Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Tennis string reviews στο Instagram

  1. #1
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331

    Tennis string reviews στο Instagram

    Καλησπέρα στο Forum.

    Ασχολούμαι εντελώς ερασιτεχνικά με το τένις. Ξεκίνησα να παίζω πριν 3 χρόνια, μαθαίνοντας αποκλειστικά και μόνο μέσω YouTube. Υπάρχει ένα ωραίο κανάλι "12kgp" που δείχνει προθερμάνσεις με κάμερα πίσω από την baseline.

    Από το Δεκέμβριο του 2021 και έπειτα, με ένα κενό ενός μήνα, τον Μάρτιο, λόγω πολύ κακών καιρικών συνθηκών, ξεκίνησα, ως χόμπι, ένα project στο instagram μου που αφορά reviews κυρίως σε χορδές τένις. Ελπίζω αργότερα και σε ρακέτες.

    Ο σκοπός είναι ξεκάθαρα, να μάθουν όσοι παίζουν ερασιτεχνικά και με ένα επίπεδο περίπου σαν το δικό μου, τι επιλογές τους παρέχει η ευρωπαϊκή και η ελληνική αγορά σε εξοπλισμό.

    Είστε ευπρόσδεκτοι όλοι να δείτε το περιεχόμενο που ανεβάζω στο instagram μου, να κάνετε εκεί σχόλια και να κάνουμε και συζήτηση.

    Αυτό είναι το λινκ:
    https://www.instagram.com/konstantinos_kalfountzos/

    Προσωπικά, επειδή τα πρώτα 2 χρόνια κλασικά αγόρασα χορδές Yonex Poly Tour, Solinco Hyper G κτλ, και έχοντας εντρυφήσει πάρα πολύ στις χορδές, θεωρώ ότι το feedback που δίνω, θα είναι πολύ χρήσιμο για πολύ κόσμο.

  2. #2
    εχεις και στο youtube?

  3. #3
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Στο YouTube ανεβάζω βιντεάκια για να μπορώ να τα κοινοποιήσω σε forum έξω όπως το Talk Tennis του Tennis Warehouse, που εκεί γίνεται πόλεμος κανονικός από πληροφορία. Εδώ και ένα εξάμηνο βγάζω κάποια για να βλέπω τη βελτίωσή μου. Τώρα έχω να ανεβάσω κανα μήνα, αλλά θα αρχίσω να ανεβάζω πάλι γιατί παίζω καλύτερα το τελευταίο διάστημα με Diadem Elevate V2 x Mayami Tour Hex και υπερ-Prestige MP 18*19 2021 x Kirschbaum Max Power.

    https://www.youtube.com/channel/UCXl...in8rq9dof9LFPg

    https://tt.tennis-warehouse.com/inde...tabase.736090/
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konkalf : 28-09-23 στις 09:32

  4. #4
    σε ρωτησα γιατι προσπαθω να βρισκω Ελληνες που κανουν reviews σε πλεγματα, ρακετες η οτιδηποτε.

    Μια απορια. Γιατι επιλεγεις τοσο αγνωστα πλεγματα;

  5. #5
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Ό,τι μου στέλνουν δοκιμάζω. Έχω από Luxilon μέχρι πολύ μικρές εταιρείες. Κι όμως, υπάρχουν πάρα πολύ καλές χορδές στη μισή τιμή και λιγότερο από Luxilon. Το 4G είναι το αγαπημένο μου μεταξύ Alu Power, Vibe και Element, αλλά ταυτόχρονα το Dyreex Super Tour παίζει πάρα πολύ κοντά στο 4G σε πολύ χαμηλότερη τιμή.

    Το Alu Power είναι μακράν το καλύτερο σε αίσθηση, αλλά όχι για παραπάνω από 3 ώρες max με χτυπήματα του επιπέδου μου.
    Το 4G σε στενή πλέξη, τρομερό και με εξαιρετική αντοχή. Σε πιο ανοικτή πλέξη, τίποτα το ιδιαίτερο μετά από μερικές ώρες γιατί από την πρώτη στιγμή έχει έντονο notching, ακόμα και πριν τελειώσω το πλέξιμο. Σε στενή πλέξη, είναι κομπλέ.

    Τώρα παίζω με Mayami Tour Hex και Kirschbaum Max Power στο κόκκινο χρώμα.

    Τον τελευταίο καιρό παίζω πολύ καλύτερα, αλλά δεν έχω ανεβάσει βιντεάκι. ΣΚ αν δεν βρέχει και παίξω, θα ανεβάσω.

  6. #6
    Αν πλεκεις μονος σου και στα δινουν και τα πλεγματα κανεις την καλυτερη δουλεια. Απλα περιμενα να δω μεσα στην λιστα σου και hyper g η yonex η head κλπ.

  7. #7
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Από Solinco έχω παίξει μόνο δύο που παίζει να τα κυκλοφορήσουν σύντομα:

    Hyper G Round and Soft 1.30
    Confidential 3.0 1.30

    Μπορεί να παιχτεί κάτι με Head.

  8. #8
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Κάνω και κάτι δοκιμές αυτές τις μέρες που βρέχει εδώ και δεν έχω παίξει. Να δοκιμάσω μερικά πραγματα.

    https://youtu.be/3V653EyhBAU?si=xWK1g8WP3DUzCcWZ

  9. #9
    Εχεις δικιο, εγω δεν το προσεξα. Ειδα και τα 2 reviews σου για τα solinco. Συνθηθως κοιταζω αν συμφωνω με εναν reviewer για πλεγματα που εχω δοκιμασει και εχω ξεκαθαρη προσωπικη αποψη, ωστε να δω αν κινουμαι στο ιδιο μηκος κυματος και να αποφασισω για το αν θα προχωρησω σε αγορα αυτων που προτινει.

    Βεβαια εχω βρεθει σε ενα "αδιεξοδο" και θα κανω ανοιξω ενα θεμα για να παρω μερικες γνωμες.

    Το 12kgp ειναι παρα πολυ καλο γιατι εχει καμερα πισω απο τον παικτη και βλεπεις παρα πολλα πραγματα

    Επειδη το ψαχνεις να βλεπεις Online, κοιτα το Iron Will Tennis. Μπορω να πω οτι τα βιντεο του με εχουν βοηθησει περισσοτερο απο ολων των υπολοιπων μαζι. Επισης απανταει σε ολες τις ερωτησεις και φτιαχνει βιντεο με "μαθημα" αν πιστευει οτι η ερωτηση σου εχει νοημα και δεν εχει κανει αναλογο βιντεο. Μαλιστα εχει ανεβασει και βιντεο με δικη μου ερωτηση και περιμενω ενα ακομα που ειπε θα ανεβασει.

  10. #10
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και ποιον έχεις απέναντι. Εγώ παίζω με όποιον βρίσκω, μπορεί να είναι εντελώς αρχάριος μέχρι προχωρημένος που παίζει 10 χρόνια. Απ' όλους κάτι παίρνω.
    Έπαιξα σήμερα με την Prestige και επειδή δεν ερχόταν με μεγάλη δύναμη, ήταν πιο δύσκολη από τις προηγούμενες δύο φορές που έπαιξα με καλό συμπαίκτη.

    Γενικά και για να μην μακρυγορώ, κάθε feedback δεν παύει να είναι feedback.

    Το Confidential το βρίσκεις από Πορτογαλλία. Το έχει ένας distributor που έχει Toroline, ReString, Grapplesnake.
    https://www.instagram.com/tennisracketseu/

    youtube trials 1.jpg

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας