Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Ρήξη μηνίσκου

  1. #1
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32

    Ρήξη μηνίσκου

    Καλησπέρα.

    Είμαι 48 και παίζω τένις εδώ και 7 χρόνια αρκετά έντονα (3-4 φορές τη βδομάδα μερικές φορές).

    Από το Πάσχα ταλαιπωρούμαι από μια ρήξη έσω μηνίσκου. Έχω κάνει μαγνητική και τώρα κάνω φυσιοθεραπείες. Περνάει πάρα πολύ αργά. Στο σπίτι έχω και βαράκια για τα πόδια και κάνω ενδυνάμωση.

    Κάθε μέρα είμαι περίπου 1% καλύτερα. Κάπως έτσι το αισθάνομαι. Πρώτη φορά κάτι που παθαίνω περνάει τόσο αργά (είχα ξεκινήσει ενοχλήσεις από τα Χριστούγεννα αλλά -βλακεία μου- έλεγα θα περάσει μόνο του σιγά σιγά και συνέχιζα να αθλούμαι συστηματικά μέχρι που κάποια στιγμή άρχισα να φεύγω από το γήπεδο κουτσαίνοντας).

    Ο γιατρός μου λέει ότι αν με τις φυσικοθεραπείες δεν γίνω καλά να μου κάνει εγχείρηση. Όμως άλλοι γιατρού που ρώτησα μου είπαν να την αποφύγω.

    Δεν ξέρω τι να κάνω. Εγώ θέλω να παίζω. Δεν κάνω πρωταθλητισμό. Αλλά θέλω να παίζω 2-3 φορές τη βδομάδα με φίλους.

    Οπότε η ερώτηση μου είναι η εξής: Αν κάνω την εγχείρηση μετά θα μπορώ να παίζω; (την επέμβαση μου την καλύπτει το ταμείο, οπότε δεν θα μου κοστίσει).

  2. #2
    Junior Member
    Εγγραφή
    06-06-2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    32
    Έκανα αρθροσκόπηση για ρήξη έσω μηνίσκου. Περπάτησα αμέσως (με πατερίτσες για 1 εβδομάδα) και στη συνέχεια έκανα 25 φυσικοθεραπείες. Έκανα 4 μήνες να ξαναπατήσω γήπεδο και είχα απελπιστεί. Για μένα δυνάμωσε τον τετρακέφαλο σου πολύ και πήγαινε συντηρητικά (παγοθεραπεία μετά την προπόνηση). Είμαι 45 χρόνων


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  3. #3
    Junior Member
    Εγγραφή
    05-02-2016
    Μηνύματα
    32
    Σε ευχαριστώ. Εσύ τώρα παίζεις; Τι κάνεις; Πώς την παλεύεις; Επίσης σκέφτομαι να πάρω και ένα κανονικό ποδήλατο μήπως βοηθήσει λίγο στην ενδυνάμωση.

  4. #4
    Junior Member
    Εγγραφή
    06-06-2022
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    32
    Παίζω ναι, μετά από ώρα 2+ σετ το νοιωθω λίγο «μπουκωμένο», αλλά βάζω πάγο μετά και είμαι οκ. Για μένα σκέψου την αρθροσκόπηση σαν εσχάτη λύση. Εγώ πονούσα ακόμη και όταν καθόμουν στη δουλειά.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας