μεγαλύτερη "παικτική" διάρκεια σε σχέση με ένα πολυεστερικό. Για ακόμη μεγαλύτερη άνεση σε όσους έχουν πρόβλημα με τα χέρια υπάρχουν και το πολύκλωνα. Αν θέλεις οπωσδήποτε και πολυεστερικό τότε υπάρχει και η επιλογή του υβριδικού πλεξίματος αλλά εκεί αν δεν ψάξεις αρκετά έχεις χάσει τη μπάλα.
    Αυτά και sorry για το σεντόνι...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη constantinos : 23-05-23 στις 10:46

  4. #4
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32
    Σας ευχαριστώ παιδιά. Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Μάλλον θα πάω σε κάποιο στρογγυλό πλέγμα, 1.25 (τόσο έχω τώρα και με βολεύει) μαλακό και με καλή αίσθηση στο χέρι. Θα την κοιτάξω την ProKennex. Αν και δεν τη βρίσκω στην Ελλάδα.

  5. #5
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αφορμή αυτό το μήνυμα αν μου επιτρέψεις να γράψω λίγο γενικότερα για τις χορδές.
    Ένα πλέγμα οποιασδήποτε μάρκας κυκλοφορεί σε διάφορα πάχη και μπορεί να πλεχτεί με διαφορετικά κιλά. Οπότε για να αποφασίσουμε αν το συγκεκριμένο πλέγμα είναι καλό για το παιχνίδι μας πρέπει να το δοκιμάσουμε με διαφορετικές παραμέτρους. Για παράδειγμα αν έχει πολύ δύναμη και λίγο έλεγχο στο επόμενο πλέξιμο βάζουμε ένα κιλό παραπάνω, αν δεν έχει καλή αίσθηση βάζουμε λεπτότερο κοκ. Με τις χιλιάδες πλέγματα που κυκλοφορούν, αν εξαιρέσεις ότι πολλά είναι ίδια με άλλη ετικέτα, αν μετά απο κάθε πλέξιμο βάζεις και διαφορετικό πλέγμα δεν πρόκειται να βγάλεις ποτέ άκρη.
    Τα πολυεστερικά πλέγματα χάνουν την τάση γρήγορα. Σε ένα μέσο επίπεδο παιχνιδιού μετά από καμιά εικοσαριά ώρες θα έχουν χαλαρώσει αρκετά και εκτός ότι χάνεται ο έλεγχος η μπάλα φεύγει μακρυά. Οπότε θέλουν κόψιμο και βέβαια δεν περιμένεις σε καμία περίπτωση να σπάσουν.... Σε υψηλότερο επίπεδο με δυνατές μπάλες συνήθως τα αλλάζουν στις 8-10 ώρες.
    Βασική προϋπόθεση για να πάρει σπιν η μπάλα είναι ο τρόπος και η δύναμη που τη χτυπάς. Αν χτυπάς φλατ και ρακέτα 14Χ18 να έχεις με τετράγωνο πλέγμα, η μπάλα θα φεύγει φλατ. Οπότε πρώτα εξετάζουμε αν φταίει η τεχνική και μετά το πλέγμα. Γενικότερα σε επίπεδο club player ένα στρογγυλό πλέγμα είναι προτιμότερο από τα διάφορα πολύγωνα τα οποία σημειωτέων μετά από 2-3 ώρες παιχνιδιού έχουν χάσει τις γωνίες τους...
    Το ακριβότερο πλέγμα δεν είναι και το καλύτερο. Ένας μέσος παίκτης μπορεί να παίξει πολύ καλά και με ένα "φτηνό" syn gut χωρίς να ταλαιπωρεί τα χέρια του. Πόσο μάλλον αν παίζει flat, ένα syn gut στο 1,30 μπορεί να αποδίδει πολύ καλά και με μεγαλύτερη "παικτική" διάρκεια σε σχέση με ένα πολυεστερικό. Για ακόμη μεγαλύτερη άνεση σε όσους έχουν πρόβλημα με τα χέρια υπάρχουν και το πολύκλωνα. Αν θέλεις οπωσδήποτε και πολυεστερικό τότε υπάρχει και η επιλογή του υβριδικού πλεξίματος αλλά εκεί αν δεν ψάξεις αρκετά έχεις χάσει τη μπάλα.
    Αυτά και sorry για το σεντόνι...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xpanta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ παιδιά. Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Μάλλον θα πάω σε κάποιο στρογγυλό πλέγμα, 1.25 (τόσο έχω τώρα και με βολεύει) μαλακό και με καλή αίσθηση στο χέρι. Θα την κοιτάξω την ProKennex. Αν και δεν τη βρίσκω στην Ελλάδα.
    Συμφωνώ 110% με τον "constantinos". Ό,τι και να βάλεις πάνω, πάνω απ΄όλα μετράει η τεχνική και επίσης ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΠΑΛΑΚΙΑ! Χτες μόλις, έπαιξα με έναν φίλο. Ξεκινήσαμε την πρώτη ώρα με τα δικά του, κάτι χρησιμοποιημένα Wilson US Open ... κάτι, τα οποία ήταν εμφανές ότι είχαν παιχτεί αρκετά και είχαν χάσει αέρα. Χτυπούσα την μπάλα και δεν ένιωθα τίποτα, με αποτέλεσμα να μου φεύγουν όλες οι μπάλες έξω.
    Με το που το γυρίσαμε στα δικά μου τα Head Tour XT (παιγμένα μιάμιση ώρα), η διαφορά ήταν η μέρα με τη νύχτα!
    Με λίγα λόγια, δώσε και βάση στα μπαλάκια. Αν τα Head Tour XT και τα Dunlop Fort Court που κατ' εμέ είναι τα καλύτερα, πάρε Tennis Point Premim. Έχω παίξει αλλουνού και ισχύει ό,τι είπε και ο "constantinos" για τις χορδές. Πάρα πολλά προϊόντα είναι τα ίδια και απλά αλλάζουν ταμπελάκι.

    Για Pro Kennex εγώ προσωπικά έχω μία Ki5 295 του 2022 που είναι τέλεια για φλατ παιχνίδι και λόγω Kinetic Technology θα έβλεπες άμεσα διαφορά. Στείλε μου προσωπικό μήνυμα, αν θες να στη στείλω να τη δοκιμάσεις και αν σου κάνει θα σκεφτώ να την πουλήσω. Βέβαια είναι 100άρα, έχει πολύ στενή πλέξη και λεπτό προφίλ (22mm).
    Επίσης, έχω και Pro Kennex Q+ Tour Pro 315 που είναι για καραφλάτ παιχνίδι. Μου μοιάζει με την Wilson Blade V5 18*20 αλλά εμφανώς πιο άνετη.

    Ούτως ή άλλως, θα προσπαθήσω να ανεβάζω κανένα βιντεάκι με τις δικές μου και όποιες έχω για πούλημα, να βλέπετε πώς πάει η μπάλα.
    pk1.jpg

  6. #6
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Είχα και την Black Ace 300 αλλά αυτή θέλει να παίζεις με spin. Ρακετάρα κι εκείνη, απλά όχι για 'μένα.

  7. #7
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    @xpanta

    Για να ξεκινήσουμε από την αρχή:

    Η ρακέτα σου είναι από stiffness οκ, οπότε δεν χρειάζεσαι κάτι πιο μαλακό.

    Το πρόβλημα στο χέρι δεν είναι προφανώς από high stiffness, αλλά από καθυστέρηση στο άνοιγμα και μη σωστό χτύπημα στο sweet spot.

    Το σίγουρο όμως είναι ότι μια «αργή» ρακέτα με swingweight κοντά στο 330 όπως αυτή που έχεις, δεν ευνοεί το παιχνίδι με σπιν, εκτός εάν είσαι ψηλά στο ranking της ATP.
    Παρομοίως και το σχετικά μικρό μέγεθος του κεφαλιού.

    Ξαναβάζω link προς το άρθρο για την «επιλογή μιας ρακέτας τένις».
    Θα σε βοηθήσει να βρεις μια ρακέτα που θα ευνοεί περισσότερο το σπιν.

    Εάν θέλεις οπωσδήποτε να κρατήσεις τη συγκεκριμένη, σχετικά αργή και μικροκέφαλη ρακέτα, τότε επέλεξε ένα όσο το δυνατόν πιο λεπτό πλέγμα 1.20 mm ή και λεπτότερο.
    Θα σε βοηθήσει και στο σπιν, αλλά παράλληλα θα ελαφρύνει λίγο το κεφάλι, μειώνοντας λίγο το swingweight.

    Επίσης, τα textured πλέγματα είναι αποδεδειγμένο στην πράξη ότι βοηθούν πάρα πολύ εκείνους που δυσκολεύονται να βάλουν σπιν, όπως κι εγώ. Φυσικά δε διαφωνώ ότι για το σπιν, και το τένις γενικότερα, μετράει η τεχνική, όμως το θέμα, όπως έχω ξαναπεί, είναι τι κάνουμε για να βελτιωθούμε αύριο το πρωί και όχι σε 5-10 χρόνια που θα αποκτήσουμε καλύτερη τεχνική...

    Τώρα όσον αφορά τη παραδοχή ότι "έχω flat παιχνίδι", θα έλεγα ότι είναι μια αδιέξοδη λούμπα, στην οποία είχα πέσει χρόνια και εγώ. Η αγορά δικής μου μηχανής πλεξίματος, άρα και το χαμηλό κόστος για πειραματισμούς με πολλά πλέγματα και πολλές διαφορετικές τάσεις, μου έδειξε ότι υπάρχει άλλος δρόμος, πολύ πιο σωστός και ευχάριστος! Και εξηγώ:

    Η (τελικά λάθος αρχική) ιδέα του flat παιχνιδιού, είναι ότι επειδή οι μπάλες δεν κατεβαίνουν εύκολα πάω σε «αδύναμες» επιλογές (όπως είπες και εσύ παραπάνω "μου δίνει λίγο παραπάνω power από όσο θα ήθελα"), τόσο σε ρακέτες (πυκνές), όσο και σε πλέγματα (ψόφια). Αυτό μπορεί να δουλεύει όντως ως προς το βάθος της μπάλας, που μένει μεν μέσα στο γήπεδα, αλλά τελικά σε κάνει να παίζεις ένα αμυντικό αδύναμο παιχνίδι, που και ευχάριστο δεν είναι, αλλά ούτε αποδοτικό. Για να βγάλεις winner με ένα τέτοιο setup πρέπει απέναντί σου να έχεις κάποιον που δεν μπορεί να κουνηθεί καθόλου.

    Αντίθετα, με την επιλογή ενός κατάλληλου setup, κυρίως σπινάτου και δυνατού πλέγματος και γρήγορης ρακέτας, τελικά βλέπεις ότι η μπάλα μπορεί να παιχτεί δυνατά και παρόλα αυτά, να κατέβει εύκολα ακόμα και από κάποιον που δεν έχει "γονιδιακό spin".

    Προσωπικά θα σου πρότεινα να πας σε ένα λεπτό τετράγωνο και μαλακό πλέγμα όπως πχ το Grapplesnake Cube 1.18 mm. Πιστεύω ότι θα διαπιστώσεις τρομερή βελτίωση και στο σπιν και στην ταχύτητα αιώρησης από το πρώτο 5λεπτο!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 24-05-23 στις 11:28

  8. #8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    @xpanta

    Για να ξεκινήσουμε από την αρχή:

    Εάν θέλεις οπωσδήποτε να κρατήσεις τη συγκεκριμένη, σχετικά αργή και μικροκέφαλη ρακέτα, τότε επέλεξε ένα όσο το δυνατόν πιο λεπτό πλέγμα 1.20 mm ή και λεπτότερο.
    Θα σε βοηθήσει και στο σπιν, αλλά παράλληλα θα ελαφρύνει λίγο το κεφάλι, μειώνοντας λίγο το swingweight.
    !
    Ο πολυεστερας σε 1,25 εχει 590 μετρα το κιλο αρα τα 12 μετρα ζυγιζουν περιπου 18,7 γραμμαρια.
    Ο 1,20 εχει 640 μετρα το κιλο αρα τα 12 μετρα ζυγιζουν περιπου 20 γραμμαρια.
    Η ρακετα του φιλου παιρνει περιπου 10 μετρα πλεγματος αρα η διαφορα που θα δει στο swing weight θα ειναι η ιδια αν σηκωσει ενα αδειο ποτηρι νερο με το να σηκωσει το ιδιο ποτηρι με 10 σταγονες νερο...

  9. #9
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πολυεστερας σε 1,25 εχει 590 μετρα το κιλο αρα τα 12 μετρα ζυγιζουν περιπου 18,7 γραμμαρια.
    Ο 1,20 εχει 640 μετρα το κιλο αρα τα 12 μετρα ζυγιζουν περιπου 20 γραμμαρια.
    Η ρακετα του φιλου παιρνει περιπου 10 μετρα πλεγματος αρα η διαφορα που θα δει στο swing weight θα ειναι η ιδια αν σηκωσει ενα αδειο ποτηρι νερο με το να σηκωσει το ιδιο ποτηρι με 10 σταγονες νερο...
    Σωστό! Παρόλα αυτά, αυτή η διαφορά σε τενιστικούς όρους σημαίνει μια διαφορά περίπου 3 μονάδες swingweight.
    Μηδαμινή στο ποτήρι όταν πίνουμε νερό, αλλά όχι τόσο όταν αναφερόμαστε στην αιώρηση μιας ρακέτας τένις!
    Ειδικά όταν μιλάμε για τη διαφορά swingweight από το μεγάλο 327 στο δύσχρηστο 330!
    Προφανώς από το 310 στο 313 δεν θα υπήρχε συζήτηση...
    Και φαντάζομαι οτι οι υπολογισμοί σου στα βάρη αναφέρονται σε μέση πυκνότητα. Είναι όμως όλοι οι πολυεστέρες ίδιοι;
    Άσε που, όπως θα γνωρίζεις καλύτερα, το ονομαστικό πάχος δεν είναι αξιόπιστο όταν αναφερόμαστε σε τετράγωνα πλέγματα...
    Πχ. το Ultra Cable έχει ονομαστικό πάχος 1.23 mm. Στην πράξη είναι το ίδιο βαρύ και χοντρό με πολλά 1.30 mm.
    Τέλος, έχεις βάλει ανάποδα τα νούμερα... Υποθέτω ότι 20,34 γρ. το 1.25 και 18,75 γρ. το 1.20 εννοείς. Το 1.18 που προτείνω, αναλογικά, ακόμη πιο ελαφρύ!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 25-05-23 στις 00:01

  10. #10
    Χαλάμε λίγο το topic του φίλου αλλά πιστεύω θα μας συγχωρέσει για λίγη θεωρία.
    Αγαπητέ Μάνο πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως κατάφερες να υπολογίσεις θεωρητικά τη διαφορά των 3 μονάδων στο swing weight από τη στιγμή που το επιπλέον βάρος του ενός γραμμαρίου δεν τοποθετείται σε συγκεκριμένο σημείο (πχ στο 12) του κεφαλιού της ρακέτας αλλά διαχέεται σε όλη την επιφάνεια των 98 τετραγωνικών ιντσών. Μπορεί να έχεις και δίκαιο αλλά ακριβή μέτρηση μπορείς να πάρεις μόνο με την ειδική ζυγαριά.
    Οι πολυεστέρες για extrution για παραγωγή νημάτων αυτού του πάχους είναι κατά 99% ίδιοι.
    Διαφορά βάρους θα δεις μόνο αν συγκρίνεις ένα πολυεστερικό με ένα πλέγμα νάϋλον το οποίο κατασκευάζεται από πολυαμίδιο 6 ή 66 ή μίξη αυτών.
    Για παράδειγμα ένα πλέγμα νάϋλον διαμέτρου 1,20 mm έχει780 μέτρα ανά κιλό άρα το σετάκι των 12 μέτρων ζυγίζει περίπου 15 γραμμάρια σε αντίθεση με το αντίστοιχο πολυεστερικό που ζυγίζει περίπου 18 γραμμάρια.
    Πάμε τώρα στα πολύγωνα πλέγματα. Το πάχος του πλέγματος αναφέρεται στην πλευρά.
    Ας πάρουμε για παράδειγμα το τετράγωνο πλέγμα με πλευρά 1,23 mm που αναφέρεις.
    H επιφάνεια της διατομής του είναι 1,23^2=1,5129 mm2.
    Για να δούμε σε πιο στρογγυλό ακτίνας R αντιστοιχεί έχουμε πR^2=1,5129 => R^2=1,5129/3,14
    => R=Τετραγωνική ρίζα 0,48 => R=0,69 mm άρα το πάχος του πλέγματος είναι 1,38 mm.
    Αυτό ακριβώς που παρατηρείς στην πράξη...
    Οπότε το 1,18 τετράγωνο που του προτείνεις ουσιαστικά θα είναι βαρύτερο αό το 1,25 που ήδη έχει...
    ΥΓ έχεις δίκαιο έχω βάλει ανάποδα τα νούμερα....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη constantinos : 25-05-23 στις 11:47

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας