Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Head gravity pro 80E

  1. #11
    Παιδιά τη ρακέτα την αντάλλαξα πριν καμιά 10αρια μέρες με μία rs305... Δεν παίζω με αυτή (παίζω με προ σταφ ρφ) αλλά ηθελα μια εναλλακτική ετσι να υπάρχει και επειδή τις είχα στο παρελθόν και μου άρεσαν αρκετά είπα να την πάρω...

    Από τις πρώτες μπαλιές φαινοταν λίγο ζόρικη (η προ σταφ που παίζω είναι στα 345 sw)... Δεν έδωσα σημασία μιας και δεν την ήθελα για κυρίως...

    Σήμερα με αφορμή το πλέξιμο μιας ρακέτας (πλέκω στο racket creation) είπα ετσι από περιέργεια να τη μετρήσω... Και η Μυρτώ -αν κρίνω απο τις αντιδράσεις της- έπαθε πλάκα... Εμφανώς η ρακέτα δεν έχει κάτι (lead tape ktl).

    Αυτό που μπορεί να εξηγήσει -εν μέρει - την φάση είναι λίγα γραμμάρια παραπάνω στατικό βάρος (όχι κάτι τρελό) αλλά με ενα εκατοστό μετατοπισμένη προς το κεφάλι την ισορροπία ...

  2. #12
    αν δεν κάνω λάθος το βάρος (πλεγμένη με οβεργκρικ και αντικραδασμικό ) ήταν ελάχιστα πάνω απο 340.... όχι κάτι τρελό δηλαδή ... δεν παίρνω και όρκο για το ακριβές βάρος γιατί είχα ξενερώσει με το sw!!

    θα το μετρήσω ξανά και θα σας πω...

  3. #13
    Senior Member
    Εγγραφή
    24-10-2011
    Μηνύματα
    1.349
    Νομίζω ότι τελικά η δική μου έφτασε στα χέρια του Θωμά.Τα 342 γρ δε δικαιολογούν με τίποτα το 358 με ένα πόντο πιο μπροστά ισορροπια και σίγουρα δε ξέρω κανένα που θα έβαζε lead κάτω από τα γκρομετ σε ρακέτα με 335sw
    Είναι από μαμά έτσι λοιπόν λόγω υλικών .Οποίος τη πάρει ας βάλει δέκα γραμμάρια πίσω και θα παίζει σούπερ

    Στάλθηκε από το M2101K7BG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #14
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    "Μαθηματικά" τα 342 γρ., δηλ +10 γρ στο εργοστασιακό στατικό βάρος των 332 γρ. που δίνει το TW μπορούν να δικαιολογησουν το swingweigth των 358 αντι sw 332 που δίνει επίσης το TW.
    Ειδικα σε συνδυασμό με το +1 εκ. μπροστά στην ισορροπία.

    Οπότε ή ειναι κατασκευαστικό λάθος ή κάποιος προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει βάλει ταινία lead tape κατω απο το bumper στη θέση 12.

    Θα πρότεινα πριν το επόμενο πλέξιμο να σηκωθεί λίγο το bumper, χωρίς να βγει εντελώς για να δει ο νεος κάτοχος εαν υπάρχει κατι απο κάτω. Εαν υπάρχει αφαιρείται εύκολα.

    Φυσικά και ένα πλέξιμο με λεπτο πλεγμα, πχ mosquito bite 1.16 θα βοηθήσει λιγο την κατάσταση σε καθε περίπτωση, ειδικά σε αυτη την πυκνή 18x20 ρακετα...

  5. #15
    Στο 332 που δίνει το TW αν προσθέσεις 5-6 γρ (overgrip) και άλλα 3 (dampener) έρχεσαι στα ίδια...

    Anyway... Λέω να βάλω δερμάτινο γκριπακι να πάρει λίγο βάρος πίσω και να δοκιμάσω...

  6. #16
    Senior Member
    Εγγραφή
    24-10-2011
    Μηνύματα
    1.349
    315+17 πλέγμα+10οβερ και αντικραδασμικο έρχεται 342 όπως λέει ο θωμας.Δεν έχει lead από κάτω....απλά έχει πέσει πιο πολύ γραφίτης στο mold..στα πρώτα μοντέλα συνέβαινε αυτό γι αυτό τις έδιναν και έπαιρναν τις tour και έβαζαν βάρος.Το 358 παλεύεται μια χαρά αρκεί να αλλάξει η ισορροπία προς τα πίσω....βαλε δέρμα 24+ γρ και μια χαρά θα τη κουνάς...άσε που θα γινεις κτήνος

    Στάλθηκε από το M2101K7BG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #17
    Στα 70Ε για όποιον τη θέλει!

  8. #18
    Να κλείσει..

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας