Σελίδα 3 από 25 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 246

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΠΛΕΞΙΜΑΤΟΣ ΡΑΚΕΤΩΝ

  1. #21
    Αφού το σκέφτεσαι, δες και αυτή.... https://www.tennisman.de/en/Other/St...er-Pro-46.html
    είναι πολύ καλή ποιοτικά και γενικά αν δεν πάρεις μηχανή με flying clamps σε προσφορά δηλ 250€ και κάτω, νομίζω αξίζει να κοιτάξεις με σταθερά clamps για λόγους ευκολίας.
    Petec

  2. #22
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Petros84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού το σκέφτεσαι, δες και αυτή.... https://www.tennisman.de/en/Other/St...er-Pro-46.html
    είναι πολύ καλή ποιοτικά και γενικά αν δεν πάρεις μηχανή με flying clamps σε προσφορά δηλ 250€ και κάτω, νομίζω αξίζει να κοιτάξεις με σταθερά clamps για λόγους ευκολίας.
    Αυτό με την ευκολία των σταθερών clamp δε μπορώ να το καταλάβω... Δε θέλω να λέω μεγάλα λόγια βέβαια, γιατί δεν έχω δουλέψει τέτοια μηχανή αλλά έχω δει από κοντά πολλές.

    Αυτό που έχω παρατηρήσει και στα βίντεο και από κοντά (πάντα περίμενα και έβλεπα τον πλέκτη όταν έπλεκα έξω) είναι ότι η μετακίνηση που έχουν τα "σταθερά" clamps όταν αφήνεται σε αυτά η τάση, είναι ίδια εάν όχι χειρότερη με εκείνη των flying. Επίσης, ένα flying clamp κοστίζει 35-40 ευρώ, ακόμα και τα πολύ ποιοτικά και μεταλλικά της Stringway, σε αντίθεση με τα 100+ που θέλει το λιγότερο κάποιος για αντικατάσταση ενός σταθερού μαζί με τη βάση του...
    Και βέβαια στην περίπτωση των σταθερών υπάρχουν περισσότερα parts που φθείρονται, βάσεις, διακοπτάκια κλπ. και τα οποία μπορούν να βγουν off στη πορεία.

    Τέλος, η στήριξη των έξι σημείων που συνοδεύει κατά κόρον τέτοιες μηχανές, εκτός από το μεγαλύτερο "πρεσάρισμα" που κάνει στη ρακέτα και που ανέφερα παραπάνω, έχει και το μειονέκτημα ότι τα τέσσερα παραπάνω στηρίγματα κλείνουν τις τρύπες από τα grommets κάνοντας το πέρασμα του πλέγματος αρκετά δυσκολότερο. Εκεί πάμε μετά στο είδος των διαφορετικών στηριγμάτων, υπάρχουν δύο-τρία διαφορετικά. Άσε που άμα σου χαλάσει ένα τέτοιο μένεις χωρίς μηχανή. Διάβαζα το καντήλια ενός τύπου τις προάλλες που το περιμένει κάτι μήνες και θα το πληρώσει, έαν το πάρει ποτέ, κανά πενηντάρικο!

    Τέλος το gripper της συγκεκριμένης μηχανής, αλλά και όλα τα gripper αυτού του στυλ είναι τραγικό!
    Υπάρχει το παρακάτω καλό video στο Youtube που εξηγεί πώς αυτό το αντίβαρο στα linear grippers σαν αυτό και το οποίο κάθεται "στην τύχη" μια δεξιά και μια αριστερά, επιρεάζει την τάση που ασκούμε σε μια χορδή από -1,5 έως +1,5 κιλό (3 lbs στο βίντεο) ! Δηλαδή, πλέξιμο εντελώς στην τύχη!


    (Πατήστε το CC στο player του βίντεο για αγγλικούς υπότιτλους)

    Όλα αυτά δεν τα λες και ευκολία... Μόδα ίσως!

    To gripper της Gamma που έχει επάνω της η μηχανή που προτείνω είναι μακράν το καλύτερο που υπάρχει σε drop weight μηχανή.
    Υπάρχουν βέβαια και οι drop weight μηχανές της Stringway οι οποίες είναι τσιμπημένες σε τιμές, αλλά υποτίθεται ότι δεν παίζει ρόλο η παραλληλότητα του βραχίονα στην τάση.
    Άλλα το να φέρεις το βραχίονα σχεδόν παράλληλο δεν έχει καμιά δυσκολία και η διαφορά ακόμα και +/-5 μοίρες, είτε πάνω είτε κάτω, είναι της τάξης των 200-250 γραμ. max στην τελική τάση. Δηλαδή τίποτα!

    Όσο για τις ηλεκτρονικές,δεν συζητάμε κάν. Είναι σα να συγκρίνουμε restaurant με φαστφουντάδικο! Καλές για έμπορους.
    Ειδικά εκείνων, των περισσότερων δηλαδή, που τις καλιμπράρουν κάθε τρίτο Πάσχα και σε κάθε πέρασμα του Ηalley!

    Παιδιά μην το κουράζετε! Πιο απλό ίσον πιο αξιόπιστο. Ξέρετε τι ψείρας είμαι!
    Το έχω εξαντλήσει το θέμα για να φτάσω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 28-02-22 στις 21:43

  3. #23
    Simplicius καταρχήν να πώ ότι μακάρι μέσα απο τους προβληματισμους και τις συζητήσεις αυτές να πειστούν όσοι ενδεχομένως είναι διστακτικοί, να δοκιμάσουν καθώς η ικανοποίηση του πλεξίματος της ρακέτας σου, η αύξηση της συχνότητας πλεξίματος που μπορεί να σώσει από κάποιους τραυματισμούς και τέλος η οικονομία μακροπρόθεσμα είναι δεδομένα για κάποιον που έχει την δικιά του μηχανή κατά την γνώμη μου.
    Τώρα όσον αφορά την ευκολία θεωρώ ότι είναι πιο εύκολο να δουλεύεις με μια παρά με δύο χορδές χωρίς κι εγώ να έχω δουλέψει flying clamps ωστέ να συγκρίνω... Η τάση η οποία χάνεται όντως από τα fixed clamps επανέρχεται στο επόμενο τράβηγμα (κάτι που φαίνεται στο βίντεο που θα επισυνάψω στο τέλος) οπότε στην πραγματικότητα αν χασεις τάση θα είναι στην τελευταία χορδή, που συνήθως οι περισσότεροι βάζουν 10-15% παραπάνω.
    Στο βίντεο που επισυνάπτεις μπορώ να πώ αυτό που έχω παρατηρήσει σε εμένα τουλάχιστον, είναι ότι όταν ξεκινήσεις το πλέξιμο και δεις την ελαστικότητα της χορδής, το σημείο που θα κάτσει το <string gripper> είναι σχεδόν το ίδιο (εκτός αν όντως ο πλέκτης είναι τόσο χυμα ή η χορδή είναι τόσο ελαστική που δεν μπορεί να υπολογίσεις). Πάντως θα το ζυγίσω και θα επανέλθω με αποτελέσματα χωρίς να μου κάνει εντύπωση αν ισχύει η διαφορά όπως περιγράφεται στο βίντεο..
    Αυτο που μπορώ με βεβαιότητα να ισχυριστώ και να διαφωνήσω είναι οι +/-5 μοιρες που λες στην μπάρα είναι +/- 1,5 κιλό. Το έχω μετρήσει και σε προτρέπω να το κάνεις και εσυ! Δεν το πίστευα οταν είδα την διαφορά στην ζυγαριά. Και όταν στο σημείο που πρέπει να κάτσει η μπάρα στα πχ 21 κιλα η ζυγαριά λέει όντως 21 κιλά πάει να πεί οτι μετράει σωστά και άρα η διαφορά που παρατήρησα έχει βάση.
    Συνφωνώ απόλυτα ότι το πιάσημο 6 σημείων δεν είναι απλά άχρηστο αλλά δημιουργεί και προβλήματα κατά το πλέξιμο...
    https://www.youtube.com/watch?v=zjEy_xvQoCk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Petros84 : 28-02-22 στις 21:18
    Petec

  4. #24
    Junior Member Το avatar του χρήστη captain
    Εγγραφή
    20-09-2015
    Περιοχή
    Ioannina
    Μηνύματα
    223
    Δυσκολεύομαι να γράψω στο κινητό!!!
    Ok Simp δεν έβλεπα χθες την εικόνα, φαίνεται ότι είναι καλύτερα το two point mount system. Σ αναμονή λοιπόν για παραγγελία.

  5. #25
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Petros84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Simplicius καταρχήν να πώ ότι μακάρι μέσα απο τους προβληματισμους και τις συζητήσεις αυτές να πειστούν όσοι ενδεχομένως είναι διστακτικοί, να δοκιμάσουν καθώς η ικανοποίηση του πλεξίματος της ρακέτας σου, η αύξηση της συχνότητας πλεξίματος που μπορεί να σώσει από κάποιους τραυματισμούς και τέλος η οικονομία μακροπρόθεσμα είναι δεδομένα για κάποιον που έχει την δικιά του μηχανή κατά την γνώμη μου.
    +1 Πέτρο. Συμφωνώ απόλυτα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Petros84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τάση η οποία χάνεται όντως από τα fixed clamps επανέρχεται στο επόμενο τράβηγμα (κάτι που φαίνεται στο βίντεο που θα επισυνάψω στο τέλος) οπότε στην πραγματικότητα αν χασεις τάση θα είναι στην τελευταία χορδή.
    Και αυτό σωστό. Αλλά αυτό είναι μια "γενική αλήθεια" σε κάθε πλέξιμο. Ακριβώς το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση των flying clamps. Δεν αλλάζει κάτι με τα flying..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Petros84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Πάντως θα το ζυγίσω και θα επανέλθω με αποτελέσματα χωρίς να μου κάνει εντύπωση αν ισχύει η διαφορά όπως περιγράφεται στο βίντεο..
    Αυτο που μπορώ με βεβαιότητα να ισχυριστώ και να διαφωνήσω είναι οι +/-5 μοιρες που λες στην μπάρα είναι +/- 1,5 κιλό. Το έχω μετρήσει και σε προτρέπω να το κάνεις και εσυ! Δεν το πίστευα οταν είδα την διαφορά στην ζυγαριά. Και όταν στο σημείο που πρέπει να κάτσει η μπάρα στα πχ 21 κιλα η ζυγαριά λέει όντως 21 κιλά πάει να πεί οτι μετράει σωστά και άρα η διαφορά που παρατήρησα έχει βάση.
    Σόρρυ, το παραπάνω δεν το κατάλαβα... Θέλεις να το εξηγήσεις καλύτερα;

    Διαφωνείς ότι οι +/-5 μοιρες στο βαρίδι που λέω - και που αφορά ΜΟΝΟ τη μηχανή με το gripper της Gamma, είναι 200-250 γραμμάρια στην τάση - είτε είναι προς τα επάνω, είτε προς τα κάτω; Αυτό θέλεις να πεις;

    Για το άλλο gripper, το γραμμικό της μηχανής του Tennisman δεν έχω άποψη. Μόνο μέσω το βιντεο που ανέβασα και αναφέρει διαφορές +/- 1,5 κιλό, δηλαδή μέχρι και 3 κιλά διαφορά ανά χορδή, ανάλογα με τη θέση του αντίβαρου!

    Πάντως αυτό που έχω σημειώσει με κόκκινα γράμματα δεν το είπα... 200-250 γραμμάρια είπα στις +/-5 μοίρες, πάντα μόνο για το gripper της Gamma, της μηχανής που προτείνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 28-02-22 στις 21:35

  6. #26
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο captain Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυσκολεύομαι να γράψω στο κινητό!!!
    Ok Simp δεν έβλεπα χθες την εικόνα, φαίνεται ότι είναι καλύτερα το two point mount system. Σ αναμονή λοιπόν για παραγγελία.
    Με το καλό Χρήστο. Ήδη την έχουν πάρει τουλάχιστον άλλα 3 μέλη και απ οτι μου έχουν πει είναι ευχαριστημένοι.
    Αλλά ας μη μιλάω εγώ για λογαριασμό τους... Εάν θέλουν ας γράψουν οι ίδιοι!

  7. #27
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Petros84 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρρυ, το παραπάνω δεν το κατάλαβα... Θέλεις να το εξηγήσεις καλύτερα;

    Διαφωνείς ότι οι +/-5 μοιρες στο βαρίδι που λέω - και που αφορά ΜΟΝΟ τη μηχανή με το gripper της Gamma, είναι 200-250 γραμμάρια στην τάση - είτε είναι προς τα επάνω, είτε προς τα κάτω; Αυτό θέλεις να πεις;

    Για το άλλο gripper, το γραμμικό της μηχανής του Tennisman δεν έχω άποψη. Μόνο μέσω το βιντεο που ανέβασα και αναφέρει διαφορές +/- 1,5 κιλό, δηλαδή μέχρι και 3 κιλά διαφορά ανά χορδή, ανάλογα με τη θέση του αντίβαρου!

    Πάντως αυτό που έχω σημειώσει με κόκκινα γράμματα δεν το είπα... 200-250 γραμμάρια είπα στις +/-5 μοίρες, πάντα μόνο για το gripper της Gamma, της μηχανής που προτείνω.


    Sorry, my bad! Δεν πρόσεξα καλά τι έγραφες! Ανέφερες και τις μηχανές της strinway οι οποίες όπου σταματήσουν δίνουν την τάση που πρέπει άσχετα με την παραλληλότητα του άξονα και το μπέρδεψα.
    Για την Gamma που έχεις, αν το έχεις μετρήσει ΟΚ. Και για την δικιά μου πάντως το ίδιο υπέθετα και θα στοιχημάτιζα μέχρι που το μέτρησα!!! +/- 1 κιλό είναι αυτό που μέτρησα! με μικρή απόκλιση στην κλίση της μπάρας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Petros84 : 28-02-22 στις 22:42
    Petec

  8. #28
    ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ

    Στις +-5 μοίρες χάνεις περίπου 8% της τάσης αναφοράς σε μια μηχανή με συμβατικό gripper. Και στη Stringway χάνεις αλλά πολύ λιγότερο. Στις μηχανές με τον gripper της Stringway η μεγάλη χασούρα έρχεται μετά το +-30.

    Είναι cosine. Στην αρχή της καμπής η συνάρτηση έχει μεγάλη πτώση δυστυχώς . Αυτό που κάνει η γεωμετρία της Stringway είναι οτι το γραμμικοποιεί οπότε έχει λιγότερη χασούρα. Έχει πάλι όμως χασούρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ipapaste : 01-03-22 στις 15:24

  9. #29
    Senior Member Το avatar του χρήστη Simplicius
    Εγγραφή
    19-02-2012
    Περιοχή
    Attica
    Μηνύματα
    1.325
    .
    Ρε παιδιά, με αυτά που λέτε έχετε καταρρίψει όλη τη θεωρία της Φυσικής! Το ξέρετε;
    Τι +/- 5 μοίρες 8% και +/- 1 κιλό λέτε;

    Για μια τάση αναφοράς πχ 27 κιλών η απώλεια στις 5 μοίρες είναι 100 γραμ.
    Ακόμα και στις "υπερβολικές" 10 μοίρες είναι μόνο 450 γραμ.
    Αυτά είναι υπολογισμένα εδώ και καιρό ΕΔΩ.

    Όποιος θέλει μπορεί και να το δει μόνος του ΕΔΩ, βάζοντας τις ανάλογες μοίρες και βλέποντας το ποσοστό της τάσης αναφοράς που θα πάρει...

    Το απόγευμα θα κάνω και πρακτική επιβεβαίωση με τη δική μου και θα ανεβάσω και εικόνες.

    Μιλάμε πάντα για νορμάλ gripper και όχι με το gripper με το αντίβαρο που περιγράφεται στο βίντεο!

    Εκεί μπαίνει άλλος παράγοντας που δεν έχει σχέση μόνο με τη κλίση της μπάρας.

    Σε εκείνο συμφωνώ με τον Πέτρο ότι μπορεί να είναι +/- 1 κιλό ή και περισσότερο! Και το κυριότερο;
    Δεν μπορεί να υπολογιστεί, παρά μόνο κάθε ξεχωριστή φορά και μόνο πρακτικά, καθώς το αντίβαρο κάθεται όπου κάτσει! Τζόκερ δηλαδή!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Simplicius : 01-03-22 στις 15:31

  10. #30
    Έχεις δίκιο πήρα λάθος γωνία. Τελικά είναι η μικρή πτώση, περίπου 0.5% αναφορικά με την τάση που βάζεις, ασήμαντο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ipapaste : 01-03-22 στις 15:27

Σελίδα 3 από 25 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  
  • BB code is σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας