Σελίδα 8 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 67891018 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #71
    ...εγώ έπλεκα βλέποντας τέννις...μόλις τόν ήπιε ό καρλίτος από τόν σίννερ, καί τώρα βλέπω ντέ μινόρ-μπρούξμπυ...καί οί δύο τελικοί...

  2. #72
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Restock περί τα τέλη Οκτωβρίου μου είπαν από Tennis Pro για την CB-3.

  3. #73
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Retail price 279€ μου είπαν, οπότε μικραίνει η ψαλίδα με την Gamma Progression II.

  4. #74
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Τελικά δεν πρέπει να προτείνω τίποτα μέσω ανοικτού φόρουμ... Μόνο με pms.

    Σόρρυ ρε παιδιά!!!

    Ξεκίνησα με τις ρακέτες Fischer πριν τρία χρόνια. Τις έβρισκες στο ebay με ενα 50αρικο... Τωρα εχουν πάει διπλάσια τιμή και δύσκολα βρίσκεις.

    Τι ίδιο και με τη μηχανουλα, τη CB-3.
    Την πήρα 210 ευρώ πριν ενάμιση χρόνο όταν ποσταρισα το θέμα.

    Τωρα οπως λέει ο φίλος θα πάρει καπέλο αρκετό. Ασε που τελείωσε το στοκ μεσα σε ένα μήνα... Και οταν λένε αυτοί Οκτωβριο διαθεσιμότητα, υπολόγιζε 2023...

  5. #75
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    @Simplicius όλα ακρίβυναν σε σχέση με πριν τον Covid. Εγώ θα κάνω καβάτζα μέχρι τέλος Αυγούστου - Σεπτεμβρίου και βλέπω.

    Στη χειρότερη, θα ψάξω να βρω μόνο τον μηχανισμό του drop weight και 2 flying clamps (διπλά).

    Η περιστρεφόμενη βάση με στήριξη δύο σημείων γίνεται πανεύκολα.

    Κοπίδια, λαβίδες κλπ εύκολα σε μαγαζιά με χρώματα και σίδερα.

  6. #76
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Για Gamma Progression II πάω. @Simplicius δες και αυτό, αν δεν το έχεις δει ήδη:

    https://easystringer.com/products/ea...r-complete-set

    Το set δεν περιλαμβάνει κοπίδια κλπ εργαλειάκια! Κακό αυτό. Η βάση στήριξης φαίνεται λίγο ασταθής. Στο προηγούμενο μοντέλο ήταν πλαστική, πλέον είναι μεταλλική.

    Κυρίως θέλει προσοχή στη χρήση του πιστολιού. Έχω δει βιντεάκια που κάνουν εφαρμόζουν tension προσεκτικά και απελευθερώνουν σωστά, ενώ άλλοι το κάνουν επιπόλαια (πχ στο κανάλι Tennis Spin).

    Για λίγα πλεξίματα το μήνα, πιστεύω ότι είναι καλή λύση. Η τιμή βέβαια είναι ίση με τις φθηνότερες drop weight. Χτυπάνε τιμή λόγω φορητότητας.

  7. #77
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konkalf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Gamma Progression II πάω. @Simplicius δες και αυτό, αν δεν το έχεις δει ήδη:

    https://easystringer.com/products/ea...r-complete-set

    Το set δεν περιλαμβάνει κοπίδια κλπ εργαλειάκια! Κακό αυτό. Η βάση στήριξης φαίνεται λίγο ασταθής. Στο προηγούμενο μοντέλο ήταν πλαστική, πλέον είναι μεταλλική.

    Κυρίως θέλει προσοχή στη χρήση του πιστολιού. Έχω δει βιντεάκια που κάνουν εφαρμόζουν tension προσεκτικά και απελευθερώνουν σωστά, ενώ άλλοι το κάνουν επιπόλαια (πχ στο κανάλι Tennis Spin).

    Για λίγα πλεξίματα το μήνα, πιστεύω ότι είναι καλή λύση. Η τιμή βέβαια είναι ίση με τις φθηνότερες drop weight. Χτυπάνε τιμή λόγω φορητότητας.
    Δεν το ήξερα, πρώτη φορά το βλέπω! Tnx!
    Η αλήθεια είναι ότι έτσι που το βλέπω, δε θέλω να το μάθω!

    Τιμή = ακριβή.
    Εasy = μόνο στο όνομα
    Κινούμενα μέρη = πολλά και προβληματικά κατασκευαστικά
    Λοιπές απορίες = πολλές!
    Πχ. όλοι κουμπώνουν την ρακέτα ακριβώς, αλλά δε δείχνουν πόσο εύκολα (ή μάλλον δύσκολα) το κάνουν!
    Επίσης, βλέπω ότι άσχετα από το πάχος του frame χρησιμοποιούν το ίδιο, μοναδικό στήριγμα.
    Το οποίο είναι μάλλον χοντρό και δεν ταιριάζει σε όλα τα frames... Ή τέλος πάντων τσακίζει τα grommets....

    Μπα, άσε καλύτερα. Πήγαινε με τα κλασικά!
    Και η CB3 μια χαρά φορητή είναι.


  8. #78
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Η (μονή) βάση στήριξης και η περιστροφή δεν έχει κανένα νόημα, αφού χρησιμοποιείς "πιστόλι", επομένως, μπορείς χωρίς περιστροφή της ρακέτας να κινείσαι εσύ ο ίδιος, μία από τη μία πλευρά και μία από την άλλη και να εφαρμόζεις tension με το πιστόλι. Απλά θέλει προσοχή στην απελευθέρωση της τάσης, υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες και λαβή για το άλλο χέρι ακριβώς εκεί που εφαρμόζει στο πλαίσιο της ρακέτας.
    Το πιστόλι ουσιαστικά είναι μία πατέντα που θυμίζει την κρεμαστή ζυγαριά (το κανταράκι) των λαϊκών αγορών.
    Η αρχή λειτουργίας είναι πολύ συγκεκριμένη:
    - στήριξη δύο σημείων (σφιγκτήρες τύπου F ή C) σε τραπέζι
    - flying clamps
    - tensioner (ηλεκτρικό, drop weight, πιστόλι, κανταράκι κλπ)
    Εμένα μου μπήκαν άλλες ιδέες, πλέον...

  9. #79
    Junior Member
    Εγγραφή
    29-11-2021
    Μηνύματα
    331
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Simplicius Εμφάνιση μηνυμάτων
    .


    Δεν το ήξερα, πρώτη φορά το βλέπω! Tnx!
    Η αλήθεια είναι ότι έτσι που το βλέπω, δε θέλω να το μάθω!

    Τιμή = ακριβή.
    Εasy = μόνο στο όνομα
    Κινούμενα μέρη = πολλά και προβληματικά κατασκευαστικά
    Λοιπές απορίες = πολλές!
    Πχ. όλοι κουμπώνουν την ρακέτα ακριβώς, αλλά δε δείχνουν πόσο εύκολα (ή μάλλον δύσκολα) το κάνουν!
    Επίσης, βλέπω ότι άσχετα από το πάχος του frame χρησιμοποιούν το ίδιο, μοναδικό στήριγμα.
    Το οποίο είναι μάλλον χοντρό και δεν ταιριάζει σε όλα τα frames... Ή τέλος πάντων τσακίζει τα grommets....

    Μπα, άσε καλύτερα. Πήγαινε με τα κλασικά!
    Και η CB3 μια χαρά φορητή είναι.

    Παρήγγειλα το Easy Stringer τελικά! Θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία και εντυπώσεις εδώ.

  10. #80
    Στο τένις γενικά, σε θέματα εξοπλισμού να ξέρεις ισχύουν δυο βασικές αρχές.

    Ότι πολυεστερικό string και να βάλεις την πρώτη ώρα θα παίξει καλά και ότι μηχανή και να πάρεις αν πλέκεις για πάρτι σου, με λίγο κόπο, αρκετό χρόνο και πολύ μεράκι θα κάνεις καλή δουλειά. Δεν πα να είναι constant pull ή spring loaded, floating clamps ή δεν ξέρω και εγώ 6 σημεία στηρίγματος κτλ. Το 70% είναι ο πλέκτης και το 30% η μηχανή (κάποτε δεν το πίστευα αυτό αλλά με τον καιρό άρχισα να το υιοθετώ).

    Η μηχανή που πήρες δεν είναι και η καλύτερη που θα μπορούσες να διαλέξεις στα λεφτά της. Αλλά για ερασιτέχνη που πλέκει για τον εαυτό του, θα την κάνει μια χαρά τη δουλειά της. Θα μπορούσε όμως και καλύτερα, στα ίδια χρήματα, με λιγότερο κόπο.

    Simplicius το καλύτερο mount - επαφή ρακέτας με μηχανή, είναι σκληρό λάστιχο από αυτά που βάζουν στη μηχανή των τρακτέρ για να πατήσει πάνω στο αμάξωμα και να μην μεταφέρει κραδασμούς. Τέτοιο λάστιχο - καουτσουκ, ούτε με πριόνι δεν μπορείς να το κόψεις ... Δεν παθαίνει τίποτα :P
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ipapaste : 05-09-22 στις 16:44

Σελίδα 8 από 25 ΠρώτηΠρώτη ... 67891018 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας